wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
lampa UV przed czy za filtrem???
Autor Wiadomość
arci89 
Początkujący


Dołączył: 05 Mar 2013
Posty: 15
Skąd: Białystok
Wysłany: 2013-05-02, 09:14   lampa UV przed czy za filtrem???

tak jak w temacie, proszę o odpowiedź....
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-02, 12:22   

Przed.
 
 
keri 
Początkujący



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 29
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2013-05-02, 14:31   

Aznar33 napisał/a:
Przed.

chmyyy czyli sugerujesz że woda po przejściu przez lampę idzie do filtra. czyli biologicznie filtr już nie działa a poza tym cały syf na początku zapycha lampę aby nie doszedł do filtra.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-02, 15:50   

keri napisał/a:
chmyyy czyli sugerujesz że woda po przejściu przez lampę idzie do filtra.


Tak zaproponowałem

Cytat:
czyli biologicznie filtr już nie działa


Działa działa.

Cytat:
a poza tym cały syf na początku zapycha lampę aby nie doszedł do filtra.


Mam kłopoty ze zrozumieniem zdania...

Zresztą... rób jak uważasz. Zanim jednak zaczniesz wywracać kota ogonem to zerknij na profesjonalne systemy filtracyjne i gdzie tam lampa jest umieszczona.
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2013-05-02, 17:12   

a poza tym cały syf na początku zapycha lampę aby nie doszedł do filtra.
Między innymi ten widoczny syf lampa wyjalawia czyli zabija,następnie idzie to do filra ktory to wszystko zatrzymuje,a do oczka wylatuje czysta woda.
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2013-05-02, 20:03   

Oczywiście przed filtrem
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
Adacho 
Moderator



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Lut 2013
Posty: 785
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2013-05-02, 20:21   

U mnie pracuje filtr grawitacyjny, i woda z oczka wpływa bezpośrednio do filtra.
Następnie woda płynie do komory pompy, a stamtąd przez lampę UV, do strumienia i małego stawku liliowego, który wychwytuje ewentualne pozostałości po glonach.
Czytałem kiedyś sporo o takim rozwiązaniu filtracji, i ma ona wiele plusów.
_________________
Adam pozdrawia
MOJE OCZKO WODNE
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-05-05, 00:52   

Przed wszystkim to zależy to od tego jaki masz filtr . Jak filtr jest ciśnieniowy to możesz dać przed lub za filtrem ( są dwie szkoły :P ) jak masz przelewowy to nie masz wyjścia lampa idzie przed filtrem , a jak filtr grawitacyjny to lampa musi być za filtrem :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
keri 
Początkujący



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 12 Sie 2010
Posty: 29
Skąd: Podlasie
Wysłany: 2013-05-05, 18:11   

JAREK G napisał/a:
Przed wszystkim to zależy to od tego jaki masz filtr . Jak filtr jest ciśnieniowy to możesz dać przed lub za filtrem ( są dwie szkoły :P ) jak masz przelewowy to nie masz wyjścia lampa idzie przed filtrem , a jak filtr grawitacyjny to lampa musi być za filtrem :)
wyjaśniłeś rzeczowo nasze przepychanki. Wyszło ze każdy z nas miał rację ale każdy ma inny filtr :soczek:
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-08, 16:44   

A ja naiwnie myślałem, że wykpię się odpowiadając jednym słowem...

Adacho napisał/a:
Czytałem kiedyś sporo o takim rozwiązaniu filtracji, i ma ona wiele plusów.


Wymień proszę te plusy.
Poza tym u Ciebie strumień i stawik roślinny/dekantacyjny to także elementy systemu filtracyjnego, więc nadal lampa nie jest na końcu systemu.

JAREK G napisał/a:
jak masz przelewowy to nie masz wyjścia lampa idzie przed filtrem , a jak filtr grawitacyjny to lampa musi być za filtrem :)


Ciekaw byłbym uzasadnienia tych tez Jarku. Zawsze wydawało mi się, że umiejscowienie lampy w systemie zawsze było bardziej kwestią świadomego wyboru niż konieczności wynikającej z typu posiadanej filtracji.

Dając bardziej rozbudowaną odpowiedź na pytanie z pierwszego postu:
- to zależy co chcesz osiągnąć.

Lampa UV to element sterylizujący. W oczkach ma dwa główne zadania
-uszkadza DNA bakterii i
-glonów jednokomórkowych

Odnośnie potrzeby posiadania lampy w systemie zdania są bardzo podzielone. Ja lampę mam, ale jest wyłączona.

Efektem działania lampy jest obumarła biomasa - ciapaja/szlam, którą chyba każdy, kto czyścił filtr widział.

Jeśli się chce, żeby ta ciapaja została wychwycona przez filtr mechaniczny, to lampę umieszcza się przed filtrem. Woda płynie przez pompę do lampy, glony się zbijają i są zatrzymywane przez mechanikę filtra. Potem woda oczyszczona z zawiesin płynie sobie przez strefę biologiczną, gdzie bakterie nitryfikacyjne robią swoje. Dalej woda trafia do oczka/strumienia, gdzie rośliny oczyszczają wodę z efektów pracy strefy biologicznej. Efektem jest krystalicznie czysta woda wolna od zanieczyszczeń mechanicznych, bakteryjnych i chemicznych... teoretycznie.
W praktyce często filtracja mechaniczna jest niewydolna - ciapaja przedostaje się do systemu filtracji biologicznej i ją zanieczyszcza. Potem jak nawet biologiczna część filtra nie wydala mechaniecznie, to zanieczyszczania trafiają z powrotem do oczka przechodząc sobie spokojnie przez filtr na wylot. Efektem jest osad gromadzący się na dnie oczka i powiększający z czasem. Ten osad odżywia kolejne pokolenia glonów, rośliny w oczku a także produkuje szkodliwe gazy które zimą mogą wytruć ryby, jeśli się nie utrzyma pewnej powierzchni wody wolnej od lodu. W tym osadzie zachodzą jednak również korzystne procesy nitryfikacji i denitryfikacji, więc są też jakieś korzystne aspekty.

Jeśli się więc chce aby filtr wyłapywał te zanieczyszczenia, to lampę się daje przed filtrem.
Jeśli się filtr ma niewydolny, albo nie chce się komuś go czyścic, to miejsce lampy w systemie filtracyjnym nie ma większego znaczenia. Jeśli ktoś nie ma problemu glonów jednokomórkowych i chce tylko stosować UV do kontroli antybakteryjnej, to położenie lampy też może być dowolne.
 
 
vivit 
Przyjaciel forum
oczko ze strumieniem



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 02 Cze 2006
Posty: 1181
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2013-05-08, 22:49   

Post Jarka G wynika z zasady działania systemu.
W filtrze ciśnieniowym woda cały czas pozostaje pod ciśnieniem, więc śmiało można dać lampę za filtrem. Pomijam zasadność takiego działania, ale jest to możliwe. Natomiast przy filtracji grawitacyjnej (pompa podaję wodę do filtra a ona przechodzi przez niego na podstawie przelewu czyli grawitacyjnie) i nie ma takiej możliwości, gdyż lampa wymusza przepływ ciśnieniowy. Stąd jego stwierdzenie.

To tak dla sprostowania...

Ja też mam lampę i po zimie pracowała tydzień, po sklarowaniu wody została w pozycji OFF :P
_________________
OCZKO , OGRÓD

PAWEŁ
 
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-05-09, 00:44   

vivit napisał/a:
lampa wymusza przepływ ciśnieniowy


ależ nic podobnego. Przez lampę powinien być przepływ - tyle i aż tyle. Jak go zorganizujesz zależy już tylko od Twojej inwencji. Faktycznie w najbardziej trywialny sposób można to zrobić ciśnieniowo. W sumie przy instalacji lampy wystarczy trzymać się dwóch zasad (poza najbardziej oczywistą - żeby prąd nie pokopał):
-lampa nie powinna naświetlać części biologicznej i
-światło UV powinno nie być widoczne dla oka ludzkiego (bo jest bardzo szkodliwe)

Cytat:

Ja też mam lampę i po zimie pracowała tydzień, po sklarowaniu wody została w pozycji OFF :P


To też może być odpowiedź na pytanie gdzie wstawić lampę.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2013-05-09, 01:54   

Aznar33 napisał/a:

Ciekaw byłbym uzasadnienia tych tez Jarku.
Z grubsza wyjaśnił Ci to vivit, Lampa jaka by nie była to ma za małe przekroje i przepustowości aby woda przepływała przez nią grawitacyjnie czy przelewowo musi być podawane pod cienieniem. Najlepiej jak masz filtr przelewowy ( chyba najczęściej spotykany ) to zamontuj sobie lampę za filtrem a sam zrozumiesz że ze względów technicznych tak się nie da
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2013-05-09, 08:52   

czy istnieje jaks mozliwosc sprawdzenia lampy bez jej rozkrecania - czy klosz w lampie uv (72W) jest czysty?
 
 
violettaxx 
Przyjaciel forum



Pomogła: 21 razy
Dołączyła: 05 Maj 2009
Posty: 1195
Skąd: Gronity
Wysłany: 2013-05-09, 10:46   

Chyba takiego sposobu nie ma :-(

UVC Jest zależna od przepływu ilości wody oraz czasu jego naświetlenia ! Dlatego najczęściej producenci markowych lamp podają maksymalny przepływ (czyli jaką największą pompę można podłączyć aby naświetlanie było efektywne).

I powiem więcej efektywność jest zależna od rodzaju żarnika i jego długości. Testowałam Jebo, Lazur, Aquael jest znaczna różnica w efektywności tych sprzętów (czasami nawet nie wyobrażalna)
http://forum.oczkowodne.n...p=149516#149516

Podstawowe parametry to przepływ , ciśnienie, microwat na wyjściu lampy.

Zachęcam do zgłębienia tematu UVC
http://seentechnologie.pl...rafioletowe.pdf
http://www.h2oasis.org/uvsterilizerinfo/
_________________
Moje KOI
http://www.youtube.com/watch?v=MO7k7m2sDIY
http://www.youtube.com/watch?v=snDI_ULS7yw
http://www.fotosik.pl/moje_zdjecia.html
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny