wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Rośliny oczyszczające wodę
Autor Wiadomość
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-31, 13:50   Rośliny oczyszczające wodę

Mam oczko a raczej staw (tak wyszło bo pierwszy raz robiłem) 5x5 metrów i 1m głebokości. Teraz zaczynam się powoli myśleć o zachowaniu czystości w tym oczku, czy same rośliny oczyszczające na taki zbiornik wystarczą? Czy jednak nie obejdzie się bez jakiś filtrów?
Czy duża ilość takich roślin nie będzie wpływać negatywnie na oczko?

Mam pompę 2500l/h którą chcę podłączyć do kaskady, zastanawiam się czy tylko taka jedna kaskada wystarczy by odpowiednio natlenić oczko?

Także mam 3 opcje by utrzymać czystość w oczku:
1. Dużo roślinek oczyszczających i natleniających wodę + kaskada
2. Dużo roślinek + kaskada podłączona do filtra
3. Sam filtr + kaskada + skimmer itp. itd. gdyż same roślinki i tak sobie nie poradzą?

Czytałem też o preparatach biologicznych które rzekomo nie szkodzą faunie i florze oczka, ale czy faktycznie działają?
Czytałem tęż o specjalnych bakteriach które pożerają glony, ale część ludzi pisała że jednak niezbyt to działa.

Także jak zachować czystość w oczku względnie tanim i mało obsługowym sposobem? Ewentualnie jeśli się nie da no to nietanim (pompa + filtr) ale żebym nie musiał non stop w oczku siedzieć i czyścić glony z dna :)
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2020-05-31, 14:21   

Fox, witamy w gronie chorych na oczko wodne 😜 Jeśli chcesz tanio i w miarę bezobsługowo to polecam maksymalną ilość roślin. Zrobią robotę. Możesz wejść na temat o moim oczku i sprawdzić czy to działa bo w zeszłym roku oczko żyło bez filtra. Jeśli chcesz mieć super rezultaty i włożyć w to odrobinę pracy to polecam zrobić filtr roślinny (glebowo-korzeniowy). Koszt niewielki a zrobi robotę lepiej niż filtry za tysiące monet. Instrukcje znajdziesz u użytkownika Ryba2008 w temacie o filtrze G-K
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-05-31, 17:34   

ok dzięki na pewno obadam.

Nie to że nie mogłbym wywalić parę stówek na te różne filtry itp. ale jeśli da się to zrobić taniej a równie dobrze to czemu nie.
Pytanie tylko ile takich roślinek bym potrzebował na powiedzmy 25m2 oczko, czy zbyt duża ich ilość nie przyprawi mi jakichś negatywnych emocji? :P Nie zaczną obumierać bo będzie za ciasno czy coś?
Jeśli nie no to kupuję petardę różnych roślinek (na razie kupiłem tak skromnie po parę sztuk) aby tylko były filtrujące.
Z tego co wyczytałem to są takie: Hiacynt wodny, Rogatek sztywny, Limnobium gąbczaste, Salwinia uszkowata, Azolla karolińska.

Czy jeszcze jakieś? Czy któreś z nich będzie najlepsze? Czy warto mieszać różne czy może wybrać tylko jedną i tym głównie obsadzić?
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-01, 08:24   

Dokup kosaćce,tatarak i pistie.
Rośliny można mieszać, czasami np. salwina nie chce u mnie rozrastać się a w następnym roku dotyczy to pistii.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-01, 09:00   

Ja bym nie kupował ani hiacynta, ani pistii bo to rośliny nie zimujące u nas i za rok będziesz musiał od nowa kupować.
Z roślin czyszczących polecić mogę jeszcze wywłócznika.
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-01, 12:01   

ok dzięki za rady, to kupuję w/w wymienione ale jeśli ktoś ma coś do dodania to będę zaglądał ;)
Zobaczymy jak to wyjdzie.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny