wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko danek8617
Autor Wiadomość
danek8617 
Nowy


Dołączył: 15 Maj 2017
Posty: 7
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-05-15, 19:05   Oczko danek8617

Witam!
Przedstawiam zdjęcia mojego oczka i prosze o rady doswiadczonych :) Oczko ma ok. 3m3 2x3xok. 0,5. Czyszczone w zeszłym roku, roslin jak widac niewiele oprocz takiegos tataraka i lilii ktore cos nie chca rozwinac lisci ;/ rybek ok.20 karasie, kilka koi. Filtr 10000 wdf, pompa 3000 l/h. drugi filtr w malej beczce + pompa nie wiem jaka doprowadzajaca wode do niego i do kaskady, ktora bywa od czasu do czasu uruchamiana, do tego skimmer, filtr ma lampe uv zarnik wymieniany z 2 lata temu chyba. Woda jak widac zielona, glony do tego osad denny, szlam, muł i nei wiem co jeszcze pewnie liscie na dnie. Zamowilem 2 woreczki z szyszkami olchy i sloma jeczmienna w srodku (takie juz gotowe, 1 worek na 3 tyg na moje oczko) + 2 woreczki z torfem. + rosliny ze sklepu tutaj 2x hiacynt, 3 razy rogatek i 2x limnobium gabczaste. Mam jeszcze jakis stary preparat z bakteriami, moze go wlac? W filtrze sa 2 gabki dosyc geste i jedna czarna z wielkimi okami + biokulki. Zamowilem dodatkowo 3 inne w trzech roznych rozmiarach bo wydaje mi sie, ze w filtrze jest za malo. Ktos mi powie jak to wszystko "połączyć"? zeby mialo rece i nogi? i zeby bylo widac rybki w wodzie i dno? Czy kupowac jakie ssrodki biologiczne? dodam, ze filtr uruchomiony 3 dni temu ale ciagle sie zapycha mulem i plucze gabki, pompa tez sie zapycha. Czy wypompowac cala wode? Pozdrawiam i czekam na odp. :)










 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-05-15, 21:28   

Nie wiem co powiedzą inni ale ja bym to zburzył do cna i zbudował od nowa. Przemyślawszy wcześniej sprawę, oraz zagłębiwszy się w to forum.
Póki jest tam obecnie za płytko i oczko nie nadaje się dla ryb. Nie mówiąc o tym że wygląda jak śmietnik, z tymi wszystkim urządzeniami, wężami.
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-05-15, 22:07   

No niestety musze przyznac racje przedmowcy, nie wyglada to ciekawie, tylko 50cm glebokosci co jest za malo dla ryb a masz ich juz za duzo z tego co piszesz. Po co tyle tej techniki tam ? tez mam oczko 3m3 i u mnie chodzi pompka 1000l/h zasila uv potem 1 beczka 60l i na daną chwile mam widocznosc w oczku na 1.2m glebokosci. Ale nie przejmuj sie wszystko do odratowania, tylko niewiem jak z ta glebokoscia bo wyglada na betonowe ?? a to wazna sprawa.
 
 
danek8617 
Nowy


Dołączył: 15 Maj 2017
Posty: 7
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-05-15, 22:08   

Podczas kupna domu juz prawie takie zostalo :/ czyli nic sie nie da z nim zrobic? Przy burzeniu chyba troche duzo zachodu...

[ Dodano: 2017-05-15, 22:13 ]
Duzo techniki? Tylko pompka, filtr bo drugi prawie nie uzywany z kaskada i skimmer raczej konieczny bo nad oczkiem swierk i igly ciagle sie sypia. Jak juz pisalem takie oczko zastalem podczas kupna domu :/
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-05-15, 22:21   

no to wyjscie jakie widze to zostawic pare szt. karasi i zasadzic bardzo duza ilosc roslin. tylko musisz sie liczyc z tym ze przy tej glebokosci nie wszystkie beda mogly zostac tam na zime. a napewno nie ryby, i zostawic jedna popke z filtrem zakonczony kaskada, bo te weze faktycznie nie wygladaja za ciekawie. Poczytac, przemysl i do roboty :)
 
 
danek8617 
Nowy


Dołączył: 15 Maj 2017
Posty: 7
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-05-15, 22:30   

Do tej pory ryby zimowaly bez problemu hmm, ale faktycznie troche plytko na to...
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-05-15, 22:34   

koi Ci ziomowaly przy tak plytkiej wodzie ? a jestes pewien ze to karpie ?? przy 50cm to moze zamarzac do dna.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-05-15, 22:44   

Witamy na forum :piwko:
Proponuję zacząć od gruntownego czyszczenia. Potem redukcja ilości ryb do 6-8 szt i dosadzenie roślin, które pomogą Ci osiągnąć równowagę biologiczną (jeszcze ze 2 takie kępy jak masz). Kolejna sprawa to filtracja, która powinna działać non stop. Zamiast 2 filtrów zostaw tylko jeden, z którego woda będzie wracała kaskadą. Ukryj jakoś ten filtr. I napełnij oczko po brzegi to będzie ładniej
Przeglądaj forum, czytaj, pytaj a na pewno będzie lepiej
 
 
danek8617 
Nowy


Dołączył: 15 Maj 2017
Posty: 7
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-05-15, 23:08   

Im wiecej czytam tym wiecej watpliwosci. Problem z kaskada polega na tym ze w drodze powrotnej ubywa sporo wody i trzeba dolewac jak kaskada chodzi caly dzień. A jakie wklady powinienem miec w filtrze dwukomorowym wdf 10000? Ta strona gdzie woda wplywa na dole jest czarna gabka z duzymi porami a nad nia gesta gabka. W drugiej komorze do ktorej wlewa sie woda jest gesta gabka i czarne platikowe bio kulki pomieszane z malymi. Jakos ten filtr polepszyc bo sporo miejsca w nim zostaje...
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-05-15, 23:16   

W takim razie albo uszczelnij kaskadę albo odpuść sobie puszczanie na nią wody. Każde późniejsze dolewanie kranówki zakłóca równowagę biologiczną w oczku. W miarę możliwości na dolewki stosuj deszczówkę.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-16, 06:42   

Na pewno masz karasie a nie karpie. Żaden koi nie przeżyłby w takich warunkach. Jak nie chcesz budować nowego oczka to przynajmniej dosadź roślin. Jedna kępa tataraku nie zneutralizuje ci azotu produkowanego przez 20 ryb. Kaskadę jak przecieka zlikwiduj, a na jej miejscu wybuduj mini filtr g/k.
 
 
danek8617 
Nowy


Dołączył: 15 Maj 2017
Posty: 7
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-05-16, 09:43   

Kilka koi jest - sprawdzone, malo tego jeden podobno juz kilka dobrych lat tam plywa. Doradzi ktos jakie wklady do filtra zewn. dwukomorowego? Przeplyw 10000 l, gabki musze codziennie czyscic :/
 
 
aniacios 
Początkujący


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 15 Kwi 2016
Posty: 39
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2017-05-17, 15:29   

Hmm ja bym to zlikwidowała i zrobiła nowe. Jednak jakbym chciała coś z tego zrobić na siłę, potraktowałabym to jako "ogródek wodny" i obsadziła różnymi roślinami, zwłaszcza lilie miniaturkowe i do tego 3-5 karasi. W moim poprzednim "oczku" karasie zimowały na 70-80 cm ... Dużo roślin + mniej ryb = czyściejsza woda :) Ja w tym roku "pozbywam" się 7 orf 20 cm. Stwierdziłam, że 7 koi i 4 małe karasie na 8m3 to full. Oczywiście serce boli ale tak się kończą nieprzemyślane zakupy...
Jestem bardzo ciekawa co będzie z tym twoim oczkiem :)
 
 
krzysztof988 
Bywalec



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2012
Posty: 217
Skąd: Radzyń Podlaski
Wysłany: 2017-05-17, 21:27   

danek8617 napisał/a:
Im wiecej czytam tym wiecej watpliwosci. Problem z kaskada polega na tym ze w drodze powrotnej ubywa sporo wody i trzeba dolewac jak kaskada chodzi caly dzień. A jakie wklady powinienem miec w filtrze dwukomorowym wdf 10000? Ta strona gdzie woda wplywa na dole jest czarna gabka z duzymi porami a nad nia gesta gabka. W drugiej komorze do ktorej wlewa sie woda jest gesta gabka i czarne platikowe bio kulki pomieszane z malymi. Jakos ten filtr polepszyc bo sporo miejsca w nim zostaje...

Jak coś robisz to zrób to raz a dobrze, łatwiej rozp..... i zrobić od początku planując wszystko tak, aby grało i pasowało niż ciągle dłubać i poprawiać co było poprawiane. Kurcze oko 3m3 to ze 2 dni roboty i funkiel nówka nieśmigane będzie, ja tworze drugie oko takie na ok 30m3 i tyram tam tylko od godz 17 do 20 i sobota ( nie codziennie) i jestem prawie na ukończeniu. Mówie ci rozpierdziel to bajoro i zrób nowe będziesz miał satysfakcję, że sam zrobiłeś, a i grzebnij ze 2 sztych głębiej żeby rybki miały normalne warunki.
_________________
Pozdrawiam Krzysztof
----------------------------------------------------------
Moje Oczko
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=5520
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-05-18, 08:15   

krzysztof988 napisał/a:
danek8617 napisał/a:
Im wiecej czytam tym wiecej watpliwosci. Problem z kaskada polega na tym ze w drodze powrotnej ubywa sporo wody i trzeba dolewac jak kaskada chodzi caly dzień. A jakie wklady powinienem miec w filtrze dwukomorowym wdf 10000? Ta strona gdzie woda wplywa na dole jest czarna gabka z duzymi porami a nad nia gesta gabka. W drugiej komorze do ktorej wlewa sie woda jest gesta gabka i czarne platikowe bio kulki pomieszane z malymi. Jakos ten filtr polepszyc bo sporo miejsca w nim zostaje...

Jak coś robisz to zrób to raz a dobrze, łatwiej rozp..... i zrobić od początku planując wszystko tak, aby grało i pasowało niż ciągle dłubać i poprawiać co było poprawiane. Kurcze oko 3m3 to ze 2 dni roboty i funkiel nówka nieśmigane będzie, ja tworze drugie oko takie na ok 30m3 i tyram tam tylko od godz 17 do 20 i sobota ( nie codziennie) i jestem prawie na ukończeniu. Mówie ci rozpierdziel to bajoro i zrób nowe będziesz miał satysfakcję, że sam zrobiłeś, a i grzebnij ze 2 sztych głębiej żeby rybki miały normalne warunki.

Laska dynamitu i po sprawie. krzysztof988 ma racje to naprawdę nie jest dużo pracy, a koszty też nie sa astronomiczne. Z tego oczka dużo już nie wyciśniesz.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny