wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
kilka pytan nowicjusza
Autor Wiadomość
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-09, 12:19   

AurorA napisał/a:
Do betonu dodaję to co akurat dostanę (nawet nie pamiętam nazwy), a na wierzch Ceresit CR 65.

Rozmawiałem z kolegą - kier. naszej betoniarni: on uważa, że nie ma sensu uszczelniać wierzchniej warstwy betonu ani w ogóle. Straty wody powinny być przy B-15 lub B-20 minimalne. A szkoda kasy. Oczywiście 2 warstwey siatki muszą być..
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-09, 13:57   

W domowych warunkach (mieszając cement w taczce) bardzo trudno jest uzyskać choćby B15. W pierwszym wariancie nie dawałem CR65 i miałem zauważalne ubytki wody.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-09, 15:36   

a jak policzysz koszt gotowej zaprawy a koszt zakupionego B-15 (u nas w firmie 1m3 kosztuje 232,00zł x pow. ok. 17,5 m2 x 0,1m grubości = 1,75m3 x 232 zł= ~406,zł. + transport ~50,00 zł = 460zł, powiedzmy 500,00 zł. Kupiona w dobrej firmie daje gwarancję jakości. A ile wyniesie zaprawa w workach? Jakie przewidujesz koszty dla Jakuba?
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-09, 19:13   

Witajcie,
słówko w sprawie uszczelniania. Koszt tego dodatku do betonu jest tak mały, że nie warto na nim oszczędzać. Beton musi być dobrze wymieszany (koniecznie betoniarka). I oszczędnie z wodą!
To szczególnie ważne jak by robił jakiś fachowiec. W instrukcjach tych dodatków piszą - jak najmniej wody, ale nie może być zbyt gęste, inaczej nie obrzuci się dobrze i szybko siatki.
Co do konkretnych marek. Ja kupowałem co mieli w Castoramie (był to środek z certyfikatem na szamba, baseny). Śmierdział okrutnie :x , ale szczelnośc idealna. Drugi, który używałem to jakiś o ile pamiętam brytyjski powszechnie dostępny w sklepach.
Jak się da co trzeba do betonu, to malować już nie trzeba.
Pozdr, Bajbas
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-09, 19:35   

jakja napisał/a:
a jak policzysz koszt gotowej zaprawy a koszt zakupionego B-15 (u nas w firmie 1m3 kosztuje 232,00zł x pow. ok. 17,5 m2 x 0,1m grubości = 1,75m3 x 232 zł= ~406,zł. + transport ~50,00 zł = 460zł, powiedzmy 500,00 zł. Kupiona w dobrej firmie daje gwarancję jakości. A ile wyniesie zaprawa w workach?


Nie wyobrażam sobie jak to można zrealizować technicznie. Układanie betonu jest bardzo czasochłonne. Czy myślisz że samochód z mieszanką będzie czekał kręcąc kilkanaście godzin?
Poza tym taki beton ma kruszywo, które dyskwalifikuje go przy tego typu konstrukcji.

Swoją drogą grubość 10 cm jest znacznie na wyrost i jak policzysz prawdziwą grubość rzedu 2-3 cm okarze się ze takiej ilości rzadna firma CI nie przywiezie.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-10, 07:39   

AurorA napisał/a:
prawdziwą grubość rzedu 2-3 cm

I powiedz, że Ty masz taką grubość ścianki i nic się nie dzieje! Dno wytrzymuje napór słupa wody i nie pęka! Wybacz. Nie uwierzę.
A beton można kupić np. na kruszywie drobnym (klasa B-15 posadzkowy) w stanie suchym (mniejsza ilość wody; większa wytrzymałość) i przy murowaniu dodawać wodę partiami, o ile potrzeba. Do wykorzystania w ciągu max. 4h. Można np. samemu wziąć 0,5m3 na przyczepkę samochodową (robiłem tak betonując posadzkę w garażu) i brałem 2x0,5m3. Beton można kupić z dodatkami uszczelniającymi, zamiast zaprawę Ceresit. Otrzymujesz monolit - najlepszy produkt.
A propos wody: jest zasada: do zaprawy (świeża mieszamka cementu, kruszywa i wody) wody jak najmniej, na beton (gotowy, wysychająty produkt) jak najwięcej: woda odparowując z zaprawy pozostawia wolne miejsce (mikropory), które osłabiają produkt. Im mniej wody tym większa wytrzymałość betonu. Na beton tyrzeba lać dużo wody - proces dojrzewania betonu tego potrzebuje do reakcji chemicznej cementu - inacxzej cement "wypali się" osłabiając swoją siłę wiązania - produkt znacznie mniej wytrzymały. Beton pracuje tylko na nacisk - ew. zginanie to sprawa zbrojenia, nie betonu. Stąd zbrojenie ław fundamentowych, wieńców.
To by było na tyle. Wybaczcie, proszę, wykład, ale czasami taka dawka wiedzy się przydaje - nie kjażdy posiada wiedzę budowlaną. To był (przed)ostatni raz :lol:
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-10, 11:59   

jakja napisał/a:
I powiedz, że Ty masz taką grubość ścianki i nic się nie dzieje!


Dokładnie tak jest :)
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-10, 13:02   

AurorA napisał/a:
Dokładnie tak jest

:???: :? :oops: No to gratuluję BARDZO stabilnego podłoża... Chyle głowę przed jakością wykonania... U mnie w firmie są wstrząśnięci takim faktem...
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-10, 19:00   

To sprawa zbrojenia. Siatkobeton to bardzo specyficzna konstrukcja charakteryzująca się właśnie niewielką grubością ścianek. Wytrzymałośc betonu na rozciąganie jest praktycznie zerowa, więc nie ma sensu go dawać dużo bo i tak nic to nie da.

Obecnie juz się chyba nic nie robi w ten sposób, ale jeszcze nie tak dawno z siatkobetonu budowano jachty czy donice - w takich przypadkach ilośc betonu musi byc jak najmniejsza.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-10, 19:59   

Jacek vel jakja!
Ja swój siatkobeton przewiercałem i ma właśnie ok. 3 cm (ściana). I nie powinien mieć więcej! Dobry siatkobeton ma właściwości niskogatunkowej stali i z braku stali robiono z niego w PRL-u łódki. Jedna z nich pływała kiedyś koło Ciebie na zaporze. Wyobrażasz sobie jacht o grubości ścianki 10 cm :?: Zobacz np. Norbert Patalas konstrukcja pt. Siatek.
Oczywiście amator nie zbliży się jakością siatkobetonu do tego, który był wykorzystywany do takiej produkcji szkutniczej. Patent w żeglarstwie zarzucono, bo czasy zmieniły i tworzyw oraz stali ile kto chce. Ale już od 8-9 metrów można było kleić łajby. Poniżej była zbyt ciężka skorupa (każdy materiał ma swoją minimalną grubość).
Cała sztuka polega na wepchnięciu jak największej ilości siatki w jak nammniejszą ilość betonu (mocno upraszczając, ale z grubsza o to chodzi).
I z całym szacunkiem (znam trochę środowisko budowlańców), nie odnoś takich rzeczy do zwyczajów ze zwykłych budów. Jak ja kiedyś powiedziałem majstrowi, że każdą kolejną warstwę gazobetonu, będzie kładł po przeszlifowaniu papierem ściernym poprzedniej to popatrzył na mnie jak na idiotę :lol: Ale potem szlifował! I co więcej docenił materiał.
Pozdrawiam, Bajbas
 
 
jakja 
Entuzjasta
Na razie bez oczka



Pomógł: 6 razy
Dołączył: 09 Wrz 2006
Posty: 772
Skąd: Poznań
Wysłany: 2006-11-10, 20:37   

Chylę głowę przed Waszymi uwagami. To chyba ma sens... Muszę zweryfikować swoje poglądy "zakutego łba"... :x :D i przemysleć budowę przyszłego nowego (bo planuję już następne!) oczka...
_________________
Pozdrawiam - Jacek
 
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-11-17, 21:39   

jakja napisał/a:
Dno wytrzymuje napór słupa wody i nie pęka! Wybacz. Nie uwierzę.

W tym wypadku nie chodzi o napór słupa wody na dno tylko o zamarzającą wodę.Po to jest gęste zbrojenie żeby zamarzająca woda w mikroszczelinach nie rozsadziła betonu.Jeżeli wszystko pod betonem jest dobrze zrobione(nie ma zbyt dużych przestrzeni między betonem a podłożem) nacisk wody czy na dno,boki oczka nie ma wpływu.
Moja uwaga może błędna ale napiszę :) .Z betonem klasy B-15 nie brał bym się za budowę oczka z siatkobetonu :!:
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-17, 22:07   

Ernest napisał/a:
.Po to jest gęste zbrojenie żeby zamarzająca woda w mikroszczelinach nie rozsadziła betonu.Jeżeli wszystko pod betonem jest dobrze zrobione(nie ma zbyt dużych przestrzeni między betonem a podłożem) nacisk wody czy na dno,boki oczka nie ma wpływu.

Rany, a jak mogą być przerwy między skorupą siatkobetonową a podłożem :?: No chyba, że ktoś wykopie zbyt głęboki dół, a potem go zarzuci - ale tego nie robią nawet prości budowlańcy.
I druga kwestia. Jak woda będzie penetrowała beton, to żadne zbrojenie mu nie pomoże! Szczególnie z tak cienkich drutów. Zbrojenie ma spowodować elastyczną prace materiału.
Pozdro, Bajbas
 
 
Ernest 
Przyjaciel forum



Pomógł: 19 razy
Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2829
Skąd: Skawina
Wysłany: 2006-11-18, 20:36   

Bajbas napisał/a:
ale tego nie robią nawet prości budowlańcy.

Tylko że nie każdy kto chce zbudować oczko z siatkobetonu nie jest prostym budowlańcem ;-)
Bajbas napisał/a:
Jak woda będzie penetrowała beton, to żadne zbrojenie mu nie pomoże! Szczególnie z tak cienkich drutów

To tylko siatke rabitza Masz w siatkobetonie ? Nic grubszych prętów ?
A ja myśle że zbrojenie ma bardzo duże znaczenie w przeciw działaniu na zamarzającą wodę w mikroszczelinach :) :)
_________________
Pozdrawiam Sebastian
___________________

Aqvenus Aquaticus-> :good:

Wszyscy macie fajne oczka wodne :yess:
 
 
Mazur 
Oczkomaniak


Pomógł: 20 razy
Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1278
Skąd: z Mazur
Wysłany: 2006-11-18, 21:14   

jakja napisał/a:
Chylę głowę przed Waszymi uwagami. To chyba ma sens... Muszę zweryfikować swoje poglądy "zakutego łba"... :x :D i przemysleć budowę przyszłego nowego (bo planuję już następne!) oczka...


Nie pisz tak, jest zasada że jeśli sam siebie nie szanujesz to co mają myśleć inni ?
Wiem że to żart i przenośnia ale ... mi się mało podoba.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny