wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Duże PH
Autor Wiadomość
Łukasz1234 
Nowy


Dołączył: 21 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-08-09, 18:38   Duże PH

Witam od 2 lat jestem posiadaczem oczka wodnego , które wykonałem razem Ojcem , ma ono pojemność ok 15 tys litrów ,wykonane z siatkobetonu , i od tych 2 lat borykam się z strasznie zieloną wodą i roślinami które zamiast zielone , są koloru żółto -zielonego i usychają im liście . Ryb jest za dużo to na pewno , ojciec wędkarz chciał chyba sobie z oczka zrobić staw hodowlany i wpuścił : 40 karasi srebnych małe ,3 karpie po około 1kg, i węgorza do redukcji ;) ryby do jesieni chce wyłowić i zostawić oczko bez obsady do czasu aż nie będzie tej zielonej wody . A więc do sedna kupiłem testy zollek kropelkowe i tak :

ph :9
kh: 6
gh:5


woda w kranie

ph: 7,2
kh: 13
gh : 14
czytałem w necie i piszą że nie możliwe aby kh było większe od GH , testy robiłem 4 razy ,zawsze to samo .

Ph z tego co czytałem jest dużo za duże , kupiłem 80 litrów kwasnego torfu ,do wora i na dno , ale nic nie dało . Moje roślinki i zielona breja xD czekają na wasza rade co do parametrów wody i może jakieś pomocy ;)
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-09, 18:56   

Torf nie działa przy tak twardej wodzie, trzeba użyć specjalnych środków obniżających twardość i kwasowość wody w oczku np. firmy zoolek. Przyczyną Tak wysokiego ph wody jest najprawdopodobniej źle zaizolowana powierzchnia betonu, lub jakieś kamienie z dużą zawartością wapnia użyte do dekoracji. By więcej ci pomóc opisz jak wykonana jest filtracja w oczku i ile w nim jest roślin lub wrzuć zdjęcie.
 
 
Łukasz1234 
Nowy


Dołączył: 21 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-08-09, 19:57   

A ja myślałem że jest miękka bo gh 5 czyli na tej kartce od zolka wychodzi ze 0-5 bardzo miękka /5-10 miękka . ale pewnie źle coś zrozumiałem . Filtracji jako takiej nie mam dopiero od około 4 miesiecy zrobiłem strumień 8 metrów długi i 1 metr szeroki w którym nasadzam pełno roślin , ma on działaś jako filtr g-k na początku filtra jest beczka która pełni role oczyszczania wstępnego . Siatko beton jest pokryty ceresitem cr65 . Przy budowanie strumienia kupiłem 2,5 tony otoczaków do jego wypełnienia, z 10 kamieni wapiennych wyłapałem ,ale przy takiej ilości nie jestem w stanie tego zauważyć ;) Jutro postaram się dodać kilka zdjęć . Ale od razu piszę że jak oglądam wasze oczka to troche mi było wstyd napisać bo wiedziałem że będę musiał dodać parę zdjęć , a popełniliśmy trochę błędów przy jego budowie , mianowicie źle wyprofilowane brzegi i kamienny wianuszek naokoło oczka , mam mały plan jak to zamaskować ale to jak dodam zdjęcia , to może coś podpowiecie ;) )
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-09, 20:13   

No tak pomyliłem testy kranówy z wodą z oczka. Ale i tak zalecałbym użycie preparatu obniżającego ph. Filtracja z tego co napisałeś jest o/k. . Zbadaj też zawartość w wodzie azotynów,. obniżając ph wody lepiej dla ryb mieć ich poziom bardzo niski. Być może potrzebna będzie częściowa podmiana wody. Nie jestem entuzjastą kamiennego wianuszka, ale pamiętaj, że oczko ma się tobie przede wszystkim podobać.

[ Dodano: 2016-08-10, 14:34 ]
Po przeanalizowaniu sprawy "na chłodno" uważam, że przyczyną tak wysokiego ph wody muszą być kamienie z wapniem. Kilka z nich wyłuskałeś /pewnie tych największych/ ale reszta i cała masa drobnicy została. Należy albo zastąpić żwir w strumyku rzecznym, albo eksperymentować ze środkami obniżającymi ph wody. Jak wlejesz na poczatku strumyka aquacid bardziej stężony niż zaleca to producent to przy kamieniach zawierających wapń powinny się pokazać bąbelki, te kamienie usuń.
 
 
Łukasz1234 
Nowy


Dołączył: 21 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-08-13, 12:35   

Wyłączyłem 2 dni temu strumień , woda w nim się zrobiła krystaliczna ph w nim wynosi 7,5 ale za to twardość wzrosła z 5 do 10 przez 2 dni . W oczku bez zmian po pierwszej juz kropli woda robi się fioletowa . Zamówiłem ten aquacid w następnym tygodniu powinien być , innego pomysłu jak to że pomieszane są wapienie z otoczakami w strumieniu już nie mam i to one są odpowiedzialne za takie ph , tylko dziwi mnie to że teraz w nim spadło to ph , może przez to że kh i gh wzrosło . Bez tego strumienia też miałem zieloną wodę ale chociaż widziałem 1 półkę na 30cm , a jak strumień dokończyłem woda już płynęła z miesiąc to było coraz gorzej ,zamiast lepiej , bo przecież po to go zrobiłem . Poczekam trochę wleje tego środka i zobaczymy czy coś pomoże

[ Dodano: 2016-08-13, 14:01 ]
Oto zdjęcia mojego oczka , sorki za mały nieporządek ale tylko sobotami mogę popracować w ogrodzie , a na wszystko zawsze brakuję czasu . widoczny beton będę w przyszłości obkładał kamieniami w które powciskam rośliny , zawsze to jak by dodatkowa półka . Pierwszy raz wstawiam zdjęcia i nie wiem czy mi to wyjdzie ;D











[ Dodano: 2016-08-13, 14:07 ]


 
 
kurther 
Nowy


Dołączył: 26 Wrz 2016
Posty: 8
Skąd: Polska
Wysłany: 2016-10-04, 09:25   

Bardzo ładne to Twoje oczko :)
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2016-10-04, 22:03   

Ładne te twoje oczko.

http://www.akwarium.net.p...chemiczne-wody/
Jak wygląda u ciebie poziom azotanow i fosforanów?
Woda w strumieniu zrobiła się czysta bo pewnie zawartość w/w spadła.
Czy zaprawie z którego wykonane jest oczko wodne było użyte wapno?
 
 
Łukasz1234 
Nowy


Dołączył: 21 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-10-12, 17:21   

Dziękuję chociaż na dzień dzisiejszy mam w nim jeszcze dużo do poprawy , ale najważniejsze że chęci są i jakiś pomysł . Dużą część ryb wyłapałem zostało 20 małych karasi ale tych w tym roku już nie złapie , na wiosnę się za nie zabiorę , kamienie w strumyku zastąpiłem polniakami i wrzuciłem kwaśny torf na 3 tygodnie , ph spadło do 7,5 -8 , i zakupiłem lampę uv chodzi na razie tylko 4 dni ale myślę że może coś pomoże , przy takim zaglonieniu jak ja mam to pewnie na efekty trzeba będzie trochę poczekać. Azotanów i fosforanów nie sprawdzałem bo nie mam testów , będę musiał zakupić . Wapna nie używałem tylko uszczelniacz a później ceresit cr 65. Na wiosnę chce dosadzić trochę lili wodnych żeby zacieniły lustro wody bo oczko jest praktycznie cały dzień na słońcu a liście grążela które mam wytrzymują max 2 tygodnie i jakieś robale je zjadają .
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-12, 18:06   

Łukasz1234 , może masz zbyt płytkie oczko. Woda szybko nagrzewa się i stąd zielona woda. Ale o tej porze , to woda w oczku powinna być bardzo czysta i nie powinieneś narzekać. Przyznam się, ale ja nigdy nie bawiłem się w tak szczegółową chemię jak Ty. Nigdy nie badałem ph, kh; gh wody.
Może za bardzo ingerujesz w chemiczny skład wody w swoim oczku dolewając do niej różne chemiczne specyfiki. Filtr K-G masz? Ryba 2008 :soczek:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Łukasz1234 
Nowy


Dołączył: 21 Lip 2016
Posty: 6
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-10-12, 18:26   

Oczko ma średnio 150cm .chemii żadnej nie dodawałem , jedynie co to teraz zakupiłem lampę uv z myślą na pozbycie się zielonej wody bo w niej nawet rośliny nie chcą rosnąć , żółkną i marnieją . Widoczność przy porywach na 5 cm ;D Myślę że przyczyną była za duża ilość ryb i za szybko wpuszczone , dlatego teraz je odławiam . Filtr K-G ma 8 metrów na 1 m cały obsadzony roślinami . Też się dziwię że przy tak zimnej wodzie jak jest teraz glony rosną sobie w najlepsze . Zobaczymy co bedzie za rok , jak strumyk cały zarośnie i będzie dużo mniejsza obsada ryb .
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-12, 19:52   

Dziś pojechałem do oczka. Cały dzień padało i nie zrobiłem żadnego zdjęcia oczka. Nakarmiłem rybki, których w oczku jest około 500 szt.. Woda była jak kryształ. Chciałbym mieć taką także w lecie. U mnie lampa UV, filtr K-G już zostały wyłączone tydzień temu. Tylko włączone jest napowietrzanie. Ponieważ, przez ostatni tydzień pada, woda wylewa się z oczka.
Zrobiłem tylko zdjęcie deszczówce spływającej do kastr budowlanych z dachu garażu .

Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2016-10-13, 11:21   

Łukasz1234 napisał/a:
zakupiłem lampę uv z myślą na pozbycie się zielonej wody

Lepiej na glony działa I-tronic,lampa nie ma szans.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
jutrakk226 
Nowy


Dołączył: 26 Paź 2016
Posty: 5
Skąd: warszawa
Wysłany: 2016-10-28, 07:06   

No dokładnie, lampa nie działa tak dobrze jak tronic.
_________________
wynajem długoterminowy
 
 
Sylwester79 
Bywalec


Pomógł: 10 razy
Dołączył: 12 Cze 2010
Posty: 156
Skąd: Zamość
Wysłany: 2016-10-28, 19:22   

zbiho napisał/a:
Łukasz1234 napisał/a:
zakupiłem lampę uv z myślą na pozbycie się zielonej wody

Lepiej na glony działa I-tronic,lampa nie ma szans.


Dlaczego kolega zbiho wprowadza ludzi w błąd poco pisać takie bzdury , jak nie wiesz jak działa i-tronic , a jak lampa UV to nie udzielaj wskazówek !

I-tronic jest to urządzenie do walki z glonami nitkowatymi

Lampa uv służy do walki z glonami planktonowymi -inaczej -zielona , nieprzejrzysta woda , sterylizacja wody
 
 
 
zbiho 
Bywalec


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 25 Lip 2012
Posty: 184
Skąd: Borek nad Balatonem
Wysłany: 2016-10-31, 07:08   

Sylwester79 napisał/a:
urządzenie do walki z glonami nitkowatymi

Niestety ale będę się upierał przy swoim ,u siebie po dwóch latach stosowania zauważyłem zanik glonów pływających,nie mam zielonej wody.Glony nitkowate rosną dalej bez przeszkód,może mam za małe urządzenie i nie uzyskuję takiego stężenia jonów,które zabija glony nitkowate ale nie chcę ryzykować zdrowia ryb.

Nie jest prawdą,że i-tronic nie działa na glony pływające a tylko na nitkowate.
Lampa UV zabija wszystko co przez nią przejdzie i tylko to co przez nią przejdzie,trzeba przepompować całą wodę z oczka żeby zabić wszystkie glony.
Nie ma szans ,wpuszczając przepompowaną z powrotem do oczka zmniejszamy tylko stężenie i nigdy nie dojdziemy do zera zwłaszcza że glony nadal się pomnażają.
Lampa na oczko 70 m3 musiałaby mieć ze 100W
do niej pompa też z 50W mocy.
Mój I-tronic pobiera 5W i pompka akwariowa 10W,nie szkodzi nikomu prócz glonów pływających i do tego tylko go używam.
_________________
albo rybki i akwarium
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny