wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Zbiornik przelewowy / filtr wstępny
Autor Wiadomość
Pablo_klb 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2015
Posty: 25
Skąd: Opole
Wysłany: 2017-03-29, 11:04   Zbiornik przelewowy / filtr wstępny

Witam,

U góry kaskady zrobiłem zbiornik przelewowy. Woda doprowadzona PE, poniżej kran spustowy i wyprowadzony wąż na strumień.

Zasilanie zbiornika jest od dołu - co jest problemem z uwagi na cofanie wody po wyłączeniu pompy. Rozwiązaniem mógłby być zawór zwrotny... ale nie ma, przynajmniej nie znalazłem takich na szybkozłączkach PE - co stosowaliście u siebie? Większość filtrów zasilanych jest od dołu....

Druga sprawa to co wrzucić do pojemnika by pełniło rolę prefiltra?
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2017-03-29, 13:07   Re: Zbiornik przelewowy / filtr wstępny

Pablo_klb napisał/a:
Witam,

U góry kaskady zrobiłem zbiornik przelewowy. Woda doprowadzona PE, poniżej kran spustowy i wyprowadzony wąż na strumień.

Zasilanie zbiornika jest od dołu - co jest problemem z uwagi na cofanie wody po wyłączeniu pompy. Rozwiązaniem mógłby być zawór zwrotny... ale nie ma, przynajmniej nie znalazłem takich na szybkozłączkach PE - co stosowaliście u siebie?

mam założony zawór zwrotny mosiężny tylko nie wiem czy 3/4 czy 1'', ale na pewno jest taki i jak na razie się sprawdza.
 
 
Pablo_klb 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2015
Posty: 25
Skąd: Opole
Wysłany: 2017-03-29, 13:41   

Mosiężne to ja wiem że są... ale musiałbym go wpiąć na rurę PE... nie pamiętam teraz czy mam 25 czy 30 mm.. one mają gwinty itd..

W którym miejscu montowałeś?

Tylko one mają chyba sprężynę i boję się że spadnie wydajność pompy (mam chyba 2,5 tyś L/h)
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-03-29, 15:46   

Ale z tego co kojarzę te zawory mosiężne po prostu nakręca się na rurę PE więc banalna sprawa.
Miałem podobny problem i też doszedłem do wniosku że taki zawór może wyraźnie ograniczać wydajność pompy. Dlatego staram się wszystko zasilać od góry ;)
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-03-29, 17:07   

Ja mam zawór zwrotny klapowy 1-calowy przy samej pompie .
Sprężynowe mogą tłumić pompę, ale klapowy raczej nie.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2017-03-29, 20:50   

Pablo_klb napisał/a:

W którym miejscu montowałeś?

przed filtrem ciśnieniowym, nie chce aby po wyłączeniu zasilania lub samej pompy (np. przy czyszczeniu) syf się nie wracał do oczka.
 
 
Pablo_klb 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2015
Posty: 25
Skąd: Opole
Wysłany: 2017-03-30, 06:39   

kmarkot napisał/a:
Ja mam zawór zwrotny klapowy 1-calowy przy samej pompie .
Sprężynowe mogą tłumić pompę, ale klapowy raczej nie.



Ale mosiężny czy udało Ci się znaleźć na złączkach do PE?

Z takich na złączkach znalazłem tylko zawory kulowe - ale nie uśmiecha mi się za każdym razem go zamykać i otwierać

[ Dodano: 2017-03-30, 07:42 ]
czester 1 napisał/a:
Pablo_klb napisał/a:

W którym miejscu montowałeś?

przed filtrem ciśnieniowym, nie chce aby po wyłączeniu zasilania lub samej pompy (np. przy czyszczeniu) syf się nie wracał do oczka.


Sorry, że zawracam głowę, ale robiłeś jakieś przejściówki gwintowane na złączkach do PE czy tak jak napisał LUZIO nakręciłeś go po prostu na rurę
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2017-03-30, 12:25   

wąż mam karbowany 1'' + cybanty.
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2017-03-30, 18:32   

Mam przy pompie gwint 1 calowy i nakreciłem zawór mosiężny klapowy przeciwzwrotny , w zawór wkreciłem nypel 1 calowy ,na to nakreciłem wąż karbowany
32.
Na rurę pe można zastosować
PRZELOT PE 32-1"gz
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-03-30, 19:50   

Ciekawe co to za pompa, hydroforowa? Zwykłe pompy oczkowe przecież mają końcówki na węże, nie mają gwintów?
Ja w każdym razie jeden z zaworów zwyczajnie nakręciłem na rurę PE i działa, woda nie ucieka.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-31, 07:32   

kmarkot napisał/a:
Mam przy pompie gwint 1 calowy i nakreciłem zawór mosiężny klapowy przeciwzwrotny , w zawór wkreciłem nypel 1 calowy ,na to nakreciłem wąż karbowany
32.
Na rurę pe można zastosować
PRZELOT PE 32-1"gz

Nypel też ma nadzieje, że dałeś mosiężny? Stalowe oznaczają od razu brązową wodę.
 
 
Pablo_klb 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2015
Posty: 25
Skąd: Opole
Wysłany: 2017-03-31, 10:28   

A stosował ktoś takie rozwiązanie?

Znalazłem gdzieś przy budowie filtra z beczki zamiast zaworów zwrotnych - Wolanin poruszył ten temat, i chyba mniej więcej o to Mu chodziło.

Ciekaw jestem czy to zdaje egzamin?
Dam do środka jakieś złoża z tworzyw... tylko czy jak będą brudne to nie będzie efektu takiego, że woda zamiast przejść przez złoża i dalej na kaskadę to przeleci górą tego lejka...

Coś mało mnie przekonują te zawory mosiężne już obojętnie czy klapowe czy ze sprężyną. Zawsze to metal, odpowiednie warunki wody i też będzie z nimi problem
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-03-31, 10:31   

Gdybyś trochę poczytał to forum to zauważyłbyś że to być może najbardziej typowe i powszechne rozwiązanie :P
Zwłaszcza w trochę odwróconej wersji:
Normalnie lejesz wodę z góry na wkłady filtracyjne. Natomiast na dole, pod jakimś rusztem instalujesz rurę, która pobiera wodę, odprowadza ją na górę i tak się wylewa na kaskadę. Na twoim rysunku trzeba by usunąć lejek, łącząc go na sztywno z rurą i odwrócić strzałki, bieg wody. Wtedy z lewej strony od góry zbiornika lejesz wodę a z prawej wychodzi ci na kaskadę.
Jeszcze raz to wkleję bo w prosty sposób przedstawia istotę prostego filtra.
https://www.youtube.com/watch?v=rY_dmPimme4
 
 
Pablo_klb 
Początkujący


Dołączył: 30 Mar 2015
Posty: 25
Skąd: Opole
Wysłany: 2017-03-31, 12:15   

luzio napisał/a:
Gdybyś trochę poczytał to forum to zauważyłbyś że to być może najbardziej typowe i powszechne rozwiązanie :P
Zwłaszcza w trochę odwróconej wersji:
Normalnie lejesz wodę z góry na wkłady filtracyjne. Natomiast na dole, pod jakimś rusztem instalujesz rurę, która pobiera wodę, odprowadza ją na górę i tak się wylewa na kaskadę. Na twoim rysunku trzeba by usunąć lejek, łącząc go na sztywno z rurą i odwrócić strzałki, bieg wody. Wtedy z lewej strony od góry zbiornika lejesz wodę a z prawej wychodzi ci na kaskadę.
Jeszcze raz to wkleję bo w prosty sposób przedstawia istotę prostego filtra.
https://www.youtube.com/watch?v=rY_dmPimme4


No ja wiem że tak można zrobić, ale wtedy podawanie wody jest od góry...

TO w takim razie które lepsze?

Jak podam wodę na dół, największy syf zostanie na dole, oczyszczona woda pójdzie na kaskadę, zapcha się dół... gdzieś ta woda musi uciekać, przy lejku po prostu wycieknie z niego i dalej na kaskadę

Jak zrobię po Twojemu najgorsze brudy zostaną na pierwszej warstwie, zapcha się i woda poleci górą na kaskadę - przy tym rozwiązaniu żądnych zaworów nie potrzebuje wtedy... bo nie będzie mi co miało wracać na dół do oczka rurą
Ale zaś muszę przerabiać ten zbiornik tak by przefiltrowana woda szła na "tacę" wylewową - bo mam tam szeroką tackę żeby szło równomiernie na kamienie
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-03-31, 14:12   

Jeśli masz dużo syfu, to musisz zrobić jakiś mechaniczny prefiltr. Jakaś siatka, którą będzie ci wygodnie czyścić. Dopiero taką wodę wpuszczasz od góry do beczki. Szybko się nie zapcha. A jeśli nawet to lepiej żeby się zapchała od góry. Widać co i jak.
Z czasem, kiedy woda będzie stawać się coraz czystsza, czyszczenie prefiltra będzie coraz rzadsze a beczka zapychać się nie będzie.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny