wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: AurorA
2007-02-04, 00:44
Dlaczego zbudowałeś/aś oczko wodne?
Autor Wiadomość
Irex 
Bywalec



Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 106
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2006-12-23, 14:21   Dlaczego zbudowałeś/aś oczko wodne?

Nastała zima i to w dodatku kalendarzowa, jest to więc okazja, by porozmawiać na tematy inne niż techniki zwalczania glonów, karmienia ryb i przycinania roślin wodnych.

Bardzo jestem ciekaw co skłoniło Szanownych Forumowiczów do zbudowania oczka wodnego.
Jaki to imperatyw popchnął Was do założenia tego miniaturowego ekosystemu, który tak trudno utrzymać w równowadze?
Czy z powodu mody, która przyszła do nas z zachodu? Możne ze snobizmu: „Wszak sąsiad ma oczko…”? Czy może chęć bezpośredniego obcowania z przyrodą?

Widzę, że wielu wśród Szanownych Forumowiczów jest wędkarzami i/lub akwarystami, więc są to zainteresowania pokrewne.

Sam swoje zainteresowania odziedziczyłem po „Fatrze”, który była zapalonym akwarystą w czasach (lata 70) gdzie naprawdę trudno było o sprzęt, pokarmy, leki, rośliny i w ogóle wszystko (jak mówi Kononowicz) mieliśmy jedną ścianę zbudowaną z samych akwariów. W swoim czasie też zajmowałem się akwarystyką, a szczególnie interesowały mnie pielęgnice. Widzicie więc, że jestem po prostu obciążony genetycznie.
A jak to było z Wami?
_________________
Pozdrawiam Irek
zapraszam do mojego ogrodu: http://ogrod.aip.az.pl
 
 
Michał1 
Bywalec



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 169
Skąd: Rotterdam/Lublin
Wysłany: 2006-12-23, 14:43   

Od zawsze się interesowałem przyrodą i lubię zwierzęta, a poza tym jestem akwarystą więc tak jak pisałeś jest to pokrewne zainteresowanie.
 
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2006-12-23, 15:18   

Do budowy swojego pierwszego oczka skłoniła mnie chęć posiadania roślin bagiennych, których nie mogłem utrzymać na suchej piaszczystej glebie oraz możliwość hodowli traszki. Rybki były znacznie później. Od dziecka interesowały mnie wodne zwierzęta trzymałem traszki i żaby w domu, pijawki pływały w słoikach a larwy ważek wypełzały na zewnątrz (na dobre im to nie wyszło). Od czasu jak moi rodzice nabyli działkę to ja dostałem skrawek ziemi do dyspozycji i tak to się zaczęło. Pierwsze oczko było mini może ze 2m2. a w nim tataraki i irysy. Na swojej działce miałem kilka oczek o różnych głębokościach. Dawniej materiały były kiepskiej jakości i oczka często przeciekały. Pierwsze ryby to były różanki i słonecznice. Dziś mam jedno oczko na swojej działce (może nie ostatnie).
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-12-23, 15:57   

Ja także lubię rośliny i zwierzęta. Oczko jest dla nich. Pierwsze oczko robiłem jako chłopiec w podstawówce.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
DAwid 
Hobbysta



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Lut 2006
Posty: 328
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-12-23, 16:52   

od zawsze interesowalem sie otaczajaca mnie przyroda i tak juz zostalo do dzis ja nie jestem żadnym wedkarzem ania akwarysta,a oczko posiadam pare lat temu poszedlem z kolegami na ryby i przynioslem ze soba dwa dzikie karasie przez pierwsze dni trzymalem ich we wiaderku potem postanowilem zrobic dla nich jakis domek i wziolem folie budowlana wykopalem dołek 50cmx50cm(cos kolo tego) przez tydzien sie tam meczyly biedne rybki :cry: potem przyszedł moj kuzyn który juz dobre pare lat ma oczko wodne i powiedział ze jak chce to możemy isc do niego i wylowie sobie pare czerwonych rybek wiec poszliśmy przynioslem 10 czerwonych karasi i jednego białego zadecydowalem ze trzeba zrobic jakies porzadne oczko i nastepnego dnia zabralem sie do roboty od tamtej pory moje oczko wyglada calkiem inaczej przez ciagle poprawki :)
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-12-23, 17:02   

Moja pasja oczkiem wodnym wyszła z wędkarstwa.Z tego co pamiętam łowie od 3 roku życia a może i dłużej.Wszystko zawdzięczam Ojcu który zabierał mnie wszędzie gdzie się dało.Teraz ja zabieram Tatę na ryby :) Zawsze dzielimy się informacjami jakie zdobyliśmy i w ten sposób działa nasze oczko
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Donvitow 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 213
Skąd: Śrem
Wysłany: 2006-12-23, 17:25   

Mam 40 m do lasu z lisami,sarnami, dzikami. 100 m do zalewu wędkarskiego. mam psa i dwa koty/w porywach 11/Do małego oczka namówiła mnie córka. Do dużego później. Aktualnie mam " szplina" i latam przy nim jak przy niemowlaku.
Kajetan.
 
 
seba 
Hobbysta



Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 361
Skąd: Mielec
Wysłany: 2006-12-23, 17:33   

Jestem akwarystą i wędkarzem lubie przyrode i to co pływa w wodzie wiec szpadel w dłon i tak opwstało moje oczko :? :D
_________________
pozdrawiam seba
 
 
 
Grzegorz 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 15 Mar 2006
Posty: 200
Skąd: Katowice
Wysłany: 2006-12-23, 20:28   

Wychowałem się 4 m od rzeczki a dokładnie dwóch bo zbiegały się przed moim domem ,w dzieciństwie były tam rybki ,kiełbie, ukleje, ślizy a opodal staw na którym łowiłem ryby od zawsze . Pierwsze oczko miałem sporo ponad 30 lat temu ,kocham las wodę a co za tym
idzie całą przyrodę. Ożeniłem się w Katowicach na peryferiach, mając sporo ziemi postanowiłem zrobi coś co by mi przypominało młode lata bo przecież my jesteśmy dalej chłopcami przy swoich żonach lub tylko chłopcami i tak naprawdę nie dorastamy,jedni bawią
się samochodami a inni jak my oczkiem wodnym między innymi . ;-)
__________________
Pozdrawiam Grzegorz
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-12-23, 20:38   

Zauważyliście że faceci lubią oczka a kobiety kwiatki?
Wyjątki potwierdzają regułę ;-)
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
meps 
Początkujący


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 03 Maj 2006
Posty: 44
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2006-12-23, 23:23   

Pierwsze "oczko" wykopałem własnoręcznie łopatą, jak miałem 8 lat. Miało 1m x 1m i niestety nie dokopałem się do wody :) Skończyło więc jako dół na śmieci, bo o foliach nikt wtedy nie słyszał. Na następne znacznie większe, a właściwie staw musiałem czekać aż 46 lat :shock: Z tego prosty wniosek że na oczko nigdy nie jest za późno :!: , zresztą od najmłodszych lat byłem zamiłowanym wędkarzem i lubiłem taplać się w wodzie. Ponieważ moim marzeniem był zawsze dom nad jeziorem, to aby choć trochę je spełnić, swój mały staw wykopałem 6m od domu.
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-12-23, 23:41   

Ja miałem część ogródka, na której nikt nie przebywał. A że lubię rośliny i zwierzęta jakoś udało mi się namówić rodziców do wykopania oczka wodnego :)
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2006-12-24, 00:46   

AurorA napisał/a:
Zauważyliście że faceci lubią oczka a kobiety kwiatki?

Trafne spostrzeżenie :) Ja od zawsze chciałem mieć oczko z rybkami więc jak tylko kupiłem działkę to odrazu zabrałem się za robienie oczka. Najpierw miałem oczko potem dom :)
Irex napisał/a:
Czy z powodu mody, która przyszła do nas z zachodu? Możne ze snobizmu: „Wszak sąsiad ma oczko…”?

Myśle że takich na forum jest bardzo mało, albo nawet wcale, na foru zaglądają ludzie którzy tym żyja i sprawia im to przyjemność :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2006-12-24, 18:04   

Ja też lubię przyrodę. :) Jestem wędkarzem przez wiele lat miałem akwarium zawsze interesowały mnie rybki i rośliny wodne dlatego też chciałem mieć trochę większy akwen do hodowli rybek i roślinek i tak powstało moje oczko. :)
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-26, 00:12   

Pozwolocie, że aby się nie powtarzać, zacytuję fragment z mojej strony, gdzie opisuję historię powstania mego Mikro Jeziora.
..."Latem 1993 roku, wypoczywając sobie na balkonie, zastanawiałem się, co by tu można we własnym zakresie, zmienić w otoczeniu, żeby tak na bardziej zielono i kolorowo, a nie szaro - czarno. Aż nagle przyszło olśnienie!!! Eureka!! Wiem! Robię ogród z oczkiem wodnym i strumieniem, takim jeziorem w skali mikro. Ma to być miniatura jeziora, ze strefą bagienną, gdzie będzie sobie rósł tatarak (Acorus calamus) i kosaćce (Iris pseudoacoorus), pałka (Typhia latifolia) i kaczeńce lub jak kto woli knieć błotna. (Caltha palustris). Rośliny w strefie bagiennej, mają rosnąć na żywioł, z jak najmniejszą ingerencją z mojej strony.
W toni oczka, będą sobie rosły grzybień biały (Nymphaea alba), grążel żółty (Nuphar luteum) i rdest ziemno-wodny (Polygonum amphibium) na którego kwiatach, będą sobie siadały, błękitne ważki (Coenagrion) które składają tutaj swe jaja.
Brzegi będą porośnięte trawą, a z wody na brzeg będzie się wspinać Tojeść rozesłana (Lisimachia nummularia), kwitnąca drobnymi kwiatami w formie gwiazdek, obficie, na żółto. Na granicy wody i brzegu będzie się chwiał na wietrze 'Oczeret jeziorny', inaczej zwany Sitem bagiennym (Schoenoplectus lacustris). Będzie on służył jako naturalna "oczyszczalnia ścieków". Z powodu dużego zapotrzebowania na składniki pokarmowe, stosuje się oczeret w odstojnikach oczyszczalni biologicznych. To czemu by nie wykorzystać go w oczku z rybami, bo będą tam i ryby i raki i żaby, a jak! Jak jezioro, to jezioro, całą gębą... znaczy głębią. Skoro ryby, to głębia musi być co najmniej 1,30 m. wtedy teoretycznie nie powinno być problemów, z przezimowaniem ryb w jeziorku. No i koniecznie strumień ... no może strumyczek, żeby koił swoim pluskiem, nasze stargane wielkomiejskim życiem nerwy"...

Więcej w tej materii znajdziecie TUTAJ
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny