wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: AurorA
2009-08-15, 16:13
JAK WYKONAC FILTR DO OCZKA
Autor Wiadomość
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-08-18, 16:42   

Możesz dać 40 - wody będzie i tak tyle samo.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-18, 21:57   

U mnie od pompy ( aqua szut kaskada 3600l/h ) idzie wąż karbowany o średnicy 25-28mm do lampy UV ( idealnie pasuje na pompę i do lampy ) a potem do filtra. Z jednej beczki filtra do drugiej woda przelewa się rurą 40 mm z filtra woda wypływa rurą do nawadniania o średnicy 32mm do 2 trójników skąd rurami 25mm wypływa w trzech miejscach na kaskadzie :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
bartnoone 
Nowy


Dołączył: 09 Wrz 2007
Posty: 6
Wysłany: 2007-09-09, 13:39   

Czesc, Jestem tu nowy , bede poslugiwal sie prostym jezykiem w swoim pytaniu do was,prasze mi wybaczyc ze jestem kapeluszem w sprawie filtrowania wody.
Zrobilismy kiedys z kolega oczko wodne i teraz potrzbujemy tam zalozyc filtr oczko mozna zobacyzc pod adresem oczko
przypuszczamy ze ma se 400m3 pojemnosci ,chcemy zalozyc ozonator 2g/h moze 4 g/h przed filtrami ale z tego co wyczytalem to te filtry ktore potrzebujemy to troche duze beda wiec chcial bym sie zapytac czy jest jakis przelicznik wielkosci filtra do ilosci wody w oczku?
Pozdrawiam Bartek
 
 
iwosek 
Oczkomaniak



Pomógł: 18 razy
Dołączył: 03 Kwi 2007
Posty: 1554
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2007-09-09, 14:00   

moze ekspertem w tej dziedzinie to ja nie jestem ale przyjmuje sie ze filtr powinien miec pojemnosc 1% pojemnosci oczka w twoim wypadku to stawu,
_________________
pozdrawiam Mateusz :piwko:
Malum nullum est sine aliquo bono
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-09-09, 14:03   

400 m3 to już mu bliżej do stawu niż do oczka :P Bardzo mi się podoba :good: niestety na ozonatorach się nie znam :oops: Ja mogę zaproponować do takiego oka filtr glebowo korzeniowy w postaci "małego" płytkiego oczka ( 0,5-3% ) mocno obsadzonego żarłocznymi roślinami posadzonymi w żwirze :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
krzych0719 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Gru 2006
Posty: 264
Skąd: PODLASIE B-STOK
Wysłany: 2007-09-09, 20:18   

Witam. Widzę, że jest sporo miejsca wolnego wkoło tego oczka (stawu). Jednym z lepszych rozwiązań jest zrobienie filtra w formie strumyka (filtr glebowo-korzeniowy). To rozwiązanie jest ekonomicznie uzasadnione przy większych zbiornikach i efekty są do zaakceptowania przez zwiedzających ( czytaj obserwatorów). Ilość zużytej energii elektrycznej jest do przyjęcia (minimalna przy filtrze glebowo-korzeniowym) biorąc po uwagę czas działania i minimalną obsługę. Jak widać na załączonej fotce jest to obiekt działający przez czy rok. Tak, że i parametry wody powinny się kształtować na wysokim poziomie. Przejrzystość powinna być zadawalająca, aby obserwator miał pełen komfort z przebywania w tym otoczeniu.
Minimalna pojemność filtra to 1% ilości wody w zbiorniku.
Optymalna to 5% wody stale będąca w ruchu poza tym zbiornikiem.
Pozdrawiam
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2007-10-26, 19:22   

witam,
zaczynam właśnie budowę filtra z beczki (120L) i zastanawiam się dlaczego przefiltrowana woda nie może wylewać się dołem, tuż nad rusztem ? jaki jest sens, że woda idzie rurą do góry i wylewa się dopiero ponad warstwami filtrującymi ? wydaje mi się, że woda będzie szła nie tylko rurą do góry, ale i warstwami filtracyjnymi wypychając brud ku górze...
może mnie ktoś oświeci, mój filtr ( maxi 1 ) ma wylew tuż ponad dnem
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-10-26, 19:51   

ontario_ab, Może być tak jak powiedziałeś jak nie masz kaskady tylko beczka stoi na poziomie "0" i woda wylewa się od razu do oczka :) Jak miałbyś kaskadę np: wysoką na 1,5 to beczka musiała by stać powiedzmy na wysokości 1,4m żeby woda z ponad rusztu (10-15cm) leciała na kaskadę a pompa musiała by tłoczyć wodę na wysokość = 1m zanurzenie pompy + 1,4m wysokość na której stoi beczka + 1m wysokość beczki razem 3,4 m :x A w przypadku gdy woda przefiltrowana wylewa się górą zaoszczędzasz prawie wysokość beczki :P
Ps. Z własnego doświadczenia wiem że lepiej ( przynajmniej u mnie ) sprawdziło się zasilanie filtra od dołu :-D W tym roku praktycznie spokój cały sezon ( 1 czyszczenie i to praktycznie nie potrzebne ) przy zasilani od góry musiałem czyścić prawie co dwa tygodnie bo sie filtr zapychał :x
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-26, 22:02   

ontario_ab napisał/a:
witam,
zaczynam właśnie budowę filtra z beczki (120L) i zastanawiam się dlaczego przefiltrowana woda nie może wylewać się dołem, tuż nad rusztem ? jaki jest sens, że woda idzie rurą do góry i wylewa się dopiero ponad warstwami filtrującymi ? wydaje mi się, że woda będzie szła nie tylko rurą do góry, ale i warstwami filtracyjnymi wypychając brud ku górze...
może mnie ktoś oświeci, mój filtr ( maxi 1 ) ma wylew tuż ponad dnem


Jak przypomnisz sobie lekcje fizyki ze szkoły, dotyczące hydrauliki, to będziesz wiedział że woda w wąskim przekroju rury doprowadzającej wodę do filtra, ma większe ciśnienie i szybkość, niż woda wpadająca do dużo większego przekroju komory filtra. W związku z tym, zawiesina znajdująca się w wodzie (to co mamy oczyścić) wytrąca prędkość i osadza się na dnie
Kiedy natomiast, wylewasz wodę bezpośrednio na złoże filtrujące, cała zawiesina pozostaje na złożu szybko je zapychając. Woda podana od spodu złoża, wytracą tę zawiesinę już w komorze pod złożem, a drobniejsze części osadzają się na złożu.
To samo dzieje się w czasie przelewania się wody między komorami, woda z dużego przekroju komory wpływa w wąski przekrój przelewu między komorami, i nabiera szybkości. Po wpłynięciu do drugiej komory wytracą ją i zawiesina pozostała po przefiltrowaniu w pierwszej komorze ponownie wytraca szybkość i ...patrz wyżej cały cykl się powtarza. To samo dzieje w następnych komorach, w zależności od tego ile ich jest w filtrze.

Dlatego tego typu filtry czyści się raz na rok, lub nawet rzadziej. To zależy od ilości wolnego miejsca pod złożem.

I tu ciekawostka, będąc w tym roku służbowo w Hiszpanii i Francji, w sumie ponad 2,5 miesiąca, widziałem w kilku marketach ogrodniczych dodatkową komorę, którą montuje się przed wlotem wody do filtra. Komora ta nadaje wodzie ruch okrężny, wewnątrz tworzy się wir wodny, a zanieczyszczenia wyrzucone na zewnątrz, osuwają się po ściankach i osadzają się na dnie. Komora ta ma kształt stożka, u góry szeroka, a na dole wąska.
Możesz zrobić doświadczenie w domu, wlej do szklanki wodę, wsyp łyżeczkę cukru i ostro zamieszaj. Po wyjęciu łyżeczki tak aby woda w szklance nadal się kręciła zobaczysz, że cukier zbiera się na środku dna szklanki. Wszyscy to zjawisko znamy z autopsji.
W "wirówce" tej woda podawana pompą z oczka w dolną część urządzenia, jest cały czas w ruchu okrężnym, w związku z czym zawiesina wyrzucona siłą odśrodkową na ściankach ssuwa się po nich i osadza na dnie, a oczyszczona woda odbierana jest u góry. Komora ta, ma na dole zwór do odmulania, i podobno nie trzeba przerywać pracy filtrów aby odmulić to urządzenie. Wystarczy otworzyć zawór, a prąd wody wypłucze osady na zewnątrz.
A tak to ustrojstwo wygląd w komlecie z filtrem na 18 000 litrów.

_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-10-26, 22:25   

Niezły pomysł z tą "wirówką" napisz Paweł, jaki ten filtr był duży jaką miał pojemność bo po fotce ciężko powiedzieć wygląda raczej na mały, ale jak na 18000 l to powinien chyba mieć sporo ponad 100l :P I może jeszcze wiesz ile kosztowało takie cudo :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-10-27, 01:16   

JAREK G napisał/a:
Niezły pomysł z tą "wirówką" napisz Paweł, jaki ten filtr był duży jaką miał pojemność bo po fotce ciężko powiedzieć wygląda raczej na mały, ale jak na 18000 l to powinien chyba mieć sporo ponad 100l :P I może jeszcze wiesz ile kosztowało takie cudo :roll:


Wymiary: 2,5 m x 0,80 m x 0,80 m.
Zalecana wydajność pompy - 10 000 l/h
Cena - po przeliczeniu z Euro ok 4700 zł
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2007-10-27, 10:19   

zrobię tak jal mówisz Jarek G:
wodę z oczka wpuszczę tuż nad rusztem (tak by nie mieszało brudu z dna beczki),
beczkę wkopię tak, by mieć możliwość kontroli przyłącza i zaworu wypuszczającego brud,
temat kaskady jest tu nieistotny bo to załatwia mi druga, wydajna pompa :)

rozumiem, że woda "idąc" w górę oczyszczona poprzez kolejne warstwy wypłynie ujściem
w górnej części ?

mankamenty, które przy tym rozwiązaniu widzę to:
brak natleniania i brak możliwości przepływu wody przez torf (w sensie większego uderzania wody w warstwę torfową, które to ma miejsce gdy woda wlewa się górą i wypłukuje garbniki)

i jeszcze pytanie: co jest skuteczniejsze ? biobale czy peszel czy keramzy ?
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-10-27, 18:39   

ontario_ab napisał/a:
a macie propozycje jak zgrać do beczki filtr maxi 1 ? trochę mi go szkoda wyrzucać - ma 3 miesiące - jestem gotów na jego modernizacje...
Możesz zrobić z niego filtr wstępnego oczyszczania i zasilić go od dołu żeby wstępnie przefiltrowana woda górą ( musisz zrobić dodatkowy większy odpływ ) przelewała się do beczki wtedy już na górę i po przejściu przez złoża bakteryjne już dołem z ponad rusztu wypływała do oczka :) Masz wtedy tak jak chciałeś zasilanie beczki od góry :P A co do braku natleniania w filtrze zasilanym od dołu to też się na tym zastanawiałem ale w kocu w filtrach ciśnieniowych nie ma natleniani a są one najskuteczniejsze :P
Ps Jak już pisałem też miałem filtr maxi :P dałem go znajomym a filtr wstępnego oczyszczania zrobiłem z drugiej beczji :)
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2007-10-27, 18:59   

wstępnie zamierzam to zrobić jak na rysunku, beczka będzie wkopana w ziemię z jakimś dojściem do zaworu kulowego spustu brudnej wody,
poprawcie mnie jeśli jest coś źle,
sprawę filtra maxi na razie pomijam, przygotuję drugie rozwiązanie z nim i wtedy napiszę

 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-10-27, 19:24   

Od strony technicznej prawie dobrze :P obniżyłbym tylko trochę wylot żeby było trochę więcej miejsca między górną krawędzią beczki a wylotem :) co to warstw filtracyjnych to ja na dolę bym dał fizelinę, maty kokosowe , peszle , biobale i torf :P Choć torfu nigdy nie miałem to może wypowie się jeszcze ktoś inny :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny