wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe oczko 20000l - co dodać na dzień dobry
Autor Wiadomość
pperlik 
Nowy


Dołączył: 16 Kwi 2019
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2019-04-16, 17:47   Nowe oczko 20000l - co dodać na dzień dobry

Witam zrobiłem oczko od nowa wymiana folii itd. stare miało juz swoja równowagę.
Po nalaniu wody 20 tyś litrów co dodać do wody aby za 2 dni nie była zielona. Woda ze studni głębinowej.
Do zestawu posiadam filtr cisnieniowy z uv Aqua Nova FILTR CIŚNIENIOWY NPF-40 20000L UV-C 24W
oraz pompę
Aqua Nova NFPX-20000.
Dzieki z góry za rady.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-04-16, 19:24   

Witam na forum.
Zero ryb
Dużo roślin ,50% powierzchni oczka.
Filtr o objętości minimum 10 razy większej ,czyli 10*40l=400l
Potem można dodać trigger-3 lub jakiś inny preparat bakteryjny.
Powodzenia
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2019-04-16, 19:37   

pperlik, Powiedz mi jak sprawuje się ten filtr Działał już u Ciebie wcześniej czy dopiero go kupiłeś ?
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-04-16, 20:27   

Obędzie się bez filtra wystarczy że dno będzie wysypane żwirem na którym osiedlą się bakterie. Oczywiście ZERO RYB. Rośliny też się przydadzą.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-17, 07:38   

Dodaj czas i dużo roślin. Tak z rok. Potem ryby. Woda i tak musi się zazielenić. Ewentualnie lampa UV może skrócić czas zakwitu. Ale jest on naturalną koleją rzeczy. To tak jakbyś chciał zrobić w dwa dni wino. Cokolwiek nie dodasz do winogron i tak musisz czekać kilka miesięcy.
 
 
motlawa 
Uczestnik


Dołączył: 15 Sty 2011
Posty: 64
Skąd: gdansk łęgowo
Wysłany: 2019-04-21, 00:31   

ryby na zielona wode maja wplyw tak ograniczony ze szkoda nawet o tym wspominac chyba ze jest ich tyle ze nie maja jak sie poruszac w scisku.mam ryby i wcale nie tak malo a woda zawsze czysta .wczesna wiosna kiedy slonce juz gzrzeje a jeszcze rosliny sie nie rozwijaja i woda zaczyna metniec po prostu wlaczam na pare dni lampe uv i po klopocie woda znow krysztal .blogoslawionych swiat zmartwychwstania Panskiego wszystkim forumowiczom
_________________
marek
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-04-21, 06:16   

motlawa,
Skąd taka teza.
W rekultywacji zeutrofizowanych jezior jest w kolejności.
Ograniczenie dopływu biogenów ,związanie fosforu w osadach dennych lub oczyszczenie dna ,natlenianie stref przydennych, ograniczenie ilości ryb karpiowatych pięciokrotnie , wprowadzenie gatunków drapieżnych.

http://nfosigw.gov.pl/dow...is_projektu.pdf
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-21, 13:20   

Pike5 napisał/a:
Obędzie się bez filtra wystarczy że dno będzie wysypane żwirem na którym osiedlą się bakterie. Oczywiście ZERO RYB. Rośliny też się przydadzą.

Żwir na dno to głupi pomysł. Szybko się zamuli i w dodatku będzie utrudniać czyszczenie. A jak mułu więcej nazbiera może dojść w nim do procesów beztlenowych.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-04-22, 10:14   

taniw napisał/a:
Żwir na dno to głupi pomysł. Szybko się zamuli i w dodatku będzie utrudniać czyszczenie

Głupi pomysł to zostawienie samej czarnej foli na tle której nic nie widać powyżej 0,5m nawet przy czystej wodzie. Na tle jasnego żwiru widać każdego robaczka. 1m2 foli to 1m2 bakterii. 1m2 powierzchni żwiru grubości 10cm to minimum 10m2 powierzchni bakterii a kto dobry z matematyki to wie że dożo więcej. To filtr za darmo nawet przy ograniczonej ilości roślin, powierzchnia żwiru zrobi to za nie. Nie wiemy ile pokarmu będzie wrzucane do w oczka więc nie wiadomo kiedy się zamuli.Można zastosować żwir o grubszej granulacji mi wystarcza 8-16 mm. Muł zbiera się w najniższym punkcie więc łatwo go wypompować jak trzeba. Nie wspominając o tym ze dziś nikt nie zostawia widocznej folii tylko ją czymś maskuje.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2019-04-22, 13:26   

Pike5 napisał/a:
taniw napisał/a:
Żwir na dno to głupi pomysł. Szybko się zamuli i w dodatku będzie utrudniać czyszczenie

Głupi pomysł to zostawienie samej czarnej foli na tle której nic nie widać powyżej 0,5m nawet przy czystej wodzie. Na tle jasnego żwiru widać każdego robaczka. 1m2 foli to 1m2 bakterii. 1m2 powierzchni żwiru grubości 10cm to minimum 10m2 powierzchni bakterii a kto dobry z matematyki to wie że dożo więcej. To filtr za darmo nawet przy ograniczonej ilości roślin, powierzchnia żwiru zrobi to za nie. Nie wiemy ile pokarmu będzie wrzucane do w oczka więc nie wiadomo kiedy się zamuli.Można zastosować żwir o grubszej granulacji mi wystarcza 8-16 mm. Muł zbiera się w najniższym punkcie więc łatwo go wypompować jak trzeba. Nie wspominając o tym ze dziś nikt nie zostawia widocznej folii tylko ją czymś maskuje.

Nie jeden już tak próbował. Zawsze się zamula. I to nie tylko w najniższym miejscu. Głebiej niż ok 0,5 m nawet przy czystej wodzie żwir też ledwo co widać. Jak chcesz drugi raz wynaleźć koło to proszę bardzo.
 
 
ruslan007 
Bywalec


Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 167
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2019-04-22, 17:16   

W moim oczku wodnym jest wiele stref głębokości i dwa podłoży czyli dna .Są strefy po10cm, 30cm,40cm z grubym żwirem i z piaskiem ,niżej na głębokości ok 80cm jest tylko piasek i na samym dnie 150cm też tylko piasek , oczywiście oprócz tego są pojemniki z roślinami. Dlaczego tak, wiadomo że grawitacja robi swoje a ryby robią ruch wody w każdej strefie , wszystko idzie na samo dno. Piasek na dnie powoduje ,że nieczystości unoszą się ponad nim więc można je łatwo zebrać. W strefie ze żwirem tej około 30-40cm radzą sobie rybki ,chętnie wysysają wszystko ze szczelin tam gdzie są robaczki.Grubego żwiru mam jakieś 5-10 cm w tych strefach i nigdy nie miałem zanieczyszczeń, ale to nie jest jednoznaczne stwierdzenie ,może trzeba odnieść się do ilości ryb w oczku.Tak dla wizualizacji wklejam album z dzisiaj strefy i podłoże.
https://www.fotosik.pl/u/ruslan007/album/2521033
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2019-04-22, 19:17   

Mi się wydaje że (drobny) żwir to dobry pomysł ale tylko w przypadku posiadania już w miarę sensownie działającej filtracji. Ja nie miałem do niedawna wcale żwiru ani piasku na dnie obawiając się że przyczyni się on jedynie do stworzenia grubszej warstwy mułu. W zeszłym roku eksperymentalnie wsypałem jednak trochę takiego grubszego piasku do oczka filtracyjnego i jestem pozytywnie zaskoczony. W strefie płytszej (ok 20cm) wciąż jest ładnie widoczny, jasny, wygląda naturalnie. W strefie głębszej (ok 40-50cm) nie jest tak fajnie ale widać prześwity, zdecydowanie nie zamulił się całkiem no i wydaje mi się że tam gdzie jest pojawia się mniej glonów.
Na pewno będę eksperymentować dalej ze żwirkiem. Teraz myślę by całą płytką strefę w głównym oczku wypełnić żwirem, minimum 5cm.
 
 
ruslan007 
Bywalec


Dołączył: 25 Lut 2014
Posty: 167
Skąd: łódzkie
Wysłany: 2019-04-22, 22:16   

Tak wpadło do porównania z przed lat .
https://www.youtube.com/watch?v=OE-dEdjYTA4
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny