wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa duzego oczka/stawu
Autor Wiadomość
przemo1970 
Początkujący


Dołączył: 30 Sie 2022
Posty: 11
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2022-09-12, 21:22   Budowa duzego oczka/stawu

Zacząlem kopac duze oczko wodne 20m na 20 m i glebokośc 2,5 do 3 m.Okazalo się ze podloże to prawie sam piasek ,na dnie pojawilo sie też 50 cm wody.Nie wiem czym je wykończyc bo planowałem mieć naturalne i napełnić wodą ze studni glębinowej ale teraz się obawiam ze sciany bedą sie osuwać.Z kolei folie ciezko mi by bylo położyc z racji tej wody na dnie i teraz mam dylemat co wybrac. Myslalem tez o wzmocnieniu scianek płytami chodnikowymi betonowymi lączonymi na zaprawę.
Moze cos doradzicie sensownego bo nie mam doswiadczenia na co się zdecydowac ( epdm odpada z racji duzego kosztu)




_________________
przemo
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-09-13, 17:24   

Witam nowego Kolegę na forum oczkomaniaków i zapraszam do lektury:

https://www.prawo-budowla..._budowlane.html

Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
przemo1970 
Początkujący


Dołączył: 30 Sie 2022
Posty: 11
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2022-09-13, 19:04   

Witam :)

o co chodzi z tym artykulem? Nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie...



Ryba2008 napisał/a:
Witam nowego Kolegę na forum oczkomaniaków i zapraszam do lektury:

https://www.prawo-budowla..._budowlane.html

Ryba2008
_________________
przemo
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-09-14, 20:17   

Witam. Z postu Kolegi wnioskuję, że Kolega, początkujący Oczkomaniak, nie przygotował się solidnie do wykonania takiego zbiornika wodnego. Bo najpierw wykopał go, a potem pyta o poradę.
Na początku, należałoby zapoznać się z prawnymi aspektami wykonania takiego zbiornika wodnego. I w tym celu chciałem uświadomić Kolegę , że opuścił bardzo ważną lekcję, która dotyczy legalizacji takiego zbiornika wodnego.
Z nadesłanego linku wynika, że powinien Kolega dopełnić formalności wynikające z Prawa wodnego:
„Budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, położonych w całości na gruntach rolnych, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz nie wymaga zgłoszenia robót budowlanych. Wymagane jest natomiast dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego, które przedkładane jest w siedzibie Kierownika Nadzoru Wodnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.” „Dotyczą zbiorników wodnych, które wykonane zostały bez użycia wyrobów budowlanych (bez zastawek, mnichów, folii uszczelniającej dno zbiornika itp.), a więc nie podlegają ustawie Prawo budowlane. Woda w tych zbiornikach może pochodzić wyłącznie z wód roztopowych, opadowych lub gruntowych. Zbiornik nie może być zasilany wodą ze studni lub rzeki.”
Jeżeli Kolega zamierza umacniać płytami betonowymi , to już wkraczamy w Prawo budowlane.
Zbiorniki wodne: oczka wodne stawiki, stawy, mają wspólną cechę: od czasu do czasu ktoś w nich topi się. A jeśli wykonane są z pominięciem prawa, to są problemy. Takie jest moje zdanie, chyba, że się mylę. Ryba 2008
:piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
przemo1970 
Początkujący


Dołączył: 30 Sie 2022
Posty: 11
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2022-09-14, 20:42   

Ryba2008 napisał/a:
Witam. Z postu Kolegi wnioskuję, że Kolega, początkujący Oczkomaniak, nie przygotował się solidnie do wykonania takiego zbiornika wodnego. Bo najpierw wykopał go, a potem pyta o poradę.
Na początku, należałoby zapoznać się z prawnymi aspektami wykonania takiego zbiornika wodnego. I w tym celu chciałem uświadomić Kolegę , że opuścił bardzo ważną lekcję, która dotyczy legalizacji takiego zbiornika wodnego.
Z nadesłanego linku wynika, że powinien Kolega dopełnić formalności wynikające z Prawa wodnego:
„Budowa stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej ...ze studni lub rzeki.”
Jeżeli Kolega zamierza umacniać płytami betonowymi , to już wkraczamy w Prawo budowlane.
Zbiorniki wodne: oczka wodne stawiki, stawy, mają wspólną cechę: od czasu do czasu ktoś w nich topi się. A jeśli wykonane są z pominięciem prawa, to są problemy. Takie jest moje zdanie, chyba, że się mylę. Ryba 2008
:piwko:


Pod wzgledem prawnym na razie wszystko jest tip top- jest zgloszenie wodnoprawne,uprawomocniło, się natomiast jak ja rozumiem moge obkladac plytami betonowymi ( czy jakąs folią) bo staw nie przekracza 1000 m2 i glebokosci 3m oraz jest na gruncie rolnym..
_________________
przemo
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-09-18, 10:22   

Zgłoszenie wodnopławne, na obecną chwilę, nie pozwala Koledze nic już robić przy stawie. Pozwala jedynie czekać, aż wykopany zbiornik sam napełni się wyłącznie wodami gruntowymi, roztopowymi i opadowymi. Zgłoszenie wodnopławne nie pozwala zasilać takiego zbiornika w sposób sztuczny np. przy pomocy pompy głębinowej, wodą z hydrantu, z sieci wodociągowej, wodą z pobliskiej rzeki lub jeziora. Zasilanie takiego stawu przy pomocy pompy głębinowej oznacza podłączenie urządzenia do stawu. Na obecną chwilę ma Kolega staw wykonany bez pozwolenia i użycia materiałów budowlanych, tylko na zgłoszenie wodnopławne.
W przypadku konieczności użycia materiałów budowlanych (płyty budowlane, folie, wylewki) w celu np. zabezpieczenia skarp, mają zastosowanie przepisy Prawa budowlanego., a to już problem bardzo złożony i kosztowny. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
przemo1970 
Początkujący


Dołączył: 30 Sie 2022
Posty: 11
Skąd: Olkusz
Wysłany: 2022-09-18, 19:06   

Ryba2008 napisał/a:

W przypadku konieczności użycia materiałów budowlanych (płyty budowlane, folie, wylewki) w celu np. zabezpieczenia skarp, mają zastosowanie przepisy Prawa budowlanego., a to już problem bardzo złożony i kosztowny. Ryba2008 :piwko:


No ok- ale jak najlepiej ten moj staw zabezpieczyc? folią ,betonem czu moze faszyna?
i jakie konkretnie są procedury aby to zglosic?
_________________
przemo
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2022-09-19, 10:39   

Poprawcie mnie proszę, ale z załączonego przez Rybę (czołem biję w podzięce!) linku do interpretacji przepisów Prawa wodnego i budowlanego wynika nieco paradoksalnie, że jeżeli na gruncie rolnym budujemy staw poniżej 1000m2 i nie głębszy niż 3m, ale stosując materiały budowlane, to:
- 1. nie podlegamy pod wymóg zgłoszenia wodnoprawnego - ponieważ stosując materiały budowlane podlegamy pod ustawę Prawo budowlane.
- 2. nie podlegamy pod wymóg ani zgłoszenia prac budowlanych, ani wymóg pozwolenia na budowę, ponieważ spełniamy ograniczenia 1000m2 i głębokości do 3m.
No bajka.
Czy ja to dobrze rozumiem???

A co do przypadku Przemo, to ciężko będzie zrobić sensowny staw bez pogłębienia go lub uszczelnienia, jeżeli woda nie podejdzie wyżej.
Jeżeli podejdzie, to próbowałbym jak się tylko da złagodzić spadek brzegu, obsiać czymś dla związania piasku, etc.
Jak nie podejdzie, to pozostaje pogłębienie i zabawa z urzędami, albo inwestycja w odpompowanie wody i folię (bez zabawy z urzędami, zakładając że to co powyżej na temat przepisów faktycznie tak działa).
p.s. Obawiam się, że dolewanie wody studziennej do nieuszczelnionego stawu o brzegach z piasku to jak próba napełnienia dziurawego wiadra.
Widziałem gdzieś artykuł na temat specjalnej substancji, coś zdaje się analogicznego co do surowców wyjściowych jak pianka PU, którą to substancję wlewa się do oczka powodując doszczelnienie dna i boków. Ale czy to zadziałałoby na piasek, wątpliwa sprawa.
p.s.1 Po pogrzebaniu po portalach i forach nie doszukałem się potwierdzenia powyżej przytoczonej interpretacji, że albo stosuje się prawo wodne, albo budowlane. Zdaje się, że w każdym przypadku potrzebne jest zgłoszenie wodnoprawne.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny