wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa stawu 400m2 na podlozu gliniastym w gorach
Autor Wiadomość
superkb 
Początkujący


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 11
Skąd: Limanowa
Wysłany: 2016-07-03, 00:44   Budowa stawu 400m2 na podlozu gliniastym w gorach

Witam wszystkich,
Po sukcesach z oczkiem wodnym na siatkobetonie ktore ma juz 5 lat i spisuje sie swietnie, jak i wyglada podjalem decyzje o zagospodarowaniu tylnej czesci dzialki kolo domu pod staw okolo 20x20m. Podloze nam czysta glina , tzn okolo 20cm humusu i ponizej juz tylko glina, pomaranczowa, seledynowa, czerwona,w zaleznosci na jakiej glebokosci. Nie wiem czy ten kolor ma jakies znaczenie?
Mieszkam ogolnie w terenie gorzystym i dzialka jest na delikatnym wzniesieniu wiec o odpowiednim poziomie wod gruntowych nie ma mowy. Jednak byly w tym miejscu kopane czasem rozne dolki i przez ta gline woda ktora napadala stala w tych dolkach przez caly rok, nie specjalnie zmieniajac poziom lustra.
Wykopalem teraz dolek testowy na okolo 1.5m i do samego spodu caly czas lita glina. Kiedys z tego miejsca byla byla wybierana glina do produkcji cegly.
Mam do Was pytanie odnosnie uszczelniania zbiornika - czy dalo by sie wykorzystac to moje gliniaste podloze by zbiornik byl szczelny - a wachania lustra wody nie byly za drastyczne? Jesli to zly pomysl to prosilbym o rady czym to dodatkowo uszczelniac w moim przypadku? Oczywiscie zalezalo by mi by bylo jak najtaniej ale trwale. Chociaz nie ukrywam ze wolal bym wykorzystac mozliwosci samego podloza jesli sie da.
Zbiornik bylby zasilany dwoma sposobami:
Pierwszy to wykopana bedzie nieco wyrzej studnia z ktorej cala woda bedzie splywac do oczka.
Drugi sposob to deszczowka plus woda z drenazu wokol domu - cieknie z niego powoli troszke wody.
Oprocz tego oczywiscie jesli sie trafi jakas zyla wodna to bedzie super co calkiem mozliwe w moim terenie (w oczku z siatkobetonu mam nieszczelne dno bo woda wybija od spodu i nie dalo sie go zabetonowac dobrze niczym a poziom wody zawsze na maxa - oczko jest polozone nawet nieco wyzej niz planowany staw)
Staw docelowo w najglebszym miejscu ma miec 2-2,5m. Brzegi oczywiscie lagodne. Zalezy mi na naturalnosci tego stawu - nie lubie sztucznie wygladajacych zbiornikow..

Co do dolkow testowych to zamierzam jeszcze wykopac drugi i oba zalac woda i patrzec jak zachowuje sie poziom lustra.

Jesli chodzi o pozwolenie na budowe to wszystko jest dla mnie jasne i tu problemu miec nie bede.

Postaram sie w niedlugim czasie wstawic jakies zdjecia terenu pod staw itd.
Prosilbym o porady jak podejsc do tego tematu uszczelnienia najbardziej sensownie oraz o wszelkie inne rady.
Czy np oczyszenie gliny na scianach z wszelkich korzeni i kamieni a nawet ulozenie dodatkowej wastwy gliny przesianej na sciankach , nastepnie ubicie ubijarka wszystkiego mocno na to jakas gesta siatke i zwir (siatka by zwir sie nie zatapial w glinie) zalatwi sprawe szczelnosci?

W zbiorniku zamierzam wydzielic strefe roslinna ktora bedzie pelnila role naturalnego filtra oraz na fragmencie brzegu mala plaze z piaskiem.
Rybki oczywiscie w pelnym skladzie.

Pozdrawiam
Karol
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-07-03, 08:58   Re: Budowa stawu 400m2 na podlozu gliniastym w gorach

Karol, ja mam tak wykopane zbiorniki w tych samych warunkach, niedaleko od Ciebie i znam te fliszowe gliny. Najlepsza ta siwa czy seledynowa. Żródło wody to deszczówka z terenu powyżej oraz z dachu domu. Zero tematu uciekania wody, co najwyżej parę czy paręnaście centymetrów z wierzchu - gdy ziemia wokół oczka przeschnie w czasie suszy, to się trochę rozszczelnia i poziom obniża się o te centymetry. Moim zdaniem co do szczelności zbiornika - jesteś skazany na sukces :) .
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
superkb 
Początkujący


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 11
Skąd: Limanowa
Wysłany: 2016-07-03, 12:25   

Dziekuje Wolanin za odpowiedz :)
To mnie pocieszyles, czulem ze powinno byc ok ale wolalem sie upewnic.
Ta niebieska glina mowisz najlepsza ? :) a Ty jak u siebie robiles: tylko wykopales i juz czy moze ubijales , kladles dodatkowa warstwe niebieskiej gliny?
W takim razie powinno byc ok jak podepne deszczowke itd :)
A powiedz jeszcze jakie wielkie i glebokie masz te stawki? W krakowie czy gdzies blizej?
Tej niebieskiej gliny to mam warstwe tak z 40- 50cm od glebokosci 50cm w dol
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-07-03, 21:04   

Działka na zachodnim krańcu powiatu limanowskiego. W Krakowie mam koi.
Tylko wykopałem, a ponieważ jeden ze zbiorników służy do kąpieli, więc ma pionowe ściany ok 2m. Te pociągnąłem po wierzchu warstwą 1-3cm betonu z mikrozbrojeniem (włókno polipropylenowe) aby zapobiec rozmywaniu gliny. Dno tylko wyłożone agrotkaniną i żwirem. Stawki nie są duże. Powierzchnia w granicach tych na zgłoszenie budowy. Drugi stawek ma brzegi bardziej łagodne, choć w środku spadek około 45% i nic im się nie dzieje. Możesz spodziewać się przy stromych ścianach, że coś zjedzie, jeżeli będzie tam kurzawka - rumosz skalny przemieszany z drobnym żwirem, piaskiem. Wtedy trzeba to dobrze umocnić.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
superkb 
Początkujący


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 11
Skąd: Limanowa
Wysłany: 2016-07-31, 17:33   

O fajnie że w moich okolicach ktoś już próbował na podobnych warunkach gruntowych:)
Dzięki za odpowiedz!

Mam już wstępny zarys stawu. Projekt poniżej. Jeśli macie jakieś uwagi to proszę o podpowiedzi :)

http://iv.pl/images/50322021926418018261.png

Mam pytanie czy dawać na ściankach i na dnie siatkę i na to 10 cm zwiru?
zastanawiam się czy będzie problem jesli bym tego nie wykonał jesli chodzi o czystosc wody? zalezy mi by była w miarę czysta. Rosliny jak widać bedą jednak glina to glina, pewnie bedzie brudzic, jak myslicie takie rozwiązanie jak wyzej zda egzamin?
I drugie od razu pytanie które mi się nasuwa:
Jak często taki staw trzeba czyscic z mułu - i w jaki sposob dało by się to zrobic by nie niszczyć tego podłoża z zwiru i siatki?

Pozdrawiam
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-07-31, 20:43   

Oho! W niektórych miejscach na metrze masz spadki 60cm - na czymś takim żwir Ci się nie utrzyma. Zresztą ogólny rzut oka na gęstość poziomic pozwala ocenić, że takie spadki projektujesz w bardzo wielu miejscach. Jeżeli ograniczyłbyś zarybienie do kilku jazi (niech temperują chrząszcze wodne, zwłaszcza pływaki żółtobrzeżki), to mułu na dnie będziesz miał bardzo niewiele, w zasadzie nie będzie to żaden problem. W naturalnym stawie z bogatą roślinnością w zasadzie nie będziesz musiał ich karmić, choć dobrze jest je wzmocnić przed zimą.
Dlaczego robisz na dnie kilka dziur z najgłębszymi miejscami odseparowanymi płytszymi grzbietami, bez połączenia/możliwości spuszczenia wody w jednym najgłębszym miejscu? Chyba że te 1,4, 1,8m... to takie płaszczyzny, nie dziury?
Nikt nie zagwarantuje Ci czystości wody w gliniance. Ja pomyślałbym jednak o zamówieniu tych 3 betoniarek i zatarciu ścian zbiornika warstwą 2-3cm betonu (jeszcze gdyby zrobili Ci go z mikrozbrojeniem, byłoby ekstra). Albo najlepiej (i raczej najtaniej) kombinacja - tam gdzie się da, wysypać żwir na siatce, a strome miejsca zatrzeć betonem. Jeszcze jedna opcja to poszukanie w okolicy Limanowej źródła płaskiego fliszowego łupka - taki można ładnie poukładać nawet w bardziej stromych miejscach.
Żwir dałbym gruby, jakieś 8-10cm, żeby przy odmulaniu nie było problemu z połykaniem kamieni.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
superkb 
Początkujący


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 11
Skąd: Limanowa
Wysłany: 2016-07-31, 21:17   

Projektuje kilka roznych dolkow i gorek podwodnych po to wlasnie by ryby nie czuly sie jak w akwarium i mialy roznorodnosc , kryjowki itd. Pewnie bym wpuscil rozne gatunki ryb a nie tylko jazie. Jeszcze nie wiem jakie. Pewnie jakies pstragi leszcze, karpie, jakies pojedyncze drapiezniki typu sandacz, by te wszystkie gatunki razem nie czuly sie tam jak w garnku. Mysle ze nie powinno byc z tym problemu ze nie mam wszystkiego do jednego miejsca sprowadzonego jesli chodzi o glebokosc ? Jesli trzeba by bylo kiedys wypompowywac wode - czego nie zakladam to po prostu wrzuci sie pompe w najnizsze miejsce a pozostale dolki potem.

Jesli chodzi o spadki to w zasadzie tam jest minimalnie 1.5 m szerokosci na 60cm glebokosci, wiec wychodzi to okolo 20 stopni spadku. Przynajmniej takie mam zalozenie by wszedzie tak bylo. Chyba powinnien zwir sie przy takim utrzymac? Nie mniej byc moze i tak warto zrobic to obetonowanie scian i na to zwir - by wygladal staw naturalnie - poza tym to dosyc spory zbiornik bo wymiary okolo 20x27m a po dluzszej przekatnej 36m.
Jesli chodzi o poziomice to sa to takie przyblozone wartosci, ogolnie beda one gladko przechodzic z poziomu na poziom a tam gdzie najglebiej bedzie w miare rowno.

Co do czystosci w gliniance to jak to jest u Ciebie? Hm to jest u mnie priorytet wiec podejme wszystkoe kroki do tego czyli zabezpieczenie dna plus duzo roslinnosci i delikatna podmiana wody z studni i deszczowki.

Poszukam tego lupka w okolicy. Moze to faktycznie najlepszy pomysl.

Ps. Chrzaszcze wodne rozumiem minimalizowac ze wzgledu na to ze gryza? ;)

Dzieki za wszystkie dotychczasowe odowiedzi !
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-08-01, 07:37   

Ja mam ściany wyprawione betonem, więc czystość wody zależy tylko od tego, co przyniesie deszcz. Czasami silniejsze opady dają trochę mętną wodę, zajmuje jej parę dni aby się wyklarowała. Natomiast zadziwiło mnie, że po 2 sezonach na dnie nie było prawie żadnego osadu. Obok drugi stawek wykopany w tej glinie i tak zostawiony - woda bywa klarowna, ale jest to o wiele rzadsza sytuacja. Karasie przy dnie na pewno w najgłębszych miejscach nie pozwalają jej pozostać czystą. To samo możesz mieć z innymi rybami ryjącymi w dnie, jak karpie.
Jeżeli nie przeszarżujesz z obsadą ryb, to obfita roślinność powinna dać sobie radę. Przynajmniej nie dawaj karasi, bo to zawsze skończy się kilkuset sztukami.
Natomiast nie zdziw się, jeżeli stawek przejdzie przez fazę zielonej wody, to jest bardzo prawdopodobne.
Chrząszcze - tak. Mnie pływak żółtobrzeżek nie uciął, ale na tym forum było już parę takich doniesień. Natomiast przekonałem się na 100% o skuteczności jazi. Przed ich wprowadzeniem było dużo pływaków (różne gatunki), potem - ani jednego.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-01, 15:27   

Witam. A moze byc dal popatrzec na zdjecia stawu? Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
superkb 
Początkujący


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 11
Skąd: Limanowa
Wysłany: 2016-08-01, 17:34   

Ryba2008 to pytanie do Wolanina?
Jeśli tak to również chciałbym zobaczyć jak wygląda ten stawek na glinie.

Wolanin , ale jesli będe miał na dnie ta warstwe grubego zwiru lub łupka to chyba karasie itp nic nie zrobią by glinę poruszyć i powinno być ok???

Czyli tak podsumowując przy moich założeniach z zwirem na dnie i siatką o oczku 5mm to powinno byc ok?

Jak mowie chce miec pewnosc ze nei zrobi się z tego stawu jakby bagienko.

być moze się skuszę na to obetonowanie.

Jeśli chodzi o równowagę biologiczną wody wzgledem roslin i zwierząt to o to się nie boje bo mam to opanowane - oczko wodne ktore od 5 lat ma krystaliczną wode bez zadnej ingerencji, podmian. Oprocz tego wiele lat doswiadczenia by to samo uzyskiwac w akwariach. Jedynie wlasnie obawiam się tych mechanicznych zabrudzen przez glinę.

Rybek zamierzam miec troche - to caly sens stawu, ale zakladam ze nawet nadmiar karasi to wlasnie te drapiezniki beda kontrolowac a jak drapiezniki beda sie panoszyc to wedka :p
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-08-03, 11:37   

Karasie nic Ci nie zrobią z gliną pod żwirem, ale generalnie ja uważam, że jak się wpuszcza koi, jazie, pstrągi, to i tak jest już co oglądać w stawku, a karasie tylko obciążają środowisko poprzez swoją ilość, niezależnie od temperowania ich przez drapieżniki.
superkb napisał/a:
Ryba2008 to pytanie do Wolanina?
Jeśli tak to również chciałbym zobaczyć jak wygląda ten stawek na glinie

Jak o mój stawek chodzi, to w galerii odtworzyłem parę zdjęć:
Budowa stawku karasi
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-03, 13:39   

Zamiast karasi lepiej wpuścić kilka kolorowych linów. Też są bardzo odporne, ładnie wyglądają i nie rozmarzają się jak karasie. Pstrągi w oczku to już inna sprawa, lepiej ją dokładnie przemyślec.
 
 
Uparta Marta 
Nowy


Dołączyła: 25 Maj 2021
Posty: 1
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2021-05-25, 11:47   

Hej Superkb, możesz powiedzieć coś o swoim stawie po tych paru latach? Planuję kopać ok. 150-200 m2 w niecce na mojej działce, wokół podniesiony teren, 30cm humusu i potem już glina. Staw chcę zasilać wodą opadową i z drenażu. Zastanawiam się jak wygląda kwestia napełnienia wodą przy tak nieprzepuszczalnej glebie, a także ta mętność - wolałabym nie wykładać folią, a siatką i żwirem jak Ty.
Pozdrawiam:)
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny