wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przebudowa istniejącego oczka + system filtracji
Autor Wiadomość
Zarossa 
Nowy


Dołączył: 02 Maj 2022
Posty: 2
Skąd: Pomorskie
  Wysłany: 2022-05-02, 14:06   Przebudowa istniejącego oczka + system filtracji

Witam,
Chciałbym przebudować swoje obecne oczko wodne, które było wybudowane z 20 lat temu. Od dobrych kilku lat nie było w żaden sposób doinwestowane.
Obecnie ma ok. 33m2 z min. gł. ok. 0,6m do 1,6m i jedynie co działa to pompa powietrzna z dyfuzorem. Bez żadnej filtracji itp. Pływają tam obecnie z 3-4 liny,
2 płocie i teraz od groma małych karasi. Rok temu jeszcze był sporej wielkości karp, jeden karp koi, 3 liny i szczupak ok. 45 cm (łapał wszystkie nowe karasie),
ale podczas wielkich upałów i mojego urlopu pompka napowietrzająca przestała działać i przyducha te ryby wykończyła.
Nie mam dużej wiedzy ani doświadczenia w budowie oczek/stawów i w utrzymaniu oraz w filtracji, a jedynie tyle co od jakiegoś czasu czytałem na forach, stronach
i co zobaczyłem na różnych filmach na youtube. Także moja wiedza może mieć sporo luk i niedociągnięć, dlatego bardzo proszę o porady, konstruktywną krytykę ze
wskazaniem od razu rozwiązania.
Wszystkie podstawowe informacje zawarłem na rysunkach. Niemniej opiszę pokrótce zamierzenie.
Mój główny zamysł jest taki, że chcę stworzyć oczko wodne / staw, w którym będą ryby które przeżyły do tej pory, ale myślę, żeby pozbyć się karasi i do tego wpuścić
10-15 karpi KOI + może jakieś jesiotry. Nie upieram się na KOI i na taką ilość, ale jak buduję od nowa to chcę mieć jakieś możliwości manewru. Od razu zaznaczam,
że nie zamierzam przenosić ryb na zimę itp.
Nowa powierzchnia oczka wyjdzie ok. 53m2, a objętość wyniesie ok. 43m3, dno wyścielane EPDM.
Nasadzenia roślin mają być głównie w strefie przybrzeżnej i wody płytkiej. W wodzie średniej mają być tylko lilie. Brak wysokich roślin/krzaków/drzew w sąsiedztwie
zbiornika i dlatego jest prawie cały dzień nasłoneczniony. Myślę o jakiś nasadzeniach wyższych krzewów od południowej strony.

Zrobiłem wstępną koncepcję dot. kształtu i głębokości z pomysłem filtracji. Pomysł ten jest do weryfikacji i od razu zadaję pytania, które sam sobie zadaję.

1. Czy kształt jest ok czy lepiej go bardziej ujednolicić?

2. Czy strefy głębokości są ok? Od razu powiem, że strefa bagienna/przybrzeżna jest głównie z powodu bezpieczeństwa dla dzieciaków i częściowo, żeby zrobić
kompozycje nasadzeń. Zamysł podobny jak tutaj


Dodatkowo te krótkie półki również są jako bufor bezpieczeństwa. Wiem, że muszę pozabezpieczać kosze z liliami, żeby KOI mi ich nie powyrzucały.

3. Czy bariera wydzielająca strefę ma sens? Jeśli nie, to ją kasuję.

4. Czy lokalizacja skimmerów jest poprawna? Czy powinienem dodać jeszcze gdzieś? Czy mogę je łączyć razem czy każdy powinien mieć własną rurę? Zastanawiam się czy je w ogóle montować i zamontować te pływające.

5. Schemat filtracji - tutaj najważniejszy punkt i najwięcej pytań

Plan jest taki montuję 3 odpływy denne D110mm, środkowy z napowietrzaczem (czy mogę je łączyć jedną rurą czy każda osobno? Wybrany filtr bębnowy ma tylko 3 wloty i nie wiem jak to mam połączyć, jak dojdą jeszcze skimmery boczne) i woda z osadem jak rozumiem będzie zasysana przez pompę (wyd. 15 m3/h), która znajdzie się za filtrem wstępnym (bębnowym) i filtrem biologicznym komorowym BIOklar 60 MOV (wyd. 15m3/h)?
W filtrze bębnowym ProfiDrum-ECO-45/40 (25m3/h) wrzucam lampę zanurzeniową UV następnie spływa to ‘grawitacyjnie’ do Bioklar 60 (15m3/h). Ważne, żeby wszystko pracowało grawitacyjnie to montuje cały układ, żeby lustro wody w oczku, w filtrze bębnowym i biologicznym były na tym samym poziomie.
Pytanie czy w obu filtrach jest zaznaczony poziom wody? Jeśli nie to co należy przyjąć? Ma końcu montuje studzienkę z pompą czy od razu pompę na wylocie z Bioklara 60? Jaką pompę polecacie? Całość jest tłoczona do kaskady.

Cały system filtracji zamierzam wrzucić do zbiornika betonowego dł wew. 3,5m, 1,5m szer. i wys. 1,9m.
Murowany może wyjść podobnie, bo dochodzi robocizna, materiał. Przykrycie zbiornika to tymczasowo deski z styropianem, a docelowo bym postawił na tym jakiś składzik.
Zastanawiam się czy kupić filtr bębnowy innej firmy np. Filtreau, których cena wynosi ok. dużo mniej niż ProfiDrum albo zrobić urządzenie 2 w 1 też tej firmy Filtreau np. Combi Next bo to razem 50% kosztu osobnego zestawu. Dodatkowo mógłbym to wrzucić do dużo mniejszego zbiornika albo do studzienki DN1500mm.

Co o tym myślicie?
Sporo tego na raz, ale szczerze liczę na waszą pomoc. Prace ruszą jeszcze w tym miesiącu, więc muszę mieć doprecyzowane pewne rzeczy.


Rzut, schemat i przekrój poniżej:



 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-04, 08:24   Re: Przebudowa istniejącego oczka + system filtracji

Cześć. Projektując poziom filtra bębnowego weź pod uwagę poziom wody w oczku który ustala się po wyłączeniu pompy. Filtr bębnowy instalujesz na takim poziomie, żeby górna krawędź koryta odprowadzającego popłuczyny była nie niżej niż ten poziom.
Warto mieć na uwadze, że po włączeniu pompy poziomy zwierciadła wody w poszczególnych miejscach zmienią się:
- przed filtrem bębnowym opór przepływu między odpływem dennym a filtrem spowoduje opadnięcie zwierciadła o parę cm.
- za filtrem bębnowym opór filtra w stanie brudnym (przed płukaniem) spowoduje opadnięcie zwierciadła o kolejne parę cm.
- podobnie za filtrem właściwym, choć np. konstrukcja Bioklara raczej nie przewiduje przeciskania się wody przez jakieś złoża, lecz swobodne opływanie jej przez gąbki, maty...
- wskutek powyższych poziom wody w oczku podniesie się o parę mm (to zależy od objętości wody, jaka będzie "wypchnięta" do oczka wskutek wymienionych wyżej oporów przepływu). I ten poziom wody w oczku będzie poziomem "roboczym", który należy wziąć pod uwagę projektując poziom brzegu i skimmera.
Skimmer, bo ja wiem, chyba jedyna opcja to wpięcie go trójnikiem do któregoś z dopływów - odbierze to część przepływu z jednego z odpływów dennych. Bardziej "sprawiedliwe" byłoby wycięcie dodatkowego otworu w filtrze bębnowym od strony dopływu i wklejenie króćca. Ewentualnie jakiś osobny obieg z małym prefiltrem zabezpieczającym pompę.
Ja nie jestem entuzjastą zimowania koi w Polsce pod lodem 8) , dobrze byłoby pomyśleć przynajmniej o przykrywaniu oczka na zimę, podprowadzeniu jakiegoś ogrzewania...
Może wyrzut powietrza z domowego wymiennika klimatyzacji?
Gorąco polecałbym przemyślenie porządnego zaizolowania spodu i ścian całości (łącznie z komorą filtrów) jakimś styrodurem, ondutermem, pianką, etc. tak jak się izoluje dom - żeby umożliwić zimowanie koi w minimum 7C.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2022-05-04, 20:10   

Zarossa,witam na forum zamieściłeś zgięcie stawu kąpielowego więc powinieneś kierować się zasadami które ich dotyczą. poruszone w tym wątku http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=7790
W twoim projekcie zmienił bym przekrój oczka na taki.
Półki które narysowałeś są trochę małe przez co mogą być nie użyteczne .

z odpowiednio dużymi strefami regeneracyjnymi lub zastosować filtr glebowo-korzenny.
Osobiście wolał bym pompę na początku filtracji gdyż taki układ nie jest wrażliwy na wahania poziomu wody. i umożliwia dopełnianie deszczówką np. z dachu. W ten sposób ogranicza się użycie wody wodociągowej i nie jest konieczne wykonania automatycznego dopełniania oczka.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Zarossa 
Nowy


Dołączył: 02 Maj 2022
Posty: 2
Skąd: Pomorskie
Wysłany: 2022-05-05, 12:27   

@wolanin
Dzięki za informacje dot. poziomu roboczego.

Odnośnie zimowania KOI to myślę, że będę wstanie zrobić konstrukcję na zimę, która przykryje oczko, tylko pytanie na ile to będzie skuteczne? Zrobić coś na wzór tunelu z foli jak mają ogrodnicy na sadzonki? Czy sama folia wystarczy czy nałożenie musi być mat izolacyjnych?

Ciepłe powietrze to jednie mógłbym pokombinować z wylotem odkurzacza centralnego a tego jest bardzo mało. Wyrzut rekuperacji jest bardzo wysoko, a klimatyzacja zimą nie jest włączana.

Odnośnie zaizolowania boków i dna, to nie za bardzo to widzę, bo układanie styropianu mija się z celem, bo się wszystko połamie, powygina, odkształci. Taka mata izolacyjna zazwyczaj jest pokryta bąbelkami więc napór wody pewnie tą matę spłaszczy, a tym samym straci swoje właściwości. Jedynie wchodzi w grę jakiś podkład izolacyjny o gr. 3mm, który i tak pewnie się spłaszczy. Tylko pytanie czy wydanie ok. 1000 zł na taką matę przełoży się na jakiekolwiek zysk termiczny?

@kmarkot
Wiem, że zamieściłem zdjęcie stawu kąpielowego, ale z tego stawu chcę tylko zaczerpnąć wykonania strefy bagiennej . przybrzeżnej czyli kamienie + roślinność oraz wykończenie brzegów. Reszta mnie nie interesuje. Co do półek, to chyba dokonam zmiany i zostawię tylko te wyższe półki i je poszerzę, a reszta to będzie strome skarpy, żeby więcej spływało do odpływów dolnych.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-05-05, 16:22   

Tunel z folii dałby wiele w słoneczny zimowy dzień, natomiast w nocy nie da rady osłonić oczka przed mrozem - co innego, gdyby do niego właśnie skierować powietrze z rekuperatora... mmm... mnie by to jednak bardzo kusiło, żeby sprowadzić kanał nawet po ścianie budynku :)
Też się zastanawiałem nad tunelem. Póki co kładę rusztowanie z tyczek bambusowych i przykrywam to paroma warstwami folii.
Chyba przesadzasz z odkształcaniem się ocieplenia - ciężar jest rozkładany na powierzchni. I do ziemi styrodur, nie styropian. Koledzy załatwiali sobie np. panele kompozytowe ze ścian chłodni. Są też twarde pianki PU które można natrysnąć wewnątrz zbiornika, gorzej z gładkim wykończeniem, ale warto sprawdzić. Zysk termiczny - jeżeli będziesz choć lekko dogrzewał oczko, to tak. Bez dogrzewania - dyskusyjne jest ocieplanie dna oczka. Problem z ociepleniem jest taki, że jak teraz tego nie zrobisz, a weźmie Cię naprawdę na koi, to będziesz żałował żałowania tego tysiaka przez wiele lat... Do zastanowienia.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny