wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: wolanin
2018-02-22, 15:14
Oczko wodne/basenik 50m2 z siatkobetonu.
Autor Wiadomość
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-03-01, 21:16   

Moim zdaniem fajnie to wygląda. Pod kamienie skrzynki daj geowłókninę i zda to egzamin. Jakaś pompa filierek będzie ?
Natomiast lewy brzeg ze szkicu był bym pogłębił,przy proponowanej przez ciebie rozwiązaniu będzie widać folię ,przy wahaniach poziomu wody co nie wygląda dobrze.
Przy budowie rozważ też ten pomysł.
http://forum.oczkowodne.n...ghlight=#179010
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-02, 20:56   

Sylwester79 napisał/a:
Witam , trochę przekombinowałeś z tym progiem kamiennym, rośliny wodne mają tak dobrze rozbudowany system korzeniowy że po kilku latach swoimi korzeniami zwalą ci ten próg w głębsze partie wody , wystarczy tylko odpowiednio wyprofilować strefę przybrzeżną ;)

Też tak sądzę. A bez wymuszonego przepływu wody w tej skrytce może dojść do beztlenowych procesów gnilnych.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-03-03, 07:36   

Cytat:
Witam , trochę przekombinowałeś z tym progiem kamiennym, rośliny wodne mają tak dobrze rozbudowany system korzeniowy że po kilku latach swoimi korzeniami zwalą ci ten próg w głębsze partie wody , wystarczy tylko odpowiednio wyprofilować strefę przybrzeżną ;)


Tu się zgodzę może do tego dojść.Dlatego może mix dwóch rozwiązań.Bez murka i skrytek.
Cytat:
Też tak sądzę. A bez wymuszonego przepływu wody w tej skrytce może dojść do beztlenowych procesów gnilnych.

Rośliny transportują tlen do podłoża przy pomocy korzeni .Natomiast generalnie chodzi o wymuszenie przepływu wody przez drenaż. Żwir w tym wypadku stanowić będzie filtr biologiczny i to o bardzo dużej powierzchni, w tym wypadku wystarczy zrobić filtr mechaniczny.
Filtry podżwirowe znalazły też zastosowanie w akwarystyce.

[ Dodano: 2018-03-03, 15:40 ]
https://www.youtube.com/watch?v=ThUQczFxRpA
 
 
twardy82 
Początkujący


Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 22
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-06, 08:35   

Dziękuję za rady :soczek:
Kolejny pomysł na zmodyfikowanie obecnego wykopu. Na dłuższych bokach zewnetrznych nereczki poprowadzić strefę bagienną okalającą, która na jednym boku krótszym będzie znacznie poszerzona.

Na rysunku niebieskim długopisem obecny wykop, czerwonym zmiana, czerwonym przerywanym ewentualna burta na niższej półce.


 
 
 
twardy82 
Początkujący


Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 22
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-10, 19:30   

Kolejne noce na forum, myślenice na działce i klaruje mi się jakaś wizja.

Oprócz poszerzenia obecnego wykopu o strefę bagienną zostanie spokojnie miejsce na kilkunastometrowy strumień :) Chciałbym zacząć go na skarpie kilkoma kaskadami ok 2 m ponad oczkiem, następnie 1m ponad lustrem wody stworzyć małe oczko 1-1,5m na 2-2,5 z tego oczka strumień popłynie już spokojniej wlewając się do strefy bagiennej dużego oczka. Po przeciwnej stronie od wlewu pompa na głębszej półce i ewentualnie jakiś filtr wstępny za kaskadą.Co do pompy chciałbym żeby brała wode z półki i ze skimera umieszczonego gdzies na granicy ze strefą bagienną.

Czy dobrze myślę, że przy tak długim strumieniu z liczną obsadą roślinną temat czystej wody powinien być załatwiony ?


Na rysunku : niebieski kolor w dużym oczku - to jest wykopane obecnie, zielony przyszła strefa bagienna, złoty (nie miałem koloru brązowego pod ręką ;) ) to taras i korzeń.

Oczko i otoczenie chce zagospodarować w stylu moss garden czyli kamienie, troszke leśnych krzaczków i drzewek oraz mech,paprocie, mech i jeszcze raz mech ;)




 
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2018-03-11, 08:57   

Jak najbardziej im więcej roślin tym lepiej. Duża masa roślinna korzystnie wpływa na czystość wody.
Co do filtra powinien on być przed kaskadą.
Masz już pomysł na jego wykonanie ? wielkość, maskowanie ...
Zapowiada się śliczne oczko.
 
 
twardy82 
Początkujący


Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 22
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-11, 09:22   

Pisząc o filtrze za kaskadą miałem na myśli wkopanie i zamaskowanie go za początkiem kaskady czyli patrząc na obieg wody przed kaskadą ;) . Czyli duże oczko - pompa - filtr - kaskada - małe oczko - strumień - strefa bagienna dużego oczka.

Co do rodzaju filtra, chodzi mi tylko o jakiś wstępny filtr mechaniczny ale myśle jeszcze czy przy skimerze bedzie on wogóle potrzebny... ?? O jakość przejrzystości wody ma dbać strumień i strefa bagienna więc nie chce dodatkowo instalować somplikowanych filtrów, lamp itd.

Jakiej mocy pompę polecili byście przy takim projekcie ? Oczko okolo 130-140m3, kaskada ok 2m ponad lustrem wody, dobrze żeby był dopasowany pod kaskadę i skimer.
 
 
 
Sylwester79 
Bywalec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Zamość
Wysłany: 2018-03-11, 09:56   

Zamierzasz w tym super zapowiadającym się zbiorniku trzymać jakieś ryby :) ?Jak tak to jakie?
Dodatkowe filtry przed strumieniem będą zbędne , przy tej strefie okalającej wysypanej żwirem to tak jak byś podłączył kilkadziesiąt filtrów po kilkaset litrów każdy, obieg wody jak najbardziej wskazany .
 
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2018-03-11, 10:03   

Pompa musi miec u ciebie dużą wydajność . Dobrze by było gdyby realnie przepływało strumieniem z 5m2 na godzinę Przy takiej wielkości oczka i różnicy poziomów 2m jej moc powinna być pewnie ok 10m2 /h. Na ich obudowach są takie tabelki pokazujące przepływ wody w zależności od poziomu podnoszenia. Od tego śmiało można odjąć 20-25% gdyż zawsze są to zawyżone wartości.
Wszystkie twoje założenia są słuszne. Tak wybudowana strefa błotna, strumień i mini oczko powinny zapewnić ci w miarę czystą wodę. Ale nie oczekuj od razu jakiegoś cudu. To wszystko musi zacząć działać, a potrwa to pewnie z rok.
ps Przed strumieniem oczywiście należy umieścić jakiś filtr mechaniczny lub odstojnik by oczyścić ją z mułu i szczątków roślinnych.
 
 
twardy82 
Początkujący


Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 22
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-11, 10:08   

Oczko oprócz godzin porannych będzie w półcieniu lub całkowicie zacienione. Dlatego mam cichą nadzieje na czystą, dobrze natlenioną i niezbyt ciepłą wodę.
Chciałbym spróbować z dość nietypową jak sądze obsadą. Planuje pstrąga tęczowego (jak się utrzyma może inne gatunki, palia), kilka jesiotrów(może jakiś albinosik) i różnego rodzaju drobnica, dodatkowo raki.

Myślę, że i tak obsada będzie procesem płynnym, regulowanym patelnią ;)
 
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-03-11, 19:53   

Od siebie tylko dodam, jak zwykle, że musisz zrobić mocne wcięcie w tą skarpę jeśli chcesz tamtędy poprowadzić strumyk, zrobić małe oczko. Musisz naprawdę mocno wkopać się z korytem w tą skarpę gdyż z doświadczenia wiem że zwykle robi się za małe wgłębienie a potem ma się nienaturalnie wystające ponad powierzchnię otoczenia, gruntu strumyki. Dzieje się tak także dlatego że nie docenia się że po ułożeniu folii, wypełnieniu strumyka jakimiś kamykami, zrobieniu brzegów i tak dalej, nagle wszystko podnosi się do góry.
Naprawdę warto to mieć na uwadze.
A co do pompy to taka 10m³/h spokojnie da radę. Ja mam 2m podnoszenia, regulowaną pompę z max mocą podobno 12m³ i na 50% mocy jest już całkiem niezły strumień. U mnie póki co nie może chodzić mocniej gdyż sitko (mój jedyny filtr) mi się za szybko zapycha. Ale i tak nie narzekam na strumień wody.
 
 
twardy82 
Początkujący


Dołączył: 30 Lip 2010
Posty: 22
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-03-11, 20:32   

Dzięki za kolejne uwagi :-D
W skarpę będe się wcinał ale tylko tyle żeby kamienie na boku strumienia zaczeły z nią licować, a wykopując stefe bagienną podsypie skarpę formując koryto by kończyła się przy oczku. Powinno to dać płynne przejście między obrzeżem stawu a strumyka. Kaskada ma się zacząć w rogu skarpy a wpadając do oczka zmieni się kierunek biegu wody z prostopadlego do oczka na równoległy.

Ruszyłem od razu temat strumienia bo jak sądze załatwi mi 2 sprawy - filtracje i drenaż.
Chcę tak zawinąć folię pod kamieniami boku strumienia bliżej skarpy, żeby ewentualna spływająca woda poszła bokiem aż do ujścia strumienia w strefe bagienną. Jeżeli wody bedzie spływać dużo dopiero od tego miejsca podkopię drenaż na skraju skarpy.

P.S. Jak tam Luzio spisuje Ci się woda z tymi wapieniami?? Trochę czasu od budowy już minęło ..
 
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-03-11, 21:18   

Wyłożone piaskowcem oczko kąpielowe nie zostało jeszcze w pełni uruchomione ale jestem dobrej myśli. Jakiś czas temu robiłem test ph i mimo wszystko, bez filtracji, bez ruchu wody było lekko kwasowo. Tylko że muszę podkreślić że u mnie woda jest tylko i wyłącznie deszczowa.
Generalnie mam kupę piaskowca w oczkach, choć nie wiem ile w nich jest wapienia. Może go nie ma? W każdym razie nie widzę jakiegoś wpływu tego mojego kamienia na wodę. Raczej zauważam wpływ głębokości. Tam gdzie jest głęboko jest wyraźnie czyściej niż tam gdzie płytko. Największy syf jest w płytkim bagiennym oczku filtracyjnym, z którego dotychczas woda wypływała do głównego oczka, w którym mimo wszystko było względnie czysto. Jak na moją prymitywną filtrację składającą się póki co z owego oczka filtracyjnego i sitka założonego wylocie kaskady nie jest źle.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2018-03-12, 10:03   

Z zainteresowaniem śledzę bo zapowiada się fajne oko :)
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2018-03-12, 22:09   

Tak, da radę tylko oczywiście trzeba pamiętać by oprzeć instalację na rurach/wężach o maksymalnej średnicy jakie obsługuje pompa. Chociaż generalnie 40mm wydaje się być najlepszym, najbardziej przyjaznym wyborem.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny