wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Koi jest chory :(
Autor Wiadomość
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-01-02, 09:12   Koi jest chory :(

Cześć,
jeden z moich koi platinum (bez łuski) leży na boku. Jest razem z innymi koi w tym samym miejscu oczka i widzę, że skrzela pracują. Koi ma kilka lat i ponad 40cm. Nie widzę na nim żadnych objawów chorobowych.
Może ktoś mi poradzi jak mu pomóc? Kiedyś brałem już chorego koi zimą do domu (w zasadzie garażu) i wracał wiosną do oczka zdrowy po napowietrzaniu i zastosowaniu MCF lub czegoś takiego.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-01-18, 19:58   Re: Koi jest chory :(

Cześć Arek, jak ryba?
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-13, 13:30   

Cześć,
ta niestety...
Kolejna choruje, jak odpoczywa to przewraca się na bok, pływa normalnie, dzisiaj daję FMC. Czy po podaniu filtr ma dalej chodzić? Mam Bioklara30. Wiem, że lampa musi być wyłączona.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-05-13, 18:52   

ontario_ab napisał/a:
Cześć,
ta niestety...
Kolejna choruje, jak odpoczywa to przewraca się na bok, pływa normalnie, dzisiaj daję FMC. Czy po podaniu filtr ma dalej chodzić? Mam Bioklara30. Wiem, że lampa musi być wyłączona.

Ja bym go wyłączył i zrobił osobny obieg małą pompą na Bioklarze, z napowietrzaniem wody idącej na filtr.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-21, 20:08   

Tydzień w FMC, napowietrzanie, potem 15% wody podmieniłem, znowu włączyłem UVC. Nie widzę specjalnej poprawy, ale też nie pogarsza się sytuacja. Może nawet jest delikatna poprawa bo podaję małe porcje pokarmu i go przyjmują, choć bez wielkiego entuzjazmu.
Trudno mi powiedzieć co to za choroba i czy w ogóle. Kiedy czytam opisy chorób ryb w oczkach to nic specjalnie nie pasuje dlatego szukam własnych błędów. Ostatnio przy oczku sporo się działo. Jedną z rzeczy było podanie kukurydzy z puszki, którą koi kochają. Wcześniej dostawały tylko Hikari Wheat Germ. Do tej pory kukurydzę dostawały tylko latem. Co myślicie?
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-25, 07:25   

Dalej obserwuję ryby.
Pojawia się kolejny możliwy sprawca dziwnego zachowania, a mianowicie bluszcz. 5mb brzegu mam w bluszczu, który wszedł na kamienie otaczające oczko na brzegu do tego stopnia, że ich nie widać. W wodzie jest go naprawdę dużo, zarówno liście jak i korzenie. Czytam objawy jakie może wywoływać u ludzi i zwierząt i wydaje mi się, że dokładnie się w nie wpisuje: apatia, podrażnienie jamy ustnej, zaburzenia koordynacji ruchowej, stan częściowego oszołomienia, swędzenie.
Bluszcz z wody usunąłem, ale coś czuję, że czeka mnie spora podmiana wody co zrobiłbym od razu, ale kranówka ma ledwo 10 stopni i boję się, że obniżając temperaturę w oczku spowoduję inne choróbska, tym bardziej, że ryby są osłabione.

Czy jest tu na forum ktoś, kto może to skomentować?
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-05-25, 09:34   

Może jest w stanie nieco pomóc węgiel aktywny, wchłania on związki toksyczne.
Jak byś umieścił go w jakimś worku w wodzie na jakiś czas być może by zadziałało.
Ale nie mam pewności - niech wypowiedzą się specjaliści.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-25, 09:56   

jungu, mówisz o takim węglu do grilowania? Mam Oczko 18m3, ile byś tego wrzucił?
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-05-25, 10:10   

Nie. Mam na myśli węgiel taki w formie pelletu stosowany we wkładach filtracyjnych w akwariach. Choć i czytałem że ten też się nadaje tyle że ma mniejszą absorpcję związków.
Tego raczej nie przedawkujesz, możesz wrzucić worek 25kg, najwyżej szybciej oczyści wodę.
Po jakimś czasie i tak należy go wymienić na nowy czy usunąć ze zbiornika bo traci swoje właściwości.
Tutaj masz temat zw. z węglem:
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=39
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-05-25, 10:40   

Węgiel aktywny u siebie w oczku stosowałem 0,5kg na 3000l wody ,więc u ciebie 3kg powinno wystarczyć.
Umieścić węgiel w woreczku do filtracji w miejscu gdzie przez niego będzie przepływać woda, w lub na wylocie z filtra .
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-05-25, 11:42   

Z tym 25kg może przesadziłem. Profilaktycznie to może bym stosował te 3kg, ale na początek dałbym trochę więcej, tym bardziej że tutaj zależy na czasie bo ryby chorują.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-25, 17:20   

Wpakowałem w 3 komorę Bioklara 7,5kg węgla do grilowania :hehe: bo niestety węgiel aktywowany nie jest osiągalny w dużych opakowaniach w sklepach. Ważne żeby zadziałało. Zostawię to na 3 dni.

Poczytałem trochę o węglu i podobno tak długo jak neutralizuje substancje szkodliwe (różnie podają kilka dni do kilku tygodni), tak przełom następuje nagle i krótkotrwale - w krótkim czasie (godzin, dni) oddaje wszystko doprowadzając do szybkiego śnięcia ryb i wtedy :dupa: .
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-05-25, 21:38   

Nie do końca, węgiel nie oddaje tego co zaabsorbuje. Po prostu wchłonie substancje do granic możliwości i przestaje"działać".
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2020-05-25, 22:10   

U mnie całe oczko w bluszczu i ryby niektóre mają po kilkanaście lat. To raczej nie to. węgiel aktywny może być zwykły węgiel drzewny do grilla, oby nie brykiet. Ze 2-3 kg powinno wystarczyć
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-28, 12:18   

Trzeci dzień grilujemy wodę węglem. Wczoraj wieczorem niemal wszystkie koi + 2 nowych mieszkańców (koi Ochiba i Kawarimono) śmiało jadło na kolację wheat germ. Pierwszy raz od miesiąca przypłynęły wezwane (mam sposób na nie by podpłynęły).
Jest zauważalna poprawa, czyżby w wodzie faktycznie były paskudztwa następnie usunięte przez węgiel drzewny? Obserwuję!
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny