wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Wata perlonowa jako materiał filtracyjny
Autor Wiadomość
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2011-03-25, 11:28   

Zwróce tylko uwagę że trzeba pilnować filtra z tą watą bo może się zapchać i woda przeleje się poza filtr zamiast wrócić do oczka( to taka drobna uwaga dla początkujęcych) w moim przypadku wystarcza lampa UV.
Od poniedziałku ma być ciepło więc również odpalę filtr tyle że ja mam na myśli opróc dotlenienia również szybsze ogrzanie się wody i dostarczenie wody roślinkom w stumyku, nawet u mnie stumyk zaczyna się zielenić
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-25, 11:36   

Roman napisał/a:
Zwróce tylko uwagę że trzeba pilnować filtra z tą watą bo może się zapchać i woda przeleje się poza filtr zamiast wrócić do oczka( to taka drobna uwaga dla początkujęcych) w moim przypadku wystarcza lampa UV.
Od poniedziałku ma być ciepło więc również odpalę filtr tyle że ja mam na myśli opróc dotlenienia również szybsze ogrzanie się wody i dostarczenie wody roślinkom w stumyku, nawet u mnie stumyk zaczyna się zielenić


U mnie akurat z tym nie ma problemu, bo jak nawet się przeleje, to i tak woda w znacznej części wraca do oczka. Część wylewa się poza, ale w domu zawsze ktoś jest i jak tak się stanie, to zwyczajnie wyłącza pompę. Czyszczeniem ja się zajmuję.
Ostatnio zmieniony przez Elendil 2011-03-25, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-03-25, 11:47   

Roman napisał/a:
Zwróce tylko uwagę że trzeba pilnować filtra z tą watą bo może się zapchać i woda przeleje się poza filtr zamiast wrócić do oczka( to taka drobna uwaga dla początkujęcych)

u mnie w ciśnieniówce też problemu nie ma bo się nic nie przelewa a czyszczenia co 2-3 miechy :)
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
Ostatnio zmieniony przez Elendil 2011-03-25, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-25, 11:52   

Elendil napisał/a:
Roman napisał/a:
Zwróce tylko uwagę że trzeba pilnować filtra z tą watą bo może się zapchać i woda przeleje się poza filtr zamiast wrócić do oczka( to taka drobna uwaga dla początkujęcych)

u mnie w ciśnieniówce też problemu nie ma bo się nic nie przelewa a czyszczenia co 2-3 miechy :)


Czyli w tej Twojej ciśnieniówce ta wata mało co i czyści, bo ona taka już jest, ze szybko się zatyka.

No chyba, ze masz cieniutką warstwę, ale wtedy tym bardziej nic ona nie daje.
Ostatnio zmieniony przez Elendil 2011-03-25, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-03-25, 12:26   

Uzupełnia wkłady gąbkowe, warstwa owszem nie za gruba, ale zbiera syfu co niemiara. Jak wyciągnę do czyszczenia to jedna wielka breja. Jak nie zapomnę to przy czyszczeniu zrobię fotki i pokażę jak to wygląda.

Z efektów stosowania jestem bardziej niż zadowolony, bo odkąd używam w oczku woda kryształowa :-D
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
Ostatnio zmieniony przez Elendil 2011-03-25, 13:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
koczisss
[Usunięty]

Wysłany: 2011-03-25, 12:31   

Elendil napisał/a:
Uzupełnia wkłady gąbkowe, warstwa owszem nie za gruba, ale zbiera syfu co niemiara. Jak wyciągnę do czyszczenia to jedna wielka breja. Jak nie zapomnę to przy czyszczeniu zrobię fotki i pokażę jak to wygląda.

Z efektów stosowania jestem bardziej niż zadowolony, bo odkąd używam w oczku woda kryształowa :-D


Gdybyś wyciągał częściej to więcej brei byś miał.
Wata bardzo szybko się zapycha. Masz flit ciśnieniowy to się nie przelewa, ale czyszczenie raz na 3 miesiące tej waty jest raczej złym rozwiązaniem, bo ona już może Tobie po tygodniu się zapchać, a resztę czasu w filtrze tkwi dla samego tkwienia, bo już jest zapchana i dalej nic już nie robi.
Ostatnio zmieniony przez Elendil 2011-03-25, 13:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-03-25, 12:59   

Zapchana czy nie zapchana to wodę przepuszcza, woda w oczku zapewnia widoczność do dna znaczy wata swoją rolę spełnia. :-D Poza tym, w filtrze są jeszcze gąbki.
Co do zasady watę w tamtym roku starałem się wymieniać równo co 2 miesiące. Te 3 miechy wzięły się stąd, że ze dwa razy nieco się przedłużył termin czyszczenia filtra bo z różnych względów nie mogłem tego robić.
Sygnałem do wymiany jest dla mnie spadek ciśnienia na wyjściu z filtra i co za tym idzie zmniejszony przepływ na kaskadzie. Następował on po min. 6 a max. 8 tygodniach.

Może to specyfika filtrów ciśnieniowych ale nie zauważam negatywów o których piszesz a z używania perlonówki jestem bardzo zadowolony.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
kaer 
Początkujący



Dołączył: 09 Maj 2009
Posty: 37
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2011-03-27, 08:35   

Elendil, a tą wate to masz za czy przed gąbkami?
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4618
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2011-03-27, 08:44   

Ja mam watę prasowaną nad gąbkami,bo spełnia mi rolę pierwszego oczyszczania
mech. no i mogę ją zawsze przepłukać gdy filtra słabo leci :P
poz.Leszek
---------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-03-27, 09:20   

kaer napisał/a:
Elendil, a tą wate to masz za czy przed gąbkami?

Tak jakby obok... U mnie w filtrze są dwie strefy, jedna z gąbkami, druga z biokulkami. Woda przepływa przez gąbki, potem wpływa do biostrefy i dalej rurką wewnątrz gąbek wychodzi na zewnątrz. Wata umieszczona jest w miejscu przepływu ze strefy gąbek do strefy bio, czyli tak jakby uzupełniała część gąbkową.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
kaer 
Początkujący



Dołączył: 09 Maj 2009
Posty: 37
Skąd: Kołobrzeg
Wysłany: 2011-03-27, 10:05   

widzę, że każdy stosuje ją inaczej ;) , czyli nie będzie problemu jak ją użyje na końcu filtra. mam tam jeszcze troche miejsca (beczka zasilana od dołu), i ułożenie waty na samej górze przy pracującym filtrze jest najwygodniejsze :P
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=4618
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2011-03-27, 10:47   

Ja jeszcze inaczej jako pierwszy łapacz jest wycieraczka PCW, sporo łapie śmieci ale nie grozi zapchanie bo woda zawsze może spłynąć bokami
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2011-03-27, 12:02   

leszek50-57 napisał/a:
Ja mam watę prasowaną nad gąbkami,bo spełnia mi rolę pierwszego oczyszczania mech
Pierwsze złoże filtracyjne powinno wyłapywać grubsze zanieczyszczenie. Wata jest za gęsta, szybko się zapycha i ogranicza przepływ
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Elendil 
Przyjaciel forum



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 17 Lut 2009
Posty: 1403
Skąd: Radom
Wysłany: 2011-04-15, 16:10   

Moja modyfikacja filtra AquaSzut Extreme 8 przy pomocy waty perlonowej:
1. W pojemniku filtra umieszczamy biokulki (polecam dokupić z 1/2 albo nawet litr drobnych, świetnie uzupełniają i zwiększają powierzchnię dla bakterii) i nakrywamy pokrywką.

2. Montujemy plastikową tubę

3. Dwa paski waty perlonowej umieszczamy na plastikowej pokrywce wokół tuby, zakrywając otwory

4. Zakładamy gąbki


5. Montujemy rurę odpływową


Zakładamy pokrywę, filtr jest gotowy do użycia. W ubiegłym roku dzięki temu cieszyłem się czyściuteńką wodą. Czyszczenie czyli wymiana waty oraz płukanie gąbek co ok. 8 tygodni. Użytkownikom tego filtra gorąco polecam taką modyfikację, filtr sprawuje się o wiele lepiej niż na standardowym wyposażeniu.
_________________
OCZKA ELENDILA MOJE PODRÓŻE TANIE HOTELE
5000l oczko + 1600l płazarium,
Pozdrawiam i zapraszam. Tomek.
 
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2011-04-15, 17:59   

Trzeba niedługo brać się za przeróbkę ... dobra robota :good:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny