wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko z bloczków betonowych i... folii
Autor Wiadomość
ciapa
Początkujący


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 11
Wysłany: 2006-10-24, 23:06   nie zamikłem, musiałem wyjechać

Nie zamilkłem, tylko mnie nie było. Wracam, od razu do kompa, a tu miła niespodzianka :) :) :) mnóstwo życzliwych rad!!! SUPER forum!!!

Aż cięzko się połapać. Muszę to dokładnie przemysleć, bo włożyłem w to oczko tyle pracy i kasy, a przez pospiech zrobiłem taką masę błędów, że wstyd. No, ale jestem początkującym miłośnikiem ogrodów, zwłaszcza wodnych, to trochę mnie tłumaczy. Przede mną zima, to mam trochę czasu. Na razie zalałem oczko wodą i zobaczę co się będzie działo przez zimę. Jak ścianki nie popękają za bardzo, to może pomyślę o jakiejś folii w płynie. Tyle, że to kolejne kilka tysięcy :cry: :cry: :cry: :cry: które mógłbym wydać na to, co jest istotą oczka - rośliny, zwierzęta - to co daje radość. Muszę to przemyśleć...

Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie rady, na pewno z części z nich skorzystam, a wszystkie uważnie przemyślę. Dam Wam znać co się dzieje z moim oczkiem :pa:
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-10-25, 16:42   

Witam

Cytat:
Napór lodu zimą przy pionowej ściance doprowadzi do pęknięcia. Po prostu lód nie będzie miał gdzie "rosnąć".


Wedłóg mnie mur zbudowany z bloczków betonowych i wzmocniony z zewnątrz warstwą betonu nie pęknie pod wpływem naporu lodu - oczywiście jeżeli jest wykonany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. A lód będzie rósł do góry - czyli tam gdzie ma najmniejszy opór.

Aurora przypomnij sobie , że ja w swoim oczku też mam pionowe ścianki i beton nie pęka, a przecież moje oczko zamarza w zimę do samego dna.
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
ciapa
Początkujący


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 11
Wysłany: 2006-10-25, 19:02   

BOLEK napisał/a:
Witam

Cytat:
Napór lodu zimą przy pionowej ściance doprowadzi do pęknięcia. Po prostu lód nie będzie miał gdzie "rosnąć".


Wedłóg mnie mur zbudowany z bloczków betonowych i wzmocniony z zewnątrz warstwą betonu nie pęknie pod wpływem naporu lodu - oczywiście jeżeli jest wykonany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. A lód będzie rósł do góry - czyli tam gdzie ma najmniejszy opór.

Aurora przypomnij sobie , że ja w swoim oczku też mam pionowe ścianki i beton nie pęka, a przecież moje oczko zamarza w zimę do samego dna.


Tak na pierwszy rzut oka też mi się tak wydaje. Ale skoro pękają nawet zbiorniki o łagodnych skarpach, to przy pionowych ścianach też może pęknąć. Wydaje mi się, że ciężar lodu tworzącego się na górze powoduje, że warstwy wody zamarzające na dole, pod nim, wywierają ciśnienie także na boczne ścianki i to może powodować ich pękanie. Chyba na tej zasadzie pęka szklanka z płynem w zamrażarce (poświęcę zaraz jedną szklankę i sprawdzę :wink: ). Więc to chyba sprawa tego, czy wytrzymałość muru na ugięcie jest większa niż to ciśnienie. Z drugiej strony grunt też zamarza, więc daje oparcie murowi... No ale z kolejnej strony w murze też jest woda w mikroszczelinach - ona też zamarza i może go po trochu rozsadzać... Skomplikowany problem.


Ty masz pewnie ścianki z siatkobetonu, mocno zazbrojonego siatką, co znacznie zwiększa wytrzymałość betonu na ugięcie. Ja niestety ścian nie zbroiłem. Podoba mi się pomysł, żeby od wewnątrz wyłożyć nieckę siatkobetonem, ale przeraża mnie pracochłonność tego.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-10-25, 21:11   

BOLEK napisał/a:
Aurora przypomnij sobie , że ja w swoim oczku też mam pionowe ścianki i beton nie pęka, a przecież moje oczko zamarza w zimę do samego dna.


Zapomniałeś o jednym szczególe - przecież Twoje oczko ma zbrojenie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-10-25, 21:17   

ciapa napisał/a:
No to osuszyłem i wylałem na dno mocny beton (B20) 10 cm grubości, zbrojony siatką 3 mm o oczkach 10x10cm.


Jest zbrojenie.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-10-25, 21:20   

Ale tylko na dnie i to nieodpowiednie. Oczka najczęściej pękają u góry bo tam jest największe parcie lodu na boki.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-10-25, 21:23   

No to mamy problem :???:

P.S. A co z pomysłem na odpowiednie zgrzanie tej folii??
 
 
ciapa
Początkujący


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 11
Wysłany: 2006-10-26, 16:03   

Maikler napisał/a:
No to mamy problem :???:

P.S. A co z pomysłem na odpowiednie zgrzanie tej folii??



No właśnie o tym też myślę. Znalazłem nawet spawarkę do plastiku, niedrogą za 199zł, a podobną do profesjonalnej Leister TriacS za 1400. Gdyby tak wyciąć dno, to na ściankach folię by się dało ładnie ułożyć. Mam już doświadczenie z klejeniem, bo musiałem dokleić pas folii. Koszmar - przez fałdy i konieczność dociśnięcia przez wiele godzin. I nie udało się uzyskać szczelności - coś tam się musi sączyć, bo między folią a ścianką jest woda, niedużo, ale jednak. Niecka była sucha, gdy wkładałem folię. Ale gdyby tak zespawać?
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-10-26, 17:06   

Spróbować zawsze można. Może najpierw na mniejszym kawałku folii. Sprawdzić, czy będzie się to trzymać i będzie szczelne, a potem ewentualnie zrobić całość, bo zmarnować taki kawał folii...
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-10-28, 13:41   

jeżeli można coś dopowiedzieć: ja bym podniósł folię (bez wody :) ) i brzegi wysypał piaskiem, aby uzyskać skosy. Są firmy bud, które kładą kostkę brukową - oni mają małe zagęszczarki gruntu - pojeździć maszyną i ubić skarpę, nawet pod kątem 45st. Odpuść sobie ostre krawędzie na załomach, no i ... kombinuj :) Potem ponownie położyć folię - nie będzie tak ostrych ścian... Wykończenie folii na brzegu - jest cały post na ten temat, o ile pamiętam, w "oczko z folii". Ale nie ładuj się w żadne dalsze inwestycje typu: zbrojenie i betonowanie. Też uważanm, że szkoda pieniędzy. A kształt jak z Wersalu :)
Powodzenia :peace:
Jacek
 
 
 
ciapa
Początkujący


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 11
Wysłany: 2006-10-29, 09:11   

jakja napisał/a:
jeżeli można coś dopowiedzieć: ja bym podniósł folię (bez wody :) ) i brzegi wysypał piaskiem, aby uzyskać skosy. Są firmy bud, które kładą kostkę brukową - oni mają małe zagęszczarki gruntu - pojeździć maszyną i ubić skarpę, nawet pod kątem 45st. Odpuść sobie ostre krawędzie na załomach, no i ... kombinuj :) Potem ponownie położyć folię - nie będzie tak ostrych ścian... Wykończenie folii na brzegu - jest cały post na ten temat, o ile pamiętam, w "oczko z folii". Ale nie ładuj się w żadne dalsze inwestycje typu: zbrojenie i betonowanie. Też uważanm, że szkoda pieniędzy. A kształt jak z Wersalu :)
Powodzenia :peace:
Jacek


Dzięki Jacku za rady. Faktycznie z wodą podnieść folię byłoby trudno :???: Pomysł z usypaniem skarp niestety odpada. To by całkowicie zmieniło zamysł. Celowo przyjąłem sztuczny kształt zbiornika. Wiedziałem, że nie uda mi się stworzyć czegoś, co choćby przypominałoby naturalny stawik - nie mam takiego talentu, jak forumowicze, którzy potrafili zrobić coś naprawdę naturalnego. A skoro ma to wygladać sztucznie, to niech nieudolnie nie udaje natury tylko od razu się przyzna: jestem zrobione. Poza tym, jestem inżynierem i jak większość inżynierów posiadam prosty umysł :D lubujący się w geometrycznych, uporządkowanych kształtach :P Stąd ten "wersal". Właściwie, to moje oczko jest częścią większego zamysłu (na zdjęciu tego nie widać) - ogrodu klasycznego z akcentami greckimi. Z tyłu oczka zbudowalem ścianę z czerwonego piaskowca z wnęką na lawabo i wysepko-półwyspem (nie wiem jak to nazwac, bo nie jest całkiem otoczone wodą, ale suchą nogą nie da się dojść), do którego prowadzą dwa mostki, a na nim będzie kamienny stolik i ławki - taki "kącik kawowy". wokół oczka są rozstawione niskie kolumny z kamiennymi donicami (to właśnie te elementy greckie). Wszystko otoczone obrzeżem z piaskowca, pasem białego żwirui niskim żywopłotem z bukszpanu. Jak bedzie gotowe prześlę zdjęcia. Ale przede mną jeszcze ze dwa miesiące pracy - dobrze, że przez parę lat nie bralem urlopu i teraz go "trochę" mam :wink: Pierwotnie także ściany i dno niecki chciałem wyłożyć piaskowcem, ale folia mi ten pomysł popsuła :cry: .

Jak więc widzisz, gdybym usypał skarpy, pozbyłbym się szpecącego widoku folii, ale nie uzyskałbym też efektu, który chciałem osiągnąć.
_________________
--------------------------------
Pozdrowienia Tadeusz
 
 
BOLEK 
Bywalec



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sty 2006
Posty: 116
Skąd: Brwinów
Wysłany: 2006-10-29, 11:05   

Witam

Moje zdanie jest takie, że efekt, który chcesz osiągnąć uzyskasz jedynie robiąc oczko z siatkobetonu - jak już wcześniej dyskutowaliśmy : na istniejących ściankach i dnie ułożyć zbrojenie i wylać beton.
_________________
Pozdrawiam BOLEK
------------------------
 
 
ciapa
Początkujący


Dołączył: 22 Paź 2006
Posty: 11
Wysłany: 2006-10-29, 11:51   

BOLEK napisał/a:
Witam

Moje zdanie jest takie, że efekt, który chcesz osiągnąć uzyskasz jedynie robiąc oczko z siatkobetonu - jak już wcześniej dyskutowaliśmy : na istniejących ściankach i dnie ułożyć zbrojenie i wylać beton.


Twoja koncepcja jest mi bardzo bliska :) Tylko ta szalona ilość pracy... i no to, że z budowlanych prac jedyne co mi niestety zupełnie nie wychodzi, to tynkowanie, a w zasadzie do tynkowania to byłoby podobne. Musiałbym wziąć fachowca, a to oznacza dodatkowe koszty i brak gwarancji, że gość nie odwali chały. No i jeszcze to, że oczko jest duże, a z tego co czytałem, trzeba je pokryć siatkobetonem za jednym razem. Nie ma szans, żebym zrobił to nawet w kilkanaście godzin :???:
_________________
--------------------------------
Pozdrowienia Tadeusz
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-10-29, 13:38   

Witajcie,
Tadeusz, słusznie zauważasz, że ta robota jest podobna do tynkowania. Fachowiec niewiele może zepsuć. Warunki do pracy ma luksusowe. Co spadnie można podnieść, wysokość ściany niewielka. Mnie robił to kuzyn, mam mniejszy akwen 8 x 3 h - 1,3 i całość obrzucał bez problemu w 6 godzin. Choć u mnie na dnie była ziemia (w przyszłości gdybym coś takiego robił dałbym wylewkę z chudego betonu by nie chodzić po ziemi) co bardzo utrudniało zbieranie betonu, który zawsze częściowo spada.
Przemyśl sprawe, bo można ustawić ekipę dwuosobową. Ważne jest i obrzucanie i zacieranie, a wszystko idzie szybko jak się dobrze napnie siatkę. Tynkarze precyzyjnie wiedzą ile metrów są w stanie zrobić.
Rzeczywiście z siatkobetonu możesz uzyskać to co chcesz i łatwo wykończyć kamieniem (a to chyba by pasowało do Twojego ogrodu). Ważne tylko czy masz, choć kilka stopni pochyloną ścianę.
Pozdrawiam, Bajbas
PS. Oczywiście robienie dna to zupełnie osobna operacja. Ważne by była wywinięta wolna siatka z boków i zbrojenie dna dobrze połączone ze zbrojeniem boków. NO i dno zaraz po zrobieniu na gotowo ścian.
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-10-30, 14:59   

Wyobrażałem sobie coś takiego: jest to przekrój pion dna: zamiast pion ścian uzyskasz łagodne zejścia i efekt miski... A kształtu formy oczka nie zmieniasz!
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny