wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy to bedzie działac?
Autor Wiadomość
slimakko 
Początkujący


Dołączył: 20 Sty 2007
Posty: 16
Skąd: Krakow
Wysłany: 2007-07-10, 19:46   Czy to bedzie działac?

Od dłuzszego czasu planuje wykopanie stawu 15 m na 15m i max 2 m głebokosci. W miejscu gdzie ma powstac na głebokosci 1m zaczyna sie glina i tu pierwsze pytanko czy jezeli zrobie wykop a brzegi obłoze glina to czy woda bedzie stała, niebedzie uciekac? Jaka warstwa gliny powinna byc i czy trzeba ja ubic np zageszczarka taka 200 kg. Staw bedzie miał rzeczke zasilaną pompom ktora ma spełniac role filtra rzeka dł okolo 10m i tu nasowa sie drugie pytanie czy woda bedzie czysta. Wpadłem na pomysł aby zasilic staw deszczowka splywajacom z dahu mojego domu. Prosze o jakies konstruktywne uwagi i pomysly.
Pozdrawiam Slimakko.
P.S. mam pewne doswiadczenie z oczkiem ale wykonanym na folii pcv.
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-22, 05:53   Re: Czy to bedzie działac?

slimakko napisał/a:
Od dłuższego czasu planuje wykopanie stawu 15 m na 15m i max 2 m głębokości. W miejscu gdzie ma powstać, na głębokości 1m zaczyna się glina i tu pierwsze pytanko, czy jeżeli zrobię wykop, a brzegi obłożę gliną, to czy woda będzie stała, nie bedzie uciekać?

Będzie uciekać jeżeli poziom wody będzie wyższy niż warstwa gliny.
Cytat:
Jaka warstwa gliny powinna być i czy trzeba ja ubić np zagęszczarka taką 200 kg.

Warstwa surowej gliny, nie formowanej w specjale cegły do uszczelniania oczek(rys, niżej), powinna mieć ok. 30 cm grubości i zagęszczana zagęszczarką o wadze 50 kg.
Tylko przy takim uszczelnieniu trzeba brzegi tak wyprofilować, aby były bardzo płasko opadające do dna, ponieważ na glinę kładzie się warstwę geowłókniny, a na nią wysypuje się warstwę, grubości ok 30 cm, substratu. Chodzi o to, aby substrat nie spływał na dno. Rośliny sadzi się bezpośrednio w substracie. Stosunek kąta nachylenia brzegów w takim przypadku powinien wynosić jak 1 : 4, lub więcej, co znaczy, że przy głębokości 1 m górna krawędź brzegu powinna być oddalona od dna o 4 m. Przy takim wykończeniu staw wygląda bardzo naturalnie.



Cytat:
Staw będzie miał rzeczkę zasilaną pompom która ma spełniać role filtra rzeka dł. około 10m i tu nasuwa się drugie pytanie czy woda będzie czysta.

Istnieje duże prawdopodobieństwo zmętnienia wody. Powodem mogą być ryby wzbijające osady gliny z dna, oraz wpływająca woda z rzeczki. Bo w przypadku rzeczki zasilanej pompą, pompa powinna się znajdować po przeciw ległej stronie ujścia rzeczki. Chodzi o to że wtedy, cała woda w stawie będzie przepływała przez rzeczkę filtr.
Dlatego proponuję odizolować cały staw folią PVC o grubości 1 mm. (gwarancja na 25 lat, na uszkodzenia od mrozu i promieniowania UV) Folię można zamówić bezpośrednio u PRODUCENTA w płachtach na wymiar, lub wykorzystać droższą lecz bardziej wytrzymałą i niestety droższą geomembraną EPDM. Przy takim uszczelnieniu trwałość izolacji w zasadzie bez ograniczeń czasowych. (gwarancja od 50 do 90 lat w zależności od producenta)
Cytat:
Wpadłem na pomysł aby zasilić staw deszczówka spływającą z dachu mojego domu. proszę o jakieś konstruktywne
Pozdrawiam Slimakko.
P.S. mam pewne doświadczenie z oczkiem ale wykonanym na folii pcv.

Pomysł z deszczówką bardzo dobry, tylko trzeba będzie dać kilka dużych zbiorników na deszczówkę. :)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny