wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Miniaturowe oczko wodne.
Autor Wiadomość
GrzegorzS 
Nowy


Dołączył: 12 Cze 2020
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2020-06-12, 16:47   Miniaturowe oczko wodne.

Witam serdecznie,
najpierw chcę się przywitać. Jestem z Wrocławia, od 20 lat pracuję w IT, kocham mój ogród, który jest dla mnie takim remedium na wszystkie bóle oprócz oczywiście pleców ;)
Ale jeszcze bardziej kocham moją żonę. Tak więc gdy poprosiła mnie o założenie oczka wodnego na tarasie i posadzenie tam lilii wodnych nie mogłem odmówić, tym bardziej, że jestem pan DIY. Wiele lat temu przy budowie domu poprosiłem budowlańców o wylanie betonowej formy, tak na przyszłość, ale budowlańcom pomyliła się głębokość wykopu z głębokością docelową i oczko ma tylko tylko 40cm głębokości przy 2.1m długości i 90cm szerokości.
Na tarasie są płytki z takim grysem granitowym (kiedyś to było nowum, a teraz nie zdziwię się jak je zobaczę Biedronce). Głębokość powiększę o 5 cm stawiając podwyższoną kamienną ramę, która dodatkowo zapobiegnie zwiewaniu nielicznych liści z tarasu do oczka. Oczko będzie na wskroś minimalistyczne i nowoczesne. Będzie widoczne z salonu, to tylko 1.5 od okien i drzwi balkonowych, wystawa południowo-wschodnia do południowo-zachodniej, nie zacieniona czyli w lecie patelnia :P
Dno zamierzam albo pomalować żywicą poliuretanową, albo wyłożyć folią PCV.
Zamierzam postawić jakąś kulę czy coś plus światełko, ale nie fontannę bo tak małe oczko zarośnie całkiem liliami, a te podobno nie lubią być chlapane z góry?

Kochani, proszę o radę:
1. Czy to w ogóle ma sens? 40-45cm głębokości, czytałem, że są takie lilie na płytkie oczka i lilie lubią słońce i ciepłą wodę.
2. Czy folia 1mm ułoży się w kacikach?
3. Czy przykleić folie do ścianek? Chciałbym tę ramę kamienną przykleić do betonowych brzegów oczka a folia może tylko przeszkadzać. A może tylko położyć tę ramę?
4. A może żywica poliuretanowa albo epoksydowa?
5. Czy filtr i ewentualnie skimmer skoro oczko będzie zarośnięte liliami?

Będę wdzięczny za pomoc, w zamian zaproszę na piwko lub własnej roboty białe orzeźwiające wino gronowe typu Muscat (ssspieszcie się), podzielę się roślinkami z ogrodu czy dobrymi radami.
Wierzę w ludzi więc wierzę, że mi się uda!

Pozdrawiam,
Grzegorz
_________________
----------------------------------------
każda praca jest z początku trudna
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-13, 15:05   

1.Spokojnie, istnieją miniaturowe odmiany lilii wodnych, /sam taką posiadam/.
.
2.Z takim idealnym ułożeniem folii mogą być problemy. Ale w zarośniętym oczku raczej tego nie będzie widać.
3.Folii nie trzeba przyklejać do ścianek. Woda sama ją dociśnie.
4.Może być żywica. Przynajmniej unikniesz załamań.
5. W oczku w którym nie ma ryb filtr nie jest potrzebny.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-06-14, 07:31   

Oczko bym pogłębił do 80cm.
Odciął dno Szlifierką kontową 230 tarcza diamentową ,wypożyczysz za parę złocistych ,lub jeżeli nie czujesz się na siłach są firmy które się tym zajmują (technika diamentowa cięcie betonu ) wykuł beton wybrał gruz i ziemię Ułożył geowłókninę i uszczelnił EPDM i wymurować mały murek z cegły klinkierowej .
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2020-06-14, 14:44   

GrzegorzS, w takim nowoczesnym oczku fajnie by wyglądały egzotyczne rośliny dlatego proponowałbym lilie tropikalne, kany wodne, papirusy itp. Trochę zachodu z zimowaniem ale klimat będzie extra.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny