wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Półka w stawie wsparta o drewnianą palisadę
Autor Wiadomość
zombiq 
Nowy


Dołączył: 05 Sie 2019
Posty: 1
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2020-09-02, 22:23   Półka w stawie wsparta o drewnianą palisadę

Witam serdecznie.

Forum czytam od dość dawna ale nadszedł czas aby prosić o radę, ale od początku.
Kilka lat temu nabyłem działkę, na której ktoś wykopał na skraju lasu kwadratową dziurę o pionowych ścianach i w niej zebrała się woda. Generalnie dramat, walące się skarpy po których nie było jak dojść do wody, gnijące liście, potężne zakwity glonów, czarna śmierdząca woda...
W tym roku w końcu zabrałem się za "ogarnięcie" mojego oczka i wjechała koparka. Niestety z braku czasu, nie udało mi się wypompować całej wody i kopanie zaczęło się gdy było jeszcze z 80cm wody. Pomimo swojej wielkości koparka nie sięgnęła całości dna. Po wszystkim dokończyłem pompowanie i okazało się, że na środku ostała się wyspa szlamu i resztek gnijącej roślinności. Skarpy wyszły też dość stromo ale ze względów formalnych nie mogłem go bardziej rozkopać.
Za stromo jest i za głęboko aby resztę szlamu wywieźć taczką. Najłagodniejszy stok ma nachylenie 2:1 a dno stawu jest 3,5m poniżej krawędzi działki. Dodatkowo okazało się, że na głębokości około 3m w jednym narożniku ujawnił się strumień, napływa mi jakieś 10-15m3 wody na dobę więc nie idzie osuszyć tego do 0 i pozbywać się mułu ręcznie.
Długo zastanawiałem się też jak zorganizować strefę płytką, problemem są duże wahania poziomu wody, ponad 1m między wiosną a jesienią co bardzo utrudnia sprawę. A przy tej stromiźnie skarp i głębokości całkowitej ciężko byłoby utrzymać roślinność w obecnym kształcie stawu.

Prośba o radę dotyczy ostatniego pomysłu, na który wpadłem dzisiaj i który mógłby załatwić kilka spraw na raz.
Wpadłem na pomysł aby w pierwszej kolejności część dna stawu odgrodzić drewnianą palisadą, coś na kształt faszyny lub raczej wyglądem przypominające falochron. Po wbiciu pali w dno i utworzeniu ściany o wysokości około 1.2m wyłożyłbym ją np. geowłókniną od strony skarpy aby przepuszczała wodę a zatrzymała stałe frakcje i wzmocnił mocując do siebie deskami. Za tę ścianę trafiłby muł i szlam który mi się ostał a na wierzch trochę piasku i żwiru.
Efekty jakie wyobrażam sobie osiągnąć to: 1. pozbycie się mułu, który nie będzie podnosił się i mieszał z wodą, 2. stworzenie pułki o szerokości około 3m do strefy płytkiej i docelowo mocno obrośniętej 3. zabezpieczenie skarpy przed osuwaniem.

Czy taka konstrukcja ma szanse powodzenia?
A może macie jakieś pomysły jak pozbyć się reszty szlamu?

Tak to wygląda w tej chwili. Jest jeszcze ze 30cm wody.


A tu mocno poglądowy szkic z palisadą i poziomami wody z wiosny i jesieni, mniej więcej bo czasami na wiosnę woda była wyżej.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny