wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór pompy do filtra ( wybaczcie za lekturę)
Autor Wiadomość
Neco 
Początkujący


Dołączył: 02 Lip 2017
Posty: 13
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2017-09-01, 11:54   Dobór pompy do filtra ( wybaczcie za lekturę)

Mam problem z doborem odpowiedniej pompy do filtra własnej roboty wg filmiku filtr do oczka przy użyciu beczki 220l
Czytałem pare artykułów na różnych stronach, ale są one bardzo zróżnicowane dlatego wole zapytać Was jaką pompe byście proponowali do mojego oczka.
Pojemność oczka: ciężko dokładnie określić ze względu na zróżnicowane podłoże ale tak mniej więcej 12 tys, najgłębiej 1,3m
Podloże: folia pvc
Roślinność: taka jak na załączonych zdjęciach,(większość z nich posadzona w tym roku), będę dokładał jeszce 2 lilie który zostały obgryzione przez rybki dlatego póki co trzymam je w innym pojemniku, dodatkowo mam bardzo dużego grążela kupionego z likwidacji stawu który został wsadzony 4tyg temu i o dziwo do tej pory nie wypuścił liści na powierzchnię.
Napowietrzacz: Aco-318, 60L/min ( więcej parametrów na zdjęciu)
Zarybienie:(mniej więcej)
4 karpie koi około 20 cm
4 karpie koi około 15 cm
5 karasi karasi ozdobnych około 10cm
1 tołpyga 30cm
1 karp królewski 20 cm
1 lin 20 cm
2 złote liny 12 cm
2 jesiotry albinosy 15 cm
4 jesiotry rosyjski 15 cm
2 orfy 14cm
1 orfa 4 cm
*jeszcze jakieś 8 karpi koi około 7cm'
$ 3 żabki ;)

Dodatkowe informacje:
Pompę chciałbym zanurzyć na głębokości 1 m, beczka od filtra ma wysokość 1,5m, ( na rysunku pokazane).
Woda w oczku ma wg mnie ma dobre parametry (pokażę pomiar testu), wydaje się być brudna i faktycznie może jest mętna ale to nie wina glonów tylko piasku i ziemi który
po deszczu strasznie długo unosi się w oczku. Czy filtr pomoże w takiej sytuacji ?


A i jeszcze jedno: byłbym wdzięczny gdyby mnie rodzice nie wydziedziczyli z powodu rachunku za prąd, bo tak akurat się składa że oczkiem zajmuję się sam,
nie wiem czy zrozumieją potrzebę filtra :D

* przy okazji: czy zarybienie mojego oczka jest zbyt duże ? czasem widzę jak te duże osobniki w godzinach południowych umieszczają się zaraz przy powierzchni,
czy ryby się mogą wygrzewać ?
* czy napowietrzacz do oczka jest wystarczający ? czy głębsze umiejscowienie kulek napowietrzajacych jest lepszym rozwiązaniem? (oczywiście na tyle żeby nie było za dużego ciśnienia )
* czy macie może jeszcze lepsze rozwiązanie w filtrze niż keramzyt i peszle ?
Ewentualne wskazówki mile widziane :)

Zdjęcia:
Napowietrzacz
Umiejscowienie filtra
Ryba na powierzchni
Roślinność 1
Roślinność 2
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-09-01, 15:56   Re: Dobór pompy do filtra ( wybaczcie za lekturę)

- Ja nie widzę tych 13m3. I na taką ilość ryb oczko jest za małe. Każdy z karpi może dorosnąć u Ciebie do około pół metra i jeżeli nawet faktycznie woda ma obecnie dobre parametry, to ten stan będzie się raczej pogarszał. Ten jednobeczkowy filtr z filmu to o wiele za mało w tej sytuacji.
- Napowietrzacz jest wystarczający, choć raczej nie z tych ekonomicznych. Z im większej głębokości wydostaje się z kulki powietrze, tym więcej go rozpuszcza się w wodzie (zależność rozpuszczalności od ciśnienia). Oczywiście w zimie podwieszasz kulkę ze 20-30cm pod powierzchnią, żeby nie mieszać wody z dna.
- Najlepszym rozwiązaniem filtracji jest zrobienie filtra roślinnego, ale bardzo dużego. Chyba u Ciebie nie ma na taki miejsca. Od peszla i keramzytu lepszy byłby pumeks, o ile go skądś załatwisz. Jak keramzyt, to taki z otwartymi porami. Dobre też są wióry plastikowe (jakiś zakład...) worki raszlowe.
- Jak masz obawy o zużycie energii, to poszperaj za airliftem i zobacz, jak to pracuje. 30W pompką załatwiłbyś temat napowietrzania i pompowania wody - ale filtry musiałbyś wkopać do ziemi, żeby nie trzeba było pompować do nich wody w górę.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-09-01, 19:05   

Oczko ma na pewno dużo mniejsza objętość, ryb jest w nim stanowczo za dużo. Przy tej wielkości oczka powinno być ich tylko kilka szt. Jesiotry których masz aż 6! też szybko rosną. Jedynym wyjściem /ale u ciebie brak miejsca/ byłby tak jak to napisał wolanin duży filtr g/k. Dodawanie roślin do oczka w którym pływaja karpie koi jest bezcelowe. One wszystko zniszczą.
 
 
Neco 
Początkujący


Dołączył: 02 Lip 2017
Posty: 13
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2017-09-01, 19:47   

-12m3 to bylo tak mierzone ale wiadomo spady i te sprawy ciezko dokładnie określić, miedzy wyjsciem a wejsciem na kładke woda waha sie w granicach 0,8 do 1,3 m głębokości
-jeżeli karpie urosną i stan wody będzie sie pogarszał to po prostu oddam pare sztuk komuś
-skoro jednobeczkowy filtr to za mało to mógłbym nawet i te dwa dać, wtedy bedzie ok? Bo na filtr roślinny to faktycznie nie mam miejsca, a beczki z tylu schowam w zaroślach
-ale to zamiast peszla i keramzytu sam pumeks? po prostu wrzucić tylko pumeks do beczki?
-nawet jeśli faktycznie ten filtr mało da to mimo wszystko jaką pompę tu trzeba bylo by zamiescic na jedna beczke i dwie beczki? Wode miałem naprawdę czystą że spokojnie do metra widzialem wszystko wyraźnie, ale po tych upałach sie zepsuło


A i zapomniałem dodać zdjęcia z pomiaru wody, wiem że ten test nie jest jakoś bardzo dokładny ale zawsze to jakiś punkt odniesienia:
- odnośnie Cl2 to jest zrobione zdjęcie po 60 sekundach a akurat ten parametr należy brać pod uwage już po 1 sekundzie, byl kolor po prostu jaśniejszy
pomiar wody
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-09-01, 21:48   

Neco napisał/a:
-skoro jednobeczkowy filtr to za mało to mógłbym nawet i te dwa dać, wtedy bedzie ok ? bo na filtr roślinny to faktycznie nie mam miejsca, a beczki z tylu schowam w zaroślach
-ale to zamiast peszla i keramzytu sam pumeks ? po prostu wrzzucić tylko pumeks do beczki ?

Na takie ryby to Mauser 1m3 byłby w sam raz. Do tego pompa jakieś 5-6m3/h.
Pumeks ze względu na porowatość czyli rozwiniętą powierzchnię do zasiedlenia przez bakterie - bije na głowę keramzyt i peszel.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Neco 
Początkujący


Dołączył: 02 Lip 2017
Posty: 13
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2017-09-05, 12:31   

ja bardzo dziękuje za te wszystkie wskazówki ale niestety nie mam możliwości budowy filtra takich rozmiarów dlatego bym prosił o podpowiedź co do filtra 220l z jednej beczki i 440 l z dwóch beczek, chyba że jest to proporcjonalne co do tej 1000l to sobie juz sam policzyć mogę.

ps: z pumeksem to też ciężko znaleźć gdzieś taką ilość, nie mam pojęcia gdzie niby mógłbym kupić aż tyle co potrzeba
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-09-05, 19:29   

Neco napisał/a:
co do filtra 220l z jednej beczki i 440 l z dwóch beczek, chyba że jest to proporcjonalne co do tej 1000l to sobie juz sam policzyć mogę.

ps: z pumeksem to też ciężko znaleźć gdzieś taką ilość, nie mam pojęcia gdzie niby mógłbym kupić aż tyle co potrzeba

3 beczki to prawie tyle miejsca co Mauser, a na pewno Mauser 800 litrów.
Jak 3 beczki, to w pierwszej przepływ od góry i szczotki, z tego równolegle do 2 beczek z keramzytem - porowaty też będzie ok.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Neco 
Początkujący


Dołączył: 02 Lip 2017
Posty: 13
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2017-09-06, 14:13   

chodziło mi o to że rozpatruje dwie wersje filtra, jeszce nie zdecydowalem, albo z jednej beczki albo z dwóch, nie trzech, ale skoro mówicie że to mało to zrobie z tych dwóch beczek.
Tylko jak je mam połączyć ? Pompa do dwóch beczek 220 l o wydajności 6000l/h bedzie ok czy moze być nawet mniejsza 4000,5000 ? I jak wypełnic ? W pierwszej do połowy gąbki i inne pomysły do oczyszczenia wody mechanicznie a drugą połowe i drugą beczke keramzytem ?
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny