wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
kruszywo, kamienie itp. woj. Lubeskie
Autor Wiadomość
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2010-11-19, 08:59   kruszywo, kamienie itp. woj. Lubeskie

Witam,

Mam problem. Wpuściliśmy w tym roku większa ilość ryb. Duże karpie a było ich sporo, rozpoczęły intensywne rycie w skarpach tuż pod faszynami. W wyniku ich zabawy część ziemi się obsunęła.

Żeby się nie powtarzać zdjęcia stawu są tutaj: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=2094

Faszyny były bardzo wysokie, ale to nic nie dało bo i tak zawsze istenieje jakieś miejsce pod faszynami z którego ryby będą wydobywać przepyszne robale...

Wstępny pomysł jest taki, aby kupić 2-e wywroty kamieni, kruszywa lub coś w tym rodzaju, spuścić staw i obsypać skarpy wraz z dnem.

Moje pytanie brzmi:
- Czy to dobry pomysł?
- Czy oprócz kamieni, kruszywa coś jeszcze zastosować ( siatkę plastikową, folię przepuszczalną?)?
- Gdzie moge kupić jakieś nierozpuszczalne kruszywo w obrębie woj. lubelskiego tak by koszt tej całej zabawy ( jakieś 50-60 ton) nie wyniósł mnie więcej niż 3.000 zł. Musze mieć na względzie jeszcze inne koszty tupu mała kopareczka, folia , siatka, ew. siła robocza, itp... wiec to byłoby moje maximum.

Pozdrawiam,
Katarzyna
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
Salmo_Salar 
Hobbysta


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 30 Mar 2009
Posty: 347
Skąd: Biała P./Olsztyn
Wysłany: 2010-11-20, 14:51   

Albo jeszcze inaczej - regularnie karmić karpie dość dużymi dawkami żarełka ;)

Pozdrawiam

Salmo
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-11-20, 17:34   

Ja bym miał dwie propozycje rozwiązania problemu
1. tańszy i prostszy - wyłożyć brzegi geowłókniną z jednej strony wywijając ją na brzeg drugą stron ułożyć na dnie i obsypać piachem, ew żeby łatwiej było rozciągać geowłókninę na dole można zszyć kieszeń i wypełnić ją piachem. Główny plus to to że nie trzeba opróżniać całkowicie stawu, no i koszt niewielki. Geowłóknina chroniąca uprawy przed chwastami wytrzymuje podobno do 10 lat.
2. wiąże sie niestety ze spuszczeniem wody ze stawu. wykonanie na brzegach cienkiego siatkobetonu na zwykłej siatce elewacyjnej (z włókna szklanego 1,6 zł/m2). Najprościej w Twoim przypadku byłoby wziąć ekipę robiącą wylewki z miksokreta (normalna robocizna na posadzkach ok 10 zl/m2 tutaj dziwniejsza robota bo na spadku ale za to nie muszą robić tego równo pod niwelator nie muszą zacierać na gładko i dają cienką warstwę więc metry szybciej "lecą", materiał piach płukany + cement w granicach 1,5 zł/m2 przy 1 cm grubości wylewki. Zalety: skuteczny, szybki i trwały sposób

oba sposoby moim zdaniem lepsze i tańsze od układania kamieni których obawiam się że dwie wywrotki może być za mało. Jeżeli zostaniesz przy kamieniach to szukaj ich w kopalniach piasku gdzie maja sortowanie, odrzucają je bo nie nadaja sie na drogi i do produkcji betonu. nie wiem czy nie taniej na pewno skuteczniej bylo by wylożyć skarpy betonowymi płytami ażurowymi takimi jak do utwardzania placów.
pzdr Marcin
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2010-11-23, 09:55   re

Witajcie,

Dzięki za odpowiedzi.

Ryby były karmione co dwa dni. Czasami zdarzały się przerwy. Bałam się przekarmienia w gorące dni, tym bardziej że stawik jest mały i nie ma nad nim kompletnie żadnego drzewa. Nie mniej kilka worków pszenicy do wody poszło... i masę pieczywa które ryby zjadały od razu.

Płyty - wyjdą drożej. Jak liczyliśmy to tak ok. 10 tyś. Byłoby to na pewno najlepsze rozwiązanie ale ten koszt...
Wylewka z betonu? Nie wiem czy nierozsadzi jej woda ponieważ tam są takie źródła że myślę że w ciągu dwóch tygodni dochodzi do całkowitej wymiany wody. Spod ziemi woda wydobywa się tak jakby ktoś odkręcił kran.

Geowłóknina... ok... tylko czy ona wytrzyma rycie ryb? Nie chcielibyśmy tej całej zabawy powtarzać przez chociaż przez 10 lat - przynajmniej do 40-tki jakiś prowizoryczny spokój mieć ;-)

Widziałam w stawach w Siennicy jakiejś tam w lubelskim że właściciel obłożył skarpy czymś w rodzaju geowłókniny ale takiej plastikowej. Co to jest? Bo właściciela nie mogę namierzyć. Ktoś wie?

Jakieś podsumowanie tych propozycji, lub inne się znajdą?

Pozdrawiam, Katarzyna
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2010-11-23, 13:43   

A jakbyś wykorzystała do umocnienia tych brzegów np taka plastikowa siatkę przeciwśnieżna. Jest naprawdę super wytrzymała.Mam nią obudowany kompostownik już ponad 20 lat i jest ciagle bez zmian, ani nie płowieje, ani nie gnije. Z czasem brzegi porosłyby roślinnością. A wygląda tak
http://www.agrowist.pl/?p...-przeciwsniezna
Moja w kompostowniku wyglada tak


Uploaded with ImageShack.us
(zdjęcie nie moje lecz Alladyna- wykańczanie oczka) ale moja jest identyczna.
Jedyne co do tego byloby potrzebna to porządne długie szpilki druciane do mocowania
 
 
mar_ch 
Uczestnik


Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 61
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-11-24, 19:56   

Zuzi10 wydaje mi sie że ta siatka sie nie sprawdzi ma z duże oczka i glina/ziemia będzie przez nią wypłukiwana.

Co do włókniny to bez problemu wytrzyma rycie ryb. W centrach ogrodniczych często alejki są tym wyłożone i ludzie depczą ją butami z piachem i jakoś wytrzymują. Zaletą geowłókniny jest też to, że masz ją w różnych pasach od 0,5 m do 6 m a pewnie i szerzej. Ryby na pewno Ci jej nie "przeskubią", a jeżeli wywiniesz na dno i obsypiesz dół piachem nie ma szans żeby Ci ją podkopały. jednocześnie nadal będą mogły sobie ryć w dnie. Zobacz sobie tą geowłókninę w sklepie może to jet to co widziałaś. (czarna, sztuczna bardzo wytrzymała to nie jest ta biała włóknina jak do ocieplania drzewek)
Przy okazji powiedz czy mając karpie woda jest bardzo mętna ?
Betonu woda ci nie rozsadzi pod warunkiem że zdąży związać nim woda wypłucze cement. Ja mam tak zabezpieczone strome brzegi. Zejście do wody też mam tak zrobione i zimę bez problemu wytrzymało. Ja ze względów wizulnych górną część wylewki betonowej zrobiłem na białym cemencie z pigmentem ("piaskowym"), nie jest to na pewno idealny piaskowiec, ale zdecydowanie lepiej wygląda niż szary i jak dla mnie zdecydowanie lepiej niż zwałowisko otoczaków.

pzdr marcin
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2010-11-24, 23:33   

KatarzynaR napisał/a:
właściciel obłożył skarpy czymś w rodzaju geowłókniny ale takiej plastikowej


Może chodzi o tkaninę ogrodniczą, tzw mata szkółkarska. Jest dużo bardziej wytrzymała od włókniny.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
KatarzynaR 
Uczestnik



Dołączyła: 04 Sty 2008
Posty: 60
Skąd: Krasnystaw
Wysłany: 2011-03-21, 10:34   re:

Witajcie,

Serdeczne dzieki za propozycje.

Pytałm o tą matę szkółkarską. Być może to własnie tym materiałem był wyłożony staw który widziałam. W sklepie twierdzą, że ta mata wytrzyma co najwyżej 5 lat. Trochę krótko.

Plan jest nowy, ale nie wiem do końca czy właściwy.

Otóż wyciągnięmy kołki dębowe i zabijemy na ich miejsce duże bale dębowe - okragłe 10-15 cm średnicy. Jeden przy drugim dookoła stawu. Pod te bale umieścimy folię zabezpieczajac skarpy od intensywnego przesiąkania, a na reszę powierzcni stawu rozłożymy taką plastikową z drobnymi oczkami siatkę budowlaną ( tynkarską). I w tej ostatniej kwestii właśnie mam watpliwości czy będzie odpowiednia. Co W na to?

K.
_________________
www.tanganika.krasnystaw.biz
 
 
Mariusz 
Przyjaciel forum



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 12 Sty 2009
Posty: 1463
Skąd: przemyśl
Wysłany: 2011-03-21, 21:40   

A może zastosuj bentomat. W Łodzi i jak się nie mylę to i w Lublinie O.B. wyłożono tym kilka dużych stawów, na to idzie kratownica i kruszywo- niezniszczalne.
http://www.cetco.pl/index.php?k_d=423&
_________________
Pozdrawiam Mariusz
Odmiany lilii wodnych
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-03-21, 22:34   

Maty bentonitowe są ok ale ich koszt :bum:
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny