wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa oczka wodnego.
Autor Wiadomość
horyzont 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Leszno
Wysłany: 2014-04-02, 20:20   Budowa oczka wodnego.

Jestem nowym użytkownikiem forum, dlatego Witam Was bardzo serdecznie! :)

Chciałbym przedstawić Wam projekt mojego oczka wodnego. Mimo, iż od dłuższego czasu zgłębiam wiedzę na ten temat, to mimo to nadal wiem niewiele. Będę wdzięczny za wszystkie rady i opinie, jak to mawiają "kto pyta nie błądzi".

Tak więc, zacznę od samego początku... W ubiegłym roku na terenie Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa, które prowadzę wraz z ojcem postanowiliśmy wybudować małą kopię chłopskiego młyna wodnego, projekt zrealizowaliśmy, natomiast z racji nadchodzącej zimy budowę oczka wodnego pozostawiliśmy na wiosnę. Miło mi jest poinformować, iż nadszedł ten długo oczekiwany moment, a datę realizacji przedsięwzięcia zaplanowałem na koniec kwietnia. Budynek młyna ma wymiary 5mx3m, natomiast oczko ok 8mx7m, a jago najgłębsze miejsce ma mieć 1,7m. Według wstępnych planów ma to tworzyć całość - koło młyna wodnego ma zostać uruchomione za pomocą sztucznego obiegu wody (pompa). Z racji, że teren muzeum jest przestrzenią otwartą, a porządku strzeże monitoring, chcielibyśmy aby materiał z którego zostanie wykonane oczko był trwały i możliwie jak najbardziej wytrzymały. Myślę o grubej folii ułożonej na 20cm warstwie piasku, na to znów 10cm piasku i warstwa folii - co o tym myślicie? Wszystkie prace będę wykonywał własnoręcznie, dodam jeszcze tylko, że chciałbym się zmieścić w 2000zł. (jeśli to oczywiście możliwe :-D )

Wszelkie pomysły, sugestie mile widziane! Mam nadzieję, że przy Waszej pomocy uda mi się stworzyć naprawdę fajny zbiorniczek. Poniżej kilka zdjęć "dziury".







 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 180
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-04-02, 21:01   

Witam! Oczko tej wielkości wymaga pozwolenia na budowę i projektu, jeśli masz to już za sobą to w jakim celu planujesz kłaść dwie warstwy folii oddzielone piaskiem,to tylko podwoi koszty. Lepiej dać pod folię jakieś solidne zabezpieczenie (stare dywany,włókninę itp.) a z tym budżetem będzie ciężko. Poczytaj forum, są tu różne metody budowy oczek choć Twój projekt chyba jest nowatorski.
_________________
Pozdrawiam Mirek
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2014-04-03, 07:33   

horyzont, witamy na forum .
Tak jak kolega wyżej Ci powiedział dwie warstwy folii oddzielone piaskiem to tylko zbędny koszt .
Trochę mało czytałeś . Bo podstawą jest przed położeniem folii przygotować odpowiednio wykop . renmir, wszystko opisał więc nie będę dublował Jego wypowiedzi.

Co do folii jeśli chcesz mieć coś naprawdę mocnego i wytrzymałego to zainwestuj w EPDM ale 2000 zł to na pewno za mało ...
Jeszcze wytrzymalszym sposobem jest wykonanie oczka z siatkobetonu.

Czy planujesz zarybić to oczko ? Roślinność ?
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-04-03, 12:00   

Sama dobra folia PVC wyniesie ok 2000zł :) No ale to najdroższa część. Resztę można wykonać w miarę tanio samodzielnie. Trzeba zrobić przemyślany wykop, wyłożyć czymś - zwykle geowłókniną ale dywany itp. też mogą być. Położyć folię i dobrze umocnić brzegi. Tak by chodzący po nich ludzie nie zniszczyli ich. To byłoby w sumie tyle. Tak naprawdę nic wielkiego.
Jeśli chodzi o to młyńskie koło to trzeba dokładnie przemyśleć sprawę. Np. jeśli to woda spadająca z jakiegoś węża ma je wprawiać w ruch to przecież w żadnym wypadku nie może zanurzone w tym strumieniu niżej bo nie bardzo widzę żeby się zaczęło rozsądnie kręcić. Generalnie koło musi mieć duży luz. No chyba że zamontujesz do niego jakiś silniczek i podłączysz do wiatraka ;)
Trzeba by to dodatkowo zrobić na tyle dokładnie by woda się nie rozpryskiwała bo szybko się całej pozbędziesz...
Oczko zrobisz łatwo nie przekraczając zbytnio tych tych 2000zł. Myślę że 2500 wystarczy.
Strumień i koło to osobna sprawa. Ale strumień przydałby się do systemu filtracyjnego. Tu będą więc dodatkowe koszty.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-03, 13:50   

luzio napisał/a:
Np. jeśli to woda spadająca z jakiegoś węża ma je wprawiać w ruch to przecież w żadnym wypadku nie może zanurzone w tym strumieniu niżej bo nie bardzo widzę żeby się zaczęło rozsądnie kręcić. Generalnie koło musi mieć duży luz. No chyba że zamontujesz do niego jakiś silniczek i podłączysz do wiatraka ;)

Są koła nasiębierne i podsiębierne. Ty luzio piszesz o tym pierwszym, a w przypadku, gdy ruch koła powodowany byłby płynącą wodą w strumieniu, w którym zanurzony jest dolny fragment tego koła - to przypadek drugi. Ze względu na pobór energii dobrze byłoby, żeby ruch koła w wodzie był zgrany z prędkością przepływu strumienia.
Dla mnie sens ma albo wymuszenie ruchu koła wodą w strumyku przy układzie podsiębiernym, albo małe oszustwo - napędzanie koła silnikiem, a ruch wody w strumieniu - powodowany właśnie przez ruch tego koła.
Tak czy owak, wydatki na energię wydają się zapowiadać nieciekawie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2014-04-03, 20:53   

Szczerze mówiąc myślałem że ten strumień nie będzie płynął. Znaczy się że to będzie tylko taki zbiornik na wodę spadającą po tym kole i płynącą dopiero dalej za kołem. Zasilenie strumienia od dołu by w ten sposób wymusić ruch koła to faktycznie inna historia.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-04-03, 21:14   

luzio napisał/a:
Szczerze mówiąc myślałem że ten strumień nie będzie płynął. Znaczy się że to będzie tylko taki zbiornik na wodę spadającą po tym kole i płynącą dopiero dalej za kołem. Zasilenie strumienia od dołu by w ten sposób wymusić ruch koła to faktycznie inna historia.

To nie wyglądałoby naturalnie - koła nasiębierne budowane były w miejscu, gdzie naturalna bądź sztuczna przegroda na strumieniu dawały dużą różnicę wysokości - wtedy woda dopływała ze stawu znad przegrody i spadała z koryta na koło.
W płaskim terenie uzasadnione jest wyłącznie koło podsiębierne, zanurzone u dołu w płynącej strudze.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 180
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-04-03, 22:21   

Jeśli to woda ma poruszać koło to musisz zastosować pompę o bardzo dużej wydajności a to wiąże się z dużymi kosztami za samą energię.
_________________
Pozdrawiam Mirek
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2014-04-04, 11:20   

Witaj, Jeśli chcesz mieć wszystko zrobione porządnie to na pewno nie zmieścisz się w 2000tys.
Chcesz mieć byle jak i tanio weź folie budowlaną - nie radzę.
Jeśli chcesz mieć zrobione dobrze i za rozsądną cenę weź folię PCV - mam u siebie.
A Jeśli chcesz mieć zrobione wzorcowo weź geomembranę EPDM - ok 3 razy droższa od PCV.
Możesz też zrobić z siatkobetonu jak już radzili koledzy, ale do tego trzeba mieć już trochę pojęcia.
Jeśli zdecydujesz się na którąś z folii najlepiej wysyp piaskiem a na to geowłóknina.
Co do napędzania koła ciężko stwierdzić o jakiej wydajności powinna być pompa ale myślę tak jak pisał renmir -
pompa o bardzo wysokiej wydajności a co za tym idzie sama pompa będzie bardzo droga i do tego duże opłaty za prąd,
tak że przemyśl sobie wszystko 2 razy zanim coś zaczniesz robić.
Życzę powodzenia w dalszych pracach i gdy zaczniesz budowę zrób jakąś fotorelację z prac i załóż temat w galerii ;)
_________________
Pozdrawiam Mateusz
Moje Oczko Wodne
 
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2014-04-04, 11:50   

Ja z kolei zasugeruję takie rozwiązanie. Jeżeli ten młyn to tylko makieta to może warto by zrobić taką mistyfikację. to samo koło będzie napędzane przez niewielki silnik i będzie obracało się płytko zanurzone w kanale połączonym z oczkiem. idea będzie pokazana a koszt energii niewielki.
Można dodatkowa zrobić niewielką kaskadę dającą wrażenie przepływającej wody.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
horyzont 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Leszno
Wysłany: 2014-04-04, 21:05   

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Tak jak pisał jeden z kolegów jest to koło nadsiębierne i mimo, iż ma słuszną wagę to obraca się swobodnie (wystarczy niewielki, ciągły strumień wody z konewki, aby wprawić je w ruch). Jeśli chodzi o rozwiązanie mechanizmów..., wewnątrz młyna zamontowany został silnik elektryczny, który uruchamia znajdujące się wewnątrz żarna, tak więc zewnętrzne koło pracuje swobodnie - bez oporu :-D Planuję montaż silnej pompy, nie zważając na koszty energii elektrycznej. Wybiorę ziemię w najbliższej odległości koła, ułożę grubą folię, a na nią zostaną ułożone większe kamienie polne, co umożliwi powrót wody do oczka. Po zapoznaniu się z Waszymi komentarzami oraz przejrzeniu forum stwierdziłem, iż zastosuję podsypkę z piasku, warstwę włókniny oraz folię. Brzegi oczka, oraz płycizna zostanie wyłożona kamieniem polnym.

Czy to dobry pomysł? Tak jak pisałem, chciałem zmieścić się w 2000, choć jeśli zaistnieje potrzeba zwiększenia budżetu nie będzie to problemem, najważniejsze aby zrobić to raz i porządnie oraz co najważniejsze własnoręcznie! :)
 
 
renmir 
Bywalec



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 180
Skąd: Lublin
Wysłany: 2014-04-04, 21:56   

horyzont napisał/a:
najważniejsze aby zrobić to raz i porządnie oraz co najważniejsze własnoręcznie! :)

I tak trzymaj, nic tak nie cieszy jak efekt własnej pracy. :brawo:
_________________
Pozdrawiam Mirek
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2014-04-06, 11:06   

Skoro nie zależy Ci na poborze energii to proponuję Ci zacząć od wybudowania źródełka np. tak aby woda wypływała spod kamieni
kolejnie spadała z niewielkiej wysokości do mini oczka a potem płynąc strumieniem napotykała koło młyńskie - napędzała je
i potem swobodnie wpływała do oczka. Czyli o przedłużenie strumienia przed kołem o ile coś takiego by Ci się spodobało.
Według mnie to bardziej naturalne rozwiązanie, niż woda wypływająca metr za kołem. ;)
_________________
Pozdrawiam Mateusz
Moje Oczko Wodne
 
 
 
horyzont 
Nowy


Dołączył: 02 Kwi 2014
Posty: 5
Skąd: Leszno
Wysłany: 2014-07-03, 22:23   

Witam po dłuższej przerwie :-D

Od kilku dni trwają prace przy moim oczku wodnym - bez zbędnego gadania poniżej mała fotorelacja :-)

Tak to wygląda z daleka...


Spływ wody z koła młyńskiego został już wyłożony folią PCV oraz kamieniem polnym.


Widok na cały bałagan - wymiary oczka to ok 8x9m :)


Oczko nie będzie głębokie, w najgłębszym miejscu będzie miało 150cm, a lustro wody będzie miało ok 70m2


Jak widać stawek powstaje na piaszczystym terenie, formowanie to niełatwa sprawa.



Mile widziane wszelkie uwagi, jeśli coś zrobiłem źle proszę o informację. Dodam jeszcze tylko, że planuję przed wyłożeniem foli zwilżyć wykop, aby utwardzić i utrwalić formę, na to wyłożę stare dywany, następnie folie dachowe i na koniec folie PCV. Brzegi wyłożę większymi kamieniami polnymi, natomiast reszta powierzchni zostanie wyłożona drobnym kamieniem.

Na chwilę obecną to tyle, jak odciski pozwolą to jutro będzie kolejna fotorelacja ;) :P
 
 
PIOTR.P 
Hobbysta



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 410
Skąd: GÓRY
Wysłany: 2014-07-04, 06:54   

:victory: Nigdzie nie trafiłem na informacje czy będziesz miał tam ryby
Ja tylko dodam że nigdzie też nie czytałem o filtracji wody, reszta O.K
ostatnie sugestie Freakazz bardzo dobre.
:-o
P.s mając takie miejsce i areał ziemi do zagospodarowania robił bym 2-3 razy większe oczko, co najmniej 220 - 250 głębokie większy strumień , ryby . w koło ławeczki,przy młynie 3-4 stoliki, a w młynie budka z lodami i napoje.kawa ciastko ..... szum wody,śpiew ptaków tam ludziska z wielkich miast będą płacić że mogą tego posłuchać , odpocząć i poleżeć na trawie,
nie wiem na ile da się z tego żyć i zarobić na tym etapie ale musicie to rozbudować i doinwestować :-o piękne miejsce
Mieszczuchy to lubią ,jakieś atrakcje musisz ludziom zaproponować
_________________
GÓRAL
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny