wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: AurorA
2009-08-15, 15:13
JAK WYKONAC FILTR DO OCZKA
Autor Wiadomość
hekt
Nowy


Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 6
Wysłany: 2007-04-25, 22:04   

własnie dzisiaj zakupiłem materialy na filtr keramzyt peszle mate i trohce zwirku prosze mi doradzic czy kazdą warstwe przedzielac matą i czy keramzyt wsypac do worka tak jak sie to robi z peszlem aha i jeszcze jaka kolejnosc? bardzo o prosze o kilka wskazówek
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-04-25, 22:30   

Nie musisz przedzielać każdej warstwy matą , keramzyt wsyp do worków , a kolejność ja bym proponował taką :
1. peszej
2.(ewentualnie mata, ale jak będzie się za często filtr zapychał to wywal)
2. keramzyt
3. mata kokosowa
4. żwirek
To jest kolejność wkładania do filtra przy filtracji zaczętej od żwirku :P Żwirek zawsze musi być na wierzchu żeby nie wypływał keramzyt :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
killer1558 
Przyjaciel forum


Pomógł: 21 razy
Dołączył: 15 Maj 2006
Posty: 2634
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2007-04-26, 05:10   

JAREK G napisał/a:
Nie musisz przedzielać każdej warstwy matą , keramzyt wsyp do worków , a kolejność ja bym proponował taką :
1. peszej
2.(ewentualnie mata, ale jak będzie się za często filtr zapychał to wywal)
2. keramzyt
3. mata kokosowa
4. żwirek
To jest kolejność wkładania do filtra przy filtracji zaczętej od żwirku :P Żwirek zawsze musi być na wierzchu żeby nie wypływał keramzyt :)

wszystko ok :) tylko ja bym zamienił kolejność po keramzycie dał bym żwirek ,a na to mate kokosową ,przecież ona i tak nie wypływa a zbiera zanieczyszczenia i można bardzo szybko ją wyczyścić pod strumieniem wody , ten sposób polecam gdyż tak stosuję u siebie i nie ma potrzeby czyszczenia żwirku i reszty ,dodał bym pod matę jeszcze gąbki lub watę filtracyjna perlonową u Arka w sklepie nie znalazłem więc po googluj a dowiesz się co to za wata :P
_________________
Pozdrawiam-Marek
Oczkomaniacy są bez serca :hehe:
Oczko wodne i otoczenie

Makrofotografia
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-04-26, 07:31   

killer1558 napisał/a:
po keramzycie dał bym żwirek ,a na to mate kokosową
. Masz rcję Marek tak chyba będzie lepiej :) u mnie po prostu zamiast żwirku jest zeolit też w woreczkach to jak czyszczę matę to i zeolit i gąbkę :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
hekt
Nowy


Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 6
Wysłany: 2007-04-26, 22:45   

serdeczne dzięki za info załaduje filtr tak jak doradzacie dam znac jaki wynik filtracji jak narazie woda mętna że hej ale nie zielona wiec mam nadzieje ze bedzie dobrze aha jeszcze jedno pytanie o ile moge,mam pmpe 3600 na h czy wode puscic wolno czy raczej szybciej przez filtr bo sam nie wiem ale chyba wolniej tak sie mi wydaje ale prosze szanowne grono o wypowiedz na ten temat z góry bardzo dziekuje i goraco pozdrawiam Piotrek
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-04-26, 22:57   

Puść na maxa bo nie wiadomo jaką faktycznie ma wydajność pompa :P jak się okaże że filtr nie daję rady tyle wody przerobić to wtedy zmniejsz przepływ :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
hekt
Nowy


Dołączył: 17 Cze 2006
Posty: 6
Wysłany: 2007-04-29, 13:55   

kurcze mam jeszcze jedno pytanko czy pompa do filtra z beczki ma byc pompowana bez przerwy czy mozna np na noc ja wyłączyc chodzi mi bakterie czy wyłaczenie na noc im nie zaszkodzi a drugiej strony boje się o samą pompe czy wytrzyma pompowanie bez przerwy dodam że posiadam pompe aqua jet 3500,pozdrawiam Piotrek
 
 
marian 
Oczkomaniak
Marian



Pomógł: 13 razy
Dołączył: 23 Wrz 2006
Posty: 878
Skąd: Bytom
Wysłany: 2007-04-29, 15:17   

Praktycznie pompa musi chodzić cały czas ,maja chodzi kilka lat i nic jej nie ma .Filtr biologiczny bez dopływu świeżej wody przestanie spełniać swoją role wręcz przeciwnie będzie zasilał oczko martwymi bakteriami i nieprzyjemnym zapachem .
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-04-29, 22:15   

hekt napisał/a:
boje się o samą pompe czy wytrzyma pompowanie bez przerwy dodam że posiadam pompe aqua jet 3500


Pompy do oczek wodnych czy do akwariów są przewidziane do pracy non stop. O to możesz się nie martwić. Wyłącza się je zwykle na zimę, ale niektórzy zostawiają też zimą.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-04-30, 18:38   

Tak średni można powiedzieć że filtr potrzebuje dwa tygodnie żeby się uaktywnić i później trochę czasu na przefiltrowanie wody :P także uzbrój się w cierpliwość w między czasie rośliny powinny ruszyć na dobre to wspomogą filtr i będzie :good:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
kafel56 
Początkujący


Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 15
Skąd: lublin
Wysłany: 2007-05-04, 21:27   

Jestem tu nowy, więc na początek kłaniam się nisko wszystkim miłośnikom oczek i strumyków wodnych. Po kilku latach istnienia w moim ogrodzie oczka postanowiłem powalczyć o jego bardziej efektowny wygląd, a przede wszystkim o klarowną wodę. Wykonałem więc 3 komorowy filtr, o pojemności około 150 litrów dla oczka o pojemności ok. 4500 l, i od trzech dni woda zaczyna się oczyszczać. Do wstępnego czyszczenia zastosowałem fizilinę, taką jaką wykorzystuje się w pochłaniaczach okapów kuchennych. Znakomicie przepuszcza wodę, wyłapując wszystkie nieczystości. Jestem ciekaw, czy ktoś z Was również wykorzystuje ten materiał i jakie są jego w tym względzie doświadczenia. Mam również wątpliwości co do głębokości, na jakiej powinna znajdować się pompa tłocząca wodę z oczka do filtra. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam Krzysiek.
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-05-04, 22:06   

Też jestem ciekawy jak Ci się ta fizelina spiszę, według mnie jest trochę za gęsta :P na pewno dobrze filtruje wodę , ale dobry filtr to taki który nie tylko dobrze filtruje , ale się nie zapycha i rzadko się go czyści :) Co do głębokości zanurzenia pompy to ja proponuję zanurzenie od 50 cm od lustra wody aż do dna :P musisz wybrać coś co będzie CI odpowiadać, jak masz wysoką kaskadę to daj pompę wyżej ( będzie lepiej tłoczyć ) jak pompa mocniejsza i daje radę możesz dać prawie na samo dno tylko tak żeby za bardzo nie zamulała filtra :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
kafel56 
Początkujący


Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 15
Skąd: lublin
Wysłany: 2007-05-04, 22:41   

Ta fizylina, choć wygląda na mało przepuszczalną to jednak w gruncie rzeczy nie zakleja się tak łatwo. Przez taki okap kuchenny do otworu wentylacyjnego przedostają się duże ilości parujących tłuszczy a jednak ten wkład filtrujący, który w tym okapie się znajduje przepuszcza powietrze nawet w stanie mocno zanieczyszczonym.
Kiedy przed trzema dniami puściłem na mój nowy filtr wodę z oczka (zamieszałem przy tym solidnie muł znajdujący się na dnie oczka) fizylina po kilku godzinach była zupełnie czarna. I choć na jej powierzchni zgromadziła się pokaźna warstwa zanieczyszczeń to woda bez problemu przelewała się do następnych komór.
Moim dodatkowym utrapieniem jest kwasowość wody. Pomimo zatopienia przed dwoma tygodniami 40l torfu (ph 3,3 – 4,2) nie mogę zejść poniżej 9 ph. Może dzieje się tak dlatego, że woda na wiosnę została całkowicie wymieniona ze względu na jej pokaźne zamulenie. Czekam na jakieś większe opady deszczu, bo do oczka mam doprowadzoną deszczówkę z dachu. Aby uniknąć wprowadzenia brudnej wody deszczowej, system nawadniania został tak skonstruowany, że pierwsze ilości deszczówki płyną na trawnik. Czy ta deszczówka może pomóc w osiągnięciu właściwego ph, czy może lepiej poszukać bardziej kwaśnego torfu? Zastanawiam się nad przywiezieniem torfu z łąki – co o tym sądzicie?
_________________
Pozdrawiam Krzysiek
 
 
kafel56 
Początkujący


Dołączył: 22 Kwi 2007
Posty: 15
Skąd: lublin
Wysłany: 2007-05-06, 13:47   

Ok. killer1558, z pytaniami o ph przenoszę się do innego działu, ale tu chciałbym jeszcze poznać waszą opinię o umieszczeniu torfu w trzeciej komorze filtra zamiast zatapiania go w oczku. W tej chwili w pierwszej komorze mam tłuczone kamienie polne (5-10cm), w drugiej kolejno: kamienie (3-5cm), gruby żwir i keramzyt. Trzecia komora, w 1/3 jest wypełniona pięciocentymetrowymi kawałkami peszla. No i na początku wspomniana fizelina, którą doskonale się płucze rozproszonym strumieniem wody z węża, poprzez ułożenie jej na odwróconej, plastikowej skrzynce do butelek, np. takiej: http://www.logismarket.pl...13708879-p.html

P.S. Pozostałe parametry wody sprawdzę za kilka dni, po uprzednim zakupieniu potrzebnych testów.
_________________
Pozdrawiam Krzysiek
 
 
Przemo 
Początkujący


Dołączył: 18 Lip 2006
Posty: 26
Skąd: Bełk(okręg Rybnicki)
Wysłany: 2007-05-08, 15:23   

Siemka mam zamiar za około miesiąc wziąć się za budowę filtra.Moim pojemnikiem filtrującym będzie plastikowy baniak o poj . 1000l.I teraz pytanko w jakiej kolejności powinienem ułożyć złoża filtrujące?? żeby osiągnąć właściwe rezultaty?? :P
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny