wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr naturalny, glebowo-korzeniowy
Autor Wiadomość
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-27, 17:15   

Witam ponownie i pytam. Czy pod folię filtra G-K też należy położyć agro i geowłókninę ?
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2012-11-27, 18:29   

Cytat:
jak wężyk do spuszczania wina (to w przypadku zaniku zasilania i zatrzymania pompy)
_________________
U mnie takiej możliwości nie będzie gdyż woda z oczka dolnego będzie pompowana do filtra który jest 2,5 m. nad poziomem oczka i z niego idzie woda do obecnej kaskady.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-11-27, 19:14   

Ryba,raczej połóż folię,bo możesz mieć ubytki wody :P
poz.Leszek
----------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-28, 17:03   

Witam ponownie oczkomaniaków i pytam: czy ktoś z Was trzymał w filtrze G-K rozwielitkę? Jeśli tak, to z jakim skutkiem? :soczek: :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
leszek50-57 
Oczkomaniak



Pomógł: 68 razy
Dołączył: 19 Lut 2008
Posty: 1681
Skąd: grudziądz
Wysłany: 2012-11-28, 21:58   

Możesz to zrobić,ale nie wiem czy ci się uda,był by dobry pokarm dla ryb :)
poz.Leszek
------------------
_________________
poz.Leszek
http://forum.oczkowodne.n...ht=oczko+larona
http://www.youtube.com/watch?v=Thnt11Bkyx4
 
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2012-11-28, 22:10   

Rozwielitki raczej preferują wody stojące, za słabe aby je strumień nie wymył do stacji końcowej.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-29, 19:44   

Witam Oczkomaniaków.
Z tego co piszecie wynika, że aby zapewnić życie rozwielitkom w filtrze G-K należy zapewnić powolny ruch wody w filtrze oraz zbudować zabezpieczenie nie pozwalające przedostawanie się rozwielitek do oczka głównego. Zabezpieczenie wg. mnie łatwo można zrobić kładąc na próg przelewowy filtra G-K grubą warstwę np. geowłókniny, które przepuści wodę, ale zatrzyma rozwielitki. Grubość powinna być taka, aby geowłóknina wystawała np. 3 – cm ponad lustro wody.
Powolny ruch wody w filtrze G-K też można zapewnić, bo to od nas zależy ile wody będziemy wpuszczać poprzez odkręcanie kranika z pompy lub jego przykręcanie.
Wg mnie każdy oczkomaniak mający filtr G-K może wyliczyć wydajność filtra G-K w stosunku do pojemności oczka właściwego, która zapewnia skuteczną filtracje.
Jeśli zamierzam zbudować filtr G-K o pojemności 2200 litrów ( co stanowi 10 % pojemności oczka), to powstaje pytanie ile wody należy wlewać z pompy (filtra zwykłego) do filtra G-K, aby filtracja była skuteczna. Jeśli założę, że będę do filtra G-K wpuszczał 120 litrów wody/godzinę x 24 godzin = 2880 litrów/ dobę), to z wyliczeń wynika, że teoretycznie po upływie 7,63 dni cała woda zostanie z oczka przepuszczona przez filtr G-K. I tu powstaje pytanie, czy wlewając 120 litrów wody/ 1 godzinę = 2litry/minutę może powstać taki ruch wody w filtrze, aby życie rozwielitek było zagrożone. Wydaje mi się, że ta wyliczona przeze mnie liczba 7,67 jest ciekawym parametrem, który może pozwolić na porównanie różnych filtrów G-K i to na odległość. Być może moje rozważania nie mają sensu, ale czasami warto napisać to co pomyśli głowa. Proszę, abyście policzyli i napisali ile w praktyce litrów wody wlewacie z pompy do filtra G-K i po ilu dniach woda z Waszych oczek zostaje przepuszczona przez filtr G-k. Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2012-11-30, 10:53   

Uważam, że ta włóknina na progu to kiepskie rozwiązanie. Jak się pokryje szlamem ( a pokryje i to szybko) to przepływ wody znacznie się zmniejszy a nawet może całkiem to będzie niedrożne. Woda z filtra zacznie się przelewać na boki i katastrofa gotowa. Można to oczywiście monitorować i oczyszczać ale z doświadczenia wiem, ze takie sytuacje zawsze mają miejsce akurat jak się gdzieś wyjedzie, choćby na krótko :(
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-15, 14:13   

Witam. Ponieważ w wielu postach, oczkomaniacy mający zamiar w przyszłości budować filtr korzeniowo-glebowego (K-G) (do których i ja się zaliczam), zadają pytanie: „ jaka powinna być wydajność pompy wodnej zasilającej taki filtr, postanowiłem z Panią Matematyką zrobić stosowne wyliczenia i przedstawić je w sposób tabelaryczny.
Wyliczenia wykonałem przy założeniu, że główny filtr K-G będzie miał szerokość 1 m = 10 dcm, a przepływający poziom wody 10 cm = 1 dcm. Długość filtra K-G oraz długość i szerokość odpływającego od niego strumyka zależy od możliwości terenowych każdego oczkomaniaka.



http://imageshack.us/phot...6/filtrgk1.jpg/
http://img526.imageshack....48/filtrgk1.jpg

Na postawie tabeli nasuwają się następujące wnioski:
1) Nie zawsze należy stosować drugą pompę, aby zasilać filtr K-G, wystarczy przy pomocy trójnika część wody skierować z filtra zwykłego do filtra K-G. Wszystko zależy od pojemności naszego oczka. Do małych oczek wystarczy skierować część wody z filtra zwykłego.
2) Znając pojemność oczka, można z łatwością dobrać taki przepływ wody przez filtr K-G, aby w ciągu doby przepłynęła (teoretycznie) chociaż 1 raz cała pojemność wody zawarta w oczku.
3) Należy pamiętać, że jeżeli szerokość filtra K-G zwiększymy do 2 m lub zwiększymy poziom wody do 20 cm prędkość przepływu wody zmaleje o połowę. I odwrotnie, jeśli szerokość zmniejszymy do 50 cm lub poziom wody zmniejszymy do 5 cm to prędkość przepływu wody wzrośnie dwa razy. Przy założeniu, że wydajność pompy jest stała. Tę zasadę stosujemy także dobierając szerokość i poziom wody w strumyku.

Jeśli kolegom oczkomaniakom nasuwają się jeszcze inne wnioski, to proszę o wpisy. Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Piotrek.P.
[Usunięty]

Wysłany: 2012-12-15, 15:59   

Bardzo ładnie wszystkim to tłumaczysz. Tylko teraz mam kilka pytań.
Na jakiej podstawie dobierasz pompę i twierdzisz że musi całą pojemność oczka przepłynąć minimum raz dziennie przez filtr gk.?
Przepływ w filtrze gk dobierasz nie do ilości ryb w zbiorniku czy też tego że musi woda ze zbiornika minimum raz na dzień przepłynąć przez niego tylko dobierasz do roślinności która się w strumieniu (filtrze) znajduje, podłoża (frakcji).
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-15, 17:41   

Witam. Aby filtracja była skuteczna woda powinna przepływać przez filtr K-G jak najwolniej. Ja mam oczko o pojemności 22 000 litrów wody. Z przedstawionej przeze mnie tabeli zdecydowałbym się na wariant z wiersza 3. tabeli. Wg niej wlewając do filtra z pompy 1080 litrów wody w ciągu godziny zapewniłbym prędkość przepływu wody18cm/minutę i zapewniłbym także przepływ w całości wody z oczka w ciągu doby.
Nie mam jeszcze filtra K-G, więc trudno mi powiedzieć, czy prędkość wody 18cm/minutę to wolno, czy szybko. Może wypowiedzą się inni oczkomaniacy, którzy korzystają z filtrów K-G i maja doświadczenie. Wg mnie przy przepływie 18cm/min. rośliny, które posadzę z pewnością będą rosły i filtracja będzie skuteczna. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2012-12-17, 13:40   

Ryba2008 napisał/a:
wody 18cm/minutę t
Prawie niezauważalny.Może mniej wzorów a więcej logiki,tak na chłopski rozum.
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
Bartosz_n 
Entuzjasta



Pomógł: 36 razy
Dołączył: 02 Wrz 2010
Posty: 666
Skąd: W-wa
Wysłany: 2012-12-17, 18:47   

Ja zastosowałem pompę z wydajnością 3000l/h. Cała woda w oczku przez strumień jest przepuszczana w ciągu ok. 4 h. Więc 6 razy na dobę woda zostaje w pełni przepuszczona przez filtr G-k. I chyba dobrze wpływa to na jakość wody.
_________________
Pozdrawiam

Bartek
MOJE OKO
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5051
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2012-12-17, 21:12   

Moje oczko ma ok17m3 mam pompę 10000l/h ( teoretycznie), która podaje wodę do filtra ciśnieniowego przez wąż 50mm za filtrem mam trójnik który dzieli wodę na kaskadę i filtr g-k, pierwsza strata wydajności to wąż, druga to filtr, tr.ecia to trójnik - myślę że finalnie jest z 6000l/h, rośliny sadziłem dopiero w połowie lipca, nie powiem żeby bujały, ale zrzucam to na późną porę sadzenia. Filtr g-k ma szerokość ok.1m i długość ok4m , dolna warstwa to keramzyt ok 25 cm, górna ok 10 cm kamienia. Dopiero w przyszłym roku będę wiedział jak to będzie funkcjonowało
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-12-17, 21:19   

Bartosz_n napisał/a:
Ja zastosowałem pompę z wydajnością 3000l/h. Cała woda w oczku przez strumień jest przepuszczana w ciągu ok. 4 h. Więc 6 razy na dobę woda zostaje w pełni przepuszczona przez filtr G-k. I chyba dobrze wpływa to na jakość wody.


Panie Bartoszu, dziękuję za konkretną odpowiedź. Pozdrawiam. Ryba2088 :pa:

[ Dodano: 2012-12-17, 21:39 ]
krzysztof988 napisał/a:
Moje oczko ma ok17m3 mam pompę 10000l/h ( teoretycznie), która podaje wodę do filtra ciśnieniowego przez wąż 50mm za filtrem mam trójnik który dzieli wodę na kaskadę i filtr g-k, pierwsza strata wydajności to wąż, druga to filtr, tr.ecia to trójnik - myślę że finalnie jest z 6000l/h, rośliny sadziłem dopiero w połowie lipca, nie powiem żeby bujały, ale zrzucam to na późną porę sadzenia. Filtr g-k ma szerokość ok.1m i długość ok4m , dolna warstwa to keramzyt ok 25 cm, górna ok 10 cm kamienia. Dopiero w przyszłym roku będę wiedział jak to będzie funkcjonowało


Panie Krzysztofie, dziękuję za cenne informacje. Tyba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny