wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
lampa UV przed czy za filtrem???
Autor Wiadomość
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2013-05-09, 11:23   

Napiszę coś ale niektyórzy zrozumieją z tego tylko techniczny bełkot :-D

Zamontowanie lampy za filtrem niesie ze sobą następujące skutki.

Ponieważ konstrukcja lampy (głównie chodzi tu o króciec wlotowy) ale także i jej przekrój czynny stwarza opór miejscowy. Wartośc ta zależy od konstrukcji lampy i największy wpływ ma na to średnica ale także np: zmianma kierunku przepływu ect.
Zatem montując taką lampę kiedy woda płynie już tylko grawitacyjnie spowoduje spiętrzenie się tej wody. Spiętrzenie będzie tak wysokie jak wartość oporu dla takiego rozwiązania. Po osiągnięciu konkretnej wysokości słupa wody, woda zostanie przeciskana przez tą lampę w wyniku wytworzenia ciśnienia parcia przez słup wody.

łopatologicznie : :P

Takie rozwiązanie spowoduje, że woda przed lampą zacznie się podnosić aby wytworzyć sobie ciśnienie. Niby nic w tym strasznego...ale z cała pewnością w filtrze nie ma na to miejsca i woda zacznie się wylewać z filtra na zewnątrz. Oczywiście coś tam przeleci przez lampę, ale spora część wody wyleci z filtra i po kilku godzinach w oczku nie ma wody. ;)

Dlatego w przypadku filtra otwartego=grawitacyjnego nie stosuje się lampy za filtrem. Acz kolwiek można zrobić taką konstrukcję aby było to możliwe. Tylko po co ?
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-09, 15:27   

vivit napisał/a:
Aczkolwiek można zrobić taką konstrukcję aby było to możliwe.


Zdajesz sobie sprawę z tego, że właśnie zaprzeczyłeś tezie postawionej przez Jarka?

Cytat:
Takie rozwiązanie spowoduje, że woda przed lampą zacznie się podnosić aby wytworzyć sobie ciśnienie.


No to zrób tak, żeby się woda nie podnosiła. Nie da się?
[ ;) ]Na ocenę bardzo dobrą zrób jednym sposobem. Na celującą opracuj dwa sposoby i poślij do Jarka. qed[/ ;) ]
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2013-05-09, 17:25   

Anzar33 wszystko się da, ale nie jest to proste dla człowieka który nie ma pojęcia o hydraulice płynów. Stąd (nie każdemu = większości) nie poleca się takiego rozwiązania jako właściwe.
Jest za dużo warunów do spełnienia aby to rozwiązanie było proste. Wymaga zabezpieczeń których konstrukcja nie jest adekwatna do miejsca zamocowania lampy.
Lepiej napisać, że ma być przed i producent i użytkownik spi spokojnie. ;)
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-09, 17:42   

No widzisz Pawle - zaczynasz z sensem gadać. Trudno mi się jednak zgodzić z tym, że jest to jakiś trudne zagadnienie. Wszystko można bardzo intuicyjnie rozwiązać. Obcieńkowałeś rurę wkładając tam lampę i zaczyna Ci się poziom podnosić? Wprowadź kompensację i ją pogrubaś to się obniży. ;)
...albo nie wkładaj jej tam, tylko gdzieś indziej, gdzie nie będzie miała znaczącego wpływu na przepływ.

Też źle? To się idzie do sklepu i kupuje gotowe rozwiązanie, a nie dorabia teorii do praktyki, że niby się nie da zrobić.
:piwko:
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2013-05-09, 18:06   

Tu zawsze przypomina mi się pewien przypadek.

Czy normalnemu człowiekowi przyjdzie do głowy wyjść z za kierownicy po ustawieniu tempomatu podczas jazdy kamperem i udać się zrobić sobie kawę. No chyba nie.
A amerykanin tak zrobił i wygrał proces, bo nie było tego napisanego w instrukcji, że nie można.

Więc lepiej dla tych, co nie są biegli w konstruowaniu, aby lampę mocowali przed filtrem :-D
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-05-11, 00:40   

Aznar33 napisał/a:
Na celującą opracuj dwa sposoby i poślij do Jarka.

Aznar33 napisał/a:
Trudno mi się jednak zgodzić z tym, że jest to jakiś trudne zagadnienie. Wszystko można bardzo intuicyjnie rozwiązać.

No to czekam z niecierpliwością na Twoje rozwiązania (wystarczy mi jedno ) Zrób jakiś krótki filmik z tego patentu, to z przyjemnością go obejrzę i pewnie nie tylko ja :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-13, 21:31   

JAREK G napisał/a:
No to czekam z niecierpliwością na Twoje rozwiązania (wystarczy mi jedno ) Zrób jakiś krótki filmik z tego patentu, to z przyjemnością go obejrzę i pewnie nie tylko ja :)


:-D
Jasne... chcesz, żebym konstruował coś, co jest mi kompletnie nieprzydatne i do tego jeszcze dokumentował to na filmie, żeby coś udowodnić? Chyba zdecydowanie nie doceniasz skali mojego lenistwa. Ja lampę ostatni raz włączałem bodajże ponad rok temu, a i to chyba na zasadzie "bo mam" niż z powodu konieczności. Jak tylko skończę obecną n-tą modernizację filtracji, to lampa wyleci na stałe.

Napisz proszę w którym miejscu widzisz problem, to może będę w stanie podsunąć jakieś rozwiązanie.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-05-14, 00:40   

Aznar33 napisał/a:

Napisz proszę w którym miejscu widzisz problem, to może będę w stanie podsunąć jakieś rozwiązanie.
Z grubsza wyjaśnił Ci to vivit, ale proszę jeszcze raz
Weźmy dla przykłady oczko 20000l, filtr przelewowy z 2-3 pojemników100l, pompę 8000-10000l/h i lampę UV 30W.
Pompa podaje wodę do filtr wężem lub rura o maksymalnym przekroju zazwyczaj jest to 32 lub 40mm. Przelew między filtrami i odpływ aby woda się nie przelewała musi być co najmniej 50mm a najlepiej 75 lub 100mm, Teraz według Twojej teorii za filtrem dajemy lampę UV gdzie zasilanie i odpływ takiej lampy to max 32mm. Jaki będzie efekt łatwo się domyśleć a jak nie to zawsze możesz sprawdzić :) Oczywiście pompa filtr i lampa mogą być mniejsze lub większe proporcjonalnie do wielkości oczka ale końcowy efekt będzie zawsze ten sam
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-14, 10:06   

JAREK G napisał/a:

Weźmy dla przykłady oczko 20000l, filtr przelewowy z 2-3 pojemników100l, pompę 8000-10000l/h i lampę UV 30W.
Pompa podaje wodę do filtr wężem lub rura o maksymalnym przekroju zazwyczaj jest to 32 lub 40mm. Przelew między filtrami i odpływ aby woda się nie przelewała musi być co najmniej 50mm a najlepiej 75 lub 100mm, Teraz według Twojej teorii za filtrem dajemy lampę UV gdzie zasilanie i odpływ takiej lampy to max 32mm. Jaki będzie efekt łatwo się domyśleć a jak nie to zawsze możesz sprawdzić :) Oczywiście pompa filtr i lampa mogą być mniejsze lub większe proporcjonalnie do wielkości oczka ale końcowy efekt będzie zawsze ten sam


Pogrubiłem Ci miejsca, gdzie popełniłeś błędy. W sumie całe błędne rozumowanie wynika z pierwszego.
Nie wiem dlaczego założyłeś, że maksymalny przekrój lampy to 32mm. Technicznie włożenie żarnika do rury o przekroju 32mm niewiele się różni od włożenia żarnika do rury 110mm.
Co stoi na przeszkodzie, żeby zrobić, albo kupić lampę o takim przekroju?

Ostatnie zdanie zacząłeś dobrze.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-05-15, 00:24   

Aznar33 napisał/a:
Technicznie włożenie żarnika do rury o przekroju 32mm niewiele się różni od włożenia żarnika do rury 110mm.
Co stoi na przeszkodzie, żeby zrobić, albo kupić lampę o takim przekroju?


Oj Aznar33, opowiadasz bzdury jakbyś w życiu lampy UV nie widział, a już na pewno jej nie rozbierał :???: Po pierwsze to nie jest przekrój lampy tylko krócicy zasilających i wiem to z doświadczenia i powiem Ci więcej że gwint w tych króccach jest jeszcze mniejszy bo calowy. W lampach 11W i mniejszych wyjście na węże jest również mniejsze bo góra 25mm Po drugie żarnika nie wkładasz do rury tylko do szklanego ( kwarcowego tubusa ) który ma średnice niewiele większą od samego żarnika. Tubus dopiero umieszczony jest w obudowie (w rurze) . Miedzy tybusem a wewnętrznymi ściankami rury przepływa woda która jest naświetlaną promieniami UV, aby te naświetlanie były skuteczne odległość między nimi nie może być duża bo promienie UV i tak nie zadziałają, im płaszcz wodny "cieńszy" a naświetlana woda bliżej żarnika tym lepiej. Aznar33, zbudować możesz sobie lampę UV 11W z rury 200mm i z króćcami 50mm tylko co z tego jak nie będzie działać Znajdź mi taka gotową lmpę UV

Ps.Tez Ci pogrubiłem żebyś lepiej zrozumiał :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2013-05-15, 11:19   

ot i cała filozofija :good:
Jarek dokładnie wyjaśnił zasadę działania. Można by taką lampę skonstruować innaczej, ale musiałbyś zamówić sobie wykonanie specjalnie dla Ciebie żarnika o większej średnicy. Przez to wzrosły by koszty bo średnice są zunifikowane i wszyscy produceńci takie właśnie produkują.
Reasumując wszystko się da zrobić tylko po co, skoro prosty zabieg polegający na zamontowaniu lampy przed filtrem, kładzie kres kombinowaniu ;)
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-15, 22:27   

JAREK G napisał/a:
zasilanie i odpływ takiej lampy to max 32mm.


Proszę:
http://www.gardensite.co....Gravity_55W.htm

Odpływ i dopływ 100mm. To tyle odnośnie Twojej teorii, że max to 32mm.
Maksymalny przepływ 30000l/h.

Przeznaczenie do systemów grawitacyjnych.

Jeśli będzie za mało, to producent zapewnia, że bez najmniejszego problemu można dodać drugą.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-05-16, 02:14   

Jak mamy być dokładni to prosiłem Cie o taka lampę :)

JAREK G napisał/a:
napisał/a:
Aznar33, zbudować możesz sobie lampę UV 11W z rury 200mm i z króćcami 50mm tylko co z tego jak nie będzie działać Znajdź mi taka gotową lmpę UV


Jakbyś również dobrze czytał i cytował to co napisałem a nie tylko fragment wyrwany z kontekstu to 32mm dotyczy TAKIEJ LAMPY czyli lampy 30W z podanego przykładu, dla którego specjalnie wybrałem "średnią" lampę. Tak jak napisałem lampy mniejszej mocy maja jeszcze mniejsze przekroje i odwrotnie oczywiście też większa lampa będzie miała proporcjonalnie większy przekrój Vivit dobrze Ci napisał , wszystko można zrobić tylko za ile i po co. Jestem przekonany w 100% że autor tego tematu nie ma lampy UV grawitacyjnej, a tą co ma może zamontować w zależności od posiadanego systemu filtracyjnego dokładnie tak jak mu napisałem na samym początku. Nie wiem czy ktokolwiek z zarejestrowanych na forum posiada w ogóle taka lampę
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-16, 19:13   

JAREK G napisał/a:
jak masz (filtr) przelewowy to nie masz wyjścia lampa idzie przed filtrem , a jak filtr grawitacyjny to lampa musi być za filtrem :)


Podałem przykład lampy do filtrów grawitacyjnych. Nie miałem zamiaru co do milimetra wyszukiwać wedle Twojego życzenia.

Przykład istniejącej lampy Oase mam nadzieję, że raz na zawsze rozwiąże dywagacje, czy taką lampę można zrobić, czy nie i dlaczego jest to niemożliwe.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny