wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Czas na pierwsze oczko
Autor Wiadomość
rafi77480 
Nowy


Dołączył: 26 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-03-26, 01:53   Czas na pierwsze oczko

Witam wszystkich.
Od pewnego czasu przeglądam na forum tematy związane z budową oczka. Obecnie zakończyłem projektowanie i przygotowywanie potrzebnych materiałów. Prace chcę rozpocząć z początkiem kwietnia. Oczko ma mieć nieregularny kształt o wymiarach 300x400 cm i głębokość 150-160 cm. Nie planuję żadnego filtrowania wody, nie wiem czy to dobry pomysł ale wydaje mi się że takie rozwiązanie jest możliwe. W oczku chcę wybudować małą kaskadę gdyż spadek na długości 400 cm wynosi 30-40 cm wiec na wyższym brzegu kaskada będzie niezbędna. W oczku będą rybki, tylko krajowe gatunki. Zamieszczam plan oczka, bardzo proszę o konstruktywne komentarze oraz opinie czy takie rozwiązanie będzie odpowiednie.
Nie jestem pewien czy wymiary poszczególnych stref są odpowiednie oraz czy strefa największej głębokości nie jest zbyt duża w porównaniu do pozostałych. Uszczelnienie oczywiście folia.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-03-26, 08:29   Re: Czas na pierwsze oczko

rafi77480 napisał/a:
Oczko ma mieć nieregularny kształt

Cześć :) zastanów się, czy nie lepiej zrobić także nieregularne półki, aby od strony z której najczęściej będziesz oglądał oczko nie było półki na rośliny wysokie - żeby nie zasłaniały Ci widoku.
Cytat:
Nie planuję żadnego filtrowania wody, nie wiem czy to dobry pomysł ale wydaje mi się że takie rozwiązanie jest możliwe.

Możliwe, ale przy oczku tej wielkości - jak najmniej ryb i jak najwięcej roślin.
Cytat:
W oczku chcę wybudować małą kaskadę gdyż spadek na długości 400 cm wynosi 30-40 cm wiec na wyższym brzegu kaskada będzie niezbędna.

:brawo: To idealne warunki do stworzenia pięknej kaskady nie wystającej w nienaturalny sposób ponad teren, wpasowanej w utworzoną przez różnicę terenu skarpę. Do tego sugestia, co kto lubi, ale zwróć uwagę na zagłębienie krawędzi oczka, tak, aby nie utworzyć wystającego regularnie dookoła wianuszka kamieni, lecz raczej wpasować krawędź w poziom terenu.
Cytat:
W oczku będą rybki, tylko krajowe gatunki.

Ogranicz się do tych niewielkich, daruj sobie np. karpia. Z tym bez filtracji nie dasz rady.
Cytat:
Nie jestem pewien czy wymiary poszczególnych stref są odpowiednie oraz czy strefa największej głębokości nie jest zbyt duża w porównaniu do pozostałych

Strefa głęboka musi być spora, dla zimowania ryb.
Cytat:
Uszczelnienie oczywiście folia

Jak uważasz. Ze względu na ilość półek celuj w jak najelastyczniejszą, najlepiej HDPE.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
rafi77480 
Nowy


Dołączył: 26 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-03-26, 09:18   

Dziękuję, niektóre rady postaram się wykorzystać.
Cały czas zastanawiam się czy dobrym pomysłem jest brak filtrowania wody?
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-03-26, 10:33   

Hej rafi77480
Napiszę trochę podobnie jak wyżej:
1. Półki najlepiej jeśli są najprostsze. Wygibaśnych kształtów i tak nie będziesz potem podziwiał. A jedynie szatę roślinną, rybki i czystość wody. Lepiej robić duże płaszczyzny półek na jednej wysokości w wybranych miejscach oczka niż wąskie niewygodne półki wokół całego obwodu. Można np. zrobić głębię przy jednym brzegu (tym, z którego najczęściej będzie się oglądać oczko) a płycizny po drugiej stronie.
2. Filtracja to raczej prosta sprawa i warto o niej pomyśleć. Skoro budujesz kaskadę to właściwie tylko kwestia dołożenia beczki, bo i tak musisz mieć rury, pompę. Trzeba to tak zorganizować by woda była pobierana na jednym końcu oczka a wypuszczana na drugim. Ruch wody jest fajny i potrzebny. Ryby też to lubią!
3. Wykończenie brzegów. Trzeba o tym myśleć odrazu na etapie budowy. Kluczową sprawą jest wcięcie oczka w ziemie. Nie wywijanie folii na powierzchnie ziemi by potem usypywać sztuczne brzydkie wały. Takie wcięte w ziemię oczka są zresztą naturalne! Tylko kałuże mają poziom wody z grubsza równy z otoczeniem.
4. Jeśli masz spadek terenu to znakomicie! Nie popełniaj głupiego błędu polegającego na sztucznym podnoszeniu niższego brzegu. Poziom wody trzeba dopasować do tego niższego brzegu. Dzięki temu właśnie z wysokiego brzegu można poprowadzić naturalną kaskadę i mieć bardzo fajny punkt widokowy.
Ja też mam taki pochyły teren i dzięki niemu mogę sobie pozwolić na różne bajeranckie rozwiązania, które są jednocześnie naturalne i ładnie komponujące się z otoczeniem. Jeśli zajrzysz do mojej galerii to zobaczysz.
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-03-26, 13:46   

jeśli chodzi o projekt oczka to przy tych rozmiarach będziesz miał niewielką głębie gdyż półki i skosy zabiorą trochę miejsca, alternatywą na skosy jest użycia bloczka w miejsce skosów, oraz od strony widokowej pionowa ściana z bloczka do samego dna,na to wszystko epdm.
Co do filtra to proponuje żwirowy.
pierwsze oczko które zakładałem, było podobnych rozmiarów ,lecz niestety skosy i zbyt duże półki ograniczyły głębie co w póżniejszym czasie zaskutkowało przebudową ,jezeli zdecydujesz się na ryby muszą gdzieś zimować, rośliny też ,poniżej pierwsze oczko 4 na 3, i drugie oczko 6 na 5


_________________
Botanicus
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-03-26, 14:41   

Witam wśród oczkomaniaków!
Zastanów się czy na pewno chcesz tego bo oczko wodne strasznie wciąga :P
Widzie, że Twój plan jest bardzo podobny do mojego (zarówno rozmiary jak i ksztalt) więc postaram się coś podpowiedzieć z własnego doświadczenia. Jak już koledzy przede mną wspomnieli dobrze jest zrobić stosunkowo duża strefę głęboka ażeby ryby dały radę spokojnie zimować. Ja u siebie na prawie połowie strefy głębokiej zrobiłem niemal pionową ścianę (bez półki sredniej) przez co powiększyła się kubatura. Zrobiłem to od strony, z której mam punkt widokowy na oczko. Nie sadziłem tu wysokich roślin, żeby nie przesłaniały widoku. To akurat uważam, że mi wyszło i polecałbym takie rozwiązanie. Nie wiem jakie masz u siebie podłoże? U mnie jest dość zwarte i nie osuwające się więc nie stosowałam żadnych konstrukcji pod folią i się trzyma. Jeśli jednak masz luźniejsze podłoże to skorzystaj z radny mojego przedmówcy i zrób murek.
Jeśli chodzi o rzeczy, które mi nie wyszły to wykończenie brzegów oraz zbyt wąska strefa bagienna. Odnośnie wykończenia brzegów koledzy już Ci napisali, żeby wciąć je w istniejący teren bez usypywania wałów ani tworzenia wianuszków z kamieni (patrz u mnie jak nie należy robić ;) ). A co do strefy bagiennej to nie żałuj na nią miejsca bo to właśnie tam posadzisz większość pięknych roślin, które będą jednocześnie czyściły wodę w Twoim oczku.
Odnośnie filtra to lepiej go mieć jak nie mieć. Tymbardziej, że planujesz stworzenie kaskady więc wystarczy ukryć za nią beczkę filtracyjną. Pompa itak będzie chodziła, więc zużycie energii nie wzrośnie.
Co do folii to ja zastosowałem PVC. Plusy to chyba tylko cena. A minusy to słaba elastyczność co sprawia, że układanie jej jest dość ciężkie (musiałem zrobić sporo zakładek i powstało trochę fald). Jest też śliska przez co żwirek oraz kamienie osuwają się na dno. Trzeba też uważać jak się po niej stąpa żeby nie fiknąć :P
Powodzenia i czekam na relacje z budowy.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-03-26, 15:00   

Bolekso napisał/a:
Jeśli chodzi o folię zdecydowania polecam EPDM

A ja przepraszam za niestaranność. Tą miałem na myśli.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-03-26, 15:30   

Tę półkę o gł 50-60 cm zrobiłbym tylko z jednej strony oczka Na jakieś lillie lub strzałki. Za to powiększyłbym głębię. Najprostszy nawet filtr bardzo pomoże ci w utrzymaniu czystości a koszt raczej będzie mały. Folia to oczywiście EPDM. Łatwiej się ją układ/ mimo, że jest dużo cięższa/ i jest bardziej wytrzymała od zwykłej oczkowej. Chociaż ja w tym roku "zaliczyłem" dziurę w niej.
 
 
ropi 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Cze 2013
Posty: 281
Skąd: 40km od Łeby
Wysłany: 2017-03-28, 14:49   

Nie buduj oczka. Kup moje razem z domem 8)

[ Dodano: 2017-03-28, 15:52 ]
_________________
Pierwsze oczko 1998,obecnie po remoncie 72m3
 
 
rafi77480 
Nowy


Dołączył: 26 Mar 2017
Posty: 8
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-02, 22:07   

Witam ponownie. Zgodnie z planem rozpocząłem w sobotę budowę. Nie będę rozpisywał się co zrobiłem, postęp prac widać na zdjęciach. Kopanie jeszcze nie zakończone ale zarys oczka jest już widoczny. Niepokoi mnie tylko wysoki brzeg od strony świerków spowodowany spadkiem terenu.
Prace są na takim etapie że jeszcze można coś zmienić, proszę więc o porady i opinie.

Widownia zasiadła na gałęzi.


Ściągnięta darń.


Koniec pierwszego etapu kopania.

c.d.n.
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-04-03, 09:18   

Powiększ i pogłęb...
Powiększ choćby po to by mieć półkę na maskujące brzeg kamienie. Po wykończeniu oczko stanie się mniejsze, warto więc zrobić teraz większą nieckę. Głębia za to sprzyja czystej wodzie.
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-04-03, 13:58   

Posłuchaj się Luzia. Za rok czy dwa będziesz żałował każdej nie wywiezionej łopaty ziemi.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-03, 14:20   

Przyłączam się do moich przedmówców. Późniejsze przeróbki są o wiele bardziej pracochłonne. I mogą poskutkować rozszczelnieniem oczka.
Nie mówiąc już o tym, że folia nie kondom i się nie rozciągnie :P
 
 
PIOTR.P 
Hobbysta



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 14 Maj 2010
Posty: 410
Skąd: GÓRY
Wysłany: 2017-04-06, 21:16   

im większe oczko zrobisz i głębsze tym będziesz miał mniej pracy przy dbaniu o wodę i mniej stresów zimą z rybami
_________________
GÓRAL
 
 
czester 1 
Entuzjasta


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Cze 2012
Posty: 549
Skąd: slask
Wysłany: 2017-04-07, 10:25   

PIOTR.P napisał/a:
im większe oczko zrobisz i głębsze tym będziesz miał mniej pracy przy dbaniu o wodę

brawo Ty...
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny