wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rybki zjadające glony
Autor Wiadomość
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-01, 14:23   Rybki zjadające glony

Oczko niedawno założone, jeszcze glonów nie mam ale już próbuję im przeciwdziałać zawczasu czytając opowieści na forum :D
Także pytanie brzmi jakie rybki zjadają glony i czy faktycznie coś to da, w sensie czy rybki będą nadążać je zjadać czy jednak pomimo rybek-glonojadów to glony i tak będą?

ps. Oczywiście poza glonojadami mam też szereg innych rozwiązań typu roślinki natleniające, napowietrzacz, płynący mały strumyk który powoduje ruch wody (to akurat słabo wychodzi bo za mały) no i kupiłem jakieś tam bakterie które zjadają glony czy coś w tym stylu.

Czytałem że np. różanka to rybka lubiąca się w glonach, niestety z racji tego że jest pod ochroną to nie można było nią handlować a jednocześnie inne rybki wyjadały jej tarło (czy jak to tam się zowie) i generalnie trudno ją spotkać.
Więc jeśli takiej rybki się nie da dostać to może coś innego glonolubnego się znajdzie?
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-01, 21:45   

Fox, kombinujesz... to się nie uda.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-02, 08:21   

No jasne, że kombinuje, kto nie kombinuje ten zostaje w tyle ;)
Nie chodzi mi o to żeby same rybki zrobiły za mnie robote, ale chcę żeby to był jeden ze składników który dba o czystość oczka.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-06-02, 11:56   

Jeżeli już chcesz kombinować ,to odpowiedź brzmi bez ryb.
Tylko rośliny i zooplankton.
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=7535
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-02, 15:29   

No ja rybek jeszcze nie mam, niby mogłbym z nich zrezygnować ale oczko wodne czy raczej mini stawik w moim przypadku bez rybek to jakoś tak.. smutno troche :P

Czytałem w tym temacie co podlinkowałeś że wieksze rybki nie zjadają tego zooplanktonu i jakoś tam koegzystują.
Gdzie ten zooplankton w ogóle dostać? szukam ale jakoś nigdzie nic nie ma o tym.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-06-02, 18:18   

https://www.google.com/se...biw=960&bih=494
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-03, 07:15   

No obejrzałem jeden z tych filmików, niestety ja nie mam w okolicy żadnych bagienek, stawików itp. Jestem z Warszawy niestety. Nie znam też oczywiście nikogo kto by takowe rozwielitki mógł mi załatwić :(

A jakbym kupił takie rozwielitki dafni pokarm dla rybek w sklepie akwarystycznym i wlał do oczka? Nie mam jeszcze rybek.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-03, 11:21   

Fox napisał/a:
No ja rybek jeszcze nie mam, niby mogłbym z nich zrezygnować ale oczko wodne czy raczej mini stawik w moim przypadku bez rybek to jakoś tak.. smutno troche :P

Czytałem w tym temacie co podlinkowałeś że wieksze rybki nie zjadają tego zooplanktonu i jakoś tam koegzystują.
Gdzie ten zooplankton w ogóle dostać? szukam ale jakoś nigdzie nic nie ma o tym.

Ten pierwszy po zalaniu zbiornika zakwit glonów jest zawsze murowany, później ew będziesz go miał na wiosnę zanim nie ruszą inne rośliny.
Jak będziesz wprowadzał ryby to odradzam ci karasie. Co prawda są bardzo łatwe w hodowli, ale bardzo szybko się rozmnażają i po 2 czy 3 latach będziesz miał "zupę rybną" w oczku. Zamiast stada skarłowaciałych karasi lepiej wrzucić 5-6 orf i ewentualnie jesiotra. Albo stadko słonecznic.
Dafnie spokojnie można kupić w sklepie akwarystycznym.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-03, 12:44   

Ja dorzuciłem do stadka karasi trzy małe okonie, liczę na to że pozbędą się narybku.
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-03, 19:12   

Świetnie, dzięki za cenne rady, na pewno skorzystam.

Nad rybkami powoli myślę ale się nie śpieszę, chcę żeby to oczko było w jak najlepszym możliwym stanie i dopiero wtedy rybki. Ktoś mi tu radził że nawet dopiero po roku powinny być pierwsze rybki, no cóż, nie wiem czy tyle wytrzymam bo już cała rodzinka na nie czeka, ale zobaczymy :P
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-05, 07:36   

jungu napisał/a:
Ja dorzuciłem do stadka karasi trzy małe okonie, liczę na to że pozbędą się narybku.

Trzy małe okonie, to za trzy lata stado skarłowaciałych okonków. Drapieżnika do oczka wrzuca się 1 szt.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-05, 09:52   

Nie bój się na okonie też mam "tajną broń" ikrę z chęcią zjedzą dwa małe jesiotry. Dwa-trzy dni temu zauważyłem już drugie tarło karasi. A po pierwszym tarle tylko gdzieniegdzie idzie zauważyć narybek.
Rok temu bez drapieżnika pływały już o tej porze znaczne ławice.
 
 
RobinT 
Początkujący


Dołączył: 19 Sie 2015
Posty: 17
Skąd: Tomaszów Lubelski
Wysłany: 2020-07-11, 19:05   

Co do różanki, nie widziałem, by jakoś specjalnie zjadała glony. A momentami mam ich naprawdę dużo. Narybek różanki bardzo łatwo odchowuje się. Wynika to z faktu, że jest stosunkowo duży. Natomiast nieźle glony nitkowate zjadają jelce. Wystarczy trochę je przegłodzić. Najlepiej glony wyżerały mi świnki, ale w tej chwili ich nie mam. Ze świnkami jest ten kłopot, że jest to ryba rzeczna lubiąca ruch wody i wymagająca dobrego napowietrzania wody.
 
 
michalzgierz198 
Początkujący


Dołączył: 27 Cze 2021
Posty: 16
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2021-06-27, 13:34   

Idealnym pożeraczem glonów i detrytusu są Krewetki, Paleomon Elegans, ale żeby móc je hodować w oczku, konieczne jest delikatne zasolenie wody tolerują już od 1 PPM. No i oczywiście wtedy nie ma mowy o rybach drapieżnych.


Tak ta Krewetka wygląda, w Bałtyku występuje powszechnie jeden ruch siatką wzdłuż pala falochronu czy w innych miejscach porośniętych glonami i ma się ich kilka.
_________________
Michał
https://www.instagram.com/pasjonatakwarystyki/
https://www.youtube.com/c...i07x86jo2bJXxGg
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny