wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtr z beczki jak dobrać moc pompy ?
Autor Wiadomość
kkk21 
Uczestnik


Dołączyła: 31 Maj 2010
Posty: 80
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2017-08-29, 06:33   

wolanin napisał/a:
kkk21 napisał/a:
Jeszcze jedno chyba zrobiłam błąd bo wlew wody mam na tej samej wysokości co wylot może dlatego beczki mi się przelewają gdy podłączę pompę na 32 mm wężu ?

Żeby woda przepływała przez złoże musi być jakaś różnica wysokości zwierciadeł wody, coś musi tą wodę przepychać. Różnica tym większa, im większa prędkość przepływu. Tą różnicę trzeba uwzględnić projektując filtr z wodą płynącą przez złoże wskutek samej siły grawitacji.
Może dasz jakiś rysunek Twojego filtra?
witaj dzięki za wsparcie dziś popołudniu zrobię zdjęcia beczek bo i tak muszę wszystko wyjąć będzie łatwiej
 
 
kkk21 
Uczestnik


Dołączyła: 31 Maj 2010
Posty: 80
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2017-08-30, 14:38   

Więc tak mój filtr ogólnie działa super przez niecałe 2 tygodnie widać półki na głębokości 20 cm więc postęp jest największy syfon bo woda z osadem w pierwszej beczce jest czarna :evil:
Tak to wygląda

Pierwsza beczka mechaniczna
tu biologia keramzyt i peszel










Pierwsza warstwa siatka syntetyczna sprawuje się świetnie



Druga warstwa 8 warstwa flizeliny

Trzecia warstwa pianka 5 cm


Druga beczka tak samo wykonana z tym że jest tylko keramzyt i peszel .

Teraz jak widać na zdjęciach dajcie rady jak to przerobić bym mogła pompę podłączyć na króćcu 32 bo niestety w tej chwili beczki nie nadążają przelewać wody .

A tu moje niszczyciele powoli wszystko znika z oczka nawet lilie wodne :((








 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-08-31, 08:03   

Czyli woda przelewała się w pierwszej beczce wypływając z przewodu/kolanka i dalej przez krawędź beczki. Tutaj mogłabyś zaślepić ten otwór i dać szerszy przewód od pompy - woda zostanie przepchnięta przez złoże ciśnieniem wytwarzanym przez pompę.
Musisz natomiast przerobić - powiększyć przejście pomiędzy beczkami i zejście pod ruszt w drugiej beczce.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kkk21 
Uczestnik


Dołączyła: 31 Maj 2010
Posty: 80
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2017-08-31, 08:22   

wolanin napisał/a:
Czyli woda przelewała się w pierwszej beczce wypływając z przewodu/kolanka i dalej przez krawędź beczki. Tutaj mogłabyś zaślepić ten otwór i dać szerszy przewód od pompy - woda zostanie przepchnięta przez złoże ciśnieniem wytwarzanym przez pompę.
Musisz natomiast przerobić - powiększyć przejście pomiędzy beczkami i zejście pod ruszt w drugiej beczce.

Ok Paweł nie za bardzo wiem co mam zaslepic ? Co do drugiej beczki zrobić przelew na 75 i rura w dół też 75 a wyjście wody zostawić 50 ?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-08-31, 10:32   

Niestety zamieszczone zdjęcia nie pokazują całego obrazu sytuacji .
Domyślam się że zielony wąż to w tej chwili zasilanie i zgodzę się z kolegą wolanin że należy zaślepić dziurę przelewową na zasilanu (zamiast trójnika dać kolano).
1 beczkę oczyszczania mechanicznego dał bym nieco wyżej np. o 20 cm w stosunku do beczki z biologią.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/32cd70ed1199195d
Na tym zdjęciu widać ze na wyjściu z biologii zmierzony został przekrój z 50 na 32 ,tak się nie robi .
Pozostaje jeszcze kwestia na jakiej wysokości względem poziomu wody w biologii jest rura która odprowadza wodę do oczka ?

Przykład 1 Im większa różnica poziomów wody ,tym większe ciśnienie ,tym większy przepływ. (w tym wypadku może być mniejsza rura ).
Przykład 2 Im mniejsza różnica poziomów wody ,tym mniejsze ciśnienie ,tym mniejszy przepływ. (w tym wypadku trzeba dać większą rurę by przelać taką samą ilość wody co w przykładzie 1 ).

Powodzenia
 
 
kkk21 
Uczestnik


Dołączyła: 31 Maj 2010
Posty: 80
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2017-08-31, 11:25   

kmarkot napisał/a:
Niestety zamieszczone zdjęcia nie pokazują całego obrazu sytuacji .
Domyślam się że zielony wąż to w tej chwili zasilanie i zgodzę się z kolegą wolanin że należy zaślepić dziurę przelewową na zasilanu (zamiast trójnika dać kolano).
1 beczkę oczyszczania mechanicznego dał bym nieco wyżej np. o 20 cm w stosunku do beczki z biologią.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/32cd70ed1199195d
Na tym zdjęciu widać ze na wyjściu z biologii zmierzony został przekrój z 50 na 32 ,tak się nie robi .
Pozostaje jeszcze kwestia na jakiej wysokości względem poziomu wody w biologii jest rura która odprowadza wodę do oczka ?

Przykład 1 Im większa różnica poziomów wody ,tym większe ciśnienie ,tym większy przepływ. (w tym wypadku może być mniejsza rura ).
Przykład 2 Im mniejsza różnica poziomów wody ,tym mniejsze ciśnienie ,tym mniejszy przepływ. (w tym wypadku trzeba dać większą rurę by przelać taką samą ilość wody co w przykładzie 1 ).

Powodzenia

Ok więc tak zmieniam rury na przelewie do drugiej beczki na 75 bo wysokości beczek nie dam rady zrobić . Co do powrotu wody jest 50 ale rura i tak nie jest do końca wypełniona wodą
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-08-31, 15:04   

kkk21 napisał/a:
wolanin napisał/a:
Czyli woda przelewała się w pierwszej beczce wypływając z przewodu/kolanka i dalej przez krawędź beczki. Tutaj mogłabyś zaślepić ten otwór i dać szerszy przewód od pompy - woda zostanie przepchnięta przez złoże ciśnieniem wytwarzanym przez pompę.
Musisz natomiast przerobić - powiększyć przejście pomiędzy beczkami i zejście pod ruszt w drugiej beczce.

Ok Paweł nie za bardzo wiem co mam zaslepic ? Co do drugiej beczki zrobić przelew na 75 i rura w dół też 75 a wyjście wody zostawić 50 ?

Tak jak pisał kmarkot - otwór w trójniku skierowany do góry, może niekoniecznie wymieniać trójnik na kolanko, bo taka rewizja przyda się może na coś, choćby na wpuszczenie tam węża z wodą żeby coś przepłukać (przydałby się spust przy dnie każdej z beczek). Możesz po prostu wsadzić do trójnika korek.

Jeżeli napisałaś, że nie bardzo wiesz, co masz zaślepić, to proszę Cię o przystanięcie chwilę i przemyślenie, o co mi chodzi - po co to zaślepiać?
- Chodzi o to, że po podłączeniu pompy prawidłowym wężem (co najmniej 32mm) całość wody nie daje rady wlać się do dna beczki i przepłynąć przez złoże, więc część tej wody uchodzi górą, przez otwór trójnika - no przecież widziałaś to na pewno gdy beczka się przelewała. Jeżeli zamkniesz ten otwór, to woda pod ciśnieniem będzie tłoczona do dna pierwszej beczki.

Uwaga z innej hmm... :) beczki: przy tych karpiach to należałoby pomyśleć na przyszłość o filtrze roślinnym na całej długości jednego boku oczka. Tak jak pisałaś, ryby zeżrą sukcesywnie rośliny w oczku, więc usuwanie azotanów i fosforanów będzie coraz bardziej kiepskie. Filtr roślinny bez piasku czy żwiru, z roślinami posadowionymi na odwróconych plastikowych skrzynkach.

Cytat:
wysokości beczek nie dam rady zrobić

Nieprawda. Możesz drugą beczkę wkopać w ziemię na tyle głęboko, ile zechcesz, byle przelew/wypływ był powyżej zwierciadła wody w oczku.
Przypuszczam że obecnie nawet dno beczki jest jakieś 20cm ponad tym zwierciadłem.
Przy obniżeniu drugiej beczki - mogłoby mieć sens zatkanie otworu w trójniku także w tej beczce.
Wówczas różnica poziomów pomiędzy zwierciadłem wody w pierwszej beczce oraz wylotem z drugiej beczki będzie dodatkowo wymuszać przepływ przez keramzyt.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
kkk21 
Uczestnik


Dołączyła: 31 Maj 2010
Posty: 80
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2017-09-01, 07:53   

Zrozumiałam co zaslepic chodziło o przelew w pierwszej beczce :) . Co do dołu mam zrobione spusty bez tego bym nie dała rady oczyszczać szlamu z 1 beczki, na szczęście w drugiej jest czysciutka a pierwsza czyszczona co 2 dzień . Teraz tak zmieniłam przelew i cała beczkę drugą na 75 teraz schnie wieczorem zaleje i dam znać mam nadzieję że już będzie ok :-D
Co do filtra z roślinie nie uwierzyłbym gdybym nie zobaczyła co karpie robią z roślinami dlatego na wiosnę muszę dobudować dodatkowe miejsce na rośliny
 
 
kkk21 
Uczestnik


Dołączyła: 31 Maj 2010
Posty: 80
Skąd: gdańsk
Wysłany: 2017-09-15, 06:55   

Melduje się po długiej nieobecności . Rury przerobione pompa śmiga na normalnym przekroju nic nie traci na mocy ,😀 nic się nie przelewa . Bardzo ale to bardzo dziękuję za pomoc .
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny