wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Kolejny restart oczka i wciąż ten sam problem z wodą
Autor Wiadomość
tomphoto 
Nowy


Dołączył: 18 Maj 2016
Posty: 7
Skąd: Wawa-Lodz
Wysłany: 2016-05-18, 12:11   Kolejny restart oczka i wciąż ten sam problem z wodą

Oczko jest z formy, pojemność około 500L
Uruchomione było w 2014 roku, co roku pojawia się problem z wodą która po dwóch tygodniach od wymiany zaczyna kwitnąć. Delikatnie zielenieć.
Oczko ma obsadę około 15 małych rybek, i rośliny które rosną na brzegu, plus grążel żółty którego nie widać na fotografii.
Przekopałem trochę internetu i bez filtracji się nie obędzie chyba.
Doradźcie co zastosować, w oczku pracuje pompa aquael 3500l/h kaskada lub fontanna.


_________________
www.tomphoto.pl
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-18, 13:45   Re: Kolejny restart oczka i wciąż ten sam problem z wodą

tomphoto napisał/a:


.........Przekopałem trochę internetu i bez filtracji się nie obędzie chyba......

Witam. Sam sobie dałeś odpowiedź. Bez filtracji ani rusz. Wg mnie, przefiltrować taką małą ilość wody można przy pomocy tzw. "papierowych filtrów do kawy". Jeśli Twoja pompa ma teoretyczną wydajność 3500 l/h , a w praktyce 1500 l/h, to w ciągu 1 h jesteś wstanie przepuścić 3x przez filtr 500 l wody. Dobierz odpowiedni filtr i woda powinna być jak kryształ. Może wystarczy zastosować worek jutowy? Ryba2008 :soczek:
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-18, 17:56   

Filtracja jak są ryby i to jeszcze w takim zagęszczeniu jak u ciebie musi koniecznie być. Dla ciebie najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest jakiś zwykły mały filtr, plus z części kaskady zrobiłbym mały strumyk /filtr glebowo korzenny/. I nie zmieniaj tej wody co tydzień. Uzbrój się w cierpliwość i czekaj aż woda dojrzeje jak wino.
 
 
tomphoto 
Nowy


Dołączył: 18 Maj 2016
Posty: 7
Skąd: Wawa-Lodz
Wysłany: 2016-05-19, 19:04   

Cytat:
Może wystarczy zastosować worek jutowy?
Nie rozumiem, możesz mi wyjaśnić ?
Co masz na myśli pisząc filtr glebowo korzenny ?
_________________
www.tomphoto.pl
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-19, 20:36   

Witam. Ja stosuję prostą filtrację. Pompka akwariowa 1200 l/h i mocy 24 W jest zanurzona w wiaderku z siatką ogrodniczą zwiniętą w rulon. Pompka pompuje wodę do worka jutowego po ziemniakach. Ja daję 3 woreczki jeden w drugi, które znajdują się w filtrze korzeniowo-glebowym (skrót K-G). Zanim zbudowałem ten filtr K-G, worki znajdowały się bezpośrednio w oczku.






A tu widoczny efekt filtroania.



Dziś mam filtr K-G i rzeczkę, a nadal wspomagam foltrację tym sposobem. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-20, 18:40   

Przy wielkości twego oczka to worki chyba odpadają. Ale jest inny sposób. Trzeba brutalnie zedrzeć z żony /lub inne pannicy/ rajstopy i założyć je na wylot z pompy. Sam się zdziwisz ile glonów i innego badziewia się w ten sposób pozbędziesz.
 
 
tomphoto 
Nowy


Dołączył: 18 Maj 2016
Posty: 7
Skąd: Wawa-Lodz
Wysłany: 2016-05-23, 06:55   

Woda powoli się klaruje, dziękuje wszystkim za pomoc i zainteresowanie.
Filtruje przez rajstopę z torfem i gąbki. (woda przepływa przez rajstopę z torfem a następnie przez gąbki i do oczka)
12 h woda zaczyna się klarować, 24h widać już pompę na dnie, ale jeszcze jej trochę brakuje do pełnej klarowności.
Filtr powstał na próbę, jest to prowizoryczna instalacja, sprawdza się.
Chciałbym ją udoskonalić, by filtracja była jeszcze skuteczniejsza. Macie jakieś swoje sprawdzone rozwiązania ?
_________________
www.tomphoto.pl
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-23, 07:23   

Kup jakieś rośliny pływające, pistie, hiacynty itp. Niech ci zarosną od1/3 do 1/2 powierzchni wody. Będą zacieniały i czyściły wodę.
 
 
tomphoto 
Nowy


Dołączył: 18 Maj 2016
Posty: 7
Skąd: Wawa-Lodz
Wysłany: 2016-05-24, 11:58   

Myślę o tym filtrze i mam dylemat, filtr beczkowy z tego co czytałem na forum świetnie się sprawdza, zastanawiam się czy u mnie da rade po modyfikacji.
Mianowicie, Pompa pompuje wodę pod górkę wężem, (na kaskadę) tu zakładam beczkę, która nie będzie wkopana a będzie po prostu stała zamaskowana, z beczki wylew na kaskadę, niby proste, swobodny wypływ z rurki. Chciałem ten wypływ zmodyfikować, mianowicie wąż do dzbana z którego woda leje się na kaskade. Woda pewnie będzie lała się dość leniwie, jest jakiś sposób na wytworzenie podciśnienia ?
_________________
www.tomphoto.pl
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-24, 18:19   

W jakim celu chcesz wywołać podciśnienie? By woda lała się bardziej energicznie daje się po prostu mocniejszą pompę, a twoja ma wystarczającą wydajność by było fajnie. U ciebie jest jeszcze jeden problem. Przy tak małym i płytkim oczku woda w czasie upałów będzie ci się prawie gotowała. Zrobiona z kamienia kaskada dodatkowo będzie ją nagrzewała, więc parasol będzie niezbędny.
 
 
tomphoto 
Nowy


Dołączył: 18 Maj 2016
Posty: 7
Skąd: Wawa-Lodz
Wysłany: 2016-05-31, 07:12   

taniw napisał/a:
W jakim celu chcesz wywołać podciśnienie? By woda lała się bardziej energicznie daje się po prostu mocniejszą pompę, a twoja ma wystarczającą wydajność by było fajnie. U ciebie jest jeszcze jeden problem. Przy tak małym i płytkim oczku woda w czasie upałów będzie ci się prawie gotowała. Zrobiona z kamienia kaskada dodatkowo będzie ją nagrzewała, więc parasol będzie niezbędny.


Pompa pompuje wodę pod górę po łagodnym zboczku kaskady, następnie trafia do filtra i z niego wężem na kaskadę skąd spływa. Pytanko czy da się wytworzyć jakoś dodatkowe ciśnienie w filtrze lub za.

Co do nagrzewania się wody, cały czas o tym myśle, parasol odpada, wygląda to mało naturalnie. Może zbuduje jakiś daszek.
_________________
www.tomphoto.pl
 
 
taniw 
Oczkomaniak


Pomógł: 27 razy
Dołączył: 13 Kwi 2009
Posty: 1164
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-31, 13:15   

" dodatkowe ciśnienie w filtrze lub za" najlepiej dać wąż o większej średnicy. Dodatkowa pompa między filtrem a kaskadą to problem z tak dobraniem jej wydajności by pomagała a nie chodziła na sucho.
 
 
smazio 
Uczestnik


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 22 Lip 2012
Posty: 90
Skąd: Lublin
Wysłany: 2016-05-31, 18:58   

Ryba2008, i jak Ci sie sprawdzał taki filtr z worków jak jeszcze nie miałeś K-G? U mnie na działce, gdzie prąd może być wykorzystywany wtedy kiedy tam jestem (raz, dwa w tygodniu) przy takim uruchamianiu pomoże? Ewentualnie jeszcze dodać torf do worka.
 
 
Ryba2008 
Przyjaciel forum



Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Lip 2008
Posty: 652
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-05-31, 21:04   

smazio napisał/a:
Ryba2008, i jak Ci sie sprawdzał taki filtr z worków jak jeszcze nie miałeś K-G? U mnie na działce, gdzie prąd może być wykorzystywany wtedy kiedy tam jestem (raz, dwa w tygodniu) przy takim uruchamianiu pomoże? Ewentualnie jeszcze dodać torf do worka.


Witam. Zanim zbudowałem filtr K-G, wodę z oczka pompa wodna pompowała do worka jutowego ( 2-3 worki), które były zanurzone w oczku. Poniewaz czynność filtrowania wykonywałem tylko w czasie pobytu na działce, wykorzystywałem pompę o wydajności większej 3600 litrów/ h. Po paru godzinach ( jeśli glonów w oczku było sporo) worek robił się gruby jak balon, ponieważ glony szybko zatykały oczka w worku. Była to oznaka, że worek należny wypłukać np. w taczce i ponownie założyć na wąż wlewający wodę i zawiązać mocno sznurkiem worki na wężu. Obecnie mam filtr K-G i filtracja z workami trwa przez 24 h. Czyszczenie worków co 1-2 tygodnie. Nie radze wkładać torfu do worka, woda będzie zmącana, czarna. jeden raz tylko włożyłem torf do filtra K-G 2 lata temu. Jeśli już musisz, to do oddzielnego worka i do oczka na 2 tygodnie.
U mnie woda czysta, grążel ma liście nie pokryte glonami, powinien niedługo wypuścić pąk, lilie kwitną, wywłócznik zajął już 50 % oczka.



Pozdrawiam. Ryba2008
_________________
Wszyscy jesteśmy Aniołami z jednym skrzydłem. Będziemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka. Bruno Ferrero
 
 
dlaryus 
Bywalec


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 27 Wrz 2011
Posty: 258
Skąd: Nysa
Wysłany: 2016-06-01, 18:30   

Ryba jak Ty masz posadzony ten wywłócznik?? W jakiej ilości go posadziłeś i ile czasu zajęło mu zajęcie połowy oczka??
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny