wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepływowy podgrzewacz wody do oczka.
Autor Wiadomość
Czachonek 
Nowy


Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Ostroda
Wysłany: 2021-03-28, 11:25   Przepływowy podgrzewacz wody do oczka.

Witam,

Po tegorocznej zimie zastanawiam się na przykryciem w następnym sezonie zimowym oczka płytami PVC i instalacją przepływowego podgrzewacza wody. Ktoś z Was może używa podgrzewacza i zachce się podzielić swoimi doświadczeniami?

Dzieki z góry :pa:
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-03-28, 12:42   Re: Przepływowy podgrzewacz wody do oczka.

Czachonek napisał/a:
Ktoś z Was może używa podgrzewacza i zachce się podzielić swoimi doświadczeniami?

Mniej więcej w ten sposób podgrzewam od dwóch zim oczko. Woda za prefiltrem przechodzi dodatkowo przez mały filtr z ovatą i trafia do piwnicy, gdzie na ok 6 metrach płynie przewodem stykającym się równolegle z poziomym rozprowadzeniem domowego CO.
Oczko przykryte jest paroma warstwami grubej folii bąbelkowej, tej z oczkiem 3cm.
W czasie największych mrozów woda miała 6C, a na ogół 7C.
Nie wiem jaką moc ma ten mój prymitywny wymiennik ciepła, woda w centralnym ustawiona na jakieś 40C. Woda z oczka podgrzewa się zapewne o jakiś 1C, to nieistotne, natomiast ten gradient to jest to co oczko oddaje potem do otoczenia.

O jakim podgrzewaczu myślisz?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Czachonek 
Nowy


Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Ostroda
Wysłany: 2021-03-28, 21:40   

No właśnie, w Twoim przypadku jest "podłączenie" pod stałą instalację. Ja remontując dom 10lat temu nie myślałem, że kiedyś najdzie mnie ochota na wykopanie dziury w ziemi zalanej wodą. Teraz, po pierwszej zimie, szukam na gwałt rozwiązania. Mimo, że nie mialem znaczących strat w przychówku, to odstawiony filtr i lampa UV pozwoliły na znaczny rozrost nitek. W przyszłym sezonie planuję izolację termiczna, chodzacy filtr i podgrzewanie. Dlatego szukam pomysłów i wsparcia doświadczonych hodowców. Na instalację jest za późno, ale za filtrem chciałbym wpiąć wydajną podgrzewaczkę.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-03-29, 09:21   

Czachonek napisał/a:
Na instalację jest za późno, ale za filtrem chciałbym wpiąć wydajną podgrzewaczkę.

Czy nie możesz jednak zrobić malutkiej modyfikacji w swojej instalacji CO wpinając w obwód dodatkowy element (tak jak powpinane są grzejniki, lub gałązki podłogówki) - przepływowy wymiennik ciepła za kilkaset złotych? Zainstalowany gdzieś w piwnicy, podprowadzasz do niego z oczka obwód idący z filtra - wkopany lekko w ziemię i porządnie zaizolowany otulinami z pianki.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Czachonek 
Nowy


Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Ostroda
Wysłany: 2021-03-29, 16:00   

Wiesz, gdybym miał możliwość wpięcia się w instalacje w prosty sposób, to pewnie bym nie myślał o jakimś zewnętrznym urządzeniu. Temat jest otwarty, mamy czas do następnej zimy :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-03-30, 17:09   

No a jaki budżet? No bo wszystko można tylko za ile? :)
Gdybym miał to grzać prądem, to chyba pomyślałbym o inwestycji w powietrzną pompę ciepła albo hydrosolary. Grzałki elektryczne kilkukilowatowe są w sprzedaży, spirale średnicy 20-30cm wkładane do studzienki, specjalnie do podgrzewania koipondów. Są nawet specjalne zewnętrzne piece gazowe do tych zadań, ciekawe jak taka realizacja wyglądałaby w Polsce od strony formalnej.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Czachonek 
Nowy


Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Ostroda
Wysłany: 2021-03-30, 19:54   

Hej,

Powiem Ci tak, że nie mam budżetu. Szukam, sprawdzonego, kompaktowego urządzenia, które będę mógł z łatwością wpiąć w istniejący system. Widziałem już kilka podgrzewaczy przepływowych w UK cenie 1k PLN (ale dla mnie to lipa jeśli chodzi o elektrykę i wykonanie). U nas na rynku jest coś w ofercie około 3,5k PLN.
Tak jak pisałem, zacząłem temat wcześnie, żeby mieć czas na właściwe przygotowanie do kolejnego zimowego sezonu :)
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-03-31, 10:23   

Jeżeli prąd, to koledzy na tym forum pisali o stosowaniu kabli grzewczych ułożonych na dnie zbiornika.
np. tu: http://forum.oczkowodne.n...ghlight=#164564
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2021-04-03, 10:53   

ja stosuje kabel grzejny i jak narazie sie sprawdza, do tego od trzech lat przykrywam oczko styrodurem.
ryby na dnie praktycznie wygrzewaja sie na kablu :)
 
 
Czachonek 
Nowy


Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Ostroda
Wysłany: 2021-04-04, 00:16   

Hej,

No OK. Przykrycie + kabel jest już jakimś rozwiązaniem :) Jakieś inne sprawdzone propozycje?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2021-04-04, 16:39   

Czachonek,
Nie wiem co chcesz osiągnąć i ile chcesz wydać .Musisz brać pod uwagę moc urządzenia i koszt pracy.
Na przykład można kupić akwarystyczny przepływowy podgrzewacz wody 500w za 300pln ale przy pracy 24h na dobę za energię zapłacisz 360pln za miesiąc :-o .
Jak to mało można kupić przepływowy do zmywarki 1,5KW za 60plni za energię zapłacić trzy razy tyle 3x360=1080pln za miesiąc .
Innym rozwiązaniem które w tamtym roku testowałem jest instalacja napowietrzacza .W domu gdzie masz 20'C pompujesz to ciepłe powietrze do oczka przy pomocy węża ogrodowego bo w cienkiej rurce skrapla się woda i przy mrozie zamarza.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-04-04, 17:29   

kmarkot napisał/a:
W domu gdzie masz 20'C pompujesz to ciepłe powietrze do oczka przy pomocy węża ogrodowego bo w cienkiej rurce skrapla się woda i przy mrozie zamarza.

:brawo: :brawo: :brawo:
Zacna idea. Spotkałem się z doniesieniem o użyciu powietrza znad dużego zdaje się terrarium czy akwaterrarium. Powietrze pompowane dużym ocieplonym przewodem do namiotu przykrywającego całe oczko, 10C przez całą zimę.
Sam zapomniałem o możliwym użyciu wyjścia z rekuperatora (jeżeli ktoś ma) wentylacji mechanicznej domu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Czachonek 
Nowy


Dołączył: 19 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Ostroda
Wysłany: 2021-04-04, 23:46   

Hej,

Dzięki Panowie za pomysły. Coś mi już świta w głowie, ale temat dalej jest otwarty :)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny