wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa oczka wodnego - krystalicznie czysta woda
Autor Wiadomość
OskarK 
Nowy


Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-04, 13:16   Budowa oczka wodnego - krystalicznie czysta woda

Drodzy Forumowicze,

nazywam się Oskar, jestem nowy i jestem laikiem w temacie oczek wodnych. Piszę gdyż chciałbym przez okres zimy skorzystać z Waszych rad, aby na wiosnę ruszyć z budową swojego oczka wodnego.

Moim celem jest odwzorowanie tego projektu: https://www.youtube.com/watch?v=sVMrIjEwWyQ

Założeniem jest taka budowa, aby uniknąć rozwoju glonów, aby woda była krystalicznie czysta. Chciałbym już na etapie projektowania wykorzystać wszystkie naturalne elementy powodujące, że glony nie będą się rozwijać:
1) budowa dużej strefy bagienno-regeneracyjnej (stosunek 1:1) z kilkoma poziomami dla rozwoju wielu różnorodnych roślin wodnych;
2) brak ryb (ewentualnie ok. 2-3 sztuki - gatunki dowolne);
3) małże;
4) dokwaszenie wody torfem w workach, słoma jęczmienna;
5) odpowiednie odmiany bakterii do walki z glonami i osadem dennym;
6) dno wyłożone piaskiem kwarcowym, duże kamienie polne wyznaczające strefę bagienną, umieszczenie skał wulkanicznych;
7) przykrywanie części nie zawierającej roślin czarną folią i odsłanianie w czasie przebywana na działce.
8) ewentualnie filtry elektryczne (czy potrzebne?)

Na pewno utrudnieniem będą niewielkie rozmiary akwenu (20 m2 - ok. 8m2 strefy bagienno-regeneracyjnej) oraz niewielka głębokość (maksymalnie do 1,5 m). Woda z wodociągów warszawskich (mogę wrzucić parametry wody), następnie uzupełnienia braków deszczówką.

Proszę Was o sugestie dotyczące przemyślanych przeze mnie metod uniknięcia rozwoju glonów. Zależy mi na tym, aby woda była podobnie jak na linkowanym filmie krystaliczna, nie znoszę glonów, nie mam również czasu, aby móc z nimi walczyć (a wiem jak to uciążliwe). Chciałbym już na etapie projektowania uwzględnić maksymalnie wszystkie elementy uzyskania pożądanego efektu.

Z góry dziękuję za rady i sugestie oraz wyrozumiałość dla nowicjusza.

Oskar
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-04, 14:44   

. W naturze krystalicznie czysta woda występuje tylko w potokach górskich gdzie jest szybki przepływ wody i mało związków organicznych, albo w bardzo zakwaszonych zbiornikach wodnych. 20m2 to nie jest takie małe oczko, ja nazwałbym je średnim. Strefa bagienna dla tej wielkości ma odpowiednie rozmiary. Ogólnie twoje plany są słuszne, jednak oczko wodne to nie laboratorium. Tu bez silnej chemii basenowej /przynajmniej na początku/ i tak będziesz miał zakwity glonów. Ewentualnie spróbuj utrzymywać ph na bardzo niskim poziomie, poniżej 6 stopni. Ale tu kwaśny torf w rozsądnej ilości nie wystarczy. Trzeba stosować środki zakwaszajace. Sam torf zresztą zabarwi ci wodę na taki bursztynowy kolor. Musisz też zainstalować bardzo wydajny filtr mechaniczny, do oczka ciągle bowiem coś wpada /Listek albo ptaszek narobi/. Na tym filmie wszystko wydaje mi się sztuczne. Trochę glonów, to trochę natury której są one częścią.
 
 
OskarK 
Nowy


Dołączył: 04 Gru 2016
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-06, 19:53   

Dziękuję za powyższe opinie.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że uzyskanie pożądanego efektu jest zależne od wielu czynników ode mnie niezależny - jak choćby klimat. Chcę po prostu na etapie projektowania zadbać o maksymalne zabezpieczenie się przed glonami. Przeglądałem forum i widziałem wiele przypadków osób, które o to nie zadbały dostatecznie i musiały dokonywać przebudowy oczka. Wolałbym tego uniknąć.

Zastanawiam się również jaki wpływ na glony ma budowa kaskad, strumieni itp. Z jednej strony bardziej napowietrzają one wodę co powoduje zwiększenie nasycenia wody dwutlenkiem węgla, a przez to podniesienie poziomu pH, z drugiej strony przepływ wody przez część bagienną będzie dokonywał jej filtracji.

Jakie są Państwa opinie w tej kwestii?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2016-12-06, 21:10   

Więc życzę powodzenia .
Tutaj możesz znaleźć dużo informacji na nurtujące cię pytania. Taki efekt jak na filmie bez zaawansowanej filtracji raczej niemożliwe.
http://www.stawykapielowe...informacje.html
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-12-06, 21:43   

Budując oczko zrób w najniższym punkcie odpływ denny. Unikniesz wtedy osiadania mułu na dnie. Przy ok 20m3 wody również taka powinna być wydajność pompy z odpływu dennego do mocnego filtra mechanicznego. Do tego potrzebny jest też skimer by zbierał zanieczyszczenia z powierzchni wody /i druga silna pompa/. Resztę musi zapewnić kaskada i filtr g/k.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny