Zajmuję się montażem instalacji przemysłowych i coraz częściej klienci pytają o konstrukcje wsporcze pod rurociągi i kable. Jakie są najważniejsze kryteria techniczne przy doborze takich konstrukcji do warunków przemysłowych?
To jest szeroki temat ale kilka kluczowych kryteriów warto zawsze mieć z przodu głowy przy doborze. Pierwsza rzecz to obciążenie, czyli masa rurociągów lub kabli z medium które transportują plus obciążenia dynamiczne przy rozruchu i zatrzymaniu oraz obciążenia termiczne bo rurociągi zmieniają długość przy zmianach temperatury i to generuje siły które musi przejąć konstrukcja. Przy rurociągach parowych albo wysokotemperaturowych dylatacje mogą być znaczne i podparcia muszą to umożliwiać a nie blokować. Druga kwestia to środowisko pracy, czyli czy jest agresja chemiczna, czy jest wysoka wilgotność, czy są opary kwasów albo zasad bo od tego zależy wybór materiału i powłoki. W przemyśle chemicznym stal ocynkowana może nie wystarczyć i potrzebna jest nierdzewka albo powłoki specjalne. Trzecia sprawa to rozstaw podpór który musi być dobrany do sztywności rurociągu żeby nie dochodziło do nadmiernych ugięć między podporami. Przy cięższych rurociągach często potrzebne są obliczenia wytrzymałościowe a nie tylko doświadczeniowy dobór. Certyfikaty i dokumentacja producenta konstrukcji są ważne szczególnie przy instalacjach podlegających nadzorowi UDT. Warto zajrzeć na https://wimed.pl/konstrukcje-wsporcze/ gdzie można sprawdzić dostępne systemy i ich parametry techniczne.
Advertisement ..:: Sponsor ::.. Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum