wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy roślin w oczku może być za dużo?
Autor Wiadomość
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-08-13, 19:16   Czy roślin w oczku może być za dużo?

Witajcie.

Znajomemu wyhodowało się od cholery rogatka w takim dość sporym stawie, moje oczko natomiast ma 5x5 metrów i 1m głębokość.

Mam do tego bardzo mało roślin, czy wskazane jest usiać całe moje oczko tym rogatkiem? Bo spokojnie starczy i jeszcze pewnie mu zostanie na następny raz w przyszłym roku ;)
Czy są jakieś przeciwskazania?

Mam rybki karasie i amury, amury to i tak możliwe że zeżrą.
Sprawdzałem też natlenienie wody testerem i jest dość słabe, duża ilość roślin powinna to poprawić?
Oczko jest też w dość mocno nasłonecznionym miejscu.

Woda może nie jest zieloną zupą ale jednak chciałoby się lepiej, tak do 50cm powiedzmy że widać rybki, poniżej już nie.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-08-05, 17:30   

Czy roślin w oczku może być za dużo?

Oczywiście, że tak.
Oczka wodne należą do bardzo małych akwenów wodnych.
Oczka wodne w naszych ogrodach;
- doskonałe urozmaicają nasze przydomowe ogrody;
- tworzą estetyczne oraz funkcjonalne miejsce, w którym domownicy i goście mogą skutecznie odpocząć;
- są wspaniałym miejsce do obserwacji różnorodnej fauny i flory.
Miło jest obserwować rechoczące żaby, miło jest patrzeć na pływające kolorowe rybki, miło jest też patrzeć na rozrastające się lilie wodne itp.
Jednak rybek nie zobaczysz, jeśli roślin będzie zbyt dużo, kiedy rośliny w 100 % pokryją lustro wody. Rybki potrzebują przestrzeni wodnej do pływania. Nie zakwitną lilie wodne, jeśli ekspansywny wywłócznik zaatakuje lilie wodne. Każda roślina w oczku wodnym potrzebuje miejsca na rozmnażanie się.
Przedstawiam tegoroczne czerwcowe oczko wodne. Na pierwszy rzut oka wynika, że jest w najlepszym stanie. Niestety, wywłócznik rozrósł się w takim stopniu, że zepchnął lilie do brzegu oczka.
W takim przypadku decyzja była jedna: należy usunąć w 50 % wywłócznika z oczka . W sumie usunąłem 5 taczek tego szlachetnego „zielska”. Oczywiście ze szkodą dla żab, bo ich zielona pływająca wyspa uległa znacznemu zmniejszeniu. Na szczęście żabki wybaczyły mi .











Pozdrawiam Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
LukaszPacpis 
Nowy


Dołączył: 13 Lut 2023
Posty: 1
Skąd: Skierniewice
Wysłany: 2023-02-13, 23:03   

Zdecydowanie, usianie całego oczka rogatkiem może być bardzo korzystne dla zdrowia wody w Twoim stawie. Rośliny te są naturalnymi filtrami, które pomagają usuwać zanieczyszczenia i poprawiać jakość wody. Dodatkowo, rogatka pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tlenu w wodzie, co jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twoich rybek. W tle nasłonecznionym miejscu, gdzie znajduje się Twoje oczko, rogatka powinna rosnąć dobrze i wprowadzać pozytywne zmiany w jakości wody.
onet.pl
Jeśli chodzi o przeciwskazania, to trzeba uważać, aby nie przesadzać z ilością roślin. Zbyt duża ilość roślin może prowadzić do braku światła i tlenu w dolnych partiach wody, co jest niebezpieczne dla rybek. Poza tym, należy pamiętać, że amury, które masz w swoim stawie, są rybami, które lubią jeść rośliny. Dlatego ważne jest, aby dokładnie monitorować wzrost rogatki i ewentualnie usunąć nadmiar roślin, aby zapobiec ich zniszczeniu.

Osobiście, kiedy miałem podobny problem z jakością wody w moim oczku wodnym, zasadziłem kilka różnych gatunków roślin i byłem zachwycony rezultatami. Woda stała się bardziej przejrzysta, a moje rybki wyglądały i czuły się znacznie lepiej. Wierzę, że podobne efekty możesz osiągnąć hodując rogatkę w swoim stawie. Powodzenia!
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny