wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko Qby
Autor Wiadomość
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2016-07-25, 15:38   

Ryba2008, chyba się nudzisz :P
Piasek jak piasek. Leżała sobie kupka więc wziąłem kilka garści i po sprawie. Ale jeśli chcesz drążyć temat to zadzwonię na żwirownie i spytam ;)
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-25, 17:04   

Qba napisał/a:
Ryba2008, chyba się nudzisz :P
Piasek jak piasek. Leżała sobie kupka więc wziąłem kilka garści i po sprawie. Ale jeśli chcesz drążyć temat to zadzwonię na żwirownie i spytam ;)


Qba, nie nudzę się w pierwszym dniu urlopu. Spytałem poważnie. Teraz zdobyłem się na odwagę. W przyszłym roku będę robił małe porządki w oczku, będę także przesadzał rośliny.
A spytałem dlatego, że dotychczas na forum nie znalazłem takiego odważnego forumowicza, który zadałby takie pytanie. Większość oczkomaniaków faktycznie podaje informacje, że miesza glinę z PIASKIEM i na tym informacja się kończy. Mnie zawsze interesował ten piasek. Piasek jak piasek, może być czarny i żółty, kwarcowy, wapienny,morski,rzeczny, płukany, kopany, podsypkowy, pospółkowy. Humus tez jest piaskiem. Przepraszam, że Ciebie dopadło to pytanie, ale dzięki Tobie nurtujący mnie od wielu lat problem zostanie wyjaśniony.Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2016-07-25, 17:55   

Ryba2008, obyś miał tylko takie problemy. Skoro jesteś taki poważny to postaram się choć troszkę przybliżyć Cie do poznania tej tajemnicy. "Piasek" uzyskałem z pospółki, która była zamówiona do zabetonowania słupków ogrodzenia. Ową pospółkę przesiałem przez durszlak (wielkości oczek nie podam bo nie mierzylem) i w ten sposób powstał wspomniany "piasek". Składu pospółki nie znam ale jak chcesz się zagłębić w temat to odsyłam do strony producenta www.trans-żwir.pl
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-25, 19:12   

Qba, dzięki za wyjaśnienie. Jednak moje pytanie było zasadne. Być może inni forumowicze stosowali inny rodzaj piasku i może jeszcze się wypowiedzą. Mam jeszcze pytania. To co zostało pod durszlakiem, to płukałeś przed zmieszaniem z gliną? Czy wkładając kosz ( wiadro itp.) z posadzonymi roślinami do oczka zmieszany piach z gliną brudził wodę? Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2016-07-25, 21:38   

Ryba2008, nie płukałem ale z pewnoscia na ziarenkach piasku była też glina. Wiem to stąd, że grubsze kamyczki z tego samego źródła musiałem płukać kilkakrotnie zanim trafiły do mojego oczka (podczas płukania woda była koloru kawy z mlekiem).
A jeśli chodzi o to czy taka mieszanka brudzi wodę to w moim przypadku nieznacznie, gdyz:
- kosze wyłożyłem jutą
- substrat przykryłem ok 2 cm warstwą żwiru o grubości od kilku mm do ok 2 cm
- kosze zanurzałem baaaardzo powoli, dając czas, żeby powietrze z substratu uszło swobodnie ku górze zanim kosz całkowicie się zanurzy, żeby wraz z powietrzem nie podniosło gliny oraz innych części podłoża, które mogłyby zabrudzic wodę.
A po jakimś czasie spadł duuuuzy deszcz i do oczka splynal potok gliny więc jeśli tak jak ja nie przemyślicie sprawy i zrobicie oczko w dołku to nie starajcie się za bardzo przy wkładaniu doniczek itp bo to wszystko na nic :P

[ Dodano: 2016-07-26, 10:11 ]
Słońce robi robotę :-D
Colorado po długim oczekiwaniu otworzyła pąk :-D



[ Dodano: 2016-07-26, 10:12 ]


[ Dodano: 2016-07-26, 10:13 ]


[ Dodano: 2016-07-26, 10:14 ]


[ Dodano: 2016-07-26, 12:38 ]
Dorzucę jeszcze kilka fotek



[ Dodano: 2016-07-26, 12:39 ]


[ Dodano: 2016-07-26, 12:40 ]
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-07-27, 12:18   

taniw napisał/a:
Ja po prostu przestawiam laptop na bok ... Śliczne te twoje lilie.


Zrób aktualizację przeglądarki Firefox, jeśli z takie korzystasz.. Aktualnie ja korzystam z wersji 47.0.1
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2016-08-02, 13:13   

Po ulewnych dniach przyszedł czas na letnia aurę. Doczekałem się kwiatu ostatniej z moich lilii a mianowicie Colonel. W związku z tym była oczywiście mała sesja zdjęciowa ;)







Niestety ulewne deszcze tradycyjnie spowodowały blotny potok splywajacy do mojego oczka ale już widoczność wraca do normy. Pojawiły się też glony nitkowate więc nie ma nudy przy oczku :P
Pocieszające jest, że lilie mają sporo pąków więc w tym tygodniu spodziewam się ładnego widoku :-D
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-02, 13:23   

Witam. Piękne masz te lalusie w oczku. Ryba2008 :soczek:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
aquamaniac 
Uczestnik


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 54
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2016-08-02, 13:52   

Ładny ten Colonel. Zakupiłem tą odmianę na wiosnę, ale strasznie powoli rośnie, jak u ciebie było z ta odmianą? Tempo wzrostu jak inne, gorsze, lepsze? Ja mam chyba u tej jednej jedynej lilii coś nie tak z podłożem :???:
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2016-08-02, 14:16   

aquamaniac, Colonela zakupiłem jakoś w połowie kwietnia tego roku i dopiero dziś pokazał pierwszy kwiat. Wsadziłem średniej wielkosci kłącze. Stoi cały czas na płytkiej wodzie (około 20-30 cm od podłoża do lustra wody). Liście ma coraz większe i jest ich coraz więcej więc wygląda na to, że się zadomowil w doniczce. Dzisiaj puścił 1 kwiat, na powierzchni jest kolejny pąk, który może jutro się otworzy, a pod wodą chyba z 6 kolejnych więc zapowiada się kwieciście :-D
 
 
aquamaniac 
Uczestnik


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 54
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2016-08-02, 14:24   

To elegancko, ja w tym roku kwiatów tej odmiany nie ujrzę, bo lilia ma raptem 4 liście, taki biedok :P
Chciałem porównać które ładniejsze z żółtych, czy Colonel czy Tomocik, będę musiał na porównanie poczekać do 2017...
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-02, 14:28   

aquamaniac napisał/a:
Ładny ten Colonel. Zakupiłem tą odmianę na wiosnę, ale strasznie powoli rośnie, jak u ciebie było z ta odmianą? Tempo wzrostu jak inne, gorsze, lepsze? Ja mam chyba u tej jednej jedynej lilii coś nie tak z podłożem :???:


A piasek pospółkę dałeś? Qba dał liliom pod korzenie, więc ma takie lilie jak na zdjęciach.
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2016-08-02, 14:33   

Ryba2008, nie rób publicznie śmiechu z mojej pospółki :P

[ Dodano: 2016-08-02, 15:34 ]
aquamaniac, Do każdej lilii dałem po 4 koreczki osmocote jakos w maju
Z żółtych wahalem się między tymi właśnie dwoma odmianami ale wybrałem Colonela ponieważ na zdjęciach widziałem jak wysoko wyniesione nad wodę są kwiaty tej odmiany. I muszę przyznać, że w rzeczywistości wygląda to dokładnie tak jak chciałem :-D
Choć przyznam, że Tomocika na żywo nie widziałem :P
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-08-02, 14:51   

[quote="Qba"]Ryba2008, nie rób publicznie śmiechu z mojej pospółki :P

[ Dodano: 2016-08-02, 15:34 ]
aquamaniac,
Qba, to nie żart. W przyszłym roku będę przesadzał niektóre lilie i będę przygotowywał podłoże w koszach wg Twojego opisu. Punkt sprzedażny różnych rodzajów piasku już znalazłem koło Teresina, 7 km od mojej działki, tylko problem będzie z gliną. Wiem, że mają także piasek rzeczny płukany, który mógłby zastąpić pospółkę. Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
aquamaniac 
Uczestnik


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 21 Mar 2016
Posty: 54
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2016-08-02, 15:50   

Ja posadziłem Colonela w małym pojemniku, koreczki zaaplikowałem bardzo późno, także moja wina, przesadzę na jesień w dobre podłoże i w 20 litrowe wiadro, to na wiosnę będzie mieć co jeść. Co do Tomocika - jest bardzo ładna, kwiaty także wyniesione ponad wodę, dziś nawet miałem taki który zakwitł 20 cm ponad lustrem wody! I to w pełnym po brzegi oczku (żeby nie było że woda wyparowała i dlatego kwitnie tak wysoko nad wodą). Kwiaty bardzo duże do 20 cm średnicy; sam bym w to nie wierzył gdybym nie miał go w ręce podczas zwiedzania oka :yahoo:
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny