wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
strumyk - odpowiednia pompa
Autor Wiadomość
mariusz
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-08, 15:42   strumyk - odpowiednia pompa

Witam,
przymierzam się do budowy strumyka o długości około 25 m, wychodzącego ze skarpy na wysokości 1,5 m. Skarpa jest oddalona około 20 m od oczka. Oczko ma głębokość około 2 m, pompę chcę zatopić około 4 m od brzegu. Oczko jest dość duże - około 300 m3. Planuję użyć pompę TETRA OFX 11500. Różnica poziomów od pompy do ujścia wody 3,5 m.
Pytania:
1.Czy pompa TETRA OFX 11500 podoła podnieś wodę na wysokość 2 m, następnie przepchać ją 20 m po płaskim terenie i jeszcze raz podnieść na 1,5 m.
2.Jakiego rodzaju rury najlepiej użyć do tego rodzaju instalacji.

Załączam szkic instalacji.


 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2007-03-08, 16:05   

Będzie ciężko. Maksymalne podniesienie słupa wody to 3,5 metra, czyli absolutne maksimum pompy. Do tego im większa odległość do przepchania tym spadają możliwości pompy.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-08, 18:06   

Ja bym przede wszystkim nie kład pompy na dnie tylko umieściłbym ją 0,5 m od powierzchni lustra wody :roll: dzięki temu już zyskujesz 1,5m na podnoszeni co w znacznym stopni zwiększy wydajność pompy :) Do połączenia pompy z kaskadą wykorzystałbym do tego czarne rury stosowane do nawadniania trawników dzięki czemu mógłbyś spokojnie ją zakopać :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-03-08, 18:17   

Można tak jak Jarek zasugerował 0,5 m pod powierzchnią.Można jeszcze zrobić taki trick ;) ,jak najwięcej węża puścić wodą co zmniejszy opór tłoczonej wody :)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2007-03-08, 21:03   

Tyle, że to minimalnie zwiększa wydajność. Jakegoś super efektu nie będzie.
 
 
Łukasz75 
Początkujący


Dołączył: 25 Lut 2007
Posty: 48
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-03-09, 02:21   

Ernest napisał/a:
Można tak jak Jarek zasugerował 0,5 m pod powierzchnią.Można jeszcze zrobić taki trick ;) ,jak najwięcej węża puścić wodą co zmniejszy opór tłoczonej wody :)


Moglbys dokladniej wyjasnic o co chodzi z tym patentem bo nie rozumiem :???:
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2007-03-09, 04:38   

Łukasz75 napisał/a:
Moglbys dokladniej wyjasnic o co chodzi z tym patentem bo nie rozumiem :???:

To nie żaden patent,to raczej prawa fizyki ;) .Podam Ci przykład z mojej pracy :) .Jakiś czas temu mieliśmy pompę z możliwością pompowania na wysokość 5 metrów,i na tą wysokość trzeba było wypompowywać płyn(plastyfikator do betonu,troszkę gęstszy od wody).Na ziemi stały beczki o wysokości 1,2 metra,gdy były pełne pompa pompowała.Problemy zaczynały się od połowy beczki,a przy 1/3 beczki pompa przestawała tłoczyć.Cały czas wąż był w pionie.Teraz mamy wydajniejszą pompę i mogę stwierdzić że nie ma różnicy w wydajności pompowania na wysokość 5 metrów płynu czy ponad 20 metrów wody przy spadku 0,5 metra
W Twoim przypadku może być problemem z długością węża
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
mariusz
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-09, 10:25   

Dzięki za rady, na pewno się przydadzą. Co do głębokości zatopienia pompy – całe przedsięwzięcie jest realizowane po to by utrzymać czysta wodę w oczku /filtr naturalny/. Pytanie, jeżeli zatopię pompę na głębokości 0,5 m, to czy „zbierze” ona wodę z całego stawu /we wcześniejszych postach wyczytałem, że pompa powinna być zatopiona jak najgłębiej i w centralnym punkcie oczka/ . Ujście /patrz kaskada/ będzie znajdowało się po tej samej stronie oczka co pompa, w odległości około 15 m. Jednym słowem czy przy takich założeniach będę wstanie przepchać całą wodę przez pompę.
Drugie pytanie czy ktoś wie jakie jest wyjście z ww. pompy, tj. średnica wylotu.
I trzecie pytanie czy jest jakaś godna polecenia pompa /przede wszystkim energooszczędna i mogąca pompować z drobnymi nieczystościami/ o lepszych parametrach.
Pozdrawiam.
 
 
rispetto 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Mar 2006
Posty: 77
Skąd: Okolice Gdańska
Wysłany: 2007-03-09, 10:26   

Ernest napisał/a:
Łukasz75 napisał/a:
Moglbys dokladniej wyjasnic o co chodzi z tym patentem bo nie rozumiem :???:

To nie żaden patent,to raczej prawa fizyki ;) .Podam Ci przykład z mojej pracy :) .Jakiś czas temu mieliśmy pompę z możliwością pompowania na wysokość 5 metrów,i na tą wysokość trzeba było wypompowywać płyn(plastyfikator do betonu,troszkę gęstszy od wody).Na ziemi stały beczki o wysokości 1,2 metra,gdy były pełne pompa pompowała.Problemy zaczynały się od połowy beczki,a przy 1/3 beczki pompa przestawała tłoczyć.Cały czas wąż był w pionie.Teraz mamy wydajniejszą pompę i mogę stwierdzić że nie ma różnicy w wydajności pompowania na wysokość 5 metrów płynu czy ponad 20 metrów wody przy spadku 0,5 metra
W Twoim przypadku może być problemem z długością węża

Albo nie uważalem na fizyce, albo głębokość zatopienia pompy nie ma znaczenia? Przecież woda pompowana jest i tak tylko od poziomu w oczku do najwyżeszego punktu wzniesienia ;) Oczywiście trzeba uwzględnić opory przepływu w wężu i w tym sensie masz częściowo rację. Ciśnienia hydrostatycznego chyba też nie będziemy uwzględniać :)
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-09, 16:58   

rispetto napisał/a:
lbo nie uważalem na fizyce, albo głębokość zatopienia pompy nie ma znaczenia?

tez tak uważam, lub też nie uważałem. Pompa pcha nad poziom lustra. Oczywiście jak słup wody się nad nią obniża, to wysokość pchania się zwiększa. Oczywiście im głębiej tym dłuższy wąż, ale przy tych długościach, to nie ma już tak strasznego znaczenia.
Rura im większa tym lepiej. Ale cal to byłoby bardzo dużo, tym bardziej że pewnie krócieć na pompie jest na niższe średnice.
Ja w takich przypadkach nie pytam na forach, bo to na ogół każdy tyle wie ile uważał na lekcjach .... :) tylko walę do producenta. O dziwo, większość odpowiada.
Bajbas
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-09, 19:04   

Mnie chyba nie było na fizyce na tej lekcji :oops: , ale na chłopski rozum to według mnie wydajność pompy będzie większa jak różnica poziomów między zasysaniem a odpływem będzie mniejsza w przypadku mariusza, 2m zamiast 3,5 :) słup podnoszenia wody jest mniejszy o 43% a to chyba dużo :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Lapino 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 94
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2007-03-09, 19:11   

Ja też na fizykę chodziłem ale z tego co wiem to wysokość podnoszenia pompy jest podana od lustra wody wiec nie ma znaczenia czy pompa jest 0,5m pod wodą czy 2m (nie biorę pod uwagę takich drobiazgów jak opór rury itp.)
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-03-09, 19:22   

Czyli uważasz że jakbyś zanurkował z rurką 3/4 " na głębokość 2m, a rura wystawała by nad powierzchnię wody 1,5 m to tak samo łatwo było by Ci wydmuchać tą wodę jak z głębokości 0,5m i rura też wystawała by 1,5 m :?:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-09, 19:48   

JAREK G napisał/a:
Czyli uważasz że jakbyś zanurkował z rurką 3/4 " na głębokość 2m, a rura wystawała by nad powierzchnię wody 1,5 m to tak samo łatwo było by Ci wydmuchać tą wodę jak z głębokości 0,5m i rura też wystawała by 1,5 m

to zupełnie inna bajka!
 
 
Szymon 
Przyjaciel forum



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 98
Skąd: Podlaskie/Białystok
Wysłany: 2007-03-09, 20:18   

Cytat:
Czyli uważasz że jakbyś zanurkował z rurką 3/4 "
z tego co pamietam to ludzkie płuca potrafią pokonac opór wody do 70 cm ( przy ciśnieniu atmosferycznym) pompa chyba tez musi pokonać dodatkowy słup wody / powyżej czytam sugestie odnośnie naczyń połączonych ale zapewne głębokość zanurzenia pompy ma wpyw na jej wydajność ( producent podaje wydajnośc pomp na poziomie "0"
_________________
pozdrawiam
Hydroflora / Szymon
www.hydroflora.pl
----------------------------
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny