wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Szyszki na glony? 0.o
Autor Wiadomość
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-02, 16:10   Szyszki na glony? 0.o

https://alledrogo.pl/oferta/antyglon-nr1-mieszanka-slomy-jeczmiennej-z-szyszka-7231362329

Czy to faktycznie działa? próbował ktoś? akurat mam las iglasty niedaleko mogę zebrać tych szyszek tony.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-06-02, 18:04   

Tylko te szyszki nie rosną na drzewach iglastych . :)
Natomiast szyszki olszy ,słoma jęczmienna,torf to znane naturalne preparaty anty glonowe.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-03, 07:17   

tak teraz dopiero doczytałem :)
Dobra czyli względnie to powinno działać jak kupie sobie taki mix szyszki olchy, słoma jęczmienna, torf.

Przy czym to wszystko zabarwi mi wodę na brązowo jak rozumiem? Oczywiście to będzie i tak lepiej niż zielona i do tego śmierdząca woda ale czy któryś z tych patentów sprawi że woda stanie się przejrzysta? :D
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-03, 07:41   

To są elementy wspomagające walkę z glonami, ale to taki "suplement diety" może pomóc ale nie musi, bo to jest zależne od wielu składowych. Glony wolą wyższe pH, czyli samo już obniżenie powoduje że ekspansja glonów ostro zwalnia. Kolejny składnik to ilość związków w wodzie. Wszystko co gnije i się rozkłada dostarcza pożywkę dla glonów. Temperatura, natlenienie i nasłonecznienie również mają wpływ więc jesli nie zachowasz odpowiednich proporcji pomiędzy tym co wymieniłem to nic Ci nie da kupowanie szyszek, torfu itp.
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-03, 19:42   

Ja zbieram deszczówkę do pojemników i podmieniam część wody Deszczówka ma niskie ph i dobrą twardość więc glony mają gorsze warunki do rozwoju
 
 
Fox 
Uczestnik


Dołączył: 29 Maj 2020
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-06-04, 08:05   

Ja zbieram deszczówkę z dachu ale czytałem że na dachu też jest pełno różnych żyjątek, narośli itp. które gdy trafiają z wodą do oczka to... źle.
Prawda czy fałsz? Jeśli może być taka woda to będę miał jej w hektolitrach bo dach jest dość spory.
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-04, 08:41   

Ja też kilka dni temu zrobiłem mały przekop i poprowadziłem rurę od rynny dachowej z garażu. Powierzchni będzie jakieś 70m2 więc będzie miało z czego płynąć do oczka.
Na dachu mam świeżą blachodachówkę bez żadnych mchów, porostów czy innych zanieczyszczeń. Musiałem znaleźć jakiś sposób na dolewanie wody, bo z oczka mam blisko do ogródka i biorę z niego wodę do podlewania. Przez to raz na dwa tygodnie muszę dolać ok 5m3 wody, a kranówka to kiepskie rozwiązanie.
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-04, 16:48   

Jedynie obawiałbym się wody deszczowej z dachu pokrytego papą bo wiadomo jak się papa nagrzewa i może wytrącać się z niej szkodliwy bitum lub rozpuszczalniki Ale nie robiłem nigdy testów takiej wody bo te podstawowe testy nie badają takich parametrów Możecie pod rynną ustawić beczkę z filtrem np gąbkowym który wstępnie przefiltruje wodę I syf nie bedzie spływał do oczka

[ Dodano: 2020-06-04, 17:53 ]
Jungu sam stwarzasz sobie problemy Nie pobieraj wody z oczka do podlewania bo woda nigdy Ci nie dojrzeje a dolewanie non stop kranówki zabija pożyteczne bakterie które pomagają oczku w prawidłowym funkcjonowaniu to bardzo kiepski pomysł
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-04, 21:51   

Dlaczego kranówka zabija pożyteczne bakterie?
Nie słyszałem o tym. Kranówka będzie bezpieczniejsza niż woda z własnego odwiertu, a podmiana w zakresie do 10% tygodniowo to co niektórzy zalecają, szczególnie dla karpi koi.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-08, 15:32   

No jak robisz podmianę do 10 % to ok ale 5m3 to nie wiem czy w przypadku kolegi bedzie 10% Ja mam 9 karpiów koi i nie podmieniam wody no chyba ze na deszczówkę gdy wylewam z filtrów podczas czyszczenia

[ Dodano: 2020-06-08, 16:34 ]
Jeśli czyścisz filtr biologiczny wodą z kranu lub studni to niby większośc bakterii nitryfikacyjnych obumiera Przynajmniej takie opinie krążą po forum
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-06-08, 16:11   

No u mnie wychodzi że to jakieś 14% jak bym tej wody zabierał 5m3.
Aktualnie dolało się przez ostatnie opady jakieś 2m3 wody, więc teraz będzie mniej do dolewki. Kto wie może jak kolor i przejrzystość wody się nie zmieni to pozostanę przy tej proporcji.
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-09, 07:00   

Uzupełnienie oczka w 5 czy 10% nie zabije bakterii nitryfikacyjnych w filtrze (wodę lejemy do oczka). Nie wiem czy 50% by coś im zrobiło, prędzej przegrzanie, chemia, chłód, fmc.
Jedyny minus kranówki jaki widzę to w tym okresie niepotrzebnie obniża temp wody, co dla koi może nie być zdrowe.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-06-09, 21:54   

Ontario A w jakiej wodzie czyścisz wkłady filtracyjne ?
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-06-10, 08:09   

Szczotki spłukuję wodą z węża (woda z mojego ujęcia z 11m). 2 komora, zwykle tylko spuszczam osad, a jak widzę, że woda nie jest klarowna to też z węża płuczę po wyjęciu na zewnątrz - tutaj dobrze to robić na raty: połowa na raz, potem po 2 tygodniach druga połowa mat - w 2 komorze mamy sporo bakterii i szkoda je ubić wszystkie na raz. 3 komora - tylko spuszczam osad.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2020-06-10, 10:34   

siwpaw napisał/a:
Jeśli czyścisz filtr biologiczny wodą z kranu lub studni to niby większośc bakterii nitryfikacyjnych obumiera Przynajmniej takie opinie krążą po forum

Wszystko powinny wyjaśnić testy zawartości chloru w kranówce.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny