wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko + kaskada, H=5-6m
Autor Wiadomość
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-07, 09:47   

Chyba lepszy jest wariant pierwszy. Przegrody wymuszą kontrolowany przepływ wody.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-07-07, 09:57   

Jaki będzie dzienny dopływ wody? Kuchnia, prysznic, WC ? Czy masz już przemyślane jakich płynów, detergentów będziesz używał.
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-07, 10:36   

No dobra... po kolei :)

Oczyszczalnia jest na zasadzie złóż zraszanych - czyli to taki filtr glebowo-korzeniowy schowany w małym pudełku. Tak to mniej więcej na obrazku wygląda:




"Zrobić filtr z beczki dać pompę i oczko będzie funkcjonowało"
ale gdzie co i jak? Bo nie zrozumiałem...
Duża ilość roślin ma (przynajmniej tak chciałem) filtr beczkowy zastąpić. Dodatkowo czytałem, że różnie te filtry funkcjonują, u jednych lepiej u innych gorzej. Ciężko mi jednak powiedzieć, jak to będzie ze mną i z tą wodą...
Roślin wysokich chciałem mieć ok 15-20m2 (oczko 50m2), dodatkowo sity i manny - także samej widocznej wody nie będzie jakoś mega dużo.

Dopływ wody to maksymalnie pewnie 1m3.
Dlatego chcę zrobić ten filtr przelewowy przed samym oczkiem, to zawsze kolejne miejsce do wyłapania pewnych fosforów (na górze tego filtra chcę posadzić jakieś rośliny - manna?).

Odnośnie książek - spróbuję poszukać tych informacji, może znajdę coś na portalu z chomikiem w tle.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-07-07, 11:11   

Jeżeli dzienny dopływ wody będzie w okolicach 1m3 to oczko i przyległe strefy bagienne nie wykładałbym folią ani siatkobetonem. Mieszkasz w miejscu gdzie podejrzewam ziemia jest gliniasta a wiec mało przepuszczalna. Zrobiłbym całe oczko, strumyki, strefy bagienne na podłożu z gliny. Na pewno nie będzie to szczelne ale pewnie dochodzi jeszcze woda z rynien a w tym roku na Podkarpaciu nie było suszy (dolewało systematycznie) więc poziom wody będzie się wahał ale myślę że w oczku zawsze będzie woda. Jeśli chcesz zneutralizować wodę z gospodarstwa domowego na przykład czteroosobowego to musisz mieć filtr glebowo korzeniowy w granicach 100 m2 albo i większy bo inaczej jak pisze kmarkot woda w oczku będzie wiecznie zielona. Całość projektu nadaje się tylko na oczko naturalne do wszelkich ozdobnych oczek nie nadaje się woda z kanalizacji tak bogata w składniki odżywcze. Trzymam kciuki bo jest to fajna sprawa szczególnie w miejscach gdzie nie ma kanalizacji a ludzie bezmyślnie puszczają wodę do okolicznych rowów,potoków, rzek. Projekt ten na pewno będzie sprzyjał okolicznym płazom gdyż brak ryb w oczku pozwoli im na skuteczne rozmnożenie się.
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-07, 12:06   

Woda opadowa odprowadzona w inne miejsce, do oczka tylko woda z oczyszczalni.

Jeśli chodzi o typ oczyszczalni - myślałem o filtrze glebowo korzeniowym, ale spadek terenu mnie zniszczył :p
Koszt dowiezienia takich ilości ziemi aby to jakoś wyrównać - masakra. Ta oczyszczalnia działa właśnie na zasadzie filtra glebowo korzeniowego.

Wiecznie zielona woda powiadacie... a rośliny mogę sadzić "wszystkie", czy też może będę zmuszony do ograniczenia się w tej kwestii?
2-3 ryb "na komary" wpuścić też się nie da? :)

Odnośnie oczka z gliny - problem w tym, że ten teren pod oczko jest w 100% nasypem, aby była to lita "glina" - byłoby prościej.

Może zrobię testy wodne w tym tygodniu, będzie coś wiadomo.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-07-07, 12:57   

Spadek terenu działa na Twoją korzyść filtr glebowo korzeniowy byłby właśnie na tym stoku. Problem jest tylko z gliną jeśli jest to nasyp musisz całość wyłożyć folią nasypać pół metra ziemi i posadzić rośliny lecz takie które nie przebiją folii. W filtrze nie musi być 5 cm wody wystarczy że będzie wilgotny i przez niego będzie się przesączała się woda do oczka. Myślałem że stok jest gliniasty więc wtedy można sadzić wszystko. W tym wypadku oczko też musi być wyłożone folią..Ten filtr co masz oczyści wodę wstępnie lecz to rośliny ją zneutralizują. Jeśli nie zrobisz tak dużego filtra glebowo korzeniowego (około 100m2) odpuść sobie wlewanie tej wody do oczka. Wtedy zrób oczko osobno a wodę z kanalizacji rozprowadź po stoku
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-07, 17:05   

Filtr glebowo korzeniowy, to już niestety przeszłość - musiałbym robić przepompownie lub zrobić filtr na miejscu oczka.
Działka jest duża, ale zbliżam się do granicy - a grawitacji nie oszukam.
Jak działa filtr glebowo korzeniowy dla oczyszczalni to dość dobrze wiem. Stok jest gliniasty, ale w perspektywie budowy oczka - na 8mb musiałem zrobić 1,3m nasypu.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-07-07, 18:33   

kmarkot napisał/a:
Lub wykonać prosty test kupić nadmuchiwany basenik dla dzieci napełnić wodą i poczekać aż sie zazieleni.
to będzie super zieleń ;)
Druga sprawa czy będziesz używał ekologiczne środki czyszczące do kuchni i WC. Chyba odpuść i zrób oczko bez dopływu z oczyszczalni.
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-07, 18:33   

A co Panowie byście powiedzieli, jeśli do tego filtra przed oczkiem (kilka postów wyżej) dodałbym biokalonit?
Może nie cały filtr tym specyfikiem, ale jakąś część...?

[ Dodano: 2019-07-07, 19:35 ]
Ekologiczna chemia - dobrze to brzmi. Choć używam - to moja wiara jest jednak na zbyt niskim poziomie :p
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-07, 20:48   

Trafiłem na coś takiego: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?222431-Moja-korzeniowa-oczyszczalnia-tymi-r%C4%99kami&s=80e5a399054fe296bafb5a9bca6a14bf

Facet zbudowal oczyszczalnię i oczko w którym trzyma ryby. Może tu znajdziesz odpowiedzi.
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-07, 21:12   

Kiedyś to czytałem, ale właśnie:
1. Miejsce
2. Spadek terenu - kończy mi się już działka (konieczność przepompowni)
3. miejsce :p

Dlatego jako alternatywę szukam rozwiązania w oczku - stąd moje przemyślenia odnośnie tego labiryntu. Miałby jakieś 20mb zanim woda wpadłaby do oczka.
Mógłbym ten labirynt zrobić na zasadzie posadzenia roślin w żwirze płukanym a na wierzchu jakieś kamyczki dla niepoznaki.

Martwi mnie jednak jeszcze sezon zimowy i ewentualne zlodowacenie tego wszystkiego...
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-08, 09:09   

Może w zimę odprowadzaj tę wstępnie oczyszczoną wodę nie do oczka, ale do do jakiegoś zbiornika /szamba/ lub bezpośrednio do gleby.
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-08, 10:48   

Odnośnie zimy to pewnie będzie dobry pomysł.

Tylko - czy jeśli zrobię te podziały w oczku - czy ich mróz nie rozsadzi?
Dziś kopię rowek pod wieniec - trochę jeszcze zmodyfikowałem kształt, aby tych zakrętasów było więcej.
Wyjdzie gdzieś 23mb + jeszcze rośliny na niskiej półce dookoła.

Robić czy nie robić granice wewnątrz?
Może takie na równo z wodą będą wystarczające?
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-07-09, 08:54   

Przegrody rób. Dłuższy przepływ to czystsza woda. Jak zrobisz je grubsze na spodzie /trapez/ lód będzie wypychany do góry i nie rozsadzi ci przegród.
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-09, 20:00   

Wrzucam fotki z postępami prac.
Strasznie dużo mi zeszło z tym nasypem i ubijaniem. Na dodatek dziś wypożyczony "skoczek" wyzionął ducha na skarpach.

Obrys oczka już widać. Jutro będę robił zbrojenie - zrobię na przykładzie AurorA - taki "pół wieniec". Nie mogę sobie wyobrazić w jaki sposób na tych zawijasach zrobiłbym normalny 4 prętowy wieniec.





[ Dodano: 2019-07-10, 00:53 ]
Siedzę i czytam perypetie oczkomaniaków...
Ile co niektórzy przeszli z tym tematem, to strach nawet pisać.
Pewnie nie jeden z forumowiczów, dopiero po kilku latach cieszył się z osiągniętego celu, bo problemów było co nie miara.
Chylę czoła dla właścicieli Koi - wiem, że sama natura takiej jakości wody raczej nie podaruje - jaką potrzeba dla tych ryb, budowa odpowiednich filtrów to też jest nie lada wyzwanie.

Ja po sobie widzę, ile mam wątpliwości. A to dopiero początek :p
Dookoła pełno roślin po rowach, stawach - wszystkie takie same mi się wydają :? Jedynie "pały" się odznaczają (a zdążyłem już doczytać, że jest ich dobrych kilka rodzai).
Jak coś nie kwitnie to jest jakaś masakra. Naznoszę pewnie samego "dziadostwa" a później będę kompost robił.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny