wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
kaskada + znikające oczko - założenia, zasady
Autor Wiadomość
bartolomeo 
Nowy


Dołączył: 26 Cze 2016
Posty: 3
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2016-06-26, 15:46   kaskada + znikające oczko - założenia, zasady

Mam w planie samodzielnie zbudować kaskadę (mam już zakupioną wylewkę 30 cm szerokości oraz wąż karbowany fi 32 mm). Wylewka będzie na wysokości ok. 45 cm posadowiona na postawionym już murku oporowym.

Chcę by woda spływała do zbiornika wykopanego w gruncie, wyłożonego folią EPDM. Zbiornik ok. 90x180 cm, głębokość 30 cm (choć to do ew. zmian). Nie będzie rybek oraz roślinności.

Założenie jest takie by poziom wody w zbiorniku był powyżej kamieni - by można było np. pomoczyć nogi w upały, ew. położyć się w takim zbiorniku (nie wiem czy wykonalne ze względu wytrzymałościowego). Wszystkie wymiary oraz poziom wody - do ew. zmiany po Waszych radach.

Proszę spójrzcie na rysunek (plan patrząc z boku). Jakie sugestie i zmiany?


Mam pytania, jako totalny laik:
1. Jaka powinna być pojemność takiego zbiornika? Czy założone ok. 90 cm szerokości, 180 cm długości i głębokość 30 cm wystarczy? Daje to ok. 500 litrów.
2. Co użyć jako skrzynek magazynujących wodę by miało to wytrzymałość odpowiednią? Myślę o stopniach wytrzymałości: położenie nóg czy też położenie się w takim zbiorniku.
Na filmach na YT z USA widzę, że mają specjalne 'reservoir box-y', np.:

Co można użyć u nas? Skrzynki rozsączające typu Pipeline? Niestety większość ma wymiar 120x60x30 cm, bo nie bardzo mi pasuje. Może skrzynki na napoje odwrócone do dołu?
3. Co z filtracją? Czy w skrzynkach mają być kamienie/żwir i one zapewnią filtrację? Czy można wyliczyć ile kamieni/żwiru musi być (pojemność)?
4. Może w ogóle zrezygnować ze skrzynek i cały zbiornik wypełnić kamieniami/żwirem?

Na razie tyle. O pompę będę pytał później. Producent wylewki kaskadowej używał do tej wylewki pompę 7000 l/h. Może założę zawór kulowy zgodnie z radami Pawła Woynowskiego.
 
 
bartolomeo 
Nowy


Dołączył: 26 Cze 2016
Posty: 3
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2016-06-28, 09:36   

Nikt nie pomoże?

Może choć:
- czy musi być filtracja?
- jak wyliczyć potrzebną pojemność układu (brak potrzeby częstego dolewania wody)?
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-28, 10:18   

Roślin i ryb nie będzie, więc potrzebna tu jest filtracja mechaniczna jak w basenie. Do tego chemia basenowa i żadnego żwiru można nie dawać. Wodę i tak czasami trzeba będzie dolewać. Jak włączysz kaskadę to poziom wody obniży ci się, więc 2m2 powierzchni zbiornika mi się wydaje, ze to za mało.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-06-28, 10:39   

bartolomeo napisał/a:
czy musi być filtracja?

Cześć. Przy napowietrzaniu wody wylewką - raczej nie, o ile nie będzie się czymś brudzić.
Cytat:
jak wyliczyć potrzebną pojemność układu (brak potrzeby częstego dolewania wody)?

Ubytki wody nie za bardzo zależą od pojemności, lecz przede wszystkim powierzchni parowania. Niewygodnie byłoby zaprojektować układ zapewniający jakąś dodatkową retencję wody na potrzeby jej uzupełniania - masz mieć jednakowy poziom wody w całej dolnej części, więc retencja mogłaby polegać na zrobieniu przelewu do zbiornika z pompą - i ten zbiornik mógłby służyć za rezerwuar - pompa zapewnia stały poziom wody w górnym układzie, na wylewce i w głównym zbiorniku, a ubytki powodują zmniejszenie ilości wody w zbiorniku z pompą (zakładając minimalny wpływ na wydatek pompy z powodu obniżenia zwierciadła wody nad pompą). Do tego czujnik alarmujący niski stan wody. Regulacja tego, etc. - kłopot.
Najprościej moim zdaniem byłoby schować zawór pływakowy - taki (jak) od spłuczki toaletowej - stale pilnujący właściwego poziomu wody w całym układzie i dolewający kranówkę w razie potrzeby.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-06-28, 19:59   

Wolanin z pierwszym twoim zdaniem pozwolę sobie nie zgodzić się. Mam dość duży basen i widzę co się dzieje jak go nie przykryję /a z lenistwa robię to rzadko/. Po jednej ciepłej nocy na powierzchni pływa kilkadziesiąt much, muszek i innych "paracytów". Jakiś ziarenek i innych kawałków liści nawet nie byłbym w stanie policzyć. Po pewnym czasie to wszystko utonie i nawet bardzo wysokie stężenie chloru nie uchroni wody by wyglądała i pachniała jak szambo. Ale pewnie wystarczy dać nawet zwykły filtr papierowy by mieć z tym spokój.
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2016-06-28, 21:43   

taniw, może i tak, jakkolwiek woda napowietrzana raczej nie zamienia się w bagno. Brudów wpadających na dno głównego zbiornika i tak pompa stamtąd nie wyciągnie, a rolę prostego filtra mechanicznego może pełnić coś przy samej pompie.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
bartolomeo 
Nowy


Dołączył: 26 Cze 2016
Posty: 3
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2016-06-29, 14:27   

Dzięki wszystkim za wpisy.

wolanin, czytam i czytam 'Niewygodnie byłoby zaprojektować układ', i chyba miało być 'Najwygodniej'?

Czy o takim układzie myślisz? Kulki niebieskie to kamienie/żwir. Pompa miałaby rewizję od góry przykrytą kamieniami/żwirem/.


Dodam jeszcze, bo może to ważne. Ta kaskada będzie oddalona od domu, będzie używana sporadycznie, zazwyczaj latem w weekendy. Ona nie musi trzymać poziomu wody przez całe lato.

Niestety nie zapewniłem doprowadzenia wody do niej zakopaną rurą, a teraz otaczają ją murki oporowe. Chyba będę radził sobie z uzupełnianiem wężem ogrodowym - ujęcie mam niedaleko.

[ Dodano: 2016-06-29, 14:33 ]
Większe zdjęcie:

 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny