wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko 2011 (mial byc basen :)) by kownas
Autor Wiadomość
kownas 
Początkujący


Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 14
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-07-15, 13:02   Oczko 2011 (mial byc basen :)) by kownas

Oczko jest wykonane z folii ktora kupilem na alledrogo za 8,99zł za m2. Grubosc folii wynosi 1mm. Na oczko poszlo 56m2. Troche mi jeszcze folii zostalo na podklad pod kaskade.

Jezeli chodzi o pojemnosc... Podczas kupowania pompy, filtra itd sprzedawca okresil pojemnosc oczka na 30000 litrow. Nie wiem ile w tym prawdy ale moze wy mi podowiecie.

Dlugosc oczka po dnie od kaskady do brzegu w linii prostej to 8 metrow. W poprzek to 7 metrow. W najglebszym punkcie jest ~160cm

Rybki.... Wpuscilem:
- 2 złote orfy (jedna non stop plywa przy powierzchni i zjada rozniste owady, druga plywa przy dnie i rzadko ja widac :/ )
- 2 karpie normalne :P tyle ze sa troche ciapate
- 2 karpie koi
- 1 złoty karas
- i okolo 2,5 kg karasi własnorecznie złowionych na stawie
- mialem jeszcze jesiotra ale zdechł (albo z głodu bo karmie rybki kasza jeczmienna, albo z choroby. Mial jakies dziwne narosle na pletwach bocznych i w okolicach skrzeli)

Roslinność...
Moze sami oceńcie. Ja sie za bardzo nie znam. Rosliny kupowala tesciowa. Ja od siebie moge powiedziec ze sa tam trzcinki, tataraki, lilie i to na tyle :)


Jezeli chodzi o filtrowanie zastosowalem pompe, filtr uv i filtr wody. Jak znajde opakowania opisze te urzadzenia dokladniej.


Wykopalem dół



Jeden brzeg mocno opadal a ze zostaly nie potrzebne pustaki uzlozylem sciane. Potem trzeba bylo obciac ostre kanty pustakow i wyrownac je klejem. Na pustaki przed folia wylozylem szklana watą.






Cala rodzinka pomagala "wyscielic folie". Bylo by ciezko samemu. Rozmiar 56m2 i waga 73kg.




Woda :)


Juz ogarniete nadmiary folii. Wymyslona kaskada (cholernie dlugo na tym myslalem i mialem ogromne problemy ale jakos sie udalo :) ) Do okola poszly kamyczki wyzbierane za domem. Wsypalismy troche do srodka ale pozniej je wyrzucilem. Balem sie ze jak bede do niego wchodzil co jakies czas to przebije folie. A dwa to strasznie sie wbijaly w stopy co bylo bardzo nie przyjemne.


Korzonek znaleziony przy drodze


"Iluminacja" :)


No i efekt koncowy juz w miare wyrosnietym skalniakiem. Jak widac wystaje skrzynka do podlaczenia pompy, filtra uv i podswietlenia. Czekam az roslinki urosna bardziej i wszystko ladnie zaslonia.





 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2011-07-15, 14:03   

Witaj na forum :)
Całkiem ładnie, daj więcej roślin i będzie ok :brawo: terenu to widzę macie sporo, tylko pozazdrościć :P
Przede wszystkim to musisz jakoś schować ten filtr, psuje cały urok ;)
Filtr chyba na pewno masz ten co ja niby na 30000l :hehe: już możesz myśleć o czymś większym, jaką wydajność ma pompa?
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
kownas 
Początkujący


Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 14
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-07-15, 14:24   

niestety ktos spalil opakowania po calym sprzecie do oczka.

ale cos mi sie kojarzy ze wydajnosc pompy to ~3000 lub 3600 l/h


jezeli chodzi o roslinki to w tym roku narazie dam sobie spokoj z zasadzaniem czegos nowego. rosliny bardzo szybko rosna. trzcinek w strefie bagiennej (od strony plotu) zasadzilem 3 a teraz juz malutkie chaszczyki sie pojawiaja. mam jeszcze takie plywajace roslinki ( jedna powiedzmy w ksztalcie rozy, druga zielone listki wypuszczone takich malutkich "jabluszek") ktore tez bardzo szybko sie mnoza.

o zamaskowaniu filtra wody przez caly czas mysle. pomysl jest ale z wykonaniem gorzej. planuje kupic lub znaleźć na strychu lub zrobic skrzynie ktora wygladalaby jak skrzynia piratow :) i nalozyc to na filtr.
_________________
www.oczko.xn.pl - ZAPRASZAM NA MOJA STRONE!!


http://forum.oczkowodne.n...p=122925#122925 <--moje oko
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2011-07-15, 14:57   

Masz rację z roślinkami poczekaj aż się rozrosną i wtedy zobaczysz, ale trzcinę to raczej bym odradzał :P
Jeśli to oczko ma 30.000l pojemności to ten zestaw filtracyjny jest zdecydowanie za mały :-D
Ten filtr to raczej jest coś z zestawu Aquael Klarjet 15000

tylko, że tam pompa jest o wydajności 7000l/h.
Roślinka pływająca "jabłuszka z liśćmi" to raczej hiacynt wodny, a te rozetki to chyba chodzi o pistię :)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
kownas 
Początkujący


Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 14
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-07-15, 15:09   

moze tak byc ze pompa ma 7000l/h. naprawde nie pamietam ile ona moze miec.

czemu odradzasz trzcinki? chcialbym zeby naprawde gesto urosly w wyznaczonej do tego strefie. mam nadzieje na taki trzcinkowy gesty trawnik bagienny.


i jeszcze musze tu opisac jaki blad dokonalem.
jak lapalem karasie do oczka widzialem jak wlasciciel stawu wrzucil wywrotke trawy ktora wlasnie skosil. pomyslalem sobie to to moze byc fajny darmowy pokarm w moim oczku i podczas ktoregos koszenia trawnika wrzucilem jeden kosz trawy do oczka.... i tu zaczela sie tragedia i syf.

pompa i filtr zaczely sie zatykac. trwalo to chyba dwa tygodnie i kiedy w koncu myslalem ze pozbylem sie trawy na dobre. jednak... wczoraj z nudow przejechalem moja mala siateczka po dnie i ku mojemu zaskoczeniu ledwo to siatke wyciagnelem. byla pelna zgniej trawy a smierdziala jak (za przeproszeniem) "krowi placek". wyciagnelem jeszcze tej trawy ile sie dalo i wrzucilem pompe na dno. mam nadzieje ze sciagnie ten caly syf a woda zrobi sie bardziej przezroczysta.

dno jest dobrze widoczne tak do 80cm (to jest mniej wiecej polowa dlugosci oczka). pozniej jest ciemnosc.
_________________
www.oczko.xn.pl - ZAPRASZAM NA MOJA STRONE!!


http://forum.oczkowodne.n...p=122925#122925 <--moje oko
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-07-15, 15:34   

kownas napisał/a:

dno jest dobrze widoczne tak do 80cm (to jest mniej wiecej polowa dlugosci oczka). pozniej jest ciemnosc.


Ale dałeś popalić. Wyłów to jak najprędzej, bo z wody zrobi Ci się gnojówka.

Jak pieniądze nie są problemem, to pomocny będzie odkurzacz do oczek.

PS Bardzo dobra karma dla ryb wbrew pozorom nie jest droga jeśli się weźmie pod uwagę na jak długo ona starcza.
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2011-07-15, 15:35   

No tego to jeszcze nie słyszałem żeby ryby karmić skoszoną trawą :) :hehe: :hehe:
Jakby to było możliwe to byłbym szczęśliwy, a ile żarła bym miał za darmo ;)
Jeśli dasz radę to pompę daj jednak troszkę wyżej niż na samym dnie, tak 20-30cm wyżej i jeśli masz przy pompie taką gąbkę ochronną to też ją wyciągnij. Bardzo szybko się zapycha i pompa ma mniejszą wydajność, wystarczy sama ta osłona.
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
ewa535 
Przyjaciel forum



Pomogła: 84 razy
Dołączyła: 22 Mar 2009
Posty: 2513
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2011-07-15, 15:46   

Premiera bardzo udana :) Ładnie wszystko chronologicznie opisałeś.
Oczko bardzo fajne , powtórzę za kolegami - tylko ten filtr . Raczej nie ma co czekać na roślinki , bo aż takie nie urosną a sadzenie jakiegoś krzewu na szczycie kaskady chyba zepsułoby efekt. Też mam podobny problem , który prowizorycznie załatwia gąszcz kosaćców , ale jak spojrzysz z drugiej strony- niestety widać. Od dłuższego czasu myślę o sztucznym głazie (takiej pokrywie) Może zanim ja to myślenie zakończę to Ty wprowadzisz to w czyn ? ;)
Z trawą to dałeś do pieca ;)
Nie naśmiewam się. Bardzo przeróżne dzikie pomysły ludzie miewają. Fajnie , że jest forum dzięki któremu można się wyedukować i po latach mieć niezły ubaw z e swoich początków ;)
Zarówno w kwestii śmiesznych początków jak i ubawu ( tak na pociechę dla Ciebie ;) ) miałam na myśli także i siebie ;) .
_________________
Mój akwenik online: http://91.222.160.54:7777/
Użytkownicy I Explorera logują się w oknie po lewej, wszyscy inni po prawej.
Użytkownik: "oczko" , Bez hasła
Dzwoń do mnie jak zobaczysz szczura, kota, obcego lub brak wody ;)
Jeśli nie masz mojego numeru wyślij priv.
Dzięki za czujność i pomoc !
 
 
 
kownas 
Początkujący


Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 14
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-07-15, 15:59   

Aznar33 napisał/a:
PS Bardzo dobra karma dla ryb wbrew pozorom nie jest droga jeśli się weźmie pod uwagę na jak długo ona starcza.


ja karmie kasza jeczmienna regularnie co tydzien. wczoraj nakopalem robakow czerwonych, wrzucilem do wiaderka i schowalem do zimnego garazu. mam nadzieje ze sie troche rozmnoza i darmowe miesko dla ryb bedzie z glowy :)

ILUSION napisał/a:
Bardzo szybko się zapycha i pompa ma mniejszą wydajność, wystarczy sama ta osłona.

mam z wygladu taka sama pompe jak na wyzej zamieszczonych obrazku przez ILUSION. pod oslona jest taka powiedzmy plastikowa siatka ktora sie wkreca w pompe. fakt czesto sie zatyka. ale czy bez tej siatki nie popsuje sie pompa. czy przez trawe nie schrzani sie mechanizm pompy?
_________________
www.oczko.xn.pl - ZAPRASZAM NA MOJA STRONE!!


http://forum.oczkowodne.n...p=122925#122925 <--moje oko
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-07-15, 16:13   

kownas napisał/a:

ja karmie kasza jeczmienna regularnie co tydzien.


A ja karmą dla koi zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Cytat:

wczoraj nakopalem robakow czerwonych, wrzucilem do wiaderka i schowalem do zimnego garazu. mam nadzieje ze sie troche rozmnoza i darmowe miesko dla ryb bedzie z glowy :)


Ja też chciałem karmić swoje rybki... dżdżownicami. Nazbierałem kilka takich pięknych, spasionych. Wrzuciłem je do oczka i pięknie poszły na dno. Nawet znalazłem sposób ja łatwo te dżdżownice łapać.

...a po jakimś czasie wybierałem te dżdżownice siateczką, bo pływały po powierzchni oczka i gniły.
 
 
kownas 
Początkujący


Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 14
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-07-15, 16:25   

Aznar33 napisał/a:
...a po jakimś czasie wybierałem te dżdżownice siateczką, bo pływały po powierzchni oczka i gniły


za tydzien dam znac co z tego wyjdzie u mnie.


test dzdzownicowy juz robilem tzn wrzucilem ze 3 i nie bylo juz ich po doslownie..... 5 sekundach
:)
_________________
www.oczko.xn.pl - ZAPRASZAM NA MOJA STRONE!!


http://forum.oczkowodne.n...p=122925#122925 <--moje oko
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2011-07-15, 16:38   

kownas napisał/a:

test dzdzownicowy juz robilem tzn wrzucilem ze 3 i nie bylo juz ich po doslownie..... 5 sekundach
:)


Przy odrobinie szczęścia wszystko powinno być OK. Jeśli ryby karmisz raz na tydzień, to powinny być fest wygłodzone. Tak więc dżdżownice albo zostaną pożarte, albo zagrzebią się w grubej warstie kompostu (ze skoszonej trawy) na dnie.
;)

PS Co to za biała skrzynka i wiadro? (drugie i trzecie zdjęcie od końca)
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2011-07-15, 16:43   

kownas napisał/a:
wczoraj nakopalem robakow czerwonych, wrzucilem do wiaderka i schowalem do zimnego garazu. mam nadzieje ze sie troche rozmnoza i darmowe miesko dla ryb bedzie z glowy

Masz tyle terenu, że bez problemu możesz zrobić swój własny kompost, na trawę i inne odpady organiczne. Nie będziesz musiał trzymać czerwonych robaków w garażu, w kompoście jest ich mnóstwo :)
Aznar33 napisał/a:
.a po jakimś czasie wybierałem te dżdżownice siateczką, bo pływały po powierzchni oczka i gniły.

Nie wiem jak dżdżownice, ale czerwone robaki to u mnie jedzone są już w locie :P ryby je uwielbiają, a w szczególności orfy.
Wyciągaj tą siateczkę z pompy, ma być tylko ta zewnętrzna osłona z otworami.
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
Vanka 
Przyjaciel forum



Pomogła: 85 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 2044
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-15, 17:28   

Witaj :)
Nieźle się wybroniłeś z wystającej folii, ciekawa jestem jak Ci ten mech przezimuje,bo u mnie część niestety wypadła.
Oczko fajne, ale ja bym jeszcze przełamała ten różaniec wstawiając chociaż co któryś kamień jeszcze jeden dwa z tyłu.
Pomysł z trawą bezbłędny - zrobiłeś sobie natychmiastową warstwę mułu ;)
_________________
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3444
Bądźcie pozdrowieni :)
 
 
kownas 
Początkujący


Dołączył: 14 Lip 2011
Posty: 14
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-07-15, 17:46   

Aznar33 napisał/a:

PS Co to za biała skrzynka i wiadro? (drugie i trzecie zdjęcie od końca)


ta biala skrzynka to skrzynka do ktorej podlaczam pompe, filtr uv i swiatelka. czekam az roslinki ze skalniaka mi ja zarosna. jezeli nie zarosna do przyszlego lata wymysle cos innego.


te biale wiadro to zapomnialem je zabrac po zbieraniu szlamu :P

Vanka napisał/a:
Nieźle się wybroniłeś z wystającej folii,


musialem jakos to zrobic. znajomi mowili ze po pierwszym deszczu opadnie. narazie nie opadl. no zobaczymy po zimie jak ogolnie cale oczko bedzie wygladac.

tak to jest jak oczko poziomuje sie bez poziomicy :) to moje pierwsze dzielo. na nastepny raz bede wiedzial... co w trawie piszczy
_________________
www.oczko.xn.pl - ZAPRASZAM NA MOJA STRONE!!


http://forum.oczkowodne.n...p=122925#122925 <--moje oko
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny