wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
BUDUJEMY KASKADĘ
Autor Wiadomość
ZiK 
Przyjaciel forum
Witam :)


Pomógł: 22 razy
Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 1002
Skąd: Zamość
Wysłany: 2006-12-20, 09:24   

Ernest napisał/a:
Tomek a to ma być sama kaskada,czy jakiś odcinek ze strumykiem ?

Sam nie wiem ale chyba strumyk odpada bo raczej nie ma miejsca. :P

jakja napisał/a:
rzy Twojej górce fajnie by wyglądała kaskada z dużych płyt piaskowca / łupka, po których płynęła by woda


Tak tylko nie mam takich kamieni. :P

jakja napisał/a:
No i Wesołych świąt dla zik

Dzięki no i Nawzajem.
_________________
Pozdrawiam Tomek :piwko:
Moje Pierwsze Oczko Wodne

Mój Profil Nasza Klasa

Moje Drugie Oczko Wodne
 
 
 
samuraj 
Przyjaciel forum



Pomógł: 69 razy
Dołączył: 17 Sie 2006
Posty: 1931
Skąd: opolskie
Wysłany: 2006-12-20, 10:31   

jakja napisał/a:
No i Wesołych świąt dla samuraj


diękuję--również zyczę spokojnych i wesołych

odnośnie kaskady to swoją zrobiłem trzy komorową --woda przelewa się z jednej do drugiej--z tym że nie usypywałem ziemi tylko wymurowałem z cegieł komory wytynkowałem cementem z takim dodatkiem aby nie przepuszczał wody z zewnątrz obsybałem ziemią wewnątrz na zaprawę przykleiłem kamienie :)
_________________
pozdrawiam Darek

Ryzyko zwiększa przyjemność......żyje się tylko raz :)
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-12-20, 20:25   

zik napisał/a:
1.Jakiej zaprawy do tego użyć? o co chodzi
2.Czy potrzebny jest jakiś uszczelniacz? o co chodzi
3.Czy potrzebna jest też pod spód folia? o co chodzi
4.Jak wykonać stopnie? o co chodzi

a to zależy co chcesz osiągnąć. Ja mam podobne rozwiązanie do tego co zrobił Darek. U mnie woda spływa po skraju małej skarpy, a podstawa strumienia jest jednocześnie murem oporowym dla ziemi. A konkretnie to najpierw był mały fundament, potem piaskowiec, ostatnie warstwy na zaprawę betonową z dodatkiem wodouszczelniającym. Można co się chce, sądzę, że podstawa to dobór kształtu do mocy pompy. Ja mając słabą pompę uzyskuje fajne plumkanie wody na skutek przelewania się wody do kolejnych minijeziorek. Gdyby woda płynęła po kamieniach to bym nic nie słyszał (pompa 30W). :(
Zima długa, projektowanie to najprzyjemniejsza faza,
najlepszego, Bajbas
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2006-12-20, 21:20   

Moja kaskada jest mala ale taka naturalna to moje zdanie .co o tym myslicie
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-12-21, 07:40   

zik napisał/a:
Tak tylko nie mam takich kamieni

Ja też nie miałem, ale znalazłem w firmie, która urządza ogrody to te w głębi po prawej na drugim widać, jak je zagospodarowałem... Płaciłem po 450 zł/tonę (1m3=1,6tony) Gdzieś chyba ktoś dał link do firmy ze Śląska, która sprzedaje w cenie 150-250 zł/tonę. Jak masz kogoś, kto jeździ, może uda się Tobie załatwić transport.
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-27, 16:58   

A co powiecie na uszczelnienie łożyska kaskady.... glną wymieszaną ze żwirem i kamykami. U mnie takie rozwiązanie funkcjonuje od 12 lat, bez większych problemów. Kładzie się warstwę gęstawej, ale lejącej się gliny (gr. ok 4,0 - 6,0 cm), na np. folię PVC która pokrywa łożysko, na to wysypujemy warstwę (gr. 5,0 cm) żwiru o średnicy ziaren od 0,5 mm do 2,0 cm i część tego żwiru wklepujemy w warstwę gliny. Chodzi o to aby glina nie wystawała nad żwir, powinien ją pokryć całą. Nie wolno dopuścić do przesuszenia. Pierwsze puszczenie wody może spowodować wypłukiwanie drobin gliny, lecz po ok 20 min płynie już czysta woda. Po kilku tygodniach pracy kaskady glina twardnieje, tak że ciężko jest z niej wydłubać ziarna żwiru.
Tak samo można uszczelniać kamienie układane na kaskadzie.
Poniżej przykład takiej kaskady uszczelninej w łożysku gliną. Długości poszczególnych baseników "strumyka" można zwiększać lub zmniejszać w zależności od potrzeb. To samo dotyczy się wodospadu. Przykład obrazuje zasadę budowy i uszczelniania poszczególnych części kaskady. Proszę zwrócić uwagę na przegrody w poprzek "strumyka" utrzymujące wodę w łożysku, w przypadku wyłączenia pompy.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2006-12-27, 17:11   

Ładne, ekologiczne rozwiązanie. Czy zimą, jak będą solidne mrozy to ta glina nie skruszeje i nie popęka? Czy woda, która zostanie w tych częściach strumienia zamarzając nie rozszczelni łożyska?
_________________
Pozdrawiam Krzych z Podlasia
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-28, 11:46   

Nie miałem takiej sytuacji. Myślę o pękaniu gliny w czasie mrozów. To materiał w gruncie rzeczy, elastyczny. Jak dobrze zaprojektuje się brzegi łożyska kaskady, to nie będzie żadnych z tym problemów, muszą być łagodne, nie powinno być pionowych brzegów. Myślę o tych częściach kaskady w których woda pozostaje na zimę. Technika budowy tych fragmentów kaskady jest taka sama jak strumienia . Dostosowuje się jedynie do swoich potrzeb długości poszczególnych "zbiorników", regulując w ten sposób długość kaskady.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-12-28, 14:12   

I jak Twoje przemyślenia?
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2007-07-01, 12:05   

Tez planuje przerobic moja kaskade, w tej chwili mam forme z plastiku, nie podoba mi sie, wyglada nienaturalnie. Chyba bede sie wzorowal na pomysle Jarka, widac ze jest stosunkowo prosty, a efekt ciekawy :)
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2007-07-02, 18:17   

Mam juz plaskie kamienie, kaskada bedzie z 4 stopni, na dole najwiekszy kamien i w gore coraz mniejsze.

Mam zamiar kazdy kamien wkolo obmurowac, tzn. skleic na jakas zaprawe kawalki takiego samego kamienia, tak by powstalo takie koryto, i woda splywala by tylko z przodu a nie uciekala na boki, co mowicie zda to egzamin??

Cos podobnego jak ma Jarek, z tym ze Jarek wyzlobil koryta w kamieniu piaskowca, a ja bede probowal zrobic cos podobnego z plaskich kamieni :)
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-07-02, 18:29   

KoRcZuS napisał/a:
Mam zamiar kazdy kamien wkolo obmurowac, tzn. skleic na jakas zaprawe kawalki takiego samego kamienia, tak by powstalo takie koryto, i woda splywala by tylko z przodu a nie uciekala na boki, co mowicie zda to egzamin??

KoRcZuS, tez tak zrobilem, ale przy wylocie strumyka do oczka, egzamin zdaje, ale .... nie zabardzo estetycznie to wyglada,
z tego powodu, w tym tygodniu zamierzam zrobic nowy strumyk juz taki z prawdziwego zdarzenia,
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
KoRcZuS
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Kwi 2006
Posty: 293
Wysłany: 2007-07-02, 19:07   

No jestem ciekaw co mi z tego wyjdzie :) O wyglad sie raczej nie martwie bo kamienie ciekawe i powinny wygladac ladnie, bardziej sie martwie o miejsce, bo skalniak nie za duzy mam :P
 
 
zoja000 
Uczestnik



Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 01 Lip 2007
Posty: 56
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2007-07-04, 18:02   

Witam jestem nowa na tym forum od paru dni mam oczko wodne i mam troche miejsca na kaskade ale kompletnie nie mam polmyslu jak ja zrobic.Prosze podzuccie jakis pomysl :-D
 
 
 
krokodyl 
Bywalec


Dołączył: 21 Kwi 2007
Posty: 113
Wysłany: 2007-07-04, 19:42   

Zapodaj foto terenu i oczka to Ci pomozemy :P
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do: