wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe oczko na forum:od pomysłu do realizacji...
Autor Wiadomość
Pyrzan 
Nowy


Dołączył: 08 Lip 2017
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-08, 21:51   Nowe oczko na forum:od pomysłu do realizacji...

Witajcie po raz pierwszy na tym najlepszym moim zdaniem forum o oczkach wodnych.
Po wielu latach przerwy postanowiłem zrobić cos wyjątkowego, przywrócic mojej działce trochę wody.
Kilka lat temu wykonałem samodzielnie oczko ze strumieniem i kaskadą. Przy okazji popełniłem kardynalne błedy które w końcu zakończyly sie zasypaniem oczka.
Z perspektywy czasu myślę ,żę dobrze się stało chociażby dlatego ,ze oczko nie bylo nigdzie zgłoszone i do tego trochę mi sie pozmieniało w życiu.
Obecnie upiekszam swój ogród położony na Mazowieckich piaskach, gdzie dominuje sosna i brzoza i nie ma tyle wody na około ile by sie chciało...
Wreszcie dojrzałem do powaznego projektu mojego pomysłu który krok po kroku będę Wam przedstawiał.
Zacznę od tego,że na pewno dokonam zgłoszenia wg, Prawa Budowlanego do odpowiedniego Urzedu.
Moj zbiornik bedzie mial ksztalt regularny, prostokat o wymiarach minimum 9m x 3m(byc może będzie 4m). Około 3 metrów z tych 9m dlugosci będzie przeznaczonych na filtr g-k czyli bedzie ok.min. 9m2 na sam filtr, na tej powierzchni zrobię tzw, strumien a jak to przedstawie na rysunku niebawem.
Glebokość ok 1,5m. Do budowy wykorzystam folie EPDM Firestone, polożona na Geowłókninie pomimo ,ze będę miał tylko piasek pod oczkiem, gleba 5-6klasa.
Połki będą tylko na jednym, dluzszym boku na przeciw patio. Przy drugim dluzszym boku będzie głebia,tym przy patio.
Zabieg celowy gdyz nie chce zeby rosliny na pierwszym planie przesłanialy mi widok.
W oczku nie bedzie ryb.
Umiejscowiene będzie na tzw, elewacji wschodniej, w miejscu gdzie słonce operuje do wczesnych godzin popołudniowych a potem jest tam cien od okolicznych drzew.
To moje wstępne zalożenia.
Jesli juz macie jakieś podpowiedzi to z checią wezme je pod rozwagę.
Pozdrawiam wszystkich
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-07-08, 22:03   

Tak na szybko to:
1. Ryby są pożyteczne! To ostanie ogniwo łańcucha pokarmowego w oczku, które wpieprza inne mniej ciekawe ogniwa tego łańcucha :P
2. Tak czy siak ryb zawsze może ci się zachcieć. Ja też na początku nie chciałem, ale zmieniłem zdanie. Teraz nawet jakieś kojaki mi się kołaczą w głowie... A wtedy... trzeba głębokości. Głębokość jest też moim zdaniem kluczowa dla czystości wody. Tak wynika z moich obserwacji. Mam np. dziurę, której ciągle jakoś nie mam czasu wykończyć, która nie ma żadnej filtracji, jest w słońcu, nic tam nie rośnie ale jest głęboka. I ciągle skubana nie chce się pokryć zieleniną. Sam już nie wiem, może to jakieś inne czynniki ale te prawie pół metra przejrzystości ma.
Sugeruję więc raczej 2m głębokości jeśli się da.
3. Już teraz pomyśl o wykończeniu brzegów. Zrób oczko, wykop większy, po to tylko by mieć zapas brzegu i wody na maskowanie, które zmniejszy powierzchnię oczka.
 
 
Pyrzan 
Nowy


Dołączył: 08 Lip 2017
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-08, 22:42   

Brzegi będą wykończone plaskim,prostokątnymi kamiennymi płytami.Na tym brzegu z półkami, na przeciw patio będzie murek z tzw, waterfall.OASE ma takie w ofercie ale znalazłęm taniej.
Ogólnie oczko będzie w nowoczesnym stylu.
Raczej nie zejde nizej jak 1,5m ale po cichu myśle o rybach w przyszłości. Stad tez moj pomysł,żeby przy okazji budowy tego oczka zainstalowac spust denny....
Rysunek całego założenia zamieszczę wkrótce.
Tu podaję przyklady:
http://www.gardenconcept....tawy/oczko2.jpg
http://static.e-aranzacje...572c590faa5.jpg

Do tego dodam,że na przeciwległym brzegu z filtrem g-k chce wybudowac kurtyne wodna jak ta przykładowa w linku choc nie taka poteżną:
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/e8/a0/48/e8a048d705856bbade1b4a60ff111cb0--wall-fountains-garden-fountains.jpg
Zamysł jest taki ,zeby był ruch wody dzieki waterfall i kurtynie co by ograniczyc komary a i czasami sie ochlodzic woda z oczka....
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-09, 07:38   

Pyrzan napisał/a:
po cichu myśle o rybach w przyszłości. Stad tez moj pomysł,żeby przy okazji budowy tego oczka zainstalowac spust denny...

Przy 9 metrach długości powinny być dwa. Nie da się robić tego "tak trochę", przy jednym spuście dużo osadu pozostanie na bokach.
Nieco sterylny charakter oczka jakie pokazujesz na załącznikach sugerowałby także oszczędną obsadę ryb - na początek kilka jazi - dla temperowania nielubianych chrząszczy wodnych. Karasie w takim zbiorniku na pewno rozmnożyłyby się zapełniając oczko chmarą mniejszych i większych rybek. Co kto lubi. No i na koniec ewentualnie koi... Jeżeli te, to radziłbym tylko koi bez innych gatunków.
Jeżeli to możliwe to strumień/filtr g-k dałbym z boku na całej długości oczka.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-09, 08:54   

Filtr g/k który planujesz powinien zapewnić ci czystą wodę. Oczywiście musi być poprzedzony jakimś nawet najprostszym mechanicznym lub odstojnikiem mułu. Do tego by uniknąć wiosennych zakwitów lampa UV. Ryby polecam ci złote orfy /jazie/. Trzy, czy cztery sztuki rozprawią się ze wszystkim pływającym badziewiem. Są to ryby mało kłopotliwe w hodowli i przy twojej wielkości oczka nie będą wymagały właściwie dokarmiania. Nie rozmnażają się też tak jak karasie. Unikniesz więc "zupy rybnej". Gdybyś jednak zdecydował się na koi, to już w tym momencie musisz wziąć projektując oczko to pod uwagę. Zbiornik musi być wtedy głęboki / półtora metra to minimum/ , a rośliny muszą być jakoś oddzielone od ryb.
 
 
Pyrzan 
Nowy


Dołączył: 08 Lip 2017
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-09, 10:57   

Wolanin, dzieki.Sam zbiornik bedzie mial ok 6 metrow dlugosci wiec chyba jeden wystarczy?
Taniw, uwazam to za bardzo dobry pomysl, najbardziej boje sie komarow ktorych i tak juz mam duzo z racji bliskosci lasu.
Nie myslalem na razie o rybach gdyz nie bywam na dzialce zbyt czesto z racji pobytu za granica<Kiedys na pewno beda ale te trzy-cztery o ktorych wspominales to moze miec sens w obecnej chwili wlasnie ze wzgledu na komary chociazby i moja czestotliwosc pobytow raz w miesiacu.
Ogolnie daze do budowy takiego zbiornika ktory poradzi sobie sam podczas mojej nieobecnosci.
Tu mam pytanie: planuje spust denny z rura wychodzaca w filtrze g-k a filtr na poziomie z oczkiem.Strumien chce wymusic pompka zanurzona w tym filtrze, z pompki tej bedzie tez zasilony wodospad i kurtyna czasami.
Filtr bedzie gleboki na min.40 cm, ujscie strumienia do oczka bedzie bedzie mialo od lustra wody 20cm czyli zostanie w filtrze jeszcze ok.20 cm glebokosci. Zrobi sie filtr z osadnikiem w jednym na to wychodzi
Oto pogladowy rysunek co chce zbudowac.

[ Dodano: 2017-07-09, 12:22 ]
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny