wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: AurorA
2009-08-15, 16:13
JAK WYKONAC FILTR DO OCZKA
Autor Wiadomość
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-07-31, 23:07   

Do oczka 30 000 l. nie potrzebujesz tak dużego filtra :P Zrób filtr glebowo korzeniowy a w tym wypadku nie musi być głęboki na 1m wystarczy 0,3m-05m zewnętrzne wymiary mogą zostać Obsadź filtr mocno roślinami połącz z oczkiem strumieniem również z roślinami i z tą pompą będzie :good:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
Pearl 
Uczestnik


Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 58
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-08-10, 09:29   

mam jesazcze pytanie odnośnie praw fizyki panujących w naszym światku :roll:
otóż, bedę miał u siebie tak:
- wylot pompy w filtrze zewnętrznym będzie na poziomie około -0,6m czyli 60cm poniżej lustra... i tu zaczynają się schody, ponieważ rura najpierw wyjdzie ponad filtr do poziomu +0,1m(10cm) a następnie z konieczności znów "zjedzie w dół" mniej więcej do poziomu -0,5m(-50cm) po czym wzniesie się do poziomu + 1,3 (130cm).
Muszę zrobić własnie w ten sposób, ponieważ w lini prostej filtr-kaskada mam... oczko i nijak tego nie mogę ominąć, tzn. mogę, ale nadłożę wtedy dobre 4-5m więc chyba nie ma to sensu - puszczę zatem tę rurę pod dnem (tam akurat będzie płycej, jakieś 40cm głebokości).

Przejdę do pytania wreszcie :)
Czy to, że najpierw woda popłynie w górę, potem w dół i znów w górę osłabi jakoś siłę wypływu przy kaskadzie? Na logikę... jest tu proste równanie: -0,6+0,7-0,6+1,8=1,3m (130cm licząc od lustra oczka)
i drugie równanie (założenie: ta sama długość rury, ale woda z pompy posadowionej na głębokości -0,6 (-60cm) idzie bezpośrednio "pod górkę" do poziomu 1,3 (130cm). Równanie w tym przypadku to: -0,6+1,9=1,3m (130cm licząc od lustra oczka). Ten sam wynik...ale czy na pewno woda tryśnie z kaskady z tą samą mocą?
Może ktoś z Was miał podobny dylemat i przerabiał temat w praktyce, będę wdzięczny za jakieś sugestie. Przydałby się też jakiś profesor fizyki z zacięciem do oczek wodnych ;)
Dzięki za pomoc
Pearl
PS: jak zbuduję ten filtr to zrobię jakieś fotki - przypominam: pojemność filtra od 1,5 do 2m3 wody!!!
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-10, 13:45   

Według mnie to nie ma znaczenia :roll: musisz tylko wziąć pod uwagę że różnica poziomów u ciebie jest nie 1,3 m, a 1,9m i tym się musisz kierować dobierając wydajność pompy :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-12, 17:10   

Króciec możesz obciąć do odpowiedniej średnicy,rurę proponuje czarną do systemów nawadniających jest cieńsza i bardziej elastyczna i wydaje mi sie że 25mm góra 32 powinno wystarczyć :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-08-12, 20:30   

Króciec, a w zasadzie jego końcówkę o mniejszych średnicach obowiązkowo się obcina. Do pomp i filtrów ciśniniowych tetry np jest załączony obrazek z piłą i króćcem.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pearl 
Uczestnik


Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 58
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-08-12, 21:50   

rura do nawodnień - to jest myśl!!! Najlepiej taka ze skręcanymi kształtkami... zagłębię się w temat i poszperam w sklepach. Co do pompy to dzięki za wyjaśnienia - chodziło mi głównie o potwierdzenie, że z obciętą końcówką pompa pracuje lepiej przy szerszej rurze... to się potwierdziło.
Może zrobię jakieś fotki mojej dziury w ziemi - będziecie za rok, dwa zdumieni co można zrobić z piasku, cementu, gumy, stali, drewna... przy akompaniamencie hektolitrów przelanego potu :good: wierzę, że zachęci to wielu do pracy twórzej w ogrodzie :victory: . I o to chodzi. Pozdrawiam
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-08-14, 15:55   

Pearl napisał/a:
Myślałem, że znajdę oprócz powyższej inną regulację, pozwalającą np.: zmniejszyć o połowę moc z jaką pracuje pompa


Takiej regulacji pompy nie mają. Jak chcesz zmniejszyć pobór prądu o połowę to daj automatyczny wyłącznik który by się załączał co godzinę na 30 minut.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pearl 
Uczestnik


Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 58
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-08-14, 16:37   

jeszcze o średnicach rur którymi woda z pompy odprowadzana jest na kaskadę (u mnie to około 1,5m powyżej ujścia z pompy). Doszedłem do wniosku, że jeżeli pompa na wyjściu ma średnicę 32mm to optymalnie należy dać rurę o tej samej średnicy. Zarówno przy mniejszej jak i większej rurze pompa będzie się "męczyć" - bo albo wzrośnie ciśnienie na wyjściu (mniejsza średnica rury), albo pompa będzie musiała "dzwigać" więcej wody w rurze zanim pojawi się ona na kaskadzie. Dodam jeszcze, że pojawi się... nieco później. Czy zgodzicie się ze mną?
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-08-14, 18:50   

Tak.
Im większa średnica tym mniejsze straty wydajności.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pearl 
Uczestnik


Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 58
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-08-17, 14:33   

tekst poniżej zamieszczam na wypadek gdyby ktoś miał podobny problem do mojego. Zapożyczyłem go z sąsiedniego forum od niejakiego Pinusa (chylę czoło).

Cytat:
Według Prawa Bernoulliego:
W rurze o mniejszym przekroju ciecz płynie szybciej (v1 > v2), w związku z tym panuje w niej mniejsze ciśnienie niż w rurze o większym przekroju. Ciecz płynąc w rurze o zmieniającym się przekroju ma mniejsze ciśnienie na odcinku gdzie przekrój jest mniejszy.

Cytat:
(...) Czy jeżeli na fi 25 miałem 6 bar, a teraz przedłużę ją inną średnicą, większą, powiedzmy fi 32, to będę miał inne ciśnienie na nowym końcu rury? Moim zdaniem ciśnienie spadnie, ale pytanie jest czy po tym zabiegu więcej wody wypłynie w jednakowym czasie?

Bernoulli był innego zdania :-D . Wedle niego w tej grubszej rurze zmniejszy się szybkość przepływu wody a więc ciśnienie będzie wyższe. Nie wyleci w tym samym czasie wiecej wody z grubej rury niż wpłyneło do niej wcześniej tą cienką z wodomierza .
Jeszcze raz powtarzam: szybkość przepływu wody grubą rurą jest mniejsza, ale płynie szerszym strumieniem, zaś odwrotnie jest w cienkiej rurze.
Zjawisko to jest określane jako tzw. paradoks hydrodynamiczny bo niby przeczy „zdrowemu rozsądkowi".


tego typu i inne ciekawostki m.in.tutaj:
http://forum.muratordom.p...r=asc&start=180
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-17, 16:29   

Pearl napisał/a:
Nie wyleci w tym samym czasie wiecej wody z grubej rury niż wpłyneło do niej wcześniej tą cienką z wodomierza .
To raczej normalne i nikogo nie dziwi :P wiadomo że nie wyleci więcej jak wleciało, ale zawsze możemy dać grubszą rurę od samego początku i ja twierdzę że wyleci na pewno wody więcej choć nie jestem Bernoullim :hehe:
Pearl napisał/a:
Jeszcze raz powtarzam: szybkość przepływu wody grubą rurą jest mniejsza, ale płynie szerszym strumieniem, zaś odwrotnie jest w cienkiej rurze.
To też jest oczywiste i z tym nikt nie zamierza polemizować :good:
Pearl napisał/a:
Wedle niego w tej grubszej rurze zmniejszy się szybkość przepływu wody a więc ciśnienie będzie wyższe.

I tu się nie do końca zgodzę :P Przynajmniej z tymi cytatami bo może chodzi o coś innego tylko ktoś to źle zinterpretował :roll: i raczej do tego nikt mnie nie przekona :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
Ostatnio zmieniony przez JAREK G 2007-08-17, 17:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-17, 17:00   

Poczytałem trochę o tym i jestem za głupi żeby do końca to zrozumieć :hehe: A TU jest o paradoksie :P Co prawda mówi się tam o zwężce a nie o zmianie przekroju rury ( może to to samo ) TU jest wzór jak ktoś się chce pobawić i to rozgryźć :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2007-08-17, 22:53   

W sumie jak tak pomyśleć to ten Bernoulli nie był głupi :hehe: i pewnie miał rację :bum: , ale dla nas oczkomaniaków i tak ważniejszy jest przepływ niż ciśnienie panujące w rurze :P
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2007-08-18, 00:21   

A po co do tego Bernoulli, Przecież to wszystko jest logiczne, a to jak się zmienia ciśnienie do niczego nie jest potrzebne. Wiadomo że aby płynęło więcej wody musi być większy przekrój na całej długości. Wyżej nie wspomniano o stratach powstających przy zmianie kierunku węża i wzroście długości.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pearl 
Uczestnik


Dołączył: 12 Lip 2007
Posty: 58
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2007-08-18, 01:59   

to w takim razie czy odpowie mi ktoś, jaką średnicę rury warto dać do pompy która na wyjściu ma króciec maxymalnie 32mm? Skłąniam się również ku rurze 32mm, ale co będzie jeśli w przyszłości kupię dwa razy mocniejszą pompę :-o będzie się wtedy mordować z wąskim gardłem, a na kaskadzie zamiast swobodnego wypływu będę miał... gejzer. Dlatego myślę o fi40mm...

A może jeszcze prościej - jakie Wy stosujecie rury (średnice)?
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny