wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko, kaskada, strumyk, woda z dachu i nawodnienie ogrodu
Autor Wiadomość
somar 
Nowy


Dołączył: 09 Lip 2021
Posty: 5
Skąd: Droszków
Wysłany: 2021-07-19, 12:23   Oczko, kaskada, strumyk, woda z dachu i nawodnienie ogrodu

Od pomysłu do realizacji mija już z pół roku, czytam i szukam i nadal "wiem ze nic nie wiem". Zaczęło się od złapiemy wodę z dachu i nawodnimy trawnik. Ale beczka w ziemi to mało oryginalne więc padło na otwarte oczko. Mam ryby w domu teraz będą i w ogrodzie : ) Ale daj kurze grzędę.... jak czytam i widzę jakie są rozwiązania to projekt poszedł dużo dalej. /nie mówiąc o tym że w perspektywie jest staw kąpielowy pod tarasem ale to za lat kilka :yahoo: /

Poproszę więc o konsultacje :roll: - Projekt oczka:

1. oczko ok 4 x 6 x 1,8 plus strumyk ok 28m plus filtr g-k ok 5m2. - w oczku zmieści się około 25m3 wody. teren mocno gliniasty. brzeg raczej strome z wyjątkiem strony z półkami.

2. zasilanie oczka - Woda z dachu o pow 290m2 spływa rurą 110 przepuszczona przez filtr /siatke/ trafia do oczka /możliwe że będą dwa takie ujęcia : )

3. kaskada zbudowana na nasypie domu h=1,5 /od poziom oczka moze nawet 1,8m

4. filtracja - zainspirowany pomysłami zamierzam zbudować z 3 beczek - woda będzie pompowana /pompa 4a/ z oczka rurą 32mm do Filtra 4/b/ skąd wypłynie również rurą 32 do "mini oczka" z kaskadą i spływnie grawitacyjnie strumykiem. Strumyk planuję ze stopniami ponieważ teren mam pochyły.

ponieważ w domu stoją dwa akwaria 550 i 700 więc woda z podmian zasili filtry i mam nadzieje że bakterie szybciej się namnożą. : )

5 strefa g-k głębokość około 50 cm - pytanie czy wystarczy takie zakole i woda spływa w jednym miejscu przez obniżony uskok czy powinienem zrobić "tamę" i wprowadzić wodę do oczka rurą niżej przepuszczając ją przez żwir strefy g-k /

6 nawodnienie - pompa 6a zasila skrzynkę nawadniającą - i tutaj zaczynają się schody - pytanie czy lepiej rurę umieścić w oczku czy w strefie g-k /planuję mieć ryby i obawiam się czy nie będzie to problem. :( / czy też zastosować opcję - B

- zbiornik przelewowy ok 3000L wtedy pompa tłoczy wodę z oczka do zbiornika. /starczy na max 3 podlewania/ przy założeniu że woda w najszerszym kole oczka to 12m3 zakładam że na około miesiąc wystarczy /?/? Jeśli nie to otwieram zawór domowy. :)

pomysł na dodatkowy zbiornik pojawił się po ostatnich nawałnicach. oczko już wykopane i po jednej burzy w 60% zapełnione. jeden deszcz i z dachu zeszło 20m3 wody. - dlatego wymyśliłem kratkę/przelew /7/ do studni chłonnej. Boję się że przy ulewie może być potop. Wtedy mam dodatkowo strefę "mokrego trawnika :???:

załączam schemat i z góry dziękuję za podpowiedzi i rady. :piwko:

_________________
Mariusz
______________________________
Malawi 750L ; Akwarium ogólne 550L
przyszedł czas na oczko :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-07-19, 18:51   Re: Oczko, kaskada, strumyk, woda z dachu i nawodnienie ogro

Jedna rada: tam, gdzie przepływ nie jest wymuszony np. pompą - np. z filtra do kaskady - tam nie ograniczaj się ze średnicą rury - dałbym nawet 110-tkę.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
somar 
Nowy


Dołączył: 09 Lip 2021
Posty: 5
Skąd: Droszków
Wysłany: 2021-08-15, 00:18   

Oczko prawie gotowe. Strumyk jeszcze przede mną. Zanim zamknę mam kilka pytań
1. Nie wiem czy nie jest zbyt stromo ? chciałem 180cm /wyszlo realnie 160/.
2. Półki wyszły na różnych poziomach i teraz nie wiem czy pogłębić tą "płytką" z 30cm do 50cm czy zostawić różne poziomy?
3. przed oczkiem wykopałem filtr glebowo-korzeniowy /zakończenie strumyka/ tu będzie około 3m2 głębokość 50cm - co daje ok 10% oczka, ale plus strumyk będzie trochę więcej
Tutaj zamierzam wsypać 20-30cm żwiru i pytanie czy wejście do oczka z filtra G-K mogę obsypać żwirem tworząc niejako filtr dla śmieci i czy może bć takie wąskie czy wykopać głębiej? - sam "wał" jest o 5cm niższy niż max poziom oczka więc przy spiętrzeniu woda powinna wpłynąć do oczka. ;) /gorzej jak zrobię rozlewisko zamiast strumyka : ) :???:







_________________
Mariusz
______________________________
Malawi 750L ; Akwarium ogólne 550L
przyszedł czas na oczko :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny