wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa stawu zasilanego wodami gruntowymi-pytania techniczne
Autor Wiadomość
siegkami 
Nowy


Dołączył: 19 Maj 2021
Posty: 1
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2021-05-19, 14:19   Budowa stawu zasilanego wodami gruntowymi-pytania techniczne

Witam wszystkich.

Zgłaszam się do Was z pomocą natury technicznej odnośnie budowy (kopania stawu)
Na początku przybliżę moje założenia i warunki do założenia stawu, być może ktoś mi pomoże bądź naprostuje moje założenia aby
wszystko miało ręce i nogi, żebym ze stawu był zadowolony a nie pluł sobie w brodę za kilka lat że coś nie działa.
A więc na początku, :
1. Staw będzie zasilany wodami gruntowymi. Podłoże (30cm ziemi, głębiej sypki rzeczny piasek)
2. Po wykopaniu dołka w celu sprawdzenia poziomu wód gruntowych (dołek na około 1m, po 5 minutach pojawiła się w nim woda po godzinie wypełniła go na około 50cm.) W okresie letnim kiedy jest najniższy poziom wód gruntowych woda w tym miejscu jest około 70cm pod powierzchnią)
3. Staw z założenia ma być o wymiarach 10x10m . Według mojej wizji 2 brzegi strome, pozostałe dwa lekko schodzące aby była możliwość wejścia do wody.
4. Strome brzegi planuje zrobić Kaskadowe, Całe 10 metrów planuje zabezpieczyć Palami, jeden przy drugim bądź co kilkanaście cm i wpleść faszynę, około metr niżej zrobić półkę o szerokości około 1-1,5 metra i ponownie opalować żeby utworzyć półkę dla roślinności. W najgłębszym miejscu staw 2 metry i będzie się powoli wypłycał ku brzegowi.
5. Czy taki pomysł ma rację bytu? W jaki sposób wykonać tą ścianę z pali, myślałem nad palami dębowymi o średnicy 10cm i długości około 2 metrów, 1 metr wbity 1 metr wystaje. wiadomo koszty będą spore ale wystające pale będą nijako podstawą do kładki oplatającej staw więc górna "opaska" będzie dębowa (chyba że jakieś inne drewno wytrzyma warunki wodne i nie będzie truchleć, np Modrzew?)
6. Łatwiej będzie z palowaniem półki. Tutaj mogą być jakieś prefabrykaty bądź inne drewno gdyż będzie cały czas pod wodą więc wydaje mi się że nawet zaimpregnowana sosna zanurzona w wodzie nie będzie truchleć ze względu na brak tlenu.

Liczę na wasze doświadczenie i pomoc.

Pozdrawiam
Grzegorz
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-05-20, 15:12   Re: Budowa stawu zasilanego wodami gruntowymi-pytania techni

Ja gdzieś doczytałem, że pod wodą bardzo dobrze radzi sobie jodła i z niej zrobiłem całkowicie zanurzoną ścianę zbiornika kąpielowego. Nie widzę z tym problemów. Ścianę tą zakończyłem poziomo belką modrzewiową do połowy zanurzoną w wodzie. To najgorsze miejsce. Połowicznie zdał egzamin, po paru latach w niektórych miejscach pojawiły się pęknięcia, w nich jakieś grzyby i obecnie centymetr - dwa jest nadgryzione. Pewnie w pionie przetrwałby lepiej.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny