wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko kąpielowe z siatkobetonu wg. koncepcji Butlera
Autor Wiadomość
Bip 
Nowy


Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 2
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2016-07-07, 19:00   Oczko kąpielowe z siatkobetonu wg. koncepcji Butlera

Dzień Dobry, co prawda jest wątek o stawach, ale mowa tam o dużych obiektach. Ja chciałbym natomiast zrobić oczko wodne kąpielowe z siatkobetonu wg. koncepcji Davida Butlera (1/3 strefa kąpielowa, 2/3 regeneracja i oczyszczanie). Całość miałaby do 50 m2.
Oczko byłoby bez ryb, oczywiście napowietrzanie i wymuszenie obiegu wody głębia-regeneracja pompą mamutową.
Najnowsze video Butlera jest tu:
https://www.youtube.com/watch?v=Ibqv_uoI3O4
i właśnie tam jest pokazany kształt (i przekrój) oczka. Ponieważ miejscami mam grunt wysadzinowy, to pod zbrojeniem usunę rodzimy grunt na ok 50 cm i dam tam ubity piasek.
Interesuje mnie jak wg. Was by pracowała skorupa o takim kształcie, jak David pokazuje, na mrozie?
Czy można zrobić oczko o pow. prawie 50 m2 i jak wygląda kwestia dylatacji, ryzyka spękań?
Czy byłaby możliwość kiedyś podjechać do kogoś, kto takie oczko robił, żeby pogadać i zerknąć jak to na żywo wygląda (woj. mazowieckie i okolice)?
Pozdrawiam
Bip
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-07-08, 08:48   Re: Oczko kąpielowe z siatkobetonu wg. koncepcji Butlera

Czy masz możliwość dokładnego zdrenowania i odwodnienia gruntu pod oczkiem? Sam piasek nie wystarczy, jeżeli będzie zalany wodą.
Jakie dylatacje? Oczko musi być monolitem.
Na spękania, przynajmniej na etapie wiązania betonu remedium jest mikrozbrojenie.
Przy tak rozległej konstrukcji poszedłbym w stronę zgrzewanego PVC.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-08, 12:30   

Witam.
Dla ciekawości widzów policzyłem, że prezentowane na tym filmie
https://www.youtube.com/watch?v=Ibqv_uoI3O4

oczko ma powierzchnię 190 m2, a głębokość wynosi około 2,7 m.

Bip, dlaczego Twoje oczko ma być bez ryb? Oczko bez ryb, to jak laką bez kwiatów.
Wg nowego prawa budowlanego, jeśli zamierzasz zbudować zbiornik wodny z roślinkami o powierzchni do 50 m 2, to będzie oczko wodne, powyżej to będzie staw wodny i potrzebne będzie Ci zezwolenie, a nie zgłoszenie. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Bip 
Nowy


Dołączył: 27 Cze 2016
Posty: 2
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2016-07-09, 17:35   

Cześć, dzięki za szybkie odpisanie. Poziom wód gruntowych obecnie nie jest wysoki, ale ostatnie lata są suche. Teren jest zdrenowany, natomiast ponieważ dreny są ułożone na 1,6 m poniżej poziomu gruntu, ale nie bezpośrednio pod terenem planowanego oczka, natomiast pomiędzy warstwami gliny i wstawek piaskowych, to czasem potrzeba trochę czasu, żeby odprowadziły wodę. Zasadniczo, to raczej woda powinna być poniżej poziomu przemarzania gruntu, chyba, że jesienią będzie bardzo mokro, a potem nagle od razu zrobi się lodowato zimno bez pokrywy śniegowej. Bo tak, to dreny pracują też zimą i na wiosnę dość szybko śnieg znika. Przypuszczam, że piasek powinien wystarczyć jako zasypka między siatkobetonem a podłożem rodzimym. Czy komuś się zdarzyły ewidentne spękania mrozowe prawidłowo wykonanej powłoki z siatkobetonu?
Pod oczkiem, to chyba aż tak bardzo grunt nie przemarza, jak wasze obserwacje?
Co do mikrozbrojenia, to mogę faktycznie jeszcze położyć siatkę z włókna szklanego pomiędzy warstwami siatki ragnitza.
Konstrukcja 50 m2 jest rozległa? Zalinkowałem film, żeby pokazać tylko kształt przekroju i rzut z góry. Oczywiście nie będzie to ponad 50 m2. Ryba2008, sorry - ryb nie będzie :-) , bo to staw kąpielowy, tylko oddzielony od wód gruntowych.
 
 
jimmy_88 
Początkujący


Dołączył: 13 Cze 2016
Posty: 10
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2018-06-15, 21:43   

Ciekawy jestem czy autor tematu zrealizował w końcu ten projekt. W ogóle to budował ktoś coś takiego w naszym kraju i jest to udokumentowane w internecie? Jak wyglądają koszty i zezwolenia i czy potrzebny jest projekt od architekta, bo zbiornik zapewne przekracza 50 m2.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny