wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
filtr beczkowy 2pytania
Autor Wiadomość
crashq3tf 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 245
Skąd: Szalow,Gorlice,Jasło
Wysłany: 2013-06-27, 23:02   filtr beczkowy 2pytania

Witam mam pytanie do was Panie/Panowie jezeli bede robił filtr to dopływ wody mam zrobic od dołu? i czy beczka musi byc zakrecona zeby cisnienie wypychalo wode do gory? i wylewala sie drugim otworem u gory przepraszam za glupie pytania ale dopiero zaczynam. Czytalem dzisiaj caly dzial jak zrobic filtr wszystko wiem tylko codzi mi o to cisnienie. Jesli dam od dolu beczki weza rure ktora bedzie pompowac pompa to powinienem tez zalozyc zawor zwrotny zeby woda z beczki nie uciekala spowrotem do filtra. Dodaje zdjecie czy taki montaz jest poprawny.

 
 
crashq3tf 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 245
Skąd: Szalow,Gorlice,Jasło
Wysłany: 2013-07-02, 08:35   

Czyli nikt mi nie odp wiem ze wiele bylo tematow na ten temat mi chodzi o te 2 zasadnicze pytania . czy wlot ma byc od dolu i czy beczka pojemnik musi byc zakrecony szczelny.
 
 
art1234
[Usunięty]

Wysłany: 2013-07-02, 08:43   ja bym zrobił

Ja bym zrobił wlot od góry i poprowadził wąż na sam dół bo zawór zwrotni się na bank zamuli i nie będzie działał - jak miałem filtr beczkowy to tak miałem poprowadzony wąż. Beczka nie musi zamykać się szczelnie bo i tak poziom wody nie wzrośnie ponad wylew no chyba, że będzie bardzo mały - ja bym zrobił z fi 50 .
pzd
Art
 
 
crashq3tf 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 245
Skąd: Szalow,Gorlice,Jasło
Wysłany: 2013-07-02, 09:25   Re: ja bym zrobił

art1234 napisał/a:
Ja bym zrobił wlot od góry i poprowadził wąż na sam dół bo zawór zwrotni się na bank zamuli i nie będzie działał - jak miałem filtr beczkowy to tak miałem poprowadzony wąż. Beczka nie musi zamykać się szczelnie bo i tak poziom wody nie wzrośnie ponad wylew no chyba, że będzie bardzo mały - ja bym zrobił z fi 50 .
pzd
Art


Dziekuje za odpowiedz kolego to moze dzis cos zaczne dzialalc ale teraz ide kosic trawnik :)
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-07-02, 10:07   

Małe uzupełnienie wypowiedzi Art'a:

Jeśli się poprowadzi wąż tak, jak zaproponował i beczka będzie stała tak jak na rysunku, to w przypadku wyłączenia prądu woda i tak spłynie do oczka, jeśli nie będzie zaworu przeciwzwrotnego.

...chyba że beczkę się zakopie i poziom wody w beczce będzie mniej więcej równy z poziomem wody w oczku. Takie rozwiązanie również poprawi znacznie wydajność systemu, tylko, ze trzeba będzie inaczej rozwiązać spuszczanie osadu spod rusztu.

Torf oczywiście trzeba zabezpieczyć, jeśli nie chcesz, żeby spłynął do oczka.

No i wodę powinno się wprowadzać pod ruszt.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-02, 11:21   

Małe uzupełnienie wypowiedzi Aznara :)
Jest taka teoretyczna możliwość:
Jeżeli zależy Ci bardzo na wysokim posadowieniu beczki (kaskada?) i nie zdecydujesz się na zawór zwrotny, to ewentualnie mógłbyś wyprowadzić zasilenie ponad poziom beczki - ale na wysokość powiększoną o straty na oporze filtra (można byłoby to ustalić eksperymentalnie). Jeżeli ktoś miałby odruch protestu, że w ten sposób zwiększamy obciążenie pompy, to wyjaśniam, że jest ona obciążona (dławiona) dokładnie tak samo, jak przy bezpośrednim jej połączeniu z beczką - tylko że wtedy oporu filtra "nie widać" :) .
Dopływ do filtra w tym proponowanym układzie zasilać należy otwartym przelewem - dla uniknięcia utworzenia lewara, który mógłby podessać z powrotem wodę z filtra w stronę pompy. Można to sobie wyobrazić jako coś w stylu nalewania wody do kanistra przez lejek. Do tego byłoby potrzebne awaryjne odprowadzenie wody z owego 'lejka' w razie przytkania filtra.
Na pewno wyzwaniem byłoby zamaskowanie takiego kikuta.

Co do torfu i w ogóle złoża, to moim zdaniem nie tylko torf, ale całość może być wypchnięta do góry, zwłaszcza przy zabrudzonym filtrze. Dałbym jakąś kratkę na górze złoża i przymocował ją do ścianek, albo ustalił ją dystansami do pokrywy beczki.

Wreszcie co do flizeliny - na A. ktoś w bardzo dobrej cenie sprzedaje akurat perlonową włókninę filtracyjną w dużych 1,5m płachtach. Dla mnie rewelacja.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-07-02, 11:40   

wolanin napisał/a:
Na pewno wyzwaniem byłoby zamaskowanie takiego kikuta.


Niekoniecznie.
Jeśli dobrze Cię rozumiem, to puszczenie wody wewnątrz beczki rurą o konkretnym przekroju zależnym od przepływu (np 110mm) powinno rozwiązać sprawę bez konieczności tworzenia jakiegoś wysokiego kikuta.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-02, 12:11   

Aznar33 napisał/a:
wolanin napisał/a:
Na pewno wyzwaniem byłoby zamaskowanie takiego kikuta.


Niekoniecznie.
Jeśli dobrze Cię rozumiem, to puszczenie wody wewnątrz beczki rurą o konkretnym przekroju zależnym od przepływu (np 110mm) powinno rozwiązać sprawę bez konieczności tworzenia jakiegoś wysokiego kikuta.

Trochę nie tak. Woda z pompy idzie w górę ponad beczkę, tam np. dajemy fajkę w kształcie U, żeby woda wylewała się z niej wprost w dół, fajka celuje w "lejek", który przechodzi w przewód prowadzący z powrotem w dół do podstawy beczki - tam przechodzi przez ściankę i pod ruszt.
Cala wydumana kombinacja po to, żeby uniknąć cofania wody do pompy - taki wysokościowy zawór zwrotny.
Tu chodzi o to, że rura musi wystawać ponad górne zwierciadło wody w filtrze na tyle, żeby poziom wody u jej szczytu w otwartym przelewie zapewniał przepchnięcie wody przez filtr.
Więc ponad beczką będzie to - nie wiem - pół metra? rury - nie musi to być grubsze niż jakaś sensowna średnica stosowana na dopływie, np. 50mm.
Tak na marginesie, interesowałaby mnie statystyka - jakie są obserwowane straty wysokości ciśnienia na stosowanych w oczkach filtrach przy stosowanych przepływach/pompach. Przy czym jak się wydaje, generalnie mamy do czynienia z dwoma różnymi podejściami - takie nazwijmy to reaktory biologiczne - z luźno rozmieszczonym materiałem typu szczotki, maty z przerwami, biobale - to raczej nie daje dużego oporu. Druga - to brutalne przepychanie wody przez gęstsze warstwy typu mata, włóknina, gąbka. Filtracja mechaniczna. Ja tak mam w swoim filterku, gdzie nie bałem się użyć ovaty - czyszczenie co 2 tygodnie, za to gdy po burzy naleci trochę zawiesiny, to w parę godzin woda jest jak kryształ (ale wtedy znowu mam jak w banku płukanie filtra).
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-07-02, 12:23   

Im mniejszy przekrój rury w beczce zastosujesz, tym wyżej będziesz musiał ten kikut poprowadzić. Co jak zauważyłeś będzie mało estetyczne.
Z drugiej strony taka rura w beczce to też kłopot.

Odnośnie drugiego zagadnienia, które poruszasz, to ja jestem zwolennikiem filtracji wprowadzającej opory bliskie zeru. Nie widzę żadnych korzyści z wprowadzenia oporów na tym etapie.
 
 
crashq3tf 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 245
Skąd: Szalow,Gorlice,Jasło
Wysłany: 2013-07-02, 14:13   

Cytat:
Woda z pompy idzie w górę ponad beczkę, tam np. dajemy fajkę w kształcie U, żeby woda wylewała się z niej wprost w dół, fajka celuje w "lejek", który przechodzi w przewód prowadzący z powrotem w dół do podstawy beczki - tam przechodzi przez ściankę i pod ruszt.
Cala wydumana kombinacja po to, żeby uniknąć cofania wody do pompy - taki wysokościowy zawór zwrotny.
Tu chodzi o to, że rura musi wystawać ponad górne zwierciadło wody w filtrze na tyle, żeby poziom wody u jej szczytu w otwartym przelewie zapewniał przepchnięcie wody przez filtr.


Takczytając Twoj post masz racje kolego pompe bede mial z wydajnoscią 300l/h narazie mnie nie stac na lepsza. A jezeli mogl by mi ktos narysowac w paincie jak dokladnie taki filtr powinien wygladac gdzie ktora rura zebym pozniej nie musial poprawiac. Wczoraj bylem w OBI rozgladnac sie za beczkami masakra beczka 10l 50zl :/ . P.s taki zawor zwrotny ktory jest wykorzystywany do hydroforow nadawal by sie czy nie bardzo ?
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-07-02, 14:27   

Sprawdź wysokość podnoszenia tej pompy. Wydaje mi się, że chcąc nie chcąc będziesz musiał zakopać beczkę.

Rozglądnij się za beczkami na wodę deszczową. U nas można dostać 100l za 100zł, a 200l za niewiele więcej. W Polsce ceny powinny być podobne, ale trzeba poszukać po marketach, bo różnice w cenach podobnych towarów mogą być znaczne.
 
 
crashq3tf 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 245
Skąd: Szalow,Gorlice,Jasło
Wysłany: 2013-07-02, 14:33   

Aznar33 napisał/a:
Sprawdź wysokość podnoszenia tej pompy. Wydaje mi się, że chcąc nie chcąc będziesz musiał zakopać beczkę.


Co do pompy pisze tak na niej

NP-3000 3000L/H Aqua Nova

Maksymalny przepływ do 3000 litrów na godzinę.

Moc 70W

Max. wysokość słupa wody: 3,5m

Długość przewodu: 5m

Wymiary: 196x96132mm

Nie chce robin wysokiego wodospadu wysokosc jego bedzie tak 70cm 80cm
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-07-02, 14:36   

To trochę zmienia sprawę. W poprzednim poście przy wydajności chyba zgubiłeś jedno zero.

Dość prądożerna ta pompa.

Tu masz przykład beczki:

http://www.leroymerlin.pl...ontent=43707342
 
 
crashq3tf 
Bywalec



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Cze 2013
Posty: 245
Skąd: Szalow,Gorlice,Jasło
Wysłany: 2013-07-02, 15:10   

Aznar33 napisał/a:
To trochę zmienia sprawę. W poprzednim poście przy wydajności chyba zgubiłeś jedno zero.

Dość prądożerna ta pompa.

Tu masz przykład beczki:


Ja wiem czy to duzo porownaniu do komputera ktory ma 450w np to jest roznica. Dzieki za linka, moglem sie pomylic bo kosilem trwanik i jak bylem w domu topisalem :) dzieki kolego teraz juz mniej wiecej wszystko wiem a na alledrogo oplaca sie kupic taka beczke?

Jeszcze jedno jakiego zaworu zwrotnego uzyc ?
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-07-02, 16:00   

crashq3tf napisał/a:
Ja wiem czy to duzo porownaniu do komputera ktory ma 450w np to jest roznica.


Komputer nie chodzi 24/7 przez większą część roku jak pompa.
Poza tym ja porównuję do innych pomp. Dla przykładu moja pompa 2350l/h ciągnie bodajże 25W o ile dobrze pamiętam.

Cytat:
na alledrogo oplaca sie kupic taka beczke?


Nie wiem.
Ja bym się rozglądnał i porównał ceny.

Cytat:

Jeszcze jedno jakiego zaworu zwrotnego uzyc ?


To robisz zawór, czy tak jak pisał Wolanin?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny