wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Qby
Autor Wiadomość
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-03-29, 16:14   

Nadeszła pora karmienia roślin ;) Wyciągnąłem kosze z liliami na brzeg i zasiliłem koreczkami osmocote. Dostało się też pontederii. Poniżej kosz z Colonelem
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-03-29, 18:46   

co robisz że te lilie rosną jak głupie , zdradż rąbek tajemnicy,w tym roku też planuję coś na głęboką wodę ,z góry dziękuje za wskazówki..............................................................
_________________
Botanicus
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-03-29, 19:41   

Botanicus, aż tak super to nie rosną ale staram się żeby było im dobrze. Dużą robotę robią koreczki osmocote (po 4 na kosz). Nie wiem jak będzie w tym roku po opuszczeniu lilii na głęboką wodę.
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-03-30, 23:04   

dla mnie twoje lilie naprawdę robią wrażenie,też zamierzam kupić atraction na głęboką wodę docelowo 130 cm minus 30-40 cm na kosz, czyli mamy 100 na czysto dodam obornika w granulacie dalej piach i glina,sadzonki kupię już kilkuletnie i zobaczymy czy się zaklimatyzuja, na razie na próbę wrzuciłem grążel i zobaczę czy się przyjmię
pozdro........................
_________________
Botanicus
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-01, 19:48   

Botanicus, attraction jest silna więc będzie rosła jak na drożdżach. Tylko wsadź ją wpierw na płytką wodę a na zimę daj na docelową głębokość. Ja swoją kupiłem w Obi i była bardzo malutka a fajnie się przyjęła i kwitła już z 1 roku.
 
 
Botanicus 
Bywalec


Dołączył: 19 Lut 2016
Posty: 108
Skąd: warszawa
Wysłany: 2017-04-01, 22:07   

dzięki za podpowiedż ,w połowie kwietnia jadę do arka po lilie więc będe je testował
_________________
Botanicus
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-02, 16:14   

Korzystając z pięknej pogody zabrałem się dziś za zrobienie bajorka i mini strumyczka. Pomachalem trochę szpadlem i wyszło coś takiego



Wyłożyłem folią i wstępnie wygląda tak





Jutro postaram się zorganizować żwir i dokończyć dzieła. Do bajorka planuję wsadzić same kosaćce

[ Dodano: 2017-04-02, 22:45 ]
Trochę jeszcze pogrzebałem przy oczku i niestety dogrzebałem się do dziury w folii :-(
Okazało się, że podczas małej przebudowy brzegu, którą robiłem niedawno kamyk wpadł pod folię i pod naciskiem kamieni, które są ułożone na folii zrobiła się dziura. Podłożyłem pod dziurę kawałek folii i mam nadzieję, że zda egzamin. Zastanawiam się tylko czy w innych miejscach sytuacja się nie powtórzy.
Wniosek z tego taki, że jak już się ułoży PCV to nie ma już co przy niej kombinować. Wniosek nr 2 - nigdy więcej PCV!
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-05, 20:45   

Przeróbek ciąg dalszy...



Rozebrałem lewy brzeg, żeby zlokalizować dziury w folii i spróbować je jakoś załatać bo woda z oczka uciekała dość szybko. Była tylko jedna, którą zlokalizowałem już wcześniej ale przy okazji przerobię wykończenie brzegów.
Cdn...


Sorry za jakość zdjęcia. Robiło się już ciemno a moja poczciwa Nokia nie ogarnia takich warunków :P
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-04-06, 06:59   

a czym kolego zakleiles ta dziure ??. czym bedziesz zasilal ten strumyk ? jaka pompka ?
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-06, 08:15   

piekaro, nie kleiłem dziury. Rozebrałem brzeg oczka i podłożyłem jedno pasmo folii na półkę pod tą dziurą a drugie podobne na dziurę. Na to pójdą kamienie i żwir i zobaczę czy działa. Jeśli nie to trzeba będzie zakupić klej i zrobić łatkę.
A co do zasilania bajorka i strumyka to planuję przenieść filtr, który mam i to z niego woda będzie się lała do bajorka. Filtr zasila pompa 2500 l/h
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-04-06, 09:08   

Qba, to nie będzie działać. Niektórzy tu próbowali robić takie rzeczy. Bierz się z klejenie od razu, nie ma co marnować wody i czasu.
Dziwi mnie też trochę że leżący płytko kamyk przedziurawił ci folię. Oczkowa folia PVC o grubości 1 mm powinna wytrzymać takie rzeczy.
 
 
piekaro 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Gru 2016
Posty: 172
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2017-04-06, 09:13   

tez mi sie wydaje ze takie podkladanie folii nic nie da. dziura bedzie caly czas i woda sie.bedzie saczyc. zaklej i bedzie spokoj. daj znac jak.skonczysz strumyk, tez u siebie podobnego cos planuje to moze podpatrze od Ciebie m.
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-06, 09:30   

luzio, dziura zrobiła się bo pod folią był kamyk a na niej duży głaz, po którym dodatkowo chodziłem :P
Póki mam wszystko rozebrane to jednak nakleję łatkę bo nie chce mi się później znowu rozbierać. Została mi jeszcze do rozebrania 2 cześć oczka więc jeszcze kilka dni to potrwa

[ Dodano: 2017-04-06, 10:02 ]
luzio, mam pytanie odnośnie strumyczka. Ponieważ mam zakręt to nie udało mi się zrobić go z 1 kawałka folii tylko z 2. Czy jeśli zrobię na zakładkę około metrowej dlugosci to będzie szczelne bez klejenia czy kleić? Folia będzie przysypana w tym miejscu 15 cm warstwą żwiru
 
 
luzio 
Entuzjasta


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Maj 2012
Posty: 748
Skąd: Łódzkie
Wysłany: 2017-04-06, 12:39   

Nie no, musisz kleić. Im bardziej skomplikowany system tym większe ryzyko jakichś pomyłek, ubytków wody. To naprawdę podstawa by wszystko zrobić najdokładniej. Myślę że wszelkie glony i ogólny syf w wodzie to nic w porównaniu z obserwowaniem jak ci woda i ucieka i myśleniem, gdzie, co jak. Ile roboty trzeba znów przerobić by znaleźć źródło przecieku. Naprawiać.
Jeśli masz folię PVC to klejenie nie jest straszne. Kupujesz zwykły klej poliuretanowy (klej szewski, taki budziolowaty, zwykle jest napisane na nim że jest do gumy, PVC), kosztuje parę złotych. Trzeba tylko dobrze przygotować folię, wyczyścić, trochę ją przetrzeć, drobniutkim papierem ściernym i skleić.
Dlatego PVC jest ok a PE taka zła, gdyż PE klei się bardzo kiepsko.

Bez klejenia, na zakładkę też w sumie możesz zrobić ale na zasadzie przelewu. Teraz sobie przypomniałem że sam tak zrobiłem. Jako niezależne niecki. Folia strumykowa tworzy nieckę, i jest wywinięta do niecki oczkowej. Tak że woda płynąc folią strumykową WPADA do oczka, z góry, bez możliwości cofnięcia się. Da się zrobić także u ciebie tylko poziom wody w strumyku musi być parę centymetrów wyżej niż w oczku. Osobne zbiorniki.
Ostatnio zmieniony przez luzio 2017-04-06, 13:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2017-04-06, 12:49   

Za mało miałem roboty więc wymyśliłem sobie przeróbke oczka :P
Dzięki za rady :piwko:
Posklejam, żeby było na 100% szczelne.

[ Dodano: 2017-04-07, 12:42 ]
Maleństwa już siedzą w bajorku :)
Brzegi wykończę jak już odpalę cały obieg. Mała próbę już robiłem więc powinno być ok ale poczekam z "kosmetyką" do uruchomienia na dobre. A tymczasem lecę nabyć klej bo dziura sama się nie sklei .
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny