wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy

Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Staw kąpielowy na EPDM z murowaną strefą kąpielową
Autor Wiadomość
wolanin 
Administrator

Wysłany: 2020-06-19, 19:46   

Na 110-tkach stosuje się zasuwy, np. Valterra. Z moich z nimi doświadczeń - po kilku latach trzeba się liczyć z regeneracją/wymianą uszczelek, co też nie jest tanie.

W moim koipondzie zastosowałem 110 PP kanalizacyjne, nic nie cieknie. Mam natomiast nieciekawe doświadczenia z taką instalacją w piwnicy przy Mauserze, tam woda w 110-ce idzie syfonem z filtra wstępnego do pojemnika z filtrem i przy wysokości ciśnienia około 90cm już uszczelka gumowa potrafiła puszczać, prawdopodobnie z powodu lekkiego skoszenia połączenia. Jako tako opanowywałem temat klejem poliuretanowym Fix All.

Jakbym miał to robić jeszcze raz, popróbowałbym także z kształtkami kanalizacyjnymi, ale poszukałbym rur z PCV i próbował je jednak skleić. PP udawało mi się też zgrzewać, ale to już kwestia potestowania. Dałbym głowę za połączenie uszczelnione klejem na gorąco, o ile dałoby się utworzyć przy krawędzi kielich tworzący przestrzeń do wypełnienia klejem między dwoma łączonymi elementami.
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018

the-cheetah 
Początkujący

Wysłany: 2020-06-19, 23:56   

Dzięki za odpowiedź.

Zdecydowałem się na rury kanalizacyjne sn8 pvc-u o rdzeniu litym na uszczelki. Konsultowałem się ze sprzedawcą i potwierdził, że mogę takie zastosować i że nie powinno być problemu ze szczelnością.

Jutro prawdopodobnie będę je montował.

W jaki sposób chciałbyś je skleić - klejem do pvc? Czy taki klej nie jest agresywny i nie wpłynie negatywnie na gumowe uszczelki? Zdaje się, że taki klej rozpuszcza tworzywo by złączyć je ze sobą. Chyba, że nie to miałeś na myśli.

Ja myślę czy nie zastosować silikonu jako uszczelniacza, ale czy to dobry pomysł? Może nie ma co kombinować. A może klej poliuretanowy w kielichu?

Planuję system grawitacyjny, filtr będzie równo z lustrem wody. Rozumiem, że masz problem z uszczelką w miejscu gdzie rura wychodzi ponad lustro wody?

[ Dodano: 2020-06-20, 00:04 ]
Myślę też, czy po prostu przy samym filtrze nie przejść z uszczelek typowo na system klejony. Koszty nie będą już tak drastyczne, jak przy pełnej instalacji na klejonych rurach ciśnieniowych, a być może szczelność takiego połączenia będzie lepsza.

To jednak jeszcze odległy temat.

Te zasuwy Valterra są na uszczelkę, tak? Nie klei się ich?

kmarkot 
Bywalec

Wysłany: 2020-06-20, 07:23   

W sumie zapominałem napisać że do łączenia i uszczelniania rur można stosować rury termokurczliwe z klejem .Wykonywałem takie połączenia. dla małych średnic .
Oto mój zestaw do robienia napojów gazowanych. Połączenie wytrzymuje spore ciśnienie .

Z większymi średnicami też powinno być ok
http://www.prosper.com.pl...mokurczliwy.pdf
Do nabycia hurtowniach elektrotechnicznych.

the-cheetah 
Początkujący

Wysłany: 2020-10-16, 16:47   

Witajcie po dłuższej przerwie. Prace powoli postępują:

Mam jednak pytanie. Według sugestii wolanina zamówiłem zasuwy Valterra (fi 110). Mam co do nich pytanie. Czy je się montuje poziomo? Kiedy ustawię je pionowo, zasuwa samoczynnie opada i zakrywa ponad połowę otworu, jak na zdjęciu:

Dzieje się tak w każdej z 4 zasuw. Stąd myśl, że może nie montuje się ich z bolcem pionowo w górę, a np. poziomo. A może coś się z tym robi?

[ Dodano: 2020-10-16, 17:16 ]
Po dokręceniu górnych nakrętek wydaje się, że sprawa ma się lepiej. Zasuwa pozostaje w miejscu po otwarciu. Mimo to wystarczy niewielki nacisk żeby zasuwa przesunęła się w dół. Czy ruch wody w rurach nie będzie powodował samoczynnego zamykania się zasuw? Dlatego poważnie myślę o tym czy zamontować ją w poziomie - bolec do zasuwy chodziłby w takim układzie poziomo (lewo/prawo a nie góra/dół). Czy są ku temu jakieś przeciwwskazania? Np. mniejsza szczelność uszczelek? Jak to wygląda u osób, które montowały u siebie takie zasuwy?

Advertisement
..:: Sponsor ::..

Odpowiedz do tematu