wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Staw z żyły wodnej. Jaki sposób zasilenia?
Autor Wiadomość
japietja 
Nowy


Dołączył: 30 Paź 2011
Posty: 3
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-11-02, 21:39   Staw z żyły wodnej. Jaki sposób zasilenia?

Witam wszystkich! Mam na imię Piotr i też chciałbym stać się szczęśliwym posiadaczem zbiornika wodnego.Wiele interesujących rzeczy dowiedziałem się już z tego forum. Mam jednak jeszcze pytania.
Zacznę od ogólnego opisu działki i zbiornika. Chciałbym wykopać staw. Na początek 5m x 6m (bez planu budowy) z możliwością powiększenia go w przyszłym czasie. Przeznaczenie to hodowla kilku ryb w celach wędkarskich. Działka wyznaczona na staw była wcześniej polem uprawnym. Znajduje się na niej zwykła gleba. Kopiąc dołki, dla sprawdzenia poziomu wód gruntowych, odnajdywałem piach na tej samej głębokości co pokazywała się woda. Nie wiem co jest głębiej. Działka ma wymiary 30m x 300m. Na długości ma lekki spadek ok.1,5m. Obserwując najbliższą okolicę (rowy rozlewiska) stwierdziłem, że w porównaniu do innych okresów jest aktualnie dość wysoki poziom wód gruntowych. W najniższym miejscu działki znalazłem wodę na 1,5m głębokości. A co będzie gdy poziom wód opadnie? Odrzuciłem to miejsce. Blisko najwyższego punktu w poprzek działki przebiega ciemny pas ziemi. Było to dobrze widoczne gdy pole było zaorane. W miejscu tym ziemia zawsze była wilgotna, a roślinność bujniej rosła. Choć jest to wyżej od miejsca pierwszego wykopu wodę znalazłem na głębokości 0,5m. Pewnie biegnie tam żyła wodna? Załączam rysunek, aby lepiej zobrazować to co napisałem.


Moje pytanie brzmi: czy lepiej zrobić staw w miejscu żyły wodnej, czy wykopać go niżej (rys. 3) i puścić rurą zasilanie z żyły? Pierwsza opcja byłaby prostsza tylko, czy dobry jest staw w takim miejscu? Druga zaś dałaby możliwość zamknięcia dopływu, co umożliwiłoby wypompowanie wody w celu osuszenia stawu, jeżeli zaszłaby taka potrzeba. Odprowadzenia niestety nie mam jak zrobić. Proszę o radę.
_________________
Piotr
 
 
jurek47 
Entuzjasta



Pomógł: 21 razy
Dołączył: 12 Lip 2009
Posty: 776
Skąd: swietokrzyskie
Wysłany: 2011-11-03, 16:24   

Skąd masz pewność że tam jest żyła wodna,to że lepiej tam rosły rośliny to mogą być warunki glebowe.Może pod czarną ziemią być glinka i ona utrzymuje lepiej wodę.Żyły wodne są na większej głębokości i raczej w skałach,a to co piszesz to wody podskórne..
_________________
Oczko 12m3
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=3546
 
 
Sadownik 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: nowy sacz
Wysłany: 2011-11-03, 18:30   

ja bym obstawiał drugą opcje, tylko z tym ze ktoś znajdzie CI te żyły wodne przecinasz ją kopiąc studnie i rurami doprowadzasz wodę do stawu położonego niżej..
 
 
japietja 
Nowy


Dołączył: 30 Paź 2011
Posty: 3
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-11-03, 19:10   

Nie mam pewności i właściwie nie wiem co to za zjawisko. Nazwałem je żyłą wodną z braku wiedzy. Jestem laikiem w tych sprawach. Jak więc sprawdzić, czy dane miejsce będzie się nadawało nastaw, bądź jego zasilenie? Kopiąc kilka dołków w jego obrębie i sprawdzając poziom wody? Jeżeli poziom wody będzie w miarę stały to co wtedy?- wracam do pytania z pierwszego postu. Która opcja jest lepsza?
_________________
Piotr
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2011-11-03, 21:06   

Ja tez obstawiam drugą opcję czyli staw w najniższym punkcie. Jakby co z góry do dołu nietrudno przelać.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
ppp 
Bywalec


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 166
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2011-11-03, 22:41   Re: Staw z żyły wodnej. Jaki sposób zasilenia?

japietja napisał/a:
Choć jest to wyżej od miejsca pierwszego wykopu wodę znalazłem na głębokości 0,5m.


Przykład z życia wzięty:


Ciemne mniej więcej pionowe linie to rośliny wilgociolubne.
Niebieskie strzałki wskazują przypuszczalny przepływ wody.
Za stawkiem wypływającą wodę.

Myślę, że u ciebie jest podobnie, tylko, że na dole nie znajdują się warstwy nieprzepuszczalne. Czarne zabarwienie ziemi oczywiście pokazuje, że poziom wody znajduje się na niewielkiej głębokości (oczywiście w rozpatrywanym przypadku).


Według mnie taki stawik na zboczu będzie bardzo podatny na wysychanie w przypadku braku opadów (to właśnie dzieje się w przytoczonym przeze mnie przykładzie (chociaż hula w nim wesoła gromadka japończyków i karasi pospolitych :) )
_________________
Pozdrawiam! Piotr
 
 
Adalbert 
Oczkomaniak



Pomógł: 60 razy
Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 2645
Skąd: Oleśnica
Wysłany: 2011-11-04, 06:06   

miałem okazję spotkać się z takim układem jaki przedstawił Piotr w swojej wczesnej praktyce zawodowej. Na zboczu lekko nachylonego pola ornego było (i jest dalej) miejsce gdzie topił się sprzęt nawet po długich okresach suszy. To w okolicach Milicza.
_________________
Pozdro! Wojtek

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam
http://forum.oczkowodne.n...der=asc&start=0
 
 
Sadownik 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Sie 2010
Posty: 185
Skąd: nowy sacz
Wysłany: 2011-11-05, 19:02   

japietja napisał/a:
. Jak więc sprawdzić, czy dane miejsce będzie się nadawało nastaw, bądź jego zasilenie? Kopiąc kilka dołków w jego obrębie i sprawdzając poziom wody?


ściągnąć gościa który szuka wody i określi ci głębokość ewentualnego "źródła"...
 
 
japietja 
Nowy


Dołączył: 30 Paź 2011
Posty: 3
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-11-09, 19:46   

Serdeczne dzięki wszystkim za pomoc. Z działaniami w sprawie stawu ruszę na wiosnę. Napiszę co i jak to poszło. Jeżeli "źródło" będzie owocne w wodę, też myślę, że druga opcja będzie korzystniejsza.
_________________
Piotr
 
 
dbsokpvc871
[Usunięty]

Wysłany: 2022-03-11, 23:39   

NFL Apparel
Cheap Jerseys From China
Cheapest Jerseys
NFL Shop Jerseys
NBA Jerseys
NHL Store
NBA Jerseys Cheap
Cheap NHL Hockey Jerseys
Cheap Football Jerseys
MLB Jerseys
MLB Store Official Site
NHL Jerseys Wholesale
Cheap NBA Jerseys
NFL Jerseys
Cheap Jerseys
Cheap MLB Jerseys From China
NFL Jerseys
NFL Jerseys China
Cheap Jerseys From China
NHL Jerseys
NBA Shop
MLB Jerseys
NFL Jerseys
NFL Gear
NFL Team Shop
NBA Jerseys
Cheap NFL Jerseys From China
NFL Fan Shop
Cheap Jerseys
Custom NFL Jersey
NFL Jerseys
MLB Shop
NFL Jerseys Cheap
NBA Jerseys Cheap
MLB Shop
Cheap Jerseys From China
NFL Shop Online
MLB Store
Custom NBA Jerseys
Wholesale NFL Jerseys
NHL Jerseys
Football Jerseys
NFL Jerseys
Official NFL Jersey
Cheap Jerseys
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny