wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
budowa filtra
Autor Wiadomość
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2019-03-17, 22:40   budowa filtra

Witam , poniżej zamieszczam prowizoryczny rysunek filtra ,który chce wykonać i chciałbym zaczerpnąć opinii czy ma to jakiś sens bytu ?
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-03-18, 10:33   

Ja póki co wielkim specjalistą od takich filtrów nie jestem choć przymierzam się właśnie. Ale darowałbym sobie gąbki, waty, które jak ludzie piszą zapychają się. Lepiej chyba znów wrzucić do trzeciej beczki keramzyt i zastanowić się nad czymś wychwytującym na początku większy syfek.
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-18, 18:36   

Może coś takiego jest bezpieczniejsze bo ma przelewy i jak Ci się filtr zapcha to wode przeleje się do następnego






[ Dodano: 2019-03-18, 18:37 ]
Coś poszło nie tak jeszcze jedna fota


[ Dodano: 2019-03-18, 18:51 ]
I pamietaj o dolnym spuszczaniu wody bo czyszczenie to będzie masakra Ja z początku miałem jako pierwsze gąbki i czyściłem co tydzień ( oczko 8tyś litrów ) Ostatnia konfiguracja to pierwsza beczka szczotki takie do filtrów druga beczka 3 rodzaje gąbek ( grubsze oczka następnie srednie oczka a pod nimi gąbka-materac z tapczanu ) w 3 beczce keramzyt i peszel bo to beczka z najczystszą wodą Ale tak jak kolega pisał jakieś sito lub odstojnik stożkowy by się przydał bo zbiera sie tego syfu Ja mam kilka karpi i fajdają jak świniaki :)
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2019-03-18, 19:26   

a jakbym w pierwszej beczce dał np. 2 warstwy gąbki/keramzyt/gąbka/keramzyt w drugiej keramzyt z peszlami pomieszane , a w 3 hm ?
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-18, 21:15   

Zbierze Ci sie dużo syfu zobacz na filtry bioklar w pierwszej są szczotki w drugiej mata japońska a w trzeciej złoże biologiczne a pamietaj że złoże biologiczne musi być w wodzie by bakterie przetrwały Jak bedziesz czyscił gąbki bedziesz musiał wyciągnąć keramzyt i wtedy lipa

[ Dodano: 2019-03-18, 21:22 ]
A i złoże biologiczne musi być natlenione wiec też nie możesz wyłaczyć filtracji na dłuższy czas Teraz są bioklary z napowietrzaniem w ostatniej komorze W tym sezonie będę coś takiego montował więc będe miał porównanie co do beczek Ale i tak największą robotę u mnie zrobił chyba strumyk
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2019-03-18, 22:16   

czyli jeszcze raz ..
1 beczka
od dołu bym dał gąbkę większej gradacji i do tego reszta beczki wypełniona tymi szczotkami .

2 beczka
mata japońska wraz z gąbką mniejszej gradacji , powiedzmy 2 x japońska i 2 x gąbka , a resztę przestrzeni czym wypełnić ? peszlami ?

3 beczka zasypana keramzytem .

z tym napowietrzaniem czyli wystarczy wrzucić jakąś kulkę od pompki która napowietrza?

teraz tez mam trzy beczki lecz po 100l i nie przynoszą efektu
1- mata japonsa , gabka mala gradacja i duza
2- peszel/keramzyt
3-keramzyt
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-18, 22:47   

A jakie masz oczko Jakie wymiary głębokość i jakie ryby ile szt

[ Dodano: 2019-03-18, 23:04 ]
Ja dałbym w pierwszej same szczotki w drugiej mate japonską (jak masz) a pod matą gąbkę o mniejszej gradacji jak mata w 3 keramzyt i pokombinował z napowietrzaniem tej beczki Tylko to wszystko nie może leżeć na dnie tylko musi być ponad dnem beczki Na jakimś ruszczie Jutro postaram się to rozrysować jak ja miałem skonstuowane beczki Ale przejrzyj sobie konstrukcję filtra bioklar to trochę Ci rozjaśni o co chodzi http://sklep.oczkowodne.n...ar-move-15.html
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2019-03-19, 06:58   

oczko mam gdzieś 7,5 m długie 4m szerokie na 1,5m głębokie, tylko gdzieś około 2/2,5m tej powierzchni to jest wypłycenie gdzies około 30 cm .
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-19, 20:01   

To spore oczko


U mnie tak to wyglądało każda beczka tak samo na ruszcie tylko wkłady inne no i ważny ten przelew bo czasami mnie nie było na działce przez 2 tygodnie i filtry potrafiły się zapychać
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2019-03-19, 21:42   

rozważę ten przelew lecz ja chciałem zrobić przekrój 50mm z rury PE , ten filtr co teraz mam to się jeszcze nie zapchał .

jeszcze zostaje kwestia tych wkładów jak to rozwiązać .

1 beczka
ruszt wraz z drobną siatka
szczotki

2 beczka

mata japońska ? sama czy z czymś połączyć ?
z tego co patrzyłem na internecie to ta mata japońska trochę kosztuje i jakbym miał wypełnic całą beczkę nią to trochę wyjdzie .

3 beczka
sam keramzyt .


ewentualnie do jakiejś beczki dorzucić kaldnes?
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-19, 22:34   

Tak pierwsza szczotki tak jak piszesz nie musi być drobna siatka ważne żeby nie przeleciały szczotki
Druga jak nie masz maty japońskiej to sobie odpuść bo jest mega droga spróbuj na gąbkach są tańsze
Trzecia ja kupuję teraz to http://koimark.pl/zloza-p...-10-litrow.html ponoć dobre keramzyt ma słabą powierzchnie dla bakterii ale jest tani

Jak nie zapomne to w weekend bede na działce to porobię Ci zdjęcia filtrów w rozkładzie

[ Dodano: 2019-03-19, 22:36 ]
To chyba coś nie tak z tym filtrem ja miałem z 3 beczek i 4 dni zapchany a oczko mam 6x3 gł 1m więc może nie filtrował tak jak trzeba ale wszstko zależy ile ryb jaka pompa itp.
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2019-03-20, 18:54   

a te biochipy z czymś wymieszać ?

czyli najlepiej jakby w ostatniej beczce złoże było ruchome ?


w tej drugiej beczce jakbym dał np gąbki drobne srednie i mate japońską ?


np : ta trzecia beczka jakbym dał te biochipy+kandels+ ew jakies biokule lub ceramika ? ew tego keramzytu troche ?
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-20, 19:14   

Mate japońska raczej pełni funkcję dla osiedlania się bakterii a nie funkcję czyszczącą więc na chwile obecną bym sobie ją odpuścił Lepiej skupić się na filtracji oczyszczającej aby do ostatniej beczki wpływała jak najczystsza woda Możesz dodać kaldnes jak masz jak nie to starczą te bio chipy ważne żeby były ruchome a ceramika i bio kule Ci raczej nie popływają keramzyt też bym odpuścił

[ Dodano: 2019-03-20, 19:19 ]
Pamiętaj by gąbki z większymi otworami szły jako pierwsze czyli bo nie opisałem gąbka fioletowa ( z rysunku ) największe oczka , czerwona średnie , brązowe najmniejsze

[ Dodano: 2019-03-20, 19:22 ]
I dobrze było by wstawić z miesiąc wczesniej już te bio chipy do beczki i podłączyć napowietrzacz bo ok 4 tyg potrzebują bakterie na rozwój a dopiero później załączyc cały filtr Chociaż ja wstepnie też bede najpierw filtrował wodę zanim dopuszczę ją do komory z bakteriami aby wczesniej już się oczyściła żeby syf nie pozapychał porów dla bakterii

[ Dodano: 2019-03-20, 19:24 ]
Wstaw jakąś fote oczka i otoczenia filtracji itp
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2019-03-20, 20:05   

1 beczke mamy obgadaną ..
2 beczka , mam gąbki z tego filtra więc je tu wrzucę ewentualnie cos na gore jeszcze durzucę

3 beczka chciałem dać 120/150 l - te biochipy tylko kwestia ceny bo 10 l kosztuje 160 zł a trochę tego wejdzie do tej beczki



zdjęcia jutro rano podrzucę .


u mnie jest ten problem ze oczko zakładali kiedyś rodzice i nie pomyśleli o roślinach ..
też właśnie chce jakieś zamówic
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-03-20, 21:14   

źle główkujesz jak zawalisz całą beczkę biochipami to wydasz kupe siana niepotrzebnie, maksymalna ilość chipów w beczce to 60% reszta to musi być woda, one muszą mieć miejsce by się obracać A i tak musicz wsadzić na dół beczki jakiś ruszt bo nie mogą leżeć na dnie beczki Policz ile m3 lub ile tysięcy litrów wchodzi do oczka, bo te 10 litrów chipów starcza ponoć na 20 tyś litrów czyli 20m3 Spokojnie lepiej coś dokupić przerobić niż miało by leżeć gdzieś w kącie
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny